Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2373 replies to this topic

#37
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
Eu m-am uitat.Treceam prin sufragerie si am vazut pe ecran cuvantul magic LIXOURI.Daca nu era vorba despre Kefalonia si nu vedeam cateva cadre sa-ti vina sa te sui in masina, as fi renuntat dupa un sfert de ora.Cam siropos si cu niste replici de sareau aschii.Cel mai bun medicament impotriva depresiei este pentru mine filmul Zorba, cu ultima sa replica:" Hei, Boss, ai mai vazut vreodata un dezastru asa maret ? ".
Vezi ca ai un PM.

#38
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008
Un pic off topic, am vazut aseara IDILA CAPITANULUI CORELLI!
Oare peisajele chiar erau din Kefalonia? m-am indragostit!!!!!!!!!!

#39
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

View Postyvonna, on Mar 9 2008, 19:56, said:

Un pic off topic, am vazut aseara IDILA CAPITANULUI CORELLI!
Oare peisajele chiar erau din Kefalonia? m-am indragostit!!!!!!!!!!

Sigur. Filmarile s-au facut pe langa Sami si in Fiskardo (din ce am recunoscut ca peisaj). Am recunoscut mai bine de 70% din locuri. Apare si Myrtos Beach.

#40
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postbrbarossa, on Mar 9 2008, 23:48, said:

Sigur. Filmarile s-au facut pe langa Sami si in Fiskardo (din ce am recunoscut ca peisaj). Am recunoscut mai bine de 70% din locuri. Apare si Myrtos Beach.
Really nice! :OK:

#41
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Intentionez sa merg in Kefalonia in perioada 25 apr - 2 mai astfel: cu trenul pina in Salonic sau Atena apoi cu o masina inchiriata pina la Patras.
Care varianta vi se pare mai buna (Salonic-Patra sau Atena-Patra cu masina) avind in vedere urmatoarele:
-prefer un drum mai usor cu masina;
-trenul ajunge pe la 6.00 in Salonic sau 16.00-17.00 in Atena;
-nu ma deranjeaza sa ramin o noapte pe drum daca este cazul.
Multumesc si astept parerile celor care au mai fost!

#42
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Ce stiti de agentia de turism JEKA ? E serioasa ? M-ar interesa Kefalonia si au oferte bune.

#43
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

View Postremg, on Mar 14 2008, 11:31, said:

Intentionez sa merg in Kefalonia in perioada 25 apr - 2 mai astfel: cu trenul pina in Salonic sau Atena apoi cu o masina inchiriata pina la Patras.
Care varianta vi se pare mai buna (Salonic-Patra sau Atena-Patra cu masina) avind in vedere urmatoarele:
-prefer un drum mai usor cu masina;
-trenul ajunge pe la 6.00 in Salonic sau 16.00-17.00 in Atena;
-nu ma deranjeaza sa ramin o noapte pe drum daca este cazul.
Multumesc si astept parerile celor care au mai fost!

Pai in prima varianta ajungi in Kefalonia in aceeasi zidar cu un drum mai lung cu masina, iar in varianta a doua nu prinzi ferry, care pleaca la 20.30, parca, asa ca va trebui sa stai o noapte pe drum. In plus, daca nu vrei sa mergi prea mult cu masina iti recomand sa faci in asa fel incat sa ajungi intr-un fel pe insula si sa nu mai cheltui 100 si ceva de euro numai pe masina. Asta pe langa cei 15 euro de persoana.

#44
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006

View Posthaggxa, on Dec 29 2007, 12:13, said:

ai ramas numai in Kefalonia, sau ai trecut si in Zakynthos?, daca ai trecut imi poti spune, te rog, din ce port te-ai imbarcat si unde ai debarcat? am inteles ca drumul dureaza numai 1 ora
raspund cu intarziere; nu am vazut pana acum intrebarea.
eu am facut circuit Lefkada-Kefalonia-Zakynthos in doua saptamani de concediu.
cu masina. din Lefkada pleci din Vassiliki catre Fiskardo - Kefalonia, apoi din Pessada catre Ag. Nikolaos - Zakyntos si in final din Zakynthos catre Kilini pe continent.
super concediu cu o mica scapare : de facut in trei saptamani, nu in doua, caci este prea scurt. :)
nu recomand hoteluri pentru ca nu am mers pe varianta asta.
numai la pensiuni, la fata locului.
in pozele care le-am atasat aici, in primele doua puteti vedea ce se gaseste.

Edited by investman, 16 March 2008 - 08:47.


#45
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
Investman, am si eu o intrebare: am pus-o si la topicul despre Zakynthos dar nimeni nu stie (se pare): cat costa ferrry / persoana si masina din Zakynthos in Kefalonia? - ca vad ca tu ai fost.

#46
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

View Postkarmenutza01, on Mar 16 2008, 09:12, said:

Investman, am si eu o intrebare: am pus-o si la topicul despre Zakynthos dar nimeni nu stie (se pare): cat costa ferrry / persoana si masina din Zakynthos in Kefalonia? - ca vad ca tu ai fost.

Daca nu te intereseaza exact, poti face o medie intre cat am platit noi acum 2 ani in Corfu (27 euro/masina si 6 euro/pers) si anul trecut in Kefalonia (55 euro/masina si 15 euro /pers). De fapt nu e vb de medie ci sa iti faci o idee. Distanta Kefalonia-Zakintos este mult mai mica decat Patra-Kefalonia si Igumenita-Corfu, asa ca nu cred ca vei plati mai mult de 25 euro/masina si 5 euro/pers. Practic in felul asta iti faci o idee si nu te poti insela cu mai mult de 10 euro. S-ar putea sa nu fie nici macar atat.
Si tine cont ca nu multa lume mai tine minte preturile, sau si mai rau sa pastreze amintire biletele, asa ca nu sunt multi cei care ofera si preturi.

Edited by brbarossa, 16 March 2008 - 16:35.


#47
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006

View Postkarmenutza01, on Mar 16 2008, 09:12, said:

Investman, am si eu o intrebare: am pus-o si la topicul despre Zakynthos dar nimeni nu stie (se pare): cat costa ferrry / persoana si masina din Zakynthos in Kefalonia? - ca vad ca tu ai fost.
nu-mi amintesc exact, dar pot spune ca nici una din traversari nu a trecut de 46 EUR (doua persoane cu masina) si aia a fost catre Kilini cu rezervare la agentie. conteaza si asta. la fata locului te risti, dar platesti ceva mai putin, adica comisionul.
insa depinde de sezon.
oricum eu zic ca este "suportabil". :)

Edited by investman, 16 March 2008 - 17:06.


#48
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkarmenutza01, on Mar 16 2008, 09:12, said:

Investman, am si eu o intrebare: am pus-o si la topicul despre Zakynthos dar nimeni nu stie (se pare): cat costa ferrry / persoana si masina din Zakynthos in Kefalonia? - ca vad ca tu ai fost.
Orare si preturi ale curselor de ferry, avion, autobuz gasiti la:

www.zanteisland.com/html/english/orari.htm

#49
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
oricum cu cresterea asta de preturi la motorina, ce a fost anul trecut ramane doar pana atunci. acum se pare ca sunt altele scorurile.
totusi de retinut numerele de telefon pentru ca poti obtine intradevar informatii clare si precise.

Edited by investman, 16 March 2008 - 17:43.


#50
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

#51
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Intentionez sa inchiriez o masina din Salonic si am gasit firma POSEIDON RENT A CAR. (Hyundai Accent 230 EUR 8 zile).
A mai inchiriat cineva de la aceasta firma?
Mersi!

#52
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
In mare am finalizat si eu planul de vacanta pentru kefalonia.
Pana la urma cred ca mergem cu trenul. Poate ne oprim o noapte in Bucuresti la prieteni, ca sa nu ne stricam de cap pe drum.
Planul arata in felul urmator:
- Bucuresti - Atena (cu schimb in Salonic). Ne oprim vreo 2 - 3 - 4 zile in Atena. Cate zile ne recomandati sa stam acolo? Din cate am vazut ajungem in jurul pranzului. De asemenea, daca stiti niste cazari bune in Atena, va rog sa imi spuneti.
- Atena - Kefalonia (pe site-uri scrie ca exista legatura directa bus + ferry - biletul se ia de la Atena integral. Estimarile sunt pe la vreo 30 euro/sens. Se fac in total ~ 7 ore (din cate inteleg 4 ore cu busul + 3 ore cu ferry-ul). Rezonabil.
- O saptamana sau 10 zile in Kefalonia. Am gasit o oferta minunata in Svoronata un satuc la 9 km de Argostoli. Ar fi bine sa mergem pe cealalta coasta a insulei?
- Ne intoarcem direct catre Salonic, unde mai pierdem 2 zile. Si apoi catre casa.
Am vrea si noi sa inchiriem o masina in Kefalonia, dar nimeni nu prea vrea sa faca pe soferul oficial in vacanta. Cat de bine e pus la punct transportul in comun pe insula?

#53
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

View Postcodruta, on Apr 24 2008, 13:33, said:

In mare am finalizat si eu planul de vacanta pentru kefalonia.
Pana la urma cred ca mergem cu trenul. Poate ne oprim o noapte in Bucuresti la prieteni, ca sa nu ne stricam de cap pe drum.
Planul arata in felul urmator:
- Bucuresti - Atena (cu schimb in Salonic). Ne oprim vreo 2 - 3 - 4 zile in Atena. Cate zile ne recomandati sa stam acolo? Din cate am vazut ajungem in jurul pranzului. De asemenea, daca stiti niste cazari bune in Atena, va rog sa imi spuneti.
- Atena - Kefalonia (pe site-uri scrie ca exista legatura directa bus + ferry - biletul se ia de la Atena integral. Estimarile sunt pe la vreo 30 euro/sens. Se fac in total ~ 7 ore (din cate inteleg 4 ore cu busul + 3 ore cu ferry-ul). Rezonabil.
- O saptamana sau 10 zile in Kefalonia. Am gasit o oferta minunata in Svoronata un satuc la 9 km de Argostoli. Ar fi bine sa mergem pe cealalta coasta a insulei?
- Ne intoarcem direct catre Salonic, unde mai pierdem 2 zile. Si apoi catre casa.
Am vrea si noi sa inchiriem o masina in Kefalonia, dar nimeni nu prea vrea sa faca pe soferul oficial in vacanta. Cat de bine e pus la punct transportul in comun pe insula?

Care transport in comun ? Ca noi nu l-am sesizat.  :D

#54
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006

View Postbrbarossa, on Apr 28 2008, 02:42, said:

Care transport in comun ? Ca noi nu l-am sesizat.  :D
... ba parca era niste statii ratacite ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate