Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

GHID: Cum sa afli cine iti da bip/te suna la ore nepotrivite.

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
La abonament daca-i pe Connex poate sa zica doar parola (si Orange are asa ceva parca) si nu mai obtii nimic, mai mult ca sigur insa ca se sperie cand aude de politie.

#20
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Faza asemanatoare testata (de mai mutle ori):
Motiv: Se dorea a se trimite niste flori unei persoane!
S-a rugat una bucata prieten a da acest telefon!
Conditii intiale: Se stia numele persoanei insa se dorea a se afla adresa!
Desfasurare: "Buna ziua sunt Cutarescu de la Connex si v-am sunat sa va spun ca ati castigat la ot tombola de fidelizare 100 min gratutie in retea pe luna, pt toata perioada in care veti fi abonatul nostru. Va rugam frumos pt verificare sa-mi confirmati datele dumnevoastra personale"
Concluzie: S-a aflat tot ce trebuia (chiar si numele desi nu era necesar)!
Observatii (la una din tentative): Respectiva avea o adresa de facturare si o adresa personala. Conform legii lui Murphy s-a ales adresa greista (adica a fostei locuinte), asa ca a trebuit sa ne descurcam prin alte metode! :lol:

#21
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Eu patesc niste lucruri mult mai ciudate:

Primesc de un an si jumate SMS-uri de la acelasi numar. SMS-uri ce nu contin nimic, sunt absolut goale! Dar le primesc extrem de rar (cam unul pe luna). Dupa ce primesc acel SMS nu-mi da nimeni bip, nu ma suna nimeni.

N-am fost niciodata curios sa sun sa aflu cine e dar uneori stau si ma intreb sa aflu logica. SMS-uri de control nu pot fi. Nici parintii, nici prietena.

M-am gandit ca si eu, si numarul lui fiind tot de Orange ar avea impresia ca trimite SMS-uri anonime.

Numarul de telefon nu m-am obosit sa-l salvez dar l-as recunoaste. Sunt cu telefonul de Orange de 2 ani in roaming si doar de atunci a inceput distractia... sau la o perioada random de timp dupa. Uneori vin si doua SMS-uri din alea una dupa alta.

Are cineva o idee ce-ar putea fi? Ah da, numarul e ceva cu 0745...

Chestia cu sunatul din partea companiei de telefonie mi se pare chiar plauzibila.

#22
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Frumos topic ...felicitari , cred ca imi deschid agentie de detectivi particulari , care afla cine streseaza persoanele cu telefon. :drac:

#23
T-rex

T-rex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.07.2004
Mai interesant e cand te suna in creierii noptzii (3 sau 4) stii cine e (persoane influente, nu spui nume) shi te amenintza in cel mai bun caz cu moartea. Te duci la politzie shi aia zic ca nu te pot ajuta pentru ca nu s-a intamplat nimik! Pe asta cum o mai rezolvi? Io am gasit o solutie: firma mi-a angajat o firma de paza shi protectie shi m-au pazit vreo doi zdrahoni non stop vreo trei luni pana s-au mai rarit apelurile. Timp in care mi-am shi schimbat nr. de tel shi tot degeaba...

#24
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
acum cativa ani am pierdut o cartela prePay si vroiam sa stiu pe unde am pierdut-o... asa ca am sunat la numarul cartelei respective si i-am spus ca sunt de la International Traveling si prin tragere la sorti din baza de date a Orange-ul a fost selectat numarul acela ca fiind castigator. premiul: o excursia la roma pentru doua persoane... tot ce trebuie sa faceti este sa va prezentati in ziua de XX.XX la XXXX... in continuare, am dori sa ne furnizati datele dumneavoastra de identificare pentru a...
si a mers! stau si acum si ma gandesc cat de norocos sa te crezi ca la cateva zile dupa ce gasesti o cartela sa mai castigi si un premiu ;)

#25
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
...Cred ca metodele odata postate aici, si citite de bipuitorii deranjatori, devin aproape fara folos. Eu sa fiu ala, sa strezez pe cineva cu beep-urile acum, si sa imi aplice cineva una din metode, la mine nu ar mai merge, il scuip pe ala intre ochi, ii spun ca e chiar el, si nu e din partea Connex sau Orange, ca am citit aici cum se face sa imi vina de hac:)

#26
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
:) si daca chiar e de la orange? :D

#27
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
faci la fel :)

#28
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
ziceti ca v-ati schimbat numerele de tel. si dati numarul meu, eu nu ma supar daca ma suna, raspund si las tel. deschis, ca imi creste creditul

#29
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
La mine nu ar tine asta nici in ruptul capului. Daca nu vad pe telefon 021 3022222, sau  021203333, 2033030 sau la Zapp cine stie ce numar au nu cred nimic. Si si daca apar numerele astea tot nu le-as da nici o informatie. In ce scop? Daca am castigat ceva sa imi trimita prin posta confirmare, au adresa mea!

Cat despre numar ascuns... tre sa fii dobitoc sa crezi ca e de la o companie respectabila. Si daca sunt aia de la Plati cu spunea careva mai sus ca face orange-ul, atunci ghinion.

#30
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Ati mai putea sa va puneti tel pe auto-answer in momentul in care incep seriile de bipuri..o sa-l "haleasca" inainte sa ii sune lui in casca. Ce ratati fara viata personala!

#31
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Quote

Originally posted by honeybunny
La mine nu ar tine asta nici in ruptul capului. Daca nu vad pe telefon 021 3022222, sau  021203333, 2033030 sau la Zapp cine stie ce numar au nu cred nimic. Si si daca apar numerele astea tot nu le-as da nici o informatie. In ce scop? Daca am castigat ceva sa imi trimita prin posta confirmare, au adresa mea!

Cat despre numar ascuns... tre sa fii dobitoc sa crezi ca e de la o companie respectabila. Si daca sunt aia de la Plati cu spunea careva mai sus ca face orange-ul, atunci ghinion.

Destule companii respectabile au centrala care nu iti afiseaza numarul(vreo 2 banci si un IT mare stiu eu - unde si lucrez,si cate or mai fi.....)

#32
sirtiger

sirtiger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.07.2004

Quote

Originally posted by MATRIXU
Destule companii respectabile au centrala care nu iti afiseaza numarul(vreo 2 banci si un IT mare stiu eu - unde si lucrez,si cate or mai fi.....)

mda stiu si eu o banca care are la fel

#33
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
La mama la servici tot la fel este ... au o centrala si de acolo cand suni apare cu numar ascuns.

#34
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

cmidp, on Jun 7 2004, 17:45, said:

Eu patesc niste lucruri mult mai ciudate:
Primesc de un an si jumate SMS-uri de la acelasi numar. SMS-uri ce nu contin nimic, sunt absolut goale! Dar le primesc extrem de rar (cam unul pe luna). Dupa ce primesc acel SMS nu-mi da nimeni bip, nu ma suna nimeni.
N-am fost niciodata curios sa sun sa aflu cine e dar uneori stau si ma intreb sa aflu logica. SMS-uri de control nu pot fi. Nici parintii, nici prietena.
M-am gandit ca si eu, si numarul lui fiind tot de Orange ar avea impresia ca trimite SMS-uri anonime.
Numarul de telefon nu m-am obosit sa-l salvez dar l-as recunoaste. Sunt cu telefonul de Orange de 2 ani in roaming si doar de atunci a inceput distractia... sau la o perioada random de timp dupa. Uneori vin si doua SMS-uri din alea una dupa alta.
Are cineva o idee ce-ar putea fi? Ah da, numarul e ceva cu 0745...
Chestia cu sunatul din partea companiei de telefonie mi se pare chiar plauzibila.

<{POST_SNAPBACK}>


explicatia e foarte simpla: esti prima persoana in agenda respectivului si daca omu are nokia, prin apasarea repetata a aceluiasi buton de meniu se trimite sms la prima persoana din agenda: meniu/mesaje/scriere mesaje/optiuni/expediere/cautati/(primul nr din agenda)/ok/    Eu patesc asta frecvent numindu-ma Adi.

:peacefingers:


later edit : Uai ce vechi e topicu asta ! .. acum am vazut ca e din 2004 :D

Edited by sonic_adi, 30 June 2005 - 12:23.


#35
puricele

puricele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.06.2005

Sebastian, on May 30 2004, 23:25, said:

I Parte teoretica
1. Introducere
Cred ca nu o data ti s-a intamplat sa fi sunat(sa ti se dea bipuri) de catre o anume persoana la ore total nepotrivite.
Initial, glumele de genul acesta se faceau cu numar ascuns.
Mai nou, pentru ca in Romania oricine poate cumpara o cartela prepay cu numar, nesolicitandu-i-se datele de indentitate, aceste glume se fac si cu numarul la vedere pentru ca se gandesc: Eh, nu are ce sa imi faca.
2. Cum poti afla cine este ?
Daca il suni, te poti alege maxim cu injuraturi.
Daca suni la Orange/Connex/Zapp/etc, pe langa faptul ca, daca este prepay, nici ei nu stiu cine este, daca este abonat, nu o sa iti dea nici un fel de informatii si nici nu o sa te ajute pentru ca nu pot sa restrictioneze accesul respectivului la numarul tau si nici nu il vor sanctiona pe acesta.
Deci, nici asa nu merge.
Ce poti sa faci ,insa, este sa il suni tu, insa nu din partea ta...
Ce s-ar intampla daca l-ai suna si i-ai spune ca lucrezi la Orange/Connex/Zapp in functie de reteaua al carei client este el ?
In primul rand, nu ti-ar inchide telefonul si nu te-ar injura, te va asculta.
Bun, ce ii vei spune ?
Un principiu pe care va trebui sa il aveti in vedere este faptul ca daca vrei sa obtii ceva de la cineva, trebuie sa il determini pe acesta sa isi doreasca sa faca acel lucru. O sa numim acest principiu "DORINTA IMPUSA"
Am folosit deja acest principiu cand ne-am prezentat drept un angajat al companiei de telefonie mobila. I-am impus dorinta de a discuta cu noi.
Acum, ca sa revenim, ii vei spune ca ai primit o sesizare din parte ta, tu cel real(ii spui si numarul de telefon), si ii spui ca este o problema foarte serioasa pentru el pentru ca daca nu o rezolva cu tine, tu - cel real, se va duce la politie si, probabil, vi se va impune voua, ca si companie, sa ii restrictionati accesul in retea. (El va capata un real interes in discutie datorita DORINTEI IMPUSE)
Odata lamurite aceste aspecte, ii ceri informatii de confirmare pentru a te asigura ca vorbesti cu titularul numarului de telefon. Prin acestea, practic, vei obtine ceea ce te intereseaza: cine e, de unde e +, daca vrei sa te si distrezi, o gramada de alte informatii.

II Parte practica - exemplu
Il suni de pe un numar de mobil (de preferat frumos ca si forma) apartinand aceleiasi companii de telefonie mobila.
Tu: Buna ziua! Sunt "Valentin Dumitrascu" de la "Orange"! V-as ruga sa imi acordati 2-3 minute intrucat este o problema legata de numarul dvs de tel.
El: Buna ziua, sigur, spuneti...(DORINTA IMPUSA)
Tu: Am primit o sesizare de la un client de-ai nostri/Connex/Zapp care ne-a marturisit ca este agasat de apelurile dvs la ore nepotrivite. Am sa va spun si numarul dumnealui de telefon: 0744xxxxxx.
Problema este ca daca nu reusim sa rezolvam impreuna aceasta problema, dumnealui este hotarat sa va faca o plangere la politie, iar noi vom fi obligati sa va oprim accesul la retea.(DORINTA IMPUSA)
El: Dar nu l-am sunat. E o greseala
Tu: Am verificat logurile si intradevar sunt apeluri la ore nepotrivite (ii dai exemple - ai de unde).
In primul rand, as dori sa ma asigur ca discut cu titularul acestui nr. de tel. Am sa va cer sa imi confirmati cateva informatii.
El: Da, eu sunt.
Tu: Bun, spuneti-mi, va rog, daca este vorba de un abonament Orange sau de un Prepay.
Cazul 1:
El: Este un abonament.
Tu: Intradevar. Spuneti-mi pe ce nume este acest abonament.
El: Popescu Catalin.
Tu: Bun...spuneti-mi adresa pe care va vin facturile.
El: Strada Infractorului, nr. 666......
Tu: Exact. Am sa va rog pentru evitare oricarei probleme sa nu il mai deranjati, eu considerand sesizarea dumnealui ca fiind rezolvata.
El: Sigur, va multumesc mult !
Tu: Si eu va multumesc si va urez o zi buna. La revedere!
El: La revedere !
Cazul 2:
El: Este un prepay.
Tu: Da, asa este. Eu consider ca sesizarea dumnealui a fost rezolvata. Am sa va rog sa imi spuneti pentru fisa mea numele dumneavoastra si localitatea in care va aflati pentru a incheia documentele necesare. Astfel reclamantul se va asigura ca totul este ok. In atare conditii, nu o sa va mai reclame la politie.
El: Popescu Catalin din Bucuresti.
Tu: In regula, va multumesc mult pentru sprijin. Va urez o zi cat mai placuta si imi cer scuze pentru eventualele neplaceri. La revedere.
El: La revedere!
Cred ca de acum inainte nu o sa mai aveti probleme de genual acesta.

<{POST_SNAPBACK}>



Nu tine Sebastian, pentru ca respectivul poate inchide telefonul in ambele cazuri cand vede ca discutia are un carcater oficial. Plus ca daca are prepay, poate sa tina cartela doar pentru hartuire, numarul nu l-a dat la nimeni si ca atare refuza ORICE dialog cu ORICINE.

#36
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Nu! Pentru ca in acest caz risca sa i se blocheze cartela. Nu are interesul. In plus, genul asta de oameni nu sunt asa inteligenti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate