Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sfaturi pt un sistem axat pe multitasking

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006
Dati-mi cateva sfaturi va rog pt un sistem. Il voi folosi mai mult la editare foto si design (Photoshop, Illustrator), animatii (Flash), proiectare(Autocad, AllPlan) browsing, office, etc.. La jocuri, mai putin, insa as vrea sa ma pot relaxa din cand in cand, cu un joc cu cerinte mai ridicate. Am zis de multitasking pt ca se intampla cel mai des sa am destul de multe programe deschise simultan (un ex: Photoshop+Flash+Illustrator+Firefox+Messenger+alte programe in background).
As vrea sa fie silentios, si sa nu am probleme cu overheating.
Am nevoie de urmatoarele componente:
- placa de baza
- procesor
- placa video
- memorie
- hardisk
- carcasa
Optional:
- kit mouse+tastatura
- ventilator pt carcasa

Astept config. voastre
Mersi.

edit: stiti cva de evolutia preturilor la componente in urmatoarele saptamani?Ma gandesc ca acusi incep scolile, facultatile, etc. si de obicei cresc preturile in perioada aceasta..

Edited by ISseby, 11 August 2007 - 18:50.


#2
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View PostISseby, on Aug 11 2007, 19:42, said:

Dati-mi cateva sfaturi va rog pt un sistem. Il voi folosi mai mult la editare foto si design (Photoshop, Illustrator), animatii (Flash), proiectare(Autocad, AllPlan) browsing, office, etc.. La jocuri, mai putin, insa as vrea sa ma pot relaxa din cand in cand, cu un joc cu cerinte mai ridicate. Am zis de multitasking pt ca se intampla cel mai des sa am destul de multe programe deschise simultan (un ex: Photoshop+Flash+Illustrator+Firefox+Messenger+alte programe in background).
As vrea sa fie silentios, si sa nu am probleme cu overheating.
Am nevoie de urmatoarele componente:
- placa de baza
- procesor
- placa video
- memorie
- hardisk
- carcasa
Optional:
- kit mouse+tastatura
- ventilator pt carcasa

Astept config. voastre
Mersi.

edit: stiti cva de evolutia preturilor la componente in urmatoarele saptamani?Ma gandesc ca acusi incep scolile, facultatile, etc. si de obicei cresc preturile in perioada aceasta..

sursa ai? daca nu ai atunci: http://www.shopit.ro...c/hpc-430-p12s/
am facut 2 configuratii una pe intel, una pe amd.
placa video bunicica, 2gb ddr2.
carcasa... aici tine de gusturile fiecaruia: eu am carcasa aceasta sub birou si sunt foarte multumit de ea. in legatura cu ventilatorul, eu am 2 bucati montate in caracasa si fac o treaba foarte buna ;)

Attached Files

  • Attached File  intel.JPG   57.31K   105 downloads
  • Attached File  amd.JPG   59.24K   101 downloads


#3
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006

View PostAde_Dear, on Aug 11 2007, 19:54, said:

sursa ai? daca nu ai atunci: http://www.shopit.ro...c/hpc-430-p12s/
am facut 2 configuratii una pe intel, una pe amd.
placa video bunicica, 2gb ddr2.
carcasa... aici tine de gusturile fiecaruia: eu am carcasa aceasta sub birou si sunt foarte multumit de ea. in legatura cu ventilatorul, eu am 2 bucati montate in caracasa si fac o treaba foarte buna ;)

Nu am sursa, iar despre carcasa.. nu vreau cva cu un design exterior deosebit. Sa fie functionala. Eventual sa dau un ban in plus, insa pe performanta carcasei, nu pe felul cum arata.
Mersi de config. Acum vechea intrebare: Intel sau AMD? Uitasem sa precizez ca nu prea ma pricep la overclocking (de fapt nu am facut niciodata OC) si nu prea sunt interesat sa fac un OC la proc.
Care din cele 2 se comporta mai bine la multitasking?

edit: sau uite, ca am o mica pretentie la carcasa: sa fie neagra :)

Edited by ISseby, 11 August 2007 - 19:18.


#4
cmc7

cmc7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.07.2007
Daca nu faci OC dintre e2160 si x2 4200+, amd-ul e mai performant.

#5
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View PostISseby, on Aug 11 2007, 20:14, said:

Nu am sursa, iar despre carcasa.. nu vreau cva cu un design exterior deosebit. Sa fie functionala. Eventual sa dau un ban in plus, insa pe performanta carcasei, nu pe felul cum arata.
Mersi de config. Acum vechea intrebare: Intel sau AMD? Uitasem sa precizez ca nu prea ma pricep la overclocking (de fapt nu am facut niciodata OC) si nu prea sunt interesat sa fac un OC la proc.
Care din cele 2 se comporta mai bine la multitasking?

edit: sau uite, ca am o mica pretentie la carcasa: sa fie neagra :)

deci amd... B)  intel-ul acela bate un amd doar in OC, deci daca nu faci OC amd e cel mai bun, chiar daca si amd se poate OC la randul lui, dar nu atat de puternic ca un core duo. cat despre carcasa e neagra si simpla... eu am ales-o deoarece pe laterale si pe tavan are mesa metalica si filtre de aer detasabile, deci asigura o ventilatie fff buna.  ;)

Attached Files



#6
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Si o sugestie de la mine, carcasa are fata neagra cu argintiu, in rest e neagra... :)

#7
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006

View PostAde_Dear, on Aug 11 2007, 22:20, said:

deci amd... B)  intel-ul acela bate un amd doar in OC, deci daca nu faci OC amd e cel mai bun, chiar daca si amd se poate OC la randul lui, dar nu atat de puternic ca un core duo. cat despre carcasa e neagra si simpla... eu am ales-o deoarece pe laterale si pe tavan are mesa metalica si filtre de aer detasabile, deci asigura o ventilatie fff buna.  ;)
Intr-adevar pare o investitie buna carcasa asta.

View Postdizzee, on Aug 11 2007, 22:28, said:

Si o sugestie de la mine, carcasa are fata neagra cu argintiu, in rest e neagra... :)
Mersi de config.
Am o intrebare: eu am pe sistemul actual 2x512 DDR 400Mhz A-Data (CL2 din cate imi amintesc) As putea sa folosesc memoria asta pe un viitor sistem? Eventual in dual channel. Sau poate chiar in combinatie cu o placuta de 1gb DD3.. (aici nu sunt f sigur..cred ca nu sunt compatibile. asa e?)
Intreb..pt a sti daca are rost sa le mai tin..daca nu, sa le vand.

#8
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
DDR1+DDR2 facuse Asrock intr-un timp, insa DDR1+DDR3 nici macar aia nu cred ca se-apuca sa faca...

#9
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postdizzee, on Aug 11 2007, 23:17, said:

DDR1+DDR2 facuse Asrock intr-un timp, insa DDR1+DDR3 nici macar aia nu cred ca se-apuca sa faca...
AM2 nu lucreaza decat cu ddr2. ce facuse asrock este pentru LGA775.

#10
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Vorbeam la modul general, am scris eu cumva pe-acolo AM2?!

#11
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006
Salut. M-am decis intr-un final la un sistem. Dupa cateva zile de research am ales Intel. Inca nu voi face OC, dar am de gand poate mai tarziu. Trebuie sa mai citesc un pic despre asta..
Sistemul e urmatorul:
Attached File  sistem.JPG   45.94K   45 downloads

Am insa cateva intrebari:
- sunt incompatibilitati intre componente?
- e ok placa de baza aleasa? Face fata unui eventual OC? Daca stiti alte modele mai bune..cam pana in 360ron, spuneti-mi si mie va rog.
- placa video: aici am ales cam la ghici. O alta varianta ar fi aceasta. E mai buna? La fel, daca stiti si alte modele mai bune pana in 290ron, spuneti-mi.
- memoriile: am ales 2 placute Umax. vreau sa stiu daca merg in dual channel? Daca nu, se merita kit-ul acesta A-Data? sau sa mai pun cva bani si sa aleg Geil?
- sursa: ajung 380W? (ajung si in cazul unui OC?)

Cam astea-s nelamuririle.. Astept sa vad ce ziceti si voi.. Cam in 2-3 zile o sa dau comanda..
Mersi.

#12
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
ca mobo gigabyte P35-DS3 e 350 ron.
sursa as lua sirtec 430 la 140 ron.
video macar 7600gt, daca nu mai poti pune pana la 8600gt sau 2600xt (ambele in jurul 350 ron).

#13
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006

View Postartistul_x, on Aug 19 2007, 21:57, said:

ca mobo gigabyte P35-DS3 e 350 ron.
sursa as lua sirtec 430 la 140 ron.
video macar 7600gt, daca nu mai poti pune pana la 8600gt sau 2600xt (ambele in jurul 350 ron).

Sincer...costa cam mult pl. video. Sunt chiar asa slabe modelel alea alese de mine?:( Tineti cont va rog ca nu sunt un gamer.. deci mi-ar trebui o placa care sa duca un film, programe de grafica si cva jocuri din cand in cand.
Nu mai bine sa dau banii astia pe pl. de baza si sursa?

#14
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Atunci ia un 2400 sau 2600, pentru decodare HD.

#15
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007

View PostLemmy, on Aug 19 2007, 22:28, said:

Atunci ia un 2400 sau 2600, pentru decodare HD.
2400 e foarte proasta in jocuri! macar 7600gt cum am zis, daca nu poate sa ajunga la 2600xt/8600gt.

#16
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006
Of of..cum ma puneti voi la cheltuieli :D Ok, deci sa inteleg ca asta e buna..insa asta ar fi mult mai buna.. right?
Bun..cu sursa am inteles.. si mie mi se parea cam putin 380.. O sa caut cva mai puternic.
Pl. de baza.. si eu optasem la inceput pt.  P35-DS3, dar m-am tiganit si-am zis sa mai scot din pret cativa lei.. (nu mi-a mers :) )
Dar de memorii? merg cele 2 Umax in dual?

#17
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
merg in dual channel, nu au de ce sa nu mearga.
eu am zis 2600xt nu 2600pro. daca nu ai bani de 2600xt  poti sa iei ca solutie buget asta.
si palit 7600gt e buna, insa pt 40-50 ron 2600xt pare sa aiba un viitor mai bun, mai ales ca dx10 si decodare video.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate