Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#37
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

 gelunechifor, on Feb 12 2008, 14:43, said:

Ptr 100 de mp?????

SIGUR te inseli cu minim 1000 de euro si asta daca pui o ct pe gaz de minim 1000 de euro

nu se insala. Am primit si eu oferta pentru o casa de aprox 150 mp utili si pretul era in jur de 8500 EUR fata TVA.
Asa ca....

 gelunechifor, on Feb 14 2008, 09:32, said:

Parca nu era vb si de sapa ci de sistemul de incalzire:)))???????

Sapa oricum trebuie sa o pui orice fel de incalzire alegi dar cred ca cel mai bine e sa vezi PRACTIC,costurile la energie electrica LA O INCALZIRE ELECTRICA fiindca pe hirtie e frumos dar din ce am vazut pe topic este 1kw/mp/zi

200*30=6000 de kw!!!!!!!!!!!!

si daca pare exagerat ia 10% din total si da 600 de kw!!!!

Nu prea cred chestia asta cu consumul. Am discutat cu o firma de profil si mi-au dat cateva exemple, iar costurile nu sunt chiar asa de mari.
Nu cred ca ei pot da un consum estimat de 1500 KW/ luna si sa ajungi la 6000. E imposibil . E ca si cum ti-ai lua o masina care conform manualului ar trebui sa consume 8% si ajunge sa-ti consume de 5 ori mai mult.intr-adevar este posibil dc ai o gaura de 2 cm in rezervor. La fel e si la casa. Dc nu ai acoperis, sau iti lipseste un perete poti consuma atat. Aceste sisteme sunt folosite de zeci de ani in alte tari si nu cred ca ei isi permit sa instaleze sisteme care sa risipeasca energia in halul asta
Oricum dc iei 10 % da 5400 nu 600. ;)

#38
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,532
  • Înscris: 30.01.2008

 bogdy_a, on Feb 15 2008, 08:06, said:

nu se insala. Am primit si eu oferta pentru o casa de aprox 150 mp utili si pretul era in jur de 8500 EUR fata TVA.
Asa ca....



Nu prea cred chestia asta cu consumul. Am discutat cu o firma de profil si mi-au dat cateva exemple, iar costurile nu sunt chiar asa de mari.
Nu cred ca ei pot da un consum estimat de 1500 KW/ luna si sa ajungi la 6000. E imposibil . E ca si cum ti-ai lua o masina care conform manualului ar trebui sa consume 8% si ajunge sa-ti consume de 5 ori mai mult.intr-adevar este posibil dc ai o gaura de 2 cm in rezervor. La fel e si la casa. Dc nu ai acoperis, sau iti lipseste un perete poti consuma atat. Aceste sisteme sunt folosite de zeci de ani in alte tari si nu cred ca ei isi permit sa instaleze sisteme care sa risipeasca energia in halul asta
Oricum dc iei 10 % da 5400 nu 600. ;)

Deci daca e la adoua mina sau chiar la atreia poate sa ajunga, dar eu vb de firme care importa direct sistemele!!!

#39
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

 gelunechifor, on Feb 15 2008, 08:08, said:

Deci daca e la adoua mina sau chiar la atreia poate sa ajunga, dar eu vb de firme care importa direct sistemele!!!

Pai eu am primit oferta de la o firma pe care sunt sigur ca o cunosti si a fost destul de mare pretul ;)

#40
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,532
  • Înscris: 30.01.2008

 bogdy_a, on Feb 15 2008, 08:10, said:

Pai eu am primit oferta de la o firma pe care sunt sigur ca o cunosti si a fost destul de mare pretul ;)

Pai de ce nu o scrii???

#41
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

 gelunechifor, on Feb 15 2008, 08:20, said:

Pai de ce nu o scrii???


Pentru ca nu vreau sa-ti fac reclama

#42
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,532
  • Înscris: 30.01.2008

 bogdy_a, on Feb 15 2008, 08:34, said:

Pentru ca nu vreau sa-ti fac reclama


:))) AA e vb de oferta care ti-am trimis-o dar ai uitat sa spui ca vrei parchet pe 106 mp!!!!!

Daca nu pui parchet pe acei 106 mp si mergi doar pe gresie tre sa scazi 1935 ,22 euro cu tot cu tva din oferta!!!!!!!!!!


Sau poti sa pui parchet direct pe sapa cum am auzit ca se mai face inca( dar nimeni nu spune ca parchetul ala dupa 2-3 ani se duce )


AA si am zis sa ia 10% ca si consum nu sa scada 10%---poate m-am exprimat eu gresit!!

#43
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

 gelunechifor, on Feb 15 2008, 08:55, said:

:))) AA e vb de oferta care ti-am trimis-o dar ai uitat sa spui ca vrei parchet pe 106 mp!!!!!

Daca nu pui parchet pe acei 106 mp si mergi doar pe gresie tre sa scazi 1935 ,22 euro cu tot cu tva din oferta!!!!!!!!!!


Sau poti sa pui parchet direct pe sapa cum am auzit ca se mai face inca( dar nimeni nu spune ca parchetul ala dupa 2-3 ani se duce )


AA si am zis sa ia 10% ca si consum nu sa scada 10%---poate m-am exprimat eu gresit!!


Idee era ca toti ofertantii fac la fel. Spun ca te costa minimum ca sa te atraga si dupa aia se adauga o gramada de alte chestii.
Asa ca cel care a spus ca-l costa 9000 EURO nu mintea. E mai greu sa-ti pui gresie in toata casa si sa eviti parchetul. Oricum gresia e mai scumpa decat parchetul, asa ca la un moment dat costurile se echilibreaza. Ce economisesti la incalzire dc faci cu gresie,dar  dai pe montarea si pretul gresiei. Tot pe acolo ajungi .

#44
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,532
  • Înscris: 30.01.2008

 bogdy_a, on Feb 15 2008, 10:25, said:

Idee era ca toti ofertantii fac la fel. Spun ca te costa minimum ca sa te atraga si dupa aia se adauga o gramada de alte chestii.
Asa ca cel care a spus ca-l costa 9000 EURO nu mintea. E mai greu sa-ti pui gresie in toata casa si sa eviti parchetul. Oricum gresia e mai scumpa decat parchetul, asa ca la un moment dat costurile se echilibreaza. Ce economisesti la incalzire dc faci cu gresie,dar  dai pe montarea si pretul gresiei. Tot pe acolo ajungi .


Nu e nici o problema ca dvstra vreti electric dat fiind ca , costurile initiale sunt mai mici!!!

#45
serban25us

serban25us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.03.2005
am impresia ca ati cam incurcat borcanele !!!!!
CE LEGATURA ARE PRETUL SISTEMULUI DE INCALZIRE PRIN PARDOSEALA CU TIPUL DE SUPRAFATA MONTAT????
AM MONTAT IN PESTE 300 DE LOCATII
DACA CINEVA IMI SPUNE CA PE 150 MP POATE SA DEA MAI MULT DE 4500 EURO....SA STEA ACASA
O CASA LA CUCU MACAI IN VARF DE MUNTE L-A COSTA PE OM LA 146 MP 3750 EURO CU TOT CU TVA
ACUM SE APLICA TVA-UL SI LA MANOPERA DIN PACATE
DAR ORICUM...
IAR CONSUMUL ESTE LIMITAT DE CE IZOLATIE AI LA CASA SI LA CUM IMPARTI ZONELE DIN CASA IN FUNCTIE DE UZUL FIECAREIA
SAPA IN PRINCIPIU SA FIE INTARITA CU O PLASA DE BUZAU.....SI NU AI PROBLEME
IAR CU AIA 30 DE ANI.....
ACESTE TIPURI DE CABLURI DE INCALZIRE PRIN PARDOSEALA SUNT FACUTE SA FUNCTIONEZE LA 380 V PENTRU O PERIOADA SCURTA DE TIMP DAR SE INCING IN DRACI LA 90 GRADE
LA 220 SE SCHIMBA PROBLEMA....SE INCALZESC PANA LA MAXIM 65 GRADE
PRODUCATORUL SPUNE CA AU DURATA DE VIATA EGALA CU DURATA DE VIATA A CLADIRII
GARANTIA TIP IN ROMANIA ESTE DE 10 ANI, TIMP CARE SA ITI OFERE CERTITUDINEA CA PRODUSELE AU O CALITATE BUNA

#46
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

 serban25us, on Feb 16 2008, 21:13, said:

am impresia ca ati cam incurcat borcanele !!!!!
CE LEGATURA ARE PRETUL SISTEMULUI DE INCALZIRE PRIN PARDOSEALA CU TIPUL DE SUPRAFATA MONTAT????
AM MONTAT IN PESTE 300 DE LOCATII
DACA CINEVA IMI SPUNE CA PE 150 MP POATE SA DEA MAI MULT DE 4500 EURO....SA STEA ACASA
O CASA LA CUCU MACAI IN VARF DE MUNTE L-A COSTA PE OM LA 146 MP 3750 EURO CU TOT CU TVA
ACUM SE APLICA TVA-UL SI LA MANOPERA DIN PACATE
DAR ORICUM...
IAR CONSUMUL ESTE LIMITAT DE CE IZOLATIE AI LA CASA SI LA CUM IMPARTI ZONELE DIN CASA IN FUNCTIE DE UZUL FIECAREIA
SAPA IN PRINCIPIU SA FIE INTARITA CU O PLASA DE BUZAU.....SI NU AI PROBLEME
IAR CU AIA 30 DE ANI.....
ACESTE TIPURI DE CABLURI DE INCALZIRE PRIN PARDOSEALA SUNT FACUTE SA FUNCTIONEZE LA 380 V PENTRU O PERIOADA SCURTA DE TIMP DAR SE INCING IN DRACI LA 90 GRADE
LA 220 SE SCHIMBA PROBLEMA....SE INCALZESC PANA LA MAXIM 65 GRADE
PRODUCATORUL SPUNE CA AU DURATA DE VIATA EGALA CU DURATA DE VIATA A CLADIRII
GARANTIA TIP IN ROMANIA ESTE DE 10 ANI, TIMP CARE SA ITI OFERE CERTITUDINEA CA PRODUSELE AU O CALITATE BUNA
eu cred in tot ce spui.......dar mai sunt niste reguli........
doar una........daca incalzesti pardoseala la o tem mare.......apare un factor care nu trebuie neglijat......SANATATEA      .......( o casa trebuie sa aiba un echilibru total.......incalzire (care tine de tem ).......si ventilatie (umiditatea relativa ).......

#47
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

 nemax, on Feb 17 2008, 12:40, said:

eu cred in tot ce spui.......dar mai sunt niste reguli........
doar una........daca incalzesti pardoseala la o tem mare.......apare un factor care nu trebuie neglijat......SANATATEA      .......( o casa trebuie sa aiba un echilibru total.......incalzire (care tine de tem ).......si ventilatie (umiditatea relativa ).......
........si o neclaritate........eu stiu ca din 1m3 gaz cu o centrala cu randament ridicat rezulta 9 kw/h energie electrica...........eu nu vad economia care se face cu incalzirea electrica prin pardoseala

#48
serban25us

serban25us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.03.2005
nu am auzit de cineva care sa aiba probleme de sanatate de la incalzirea electrica prin pardoseala.
partea cu gazul.....este alta
daca dai drumul la centrala incalzesti toata casa. daca vrei sa o faci pe bucati.....trebuie sa stai sa inchizi si sa deschizi caloriferele de fiecare data.....e cam greu....
la incalzirea electrica prin pardoseala, termostatele cu tehnologia fuzz (calculeaza singur timpul necesar pentru a aduce temperatura la valoarea dorita la o anumita ora) face ca zonele sa se incalzeasca doar cand este folosita (dormitorul de la 20 la 9 dimineata.....in rest....nimic
in plus nu ai nici un fel de intretinere!!!!
dezavantajul este ca e nevoie de trifazic si asta costa
in rest e mai ieftin decat cu centrala termica

#49
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

 serban25us, on Feb 16 2008, 22:13, said:

am impresia ca ati cam incurcat borcanele !!!!!
CE LEGATURA ARE PRETUL SISTEMULUI DE INCALZIRE PRIN PARDOSEALA CU TIPUL DE SUPRAFATA MONTAT????
AM MONTAT IN PESTE 300 DE LOCATII
DACA CINEVA IMI SPUNE CA PE 150 MP POATE SA DEA MAI MULT DE 4500 EURO....SA STEA ACASA
O CASA LA CUCU MACAI IN VARF DE MUNTE L-A COSTA PE OM LA 146 MP 3750 EURO CU TOT CU TVA
ACUM SE APLICA TVA-UL SI LA MANOPERA DIN PACATE
DAR ORICUM...
IAR CONSUMUL ESTE LIMITAT DE CE IZOLATIE AI LA CASA SI LA CUM IMPARTI ZONELE DIN CASA IN FUNCTIE DE UZUL FIECAREIA
SAPA IN PRINCIPIU SA FIE INTARITA CU O PLASA DE BUZAU.....SI NU AI PROBLEME
IAR CU AIA 30 DE ANI.....
ACESTE TIPURI DE CABLURI DE INCALZIRE PRIN PARDOSEALA SUNT FACUTE SA FUNCTIONEZE LA 380 V PENTRU O PERIOADA SCURTA DE TIMP DAR SE INCING IN DRACI LA 90 GRADE
LA 220 SE SCHIMBA PROBLEMA....SE INCALZESC PANA LA MAXIM 65 GRADE
PRODUCATORUL SPUNE CA AU DURATA DE VIATA EGALA CU DURATA DE VIATA A CLADIRII
GARANTIA TIP IN ROMANIA ESTE DE 10 ANI, TIMP CARE SA ITI OFERE CERTITUDINEA CA PRODUSELE AU O CALITATE BUNA

Serban, si eu zic la fel ... e enorm 9000 euro.
Totusi nu prea am incredere in consumul estimat de cei care comercializeaza sistemele de incalzire electrica prin pardoseala.
Ei spun ca la 150 mp utili consumul este de 10kw/ luna / mp ...deci undeva la 1500 KW / pe luna. Asta la izolatia pe care o am eu. Zid 30 plus polistiren exterior de 10 iar in sapa polistiren extrudat .
La mine economia s-ar justifica dc nu as mai trage gazul si as ramane exclusiv pe electricitate

#50
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

 serban25us, on Feb 17 2008, 19:19, said:

nu am auzit de cineva care sa aiba probleme de sanatate de la incalzirea electrica prin pardoseala.
partea cu gazul.....este alta
daca dai drumul la centrala incalzesti toata casa. daca vrei sa o faci pe bucati.....trebuie sa stai sa inchizi si sa deschizi caloriferele de fiecare data.....e cam greu....
la incalzirea electrica prin pardoseala, termostatele cu tehnologia fuzz (calculeaza singur timpul necesar pentru a aduce temperatura la valoarea dorita la o anumita ora) face ca zonele sa se incalzeasca doar cand este folosita (dormitorul de la 20 la 9 dimineata.....in rest....nimic
in plus nu ai nici un fel de intretinere!!!!
dezavantajul este ca e nevoie de trifazic si asta costa
in rest e mai ieftin decat cu centrala termica
chestia cu sanatatea
......in cazul incalzirii prin pardoseala.......NU se recomanda o capacitate mai mare de 100 w/m2.......si din cauza asta acest sistem se foloseste numai pt incaperi mici sau ca incalzire secundare in spatii mai mari.......(cauta pe internet si ai sa gasesti raspunsul )

#51
serban25us

serban25us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.03.2005
dati si voi link-uri cu chestia cu sanatatea
multumesc

#52
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

 serban25us, on Feb 18 2008, 09:30, said:

dati si voi link-uri cu chestia cu sanatatea
multumesc
nu este intr-o limba de circulatie internationala...(poate daca o sa cauti o sa gasesti )........dar in mare este vorba de radiatii......deci cu cat capacitatea este mai mare /m2........cu atat mai multe radiatii........
producatorii n-or sa spuna asta niciodata.............
........sunt experimente care se fac.......si de acolo toate comentariile

#53
Ttezeu

Ttezeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.02.2008

 nemax, on Feb 18 2008, 15:38, said:

nu este intr-o limba de circulatie internationala...(poate daca o sa cauti o sa gasesti )........dar in mare este vorba de radiatii......deci cu cat capacitatea este mai mare /m2........cu atat mai multe radiatii........
producatorii n-or sa spuna asta niciodata.............
........sunt experimente care se fac.......si de acolo toate comentariile

si totusi se poate un link?  :kisstogether:

#54
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

 Ttezeu, on Feb 18 2008, 14:59, said:

si totusi se poate un link?  :kisstogether:
http://www.milieueng.....mber 2006.pdf
............te descurci ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate