Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

De ce discrediteaza BOR femeile?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
157 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Pot fi femeile preoti in biserica? (121 membri au votat)

Pot fi femeile preoti in biserica?

  1. NU (72 voturi [59.50%])

    Procentaj al voturilor: 59.50%

  2. DA (35 voturi [28.93%])

    Procentaj al voturilor: 28.93%

  3. MA ABTIN (14 voturi [11.57%])

    Procentaj al voturilor: 11.57%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#145
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View Post***MIHAI***, on Jan 11 2008, 23:23, said:

tudorel, eu am impresia ca femeia e facuta sa fie slava barbatului (daca e casatorita), iar barbatul sau sa fie slava lui Dumnezeu. Nu e inferioara, ci poate gresi mult mai usor, de aceea Pavel a impus aceasta regula. Si ca sa dau exemple: la unii penticostali femeia predica insa femeia nu e facuta pentru asa ceva. In plus, la un studiu biblic, femeile sunt cele care pun intrebari mai "firesti". O femeie in adunarea sfintilor ar trebui sa aibe capul acoperit, pentru a arata ca e supusa intai barbatului si prin asta si Domnului.

Faptul ca Eva a fost prima ce a cazut, consider ca e cu un scop, femeia intr-adevar e un vas mai slab, de aceea ea nu poate da invataturi spirituale !
sper ca am reusit prin cateva cuvinte sa te fac sa intelegi..
Femeia nu este inferioara barbatului dacat fizic si implicit hormonal, deci nu are taria comportamentala ca si a barbatului, dar nu este inferioara spiritual. Acest lucru a fost important de-alungul evolutiei societatii si in consecinta a fost sclava barbatului, lucru  devenind cultural si absorbit de societatile religioase inclusiv in practica religioasa. Femeia poate da invataturi spirituale ca si barbatul, in masura trairii mistice!

#146
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 11 2008, 22:01, said:

Tudorel, în levitațiile lui cosmice, trebuia să pună așa un titlu: "De ce discreditează Iisus femeile?". :lol:


       Isus nu le-a dispretuit! A vorbit cu femei, lucru care nu era ingaduit unui barbat sa faca, a acceptat sa fie atins de prostituate si, lucrul cel mai important, in biserica primara femeile erau si DIACONITE, adica, dupa cum ne invata popii, echivalentul dascalilor din ziua de astazi!

Romani 16
1 Vă dau în grijă pe Fivi, sora noastră, care este diaconiță (Sau: slujitoare.) a Bisericii din Chencrea;


      Asa ca, pe langa intrebarea topicului, mai adaug una pentru misoginii ortodocsi! Daca diaconul bisericii primare este echivalentul dascalului din ziua de astazi, si daca, in biserica primara, femeile au fost diaconi, adica dascali, de ce actualmente nu avem nici macar o singura femeie dascal?!!!
      Si mai am o "nelamurire" : daca Fivi era diaconita, adica dascal, preotul acelei biserici era tot femeie, sau era barbat? Ca mi se pare ceva cam anapoda o alaturare gen preotul si dascalita!

Editat de tudorel666, 13 ianuarie 2008 - 00:25.


#147
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 31.12.2007

View Posttudorel666, on Jan 13 2008, 00:24, said:

Isus nu le-a dispretuit! A vorbit cu femei, lucru care nu era ingaduit unui barbat sa faca, a acceptat sa fie atins de prostituate si, lucrul cel mai important, in biserica primara femeile erau si DIACONITE, adica, dupa cum ne invata popii, echivalentul dascalilor din ziua de astazi!

Romani 16
1 Vă dau în grijă pe Fivi, sora noastră, care este diaconiță (Sau: slujitoare.) a Bisericii din Chencrea;


      Asa ca, pe langa intrebarea topicului, mai adaug una pentru misoginii ortodocsi! Daca diaconul bisericii primare este echivalentul dascalului din ziua de astazi, si daca, in biserica primara, femeile au fost diaconi, adica dascali, de ce actualmente nu avem nici macar o singura femeie dascal?!!!
      Si mai am o "nelamurire" : daca Fivi era diaconita, adica dascal, preotul acelei biserici era tot femeie, sau era barbat? Ca mi se pare ceva cam anapoda o alaturare gen preotul si dascalita!

Să-ți spun ce spune Cleopa despre diaconițele de atunci?!

Te mai întreb: Discreditează Hristos femeile că și-a ales ucenici bărbați? Preoții, în Ortodoxie, nu în protestantism (care e o abatere mare), au funcția de iconomi ai tainelor Lui Dumnezeu, adică urmași ai apostolilor, dar mai mici.

#148
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 13 2008, 22:36, said:

Să-ți spun ce spune Cleopa despre diaconițele de atunci?!

Te mai întreb: Discreditează Hristos femeile că și-a ales ucenici bărbați? Preoții, în Ortodoxie, nu în protestantism (care e o abatere mare), au funcția de iconomi ai tainelor Lui Dumnezeu, adică urmași ai apostolilor, dar mai mici.

       In Cina cea de Taina, pictata de Leonardo, apar si chipurile a doua femei! De ce oare?

       Apoi, Biblia afirma ca toti apostolii au fost barbati, dar printre ucenicii lui Isus au fost si femei, deci afirmatia ta este falsa si probabil datorata necunoasterii si necitirii zilnice si cu atentie a Bibliei!

       Apoi, Biblia nu interzice NICAIERI  preotia feminina! Poate spune pe undeva ca episcopul sa fie barbat al unei singure femei, dar la fel spune si de diacon, ori biserica primara a avut diaconi femeie! In acest caz, de ce nu ar avea si preoti femeie?!

Editat de tudorel666, 14 ianuarie 2008 - 22:14.


#149
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttudorel666, on Jan 14 2008, 22:13, said:

In Cina cea de Taina, pictata de Leonardo, apar si chipurile a doua femei! De ce oare?
Ni le arati si noua pe cele doua femei? Vezi ce se intampla cand citesti doar carti ce merita rasfoite doar pe closet... aka Codul lui daVinci? Numai ca acolo se vorbea de o singura femeie din cate am auzit... ai baut cumva?

#150
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMegara, on Jan 14 2008, 22:21, said:

Ni le arati si noua pe cele doua femei? Vezi ce se intampla cand citesti doar carti ce merita rasfoite doar pe closet... aka Codul lui daVinci? Numai ca acolo se vorbea de o singura femeie din cate am auzit... ai baut cumva?

      Eu vorbesc de tablou, nu de cartea Codul lui da Vinci pe care recunosc cu rusine ca nu am citit-o, nici macar pe closet, care recunosc ca este singurul loc din casa unde se merita sa citesti o carte buna, caci doar acolo ai liniste si esti lasat in pace! Dar tu, nefiind casatorita, inteleg ca nu ai aflat inca avantajele si beneficiile acestei locatii casnice! Ai rabdare, marita-te, fa copii si vom mai vorbi!


       Uite si tabloul incriminat: este vorba de a doua si a sasea persoana, incepand de la stanga la dreapta privitorului. Dupa cum vezi, sunt 12 persoane, in afara de Isus, iar cele doua persoane indicate de mine au chip de femeie!

      Modificare de ultim moment: se pare ca sunt doua tablouri, cel pe care-l voi posta arata numai o femeie, aflata in dreapta lui Isus. Mai am un tablou, tot cu Cina cea de taina, in care apar doua femei, dar nu-l pot uploada si nu stiu de ce. Pana atunci, plasez tabloul cu o singura femeie intre apostoli si incerc sa dau link de la pagina unde se gaseste cel cu doua femei:

Fișier atașat  Copy_of_800px_Leonardo_da_Vinci__281452_1519_29___The_Last_Supper__281495_1498_29.jpg   79,76K   16 download-uri


http://www.artline.r...ebre_11955.html

Editat de tudorel666, 14 ianuarie 2008 - 23:42.


#151
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttudorel666, on Jan 14 2008, 23:17, said:

Uite si tabloul incriminat: este vorba de a doua si a sasea persoana, incepand de la stanga la dreapta privitorului. Dupa cum vezi, sunt 12 persoane, in afara de Isus, iar cele doua persoane indicate de mine au chip de femeie!

Attachment Copy_of_..._1498_29.jpg
Cunosc foarte bine tabloul... chiar ma pot lauda ca l-am vazut la fata locului, acolo unde l-a pictat DaVinci.
Poza aia publicata de tine este dupa restaurare... nu prea seamana cu asta, nu? :)
Fișier atașat  cina_cea_de_taina.jpg   128,33K   17 download-uri

Daca s-ar pune problema ca una dintre persoanele pictate de Leonardo sa fie femeie, aia ar fi persoana din partea dreapta a lui Isus. Dar dupa cum se vede in poza pusa de mine, fata ii este atat de distrusa incat nu cred ca se poate afirma ceva cu exactitate. Insa, avand in vedere ca pictura a fost realizata in plina Inchizitie, ma indoiesc ca Leonardo ar fi pictat vreo femeie in tablou, fara ca cineva sa nu sesizeze.

Last edit: poza publicata in link-ul pus la urma, in nici un caz nu este pictura lui DaVinci... sau si-a batut cineva joc de poza.

Uite aici un site despre Santa Maria delle Grazie unde ai chiar cateva detalii si imagini despre restaurare. Tot pe acel site poti sa-ti faci rezervare in caz ca doresti sa vezi pictura... da te sfatuiesc sa o faci cu cel putin o luna inainte. :)
http://www.cenacolov....it/html/hp.htm

Editat de Megara, 15 ianuarie 2008 - 00:11.


#152
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

View Posttudorel666, on Jan 14 2008, 23:17, said:

Modificare de ultim moment: se pare ca sunt doua tablouri, cel pe care-l voi posta arata numai o femeie, aflata in dreapta lui Isus. Mai am un tablou, tot cu Cina cea de taina, in care apar doua femei, dar nu-l pot uploada si nu stiu de ce. Pana atunci, plasez tabloul cu o singura femeie intre apostoli si incerc sa dau link de la pagina unde se gaseste cel cu doua femei:

Attachment Copy_of_..._1498_29.jpg
A doua persoana din dreapta e o femeie cu barba: deci barbat sau femeie cu hirsutism facial.
Iar persoana a 6-a(de la dreapta lui Iisus) este apostolul Ioan(cel mai tanar dintre apostoli). Stiu c-o sa ti se para dubioasa treaba dar Leonardo avea tendinta sa deseneze tinerii barbati efeminati pt ca era homosexual si ii placeau baietii (tinerii) cu trasaturi frumoase.
In plus sunt redati 12 personaje(nr-ul apostolilor) + Iisus.
Daca nu ai incredere in cunostintele mele in arta, iti recomand sa te uiti la o alta pictura a lui Da Vinci: Sfantul Ioan Botezatorul...si sa-mi zici cat de "barbat" ti se pare Ioan Botezatorul.

Si apropo, aia-i fresca nu tablou...

#153
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMegara, on Jan 15 2008, 00:00, said:

Cunosc foarte bine tabloul... chiar ma pot lauda ca l-am vazut la fata locului, acolo unde l-a pictat DaVinci.
Poza aia publicata de tine este dupa restaurare... nu prea seamana cu asta, nu? :)
Attachment cina_cea_de_taina.jpg

Daca s-ar pune problema ca una dintre persoanele pictate de Leonardo sa fie femeie, aia ar fi persoana din partea dreapta a lui Isus. Dar dupa cum se vede in poza pusa de mine, fata ii este atat de distrusa incat nu cred ca se poate afirma ceva cu exactitate. Insa, avand in vedere ca pictura a fost realizata in plina Inchizitie, ma indoiesc ca Leonardo ar fi pictat vreo femeie in tablou, fara ca cineva sa nu sesizeze.

Last edit: poza publicata in link-ul pus la urma, in nici un caz nu este pictura lui DaVinci... sau si-a batut cineva joc de poza.

Uite aici un site despre Santa Maria delle Grazie unde ai chiar cateva detalii si imagini despre restaurare. Tot pe acel site poti sa-ti faci rezervare in caz ca doresti sa vezi pictura... da te sfatuiesc sa o faci cu cel putin o luna inainte. :)
http://www.cenacolov....it/html/hp.htm

       Despre poza din link, se spune ca ar fi cea mai recenta restaurare a tabloului. In plus, am vazut un tablou asemanator chiar intr-o biserica din Focsani, adica are doua chipuri feminine!

      Referitor la chipul despre care spui ca este al unui barbat cu trasaturi feminine, suna cam aiurea ceea ce spui si nu stiu daca realizezi asta, pentru ca ceea ce conteaza este ca acea persoana are trasaturi feminine, deci ar trebui sa fie femeie si numai privind la ceea ce are in pantalon putem sa conchidem ca ne inselam. Cum nu putem vedea ce este in pantalon, mult mai corect este sa consideram ca este o femeie. Iar, in eventualitatea ca este un barbat, ar trebui cu siguranta sa existe un indiciu in acest sens, ca rostul unei opere de arta este sa spuna ceva, iar artistul nu si-ar fi atins scopul daca picta o femeie in locul unui barbat, decat daca nu cumva, asa cum ii era obiceiul, nu ar fi vrut sa afirme tocmai faptul ca unul dintre apostoli a fost "femeia" lui Isus, in favoarea acestei presupuneri pledand si asezarea controversatului personaj in dreapta lui Isus, gata sa-si puna capul pe pieptul lui! Poate ca artistul, despre care afirmi ca era homosexual, a vrut sa-si apere identitatea sexuala aratand ca si Hristos a fost asemeni lui.
       Oricum, este o opera de arta interesanta.


View Posttzotzolyno, on Jan 15 2008, 00:10, said:

A doua persoana din dreapta e o femeie cu barba: deci barbat sau femeie cu hirsutism facial.
Iar persoana a 6-a(de la dreapta lui Iisus) este apostolul Ioan(cel mai tanar dintre apostoli). Stiu c-o sa ti se para dubioasa treaba dar Leonardo avea tendinta sa deseneze tinerii barbati efeminati pt ca era homosexual si ii placeau baietii (tinerii) cu trasaturi frumoase.
In plus sunt redati 12 personaje(nr-ul apostolilor) + Iisus.
Daca nu ai incredere in cunostintele mele in arta, iti recomand sa te uiti la o alta pictura a lui Da Vinci: Sfantul Ioan Botezatorul...si sa-mi zici cat de "barbat" ti se pare Ioan Botezatorul.

Si apropo, aia-i fresca nu tablou...

       In pictura, exista anumite canoane, peste care nu se poate trece, de reprezentare a chipurilor feminine si masculine, iar zicand canoane ma refer la proportii ale fetei care trebuiesc respectate. Chipul pe care mi l-ai aratat, chiar daca este imberb, este clar masculin, nici macar efeminizat nu-l pot considera! Pe cand chipul persoanei din dreapta lui Isus, din Cina cea de taina, este clar feminin pentru ca proportiile fetei sunt feminine.
      Iar artistul nu a pictat din memorie, adica nu avea undeva imprimat in minte chipul lui Ioan Botezatorul, ci a vrut sa spuna ceva, fiind inca o data, la modul subtil, impotriva lumii in care traia, caci toti il considerau pe Ioan un barbos nespalat, nepieptanat si cu o grimasa incruntata, dar el l-a transformat intr-un tanar asemanator, probabil, celor din vremea sa ce-si petreceau noptile in bordeluri, frumos aranjat, zambitor si parca putin zeflemitor, aratand cu degetul spre cer sau poate facand un gest obscen, desi nu stiu daca celebrul nostru semn cu degetul exista in epoca respectiva.

Editat de tudorel666, 15 ianuarie 2008 - 22:02.


#154
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007
Cert e ca lui Leonardo ii placea sa se joace cu mesajele ascunse. Nu mi se pare curios ca personajul din dreapta lui Iisus e foarte feminin. De altfel, multi observa "V-ul" format de corpurile celor doi, adica semnul feminitatii (in perioada pre-antica, pt masculin era "V-ul" inversat,  adica "lambda mare"...semnul falic). Altii au mers si mai departe si au tras concluzia ca V-ul acela e simbolul pocalului (Sf. Graal=>Saint Graal=>SanG real...adica existenta unui copil conceput de cei doi Iisus si Maria Magdalena).
Leonardo nu era un tip prost, ii placea sa se joace cu mintile oamenilor...In fond era un homosexual cunoscut dar protejat in mod paradoxal de papa si alti patroni importanti intr-o perioada nu departe de cea a Evului Mediu inchizitoriu cand. Si crede-ma, stia Biblia pe de rost deci felul lui de a-l reprezenta pe Ioan Botezatorul (spalat si ingrijit...etc, contrar infatisarii pe si el o stia) e mai degraba un mesaj ascuns...Era un om cu o memorie extraordinara.
Eu zic, Tudorel, sa ne rezumam la Biblie...ca daca ne luam si de Da Vinci o s-o luam pe aratura de tot... :P

P.S. Semnul cu degetul spre cer e comun perioadei Renasterii (nu e obscen desigur  :lol:) ci are o insemnatate clara, ai dedus-o chiar si tu. Si altii pictori recurgeau la acest semn, de exemplu Rafael in "Scoala din Atena" unde Platon, filozof teist (care admite divinitatea) arata spre cer.

Editat de tzotzolyno, 15 ianuarie 2008 - 22:51.


#155
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttzotzolyno, on Jan 15 2008, 22:42, said:

Cert e ca lui Leonardo ii placea sa se joace cu mesajele ascunse. Nu mi se pare curios ca personajul din dreapta lui Iisus e foarte feminin. De altfel, multi observa "V-ul" format de corpurile celor doi, adica semnul feminitatii (in perioada pre-antica, pt masculin era "V-ul" inversat,  adica "lambda mare"...semnul falic). Altii au mers si mai departe si au tras concluzia ca V-ul acela e simbolul pocalului (Sf. Graal=>Saint Graal=>SanG real...adica existenta unui copil conceput de cei doi Iisus si Maria Magdalena).
Leonardo nu era un tip prost, ii placea sa se joace cu mintile oamenilor...In fond era un homosexual cunoscut dar protejat de papa si alti patroni importanti intr-o perioada a Evului Mediu inchizitoriu. Si crede-ma, stia Biblia pe de rost deci felul lui de a-l reprezenta pe Ioan Botezatorul (spalat si ingrijit...etc, contrar infatisarii pe si el o stia) e mai degraba un mesaj ascuns...Era un om cu o memorie extraordinara.
Eu zic, Tudorel, sa ne rezumam la Biblie...ca daca ne luam si de Da Vinci o s-o luam pe aratura de tot... :P

P.S. Semnul cu degetul spre cer e comun perioadei Renasterii (nu e obscen desigur  :lol:) ci are o insemnatate clara, ai dedus-o chiar si tu. Si altii pictori recurgeau la acest semn, de exemplu Rafael in "Scoala din Atena" unde Platon, filozof teist (care admite divinitatea) arata spre cer.

Nu este cert ca Leonardo se juca cu mesajele ascunse... mai lasati "Codul lui DaVinci" si cititi ceea ce spun istoricii.
Nici faptul ca era homosexual nu a fost confirmat. Istoricii au spus ca preferintele sexuale ale acestuia nu se cunosc cu siguranta. Exista speculatii bazate pe dovezi circumstantiale, cum ar fi: relatia de stransa de prietenie cu elevii sai, o acuzatie de sodomie (pentru care a fost achitat) si faptul ca pictorul nu s-a casatorit niciodata. Dar dovezi sigure nu exista.

In ceea ce priveste chipurile de barbat cu trasaturi feminine... nu eu am fost cea care am afirmat asta Tudorel.
Dar nu contest acest lucru... daca urmariti mai multi pictori renascentisti, o sa constatati ca efeminarea este un lucru obisnuit. Ba mai mult, acest lucru era intalnit si in viata de zi cu zi.

#156
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostMegara, on Jan 15 2008, 23:02, said:

Nu este cert ca Leonardo se juca cu mesajele ascunse... mai lasati "Codul lui DaVinci" si cititi ceea ce spun istoricii.
Nici faptul ca era homosexual nu a fost confirmat. Istoricii au spus ca preferintele sexuale ale acestuia nu se cunosc cu siguranta. Exista speculatii bazate pe dovezi circumstantiale, cum ar fi: relatia de stransa de prietenie cu elevii sai, o acuzatie de sodomie (pentru care a fost achitat) si faptul ca pictorul nu s-a casatorit niciodata. Dar dovezi sigure nu exista.

In ceea ce priveste chipurile de barbat cu trasaturi feminine... nu eu am fost cea care am afirmat asta Tudorel.
Dar nu contest acest lucru... daca urmariti mai multi pictori renascentisti, o sa constatati ca efeminarea este un lucru obisnuit. Ba mai mult, acest lucru era intalnit si in viata de zi cu zi.
Nu am citit balaria aia de culegere de basme:"Codul lui Da Vinci"...
Supozitiile istoricilor asupra homosexualitatii sale nu sunt nefondate: iti sugerez sa cauti ce legatura este intre Da Vinci si numele Gian Giacomo Caprotti poreclit de Leonardo "Salai" sau "Salaino", numele unui demon.

Totusi in notele lui Leonardo se remarca usor dezgustul sau absolut pentru"copulatie si organele implicate in ea"(citat din notitele sale. In mod cert Leonardo a fost un asexual sau un homosexual latent (aca nu activ). O spun din punct de vedere al psihologilor si psihiatrilor care i-au analizat personalitatea lui stranie.

Iar faza cu: "Nu este cert ca Leonardo se juca cu mesajele ascunse... mai lasati "Codul lui DaVinci" si cititi ceea ce spun istoricii"
Eu iti spun ce zic criticii de arta indeosebi si apoi istoricii...

Editat de tzotzolyno, 15 ianuarie 2008 - 23:21.


#157
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttzotzolyno, on Jan 15 2008, 23:16, said:

Eu iti spun ce zic criticii de arta indeosebi si apoi istoricii...
Pai tocmai ca ceea ce au spus istoricii am spus si eu... repet:
Istoricii au spus ca preferintele sexuale ale acestuia nu se cunosc cu siguranta. Exista speculatii bazate pe dovezi circumstantiale, cum ar fi: relatia de stransa de prietenie cu elevii sai, o acuzatie de sodomie (pentru care a fost achitat) si faptul ca pictorul nu s-a casatorit niciodata. Dar dovezi sigure nu exista.

Exista doar speculatii...

#158
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostMegara, on Jan 15 2008, 23:26, said:

Exista doar speculatii...
ai dreptate, dat fiind contextul istoric si religios nu putem decat sa speculam. Totusi deviem de la subiectul threadului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate