Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

sistem sunet laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
Am tot cautat prin topicuri si nu am prea gasit combinatii de placa sunet+boxe pentru un laptop.

As dori sa achizitionez asa ceva si as dori sa primesc cateva sfaturi inainte de asta.
Am un laptop HP Compaq nw9440 Core2 Duo T7400 2.16GHz, 2GB, NVIDIA Quadro FX 1500M, 100GB, Win XP Pro placa sunet Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller.

Acum am gasit urmatoarele placi de sunet:
Creative Sound Blaster X-Fi X-Mod USB extern aici
Creative AUDIGY 2 ZS Notebook Retail aici

Iar la sistemul de boxe as opta pentru 2.1 pentru ca doresc sa ocup cat mai putin spatiu (voi folosi sistemul in special pentru muzica dar si filme).
Boxe Logitech 2.1 Z-2300 aici
Boxe Altec Lansing 2.1 MX5021 aici

Acum vad ca sunt foarte multi posesori de laptop pe acest forum.
As dori daca puteti sa postati si voi ce sistem de sunet aveti, si cat de bine se aude. Cei care au doar laptop si nu au sistemul instalat pe desktop.
Si daca se poate si sfaturi pentru mine pentru ca recunosc i-mi este greu sa ma hotarasc.

#2
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
Chiar nu are nimeni un sfat pentru mine?
Macar la placa de sunet ca la boxe ma descurc eu pana la urma.

Deci:
Creative Sound Blaster X-Fi X-Mod USB extern aici
Creative AUDIGY 2 ZS Notebook Retail aici

Sau poate mai sunt si altele pe care nu le-am luat eu in calcul.

#3
mrc

mrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.02.2006
boxele si placa la ce vrei sa le folosesti? asculti muzica, vezi filme, jocuri, faci muzica etc. in functie de asta pot sa-ti recomand cate cava.
toate bune

#4
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

View Postmrc, on Aug 7 2007, 22:04, said:

boxele si placa la ce vrei sa le folosesti? asculti muzica, vezi filme, jocuri, faci muzica etc. in functie de asta pot sa-ti recomand cate cava.
toate bune

Pai cate un pic din toate mai putin facut muzica.
Deci in special muzica si filme.

Si am inceput sa ma gandesc si la un sistem 5.1 probabil logitech Z 5500

Edited by poshtashul, 07 August 2007 - 22:32.


#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postposhtashul, on Aug 7 2007, 23:32, said:

Pai cate un pic din toate mai putin facut muzica.
Deci in special muzica si filme.

Si am inceput sa ma gandesc si la un sistem 5.1 probabil logitech Z 5500
Aaaa... Z5500-le nu este chiar... portabil. Mai degraba CARABIL :). Este foarte voluminos si greu.

#6
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postposhtashul, on Aug 5 2007, 14:45, said:

Iar la sistemul de boxe as opta pentru 2.1 pentru ca doresc sa ocup cat mai putin spatiu (voi folosi sistemul in special pentru muzica dar si filme).
Boxe Logitech 2.1 Z-2300 aici
Boxe Altec Lansing 2.1 MX5021 aici



Daca vrei bu bu bu bum bum bum, alege-l pe primul, care nu are nici inalte, dar daca vrei calitate alege-l pe al doi-lea, ai si telecomanda + reglaje pe bass si inalte + 2 difuzoare pt. medii si un tweeter pe fiecare satelit.

#7
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostSA-HE75, on Aug 15 2007, 16:13, said:

Daca vrei bu bu bu bum bum bum, alege-l pe primul, care nu are nici inalte, dar daca vrei calitate alege-l pe al doi-lea, ai si telecomanda + reglaje pe bass si inalte + 2 difuzoare pt. medii si un tweeter pe fiecare satelit.
Al doilea mai are si certificare THX deci poti fi sigur ca macar intre 30hz si 18 khz reproduce sigur! :)

Edited by hubbabub1601, 16 August 2007 - 12:15.


#8
Domnuics

Domnuics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 18.01.2007
Ca placa de sunet as merge pe cea PCMCIA. Am 4 USB-uri care sunt ocupate toate. Ar mai fi un port USB liber daca scot stick-ul de memorie. Plus ca nu mai stai mereu sa ambalezi placa de sunet cand vrei sa bagi laptopul in geanta si sa pleci undeva cu el.

#9
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostDomnuics, on Aug 16 2007, 13:42, said:

Ca placa de sunet as merge pe cea PCMCIA. Am 4 USB-uri care sunt ocupate toate. Ar mai fi un port USB liber daca scot stick-ul de memorie. Plus ca nu mai stai mereu sa ambalezi placa de sunet cand vrei sa bagi laptopul in geanta si sa pleci undeva cu el.
Placa PCMCIA are si un avantaj major pe care putini il iau in discutie: gradul redus de ocupare a procesorului. Transferul pe bus-ul PCMICIA este 'autonom' de procesor, fiind controlat de un chip dedicat. Din proprie experienta, cu o placa PCMCIA am observat ocupare in redare Winamp pana in 5% (asta pe un celeron 1.4 Ghz) fata de 2% cu placa integrata, iar pe un hercules USB ocuparea cpu sarea destul de des de 11-12%.

#10
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
Am cumparat pana la urma placa de sunet pe pcmcia si logitech 5500
In dupaamiaza aceasta le-am primit asa ca nu am avut mult timp sa le verific dar oricum nu regret alegerea facuta.

Se aude excelent. Ma chinuia mult sunetul scos de laptop mai ales la filme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate