Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intepatura de albina sau viespe

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Ieri seara m-a intepat o albina sau o viespepe antebratul drept... problema e ca nu stiu .... si m-a piscat putin dar nu am avut nici o problema ... cand m-am trezit azi-dimineata o buna parte din antebrat era umflat si avea o consistenta tare plus ca aveam un prurit in zona respectiva destul de mare.... ar trebui sa ma ingrijorez ??? sau o sa treaca de la sine ...!!???

#2
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

 AnoXys, on Aug 14 2007, 01:10, said:

Ieri seara m-a intepat o albina sau o viespepe antebratul drept... problema e ca nu stiu .... si m-a piscat putin dar nu am avut nici o problema ... cand m-am trezit azi-dimineata o buna parte din antebrat era umflat si avea o consistenta tare plus ca aveam un prurit in zona respectiva destul de mare.... ar trebui sa ma ingrijorez ??? sau o sa treaca de la sine ...!!???

Nu cred sa ai probleme prea mari doar de la o singura albina sau viespe. De cate ori am fost intepat eu, mi s-a umflat serios zona respectiva si era intr-adevar tare la pipait, dar dupa vreo 2 zile incepea sa se desumfle si imi trecea de tot in aprox. o saptamana.
Insa nu-mi aduc aminte sa fi avut prurit asa ca poate nu strica sa treci totusi pe la un doctor, poate iti dezinfecteaza locul intepaturii si probabil o sa dormi si mai linistit pt. ca ai fost la doctor si ti-a dat un diagnostic avizat.
Insanatosire grabnica!

Edit: Ai verificat daca mai ai acul albinei (viespei) inauntru? Daca da, trebuie sa-l scoti neaparat. Daca ai o infectie tocmai de la asta cred ca ar putea sa fie.

Edited by mccc, 14 August 2007 - 01:34.


#3
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

 mccc, on Aug 14 2007, 02:27, said:

Nu cred sa ai probleme prea mari doar de la o singura albina sau viespe. De cate ori am fost intepat eu, mi s-a umflat serios zona respectiva si era intr-adevar tare la pipait, dar dupa vreo 2 zile incepea sa se desumfle si imi trecea de tot in aprox. o saptamana.
Insa nu-mi aduc aminte sa fi avut prurit asa ca poate nu strica sa treci totusi pe la un doctor, poate iti dezinfecteaza locul intepaturii si probabil o sa dormi si mai linistit pt. ca ai fost la doctor si ti-a dat un diagnostic avizat.
Insanatosire grabnica!

Si eu am fost intepat de albina si de viespe de multe ori dar eu am dat pe google intai si am vazut acolo ca socul alergic se poate declansa oricand indiferent daca ai mai fost intepat de albina si nu ai patit nimic... Dar eu nu ma gandesc la soc anafilactic... problema mea este ca s-a umflat mana si sper sa nu intru in complicatii ......asta e problema mea... ! :mellow:

#4
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

 AnoXys, on Aug 14 2007, 01:32, said:

Si eu am fost intepat de albina si de viespe de multe ori dar eu am dat pe google intai si am vazut acolo ca socul alergic se poate declansa oricand indiferent daca ai mai fost intepat de albina si nu ai patit nimic... Dar eu nu ma gandesc la soc anafilactic... problema mea este ca s-a umflat mana si sper sa nu intru in complicatii ......asta e problema mea... ! :mellow:
Ultima intepatura am primit-o in partea dreapta a buzei inferioare, eram la stupi la un prieten, si o albina nebuna m-a avut drept target. Am avut jumate de fata asa de umflata ca nu ma mai recunosteam in oglinda. Pt. mine nu a fost nevoie sa merg la doctor. Dar dupa cum am mai spus, te vei simtii mai bine daca mergi la doctor. Un doctor isi poate da seama daca esti alergic la asa ceva sau nu, dupa rapiditatea si modul in care s-a umflat... Daca esti alergic iti va administra un antidot (sau antihistaminice...)
Mai bine mergi la doctor pt ca singura persoana de aici care iti da "sfaturi" este de fapt doctor de masini...  :notangel:

Edited by mccc, 14 August 2007 - 01:55.


#5
alinutzais

alinutzais

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.08.2007
da, mai bine mergi la doctor
e destul de serioasa intepatura de insecte( viespi, albine, etc) si asta mai ales daca esti o persoana alergica si reactionezi mai ciudat la intepaturi..
daca nu ti s-a desumflat inca poti lua niste antiinflamatoare sau antihistaminice... de ex aerius ca sa fie totu in regula...si sa nu mai pierzi timpu pe la doctori...
si nu uita de sfatu colegului... verifica acul

Attached Files



#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca erai alergic nu mai apucai noaptea, asa ca stai linistit ca trece. S-a umflat mai tare pentru ca nu e organismul obisnuit. Pe mine m-au intepat sute de albine si deja nu mai reactionez de loc. La inceput se umfla si la mine, acum apare doar o pata rosie cam cat o moneda, care dispare in 15 min.

#7
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 AnoXys, on Aug 14 2007, 02:10, said:

Ieri seara m-a intepat o albina sau o viespepe antebratul drept... problema e ca nu stiu .... si m-a piscat putin dar nu am avut nici o problema ... cand m-am trezit azi-dimineata o buna parte din antebrat era umflat si avea o consistenta tare plus ca aveam un prurit in zona respectiva destul de mare.... ar trebui sa ma ingrijorez ??? sau o sa treaca de la sine ...!!???

Daca e sigur intepatura de insecta, unge locul cu un cortizonic de cateva ori zilnic (Dermovate, Fluocinolon N, Nidoflor).
Reactia pare destul de importanta, dupa descrierea ta, asa ca va trebui sa incerci sa eviti intepaturile astea din zona fetei/gatului, iar daca totusi se intampla, sa dai fuga la un doctor cat mai repede, din cauza pericolului de edem al glotei si sufocare. Primul semn de pericol este raguseala.

#8
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Se pare ca s-a ameliorat situatia peste noapte !!! Mana nu mai e umflata ..... si in locul intepaturii am doar un prurit slab !! Ms pentru sfaturi !!!

#9
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.10.2007

 Woland, on Aug 14 2007, 10:19, said:

Daca e sigur intepatura de insecta, unge locul cu un cortizonic de cateva ori zilnic (Dermovate, Fluocinolon N, Nidoflor).
Reactia pare destul de importanta, dupa descrierea ta, asa ca va trebui sa incerci sa eviti intepaturile astea din zona fetei/gatului, iar daca totusi se intampla, sa dai fuga la un doctor cat mai repede, din cauza pericolului de edem al glotei si sufocare. Primul semn de pericol este raguseala.
Da-mi voie sa te contrazic in ce priveste raguseala. Da este un senm dar nu e obligatoriu sa fie primul. Nu va bazati pe asta ca sa ajungeti la medic(asta in urgenta daca lucrurile se modifica in scurt timp de la intepatura)
Uite sotul meu a fost muscat de mai multe ori in timp de albine(asa de 3-4 ori pana am avut stupul si tot cam de atatea ori in asta vara de cand avem si o familie de albine) si nu s-a umflat niciodata, nici alte simtome nu a avut. Dar recent intr-o dumineca mia spus ca mai nou il mananca pielea daca il inteapa, asta era la amiaz iar seara l-a intepat o albina si pentru ca iar s-a repetat mancarimea de piele iam dat un claritin (pe care-l tineam in casa de cand avem albine) Imediat am scos acul si la ~2 minute au inceput durerile de cap, apoi dureri de stomac.
Nici nu am avut timp sa ma gandesc daca face totusi soc anafilactic, l-am tot intrebat si prevenit vezi daca simti gura, limba amortita , furnicaturi, respiri greu etc imi spui.... de unde cam la 5 minute de la intepatura intra direct in colaps.
La el a fost socul atat de sever, incat s-a instalat rapid caderea de tensiune care a fost masiva.

Asa ca aviz amatorilor!

#10
white3

white3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2008
Ieri pe drumul care ducea la strand dadeam cu mana in florile de pe margine pana cand simt o intepatura dureroaza la deget, am realizat ca am fost intepat de o albina, am scos acul si mi-am vazut de drum.Peste 30 min -1h am observat ca degetul se umflase. nu am bagat de seama si am zsica e ceva normal. A doua zi de dimineata degetul sa umflat si mai rau in loc sa treaca umflatura, deabea il mai indoi defapt aproape deloc  atingerea palmei find grau de realizat.Este un motiv de ingrijorare?

#11
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
nu ignorati o intepatura de albina. chiar daca nu reactionati urat la o intepatura, puteti reactiona la alta. daca va inteapa totusi una nu scoateti acul cu degetele, incercati sa il scoateti cat mai repede cu o lama de cutit de exemplu, prin razuire.

#12
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
ei,na! acum trebuie sa ne amputam mana daca ne-a intepat o albina amarata???  :)

#13
amelie88

amelie88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.08.2008

 penny_s, on Aug 18 2008, 08:16, said:

ei,na! acum trebuie sa ne amputam mana daca ne-a intepat o albina amarata???  :)
daca tu iti tai mana daca razui cu un cutit, n-ai decat  :lol:. ti se umfla mana mult mai putin daca faci asa ;) (nu se recomanda celor emo  :lol:)
o albina amarata, dar daca intri in soc... nu stiu cat de amarata mai e :)

#14
spart

spart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.08.2008
si pe mine m-a intepat o albina si nu am avut nimic. acum depinde si de organismu fiecaruia. incearca si mergi la un medic;)

#15
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

 spart, on Aug 18 2008, 08:50, said:

si pe mine m-a intepat o albina si nu am avut nimic. acum depinde si de organismu fiecaruia. incearca si mergi la un medic;)
asta cu "pe mine m-a intepat albina si n-am avut nimic" nu e relevanta. nu toti sunt la fel. de exemplu pe sor-mea a intepat-o albina in picior si a stat cu pungi cu gheata, eu n-am avut nimic, doar s-a inrosit putin pielea. pe tata l-a intepat in pleoapa iar cand s-a dus la medic i-au spus ca daca a fost intepat o data si nu a avut nimic, nu inseamna ca nu poate reactiona destul de urat la urmatoarea...

#16
_SAM

_SAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.01.2005
doar albina lasa acul acolo dupe ce inteapa. eventual va si muri.
si sfaturi gasite pe un site
   1.  Folosind un ac sau unghia, scoate cu mare atentie acul veninos din piele. Nu folosi penseta pentru ca risti sa storci mai multa "otrava" in rana.
   2. Spala bine locul respectiv cu apa si sapun si acopera cu o bucata de flanela; aceasta va "domoli" senzatia de arsura. Daca umflatura este mai mare, aplica un strat de unguent pe baza de hidrocortizon.
   3. Intepatura de albina este acida si se trateaza cu bicarbonat de sodiu. In schimb, intepatura de viespe este alcalina si cea mai indicata pentru tratarea ei este zeama de lamaie sau otetul.

Edited by _SAM, 18 August 2008 - 13:50.


#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Nu ignorati intepaturile de albina! Tatal meu a avut stupi si desi il intepasera albine de foarte multe ori si reactionase bine (adica nici macar nu i se umfla locul) intr-o zi a facut soc anafilactic in 2 min.de la intepatura (norocul lui a fost ca pe vremea aia umblam cu adrenalina-n geanta deoarece eram alergica si era si un medic cu noi la tara care nu s-a pierdut si i-a facut injectia imediat). de atunci este alergic inclusiv la celelalte produse ale stupului, doar miere poate consuma, daca doar atinge polen sau propolis se umfla foarte tare.

#18
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

 _SAM, on Aug 18 2008, 14:47, said:

doar albina lasa acul acolo dupe ce inteapa. eventual va si muri.
si sfaturi gasite pe un site
   1.  Folosind un ac sau unghia, scoate cu mare atentie acul veninos din piele. Nu folosi penseta pentru ca risti sa storci mai multa "otrava" in rana.
nu eventual, albina chiar moare
d-asta am zis si eu cu un cutit, dar lumea a inceput sa faca misto.


 anknic, on Aug 19 2008, 00:13, said:

Nu ignorati intepaturile de albina! Tatal meu a avut stupi si desi il intepasera albine de foarte multe ori si reactionase bine (adica nici macar nu i se umfla locul) intr-o zi a facut soc anafilactic in 2 min.de la intepatura (norocul lui a fost ca pe vremea aia umblam cu adrenalina-n geanta deoarece eram alergica si era si un medic cu noi la tara care nu s-a pierdut si i-a facut injectia imediat). de atunci este alergic inclusiv la celelalte produse ale stupului, doar miere poate consuma, daca doar atinge polen sau propolis se umfla foarte tare.
corect. daca te-a intepat una si nu ai avut nimic nu inseamna ca data viitoare vei fi ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate