Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2372 replies to this topic

#19
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
[quote name='investman' date='Sep 17 2007, 12:35' post='3392570']
intors din Kefalonia.
a fost superb!!!
multumiri barbarosa.
noi am stat in Sami, pana la urma.


Man, frumos, ce sa zic. Nu-i asa ca merita?
Ma bucur ca acest post poate va ajuta si alte persoane sa se hotarasca sa viziteze Kefalonia. MIe unul mi-a placut atat anul trecut, cand am fost in Corfu, cat si anul acesta. Ce-i drept sunt multe lucruri frumoase atat intr-o parte cat si in cealalta. Kefalonia parca e mai frumoasa, totusi, ca peisaj si apa.
Sa vedem catre ce ne indreptam la anul.
Va salut si ne mai vedem pe forum.  :rolleyes:

#20
haggxa

haggxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.10.2006
[quote name='investman' date='Sep 17 2007, 11:35' post='3392570']
intors din Kefalonia.
a fost superb!!!
multumiri barbarosa.
noi am stat in Sami, pana la urma.

ai ramas numai in Kefalonia, sau ai trecut si in Zakynthos?, daca ai trecut imi poti spune, te rog, din ce port te-ai imbarcat si unde ai debarcat? am inteles ca drumul dureaza numai 1 ora

#21
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Din punctul meu de vedere, sunt mult prea multe locuri de vazut in Kefalonia ca sa mai ai timp sa treci si in Zakyntos sau Itaca. Sau, poate doar daca stai de la 2 saptamani in sus in concediu.

#22
haggxa

haggxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.10.2006
Din pacate concediul va fi de numai 3 saptamani, timp in care intentionez sa vizitez Atena (2-3 zile), iar 2 saptamani sa le petrec pe insula Kefalonia. Dupa cate am inteles de la voi, cazarea nu e o problema, gasesti peste tot, dar eu ma oprisem la hotel Rania de pe Zakynthos ca era numai 25 euro pe noapte si arata destul de bine, mai ales ca a fost laudat si pe forum. Cu toate astea eu as vrea sa merg pe Kefalonia si nu Zakynthos si cred ca voi gasi ceva rezonabil si aici dpv al cazarii.

#23
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 haggxa, on Jan 3 2008, 22:44, said:

Din pacate concediul va fi de numai 3 saptamani, timp in care intentionez sa vizitez Atena (2-3 zile), iar 2 saptamani sa le petrec pe insula Kefalonia. Dupa cate am inteles de la voi, cazarea nu e o problema, gasesti peste tot, dar eu ma oprisem la hotel Rania de pe Zakynthos ca era numai 25 euro pe noapte si arata destul de bine, mai ales ca a fost laudat si pe forum. Cu toate astea eu as vrea sa merg pe Kefalonia si nu Zakynthos si cred ca voi gasi ceva rezonabil si aici dpv al cazarii.

Du-te la hotel Poseidon in Agio Efimia. E 35 euro pe laterala hotelului (si de aici se vede marea dar nu sunt camerele pozitionate cu fata la aceasta) si 45 euro cu sea view. Eu acum, chiar in momentul asta, prelucrez filmele facute in concediu in Kefalonia (din nou sunt impresionat de peisaje) si ma uitam cu parere de rau ca nu am luat o langusta la Poseidon (am vazut cat de proaspeti sunt pestii si crustaceele acolo). Practic, am vazut aproape in fiecare dimineata cum primea langustele vii de la un pescar autentic.

#24
haggxa

haggxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.10.2006

 brbarossa, on Jan 5 2008, 22:07, said:

Du-te la hotel Poseidon in Agio Efimia. E 35 euro pe laterala hotelului (si de aici se vede marea dar nu sunt camerele pozitionate cu fata la aceasta) si 45 euro cu sea view. Eu acum, chiar in momentul asta, prelucrez filmele facute in concediu in Kefalonia (din nou sunt impresionat de peisaje) si ma uitam cu parere de rau ca nu am luat o langusta la Poseidon (am vazut cat de proaspeti sunt pestii si crustaceele acolo). Practic, am vazut aproape in fiecare dimineata cum primea langustele vii de la un pescar autentic.

Pe langa cele 2 poze postate anterior, mai ai si altele care sa reflecte hotelul Poseidon? Cum arata camerele si baile. cum arata hotelul in interior (restaurant, holuri etc), exteriorul lui, privelisti s.a.m.d.
Oricum, am inteles de la tine ca arata foarte bine, insa mi-ar prinde bine niste poze pentru o imagine completa asupra lui.
Si , daca ai timp si iti face placere as fi interesat sa citesc tot ce a insemnat pentru tine vacanta in Kefalonia (incepand cu drumul din Buc si pana acolo - ma intereseaza ruta ca nu o cunosc, problemele intampinate de tine pe drum), ce ar merita de vizitat acolo, taverne, shopping etc.

Am citit multe posturi legate de drum, mai am inca destule de citit, insa destinatia ta coincide cu planurile mele de vacanta si de aceea am apelat la experienta ta

#25
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 haggxa, on Jan 7 2008, 22:38, said:

Pe langa cele 2 poze ...am apelat la experienta ta

Vreau sa-ti transmit faptul ca cea de-a doua poza este reprezentativa pentru ceea ce inseamna priveliste din camera cu sea view, dar mai multe poze facute nu am dintr-un singur motiv: in prima seara am luat o camera cu vedere laterala, de unde marea se vedea mai putin, urmand ca a doua seara se ne mutam definitiv in camera cu sea view pentru restul sejurului. Socoteala din prima zi nu s-a potrivit intrucat ne-a placut atat camera cat si pretul acesteia (cu rabat, 35 euro) si am decis sa ramanem pana la sfarsit in aceasta, de unde poze spectaculoase nu am avut de ce sa fac (nu ca nu ar fi fost frumoase si acestea, dar verdeata, pomi, si ceva mare puteam sa gasesc in alta parte). Practic hotelul este langa port, cu fata la mare, iar prin fata acestuia trece o straduta (faleza) principala plina ochi de taverne superanimate pana pe la 1-2 noaptea. De fapt, asa am si ales statiunea aceasta, fiindca trecand la ora 12 noaptea prin Agia Efimia, catre Assos unde trebuia sa gasim si ceva cazare (deoarece am plecat fara rezervare, fara nimic, la plesneala, am observat aceasta statiune ca fiind cea mai animata in comparatie cu restul. Asa ca am innoptat in Assos, iar a doua zi ne-am carat in Agia Efimia unde era mai multa animatie (Assos e asa, mai ca la sanatoriu, adica nu misca nimic, totul pare a poza luata din revista unde nu vezi animatie, miscare).
De vizitat sunt multe locuri, motiv pentru care noi am alergat de nebuni dintr-un colt in altul al insulei dupa atractii. Dintre acestea am retinut:
1. Cave Melisani
2. Cave Drogararti
3. Fiskardo
4. Castelul St. George's (langa Argostoli)
5. Castelul Assos (nu pt castel cat pt priveliste-e un paradis)
6. Acropolis of Sami si manastirea Phanentes (pt priveliste asupra statiunii Sami si vezi ca pe acolo sunt si niste ziduri vechi de ceva mii de ani "Cyclopean walls")
7. Am vizitat si un mormant al unui mormant din perioada miceniana
8. Iar ca si plaje sunt: Myrtos (e cam cu pietre, te arde soarele din cauza pozitiei intre peretii muntelui, insa merita pt apa si snorekling); Lassi (pe la White rock, pt ca are nisip fin si apa e belea pt snorekling); Fiskardo (de fapt pana sa ajungi in Fiskardo, pe dreapta este o plaja micuta, neamenajata, cu pietre, cu priveliste frumoasa si apa de belea); Xi (pt nisipul rosu si ca fun, ca daca te uiti atent e cam ca in vama, dar merita o zi); Skala (lunga cat vezi cu ochii, cu nisip dar in rest nimic deosebit, iar snorekling nu ai la ce)
9. Ca si statiuni merita: Argostoli (vizita, papa si shoping), Sami (plimbare), Fiskardo (vizita si papa scump)
Si sa mai zica si altcineva ca eu nu prea mai imi aduc aminte. :rolleyes:

#26
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Puteti sa imi recomandati o agentie de turism cu care ati fost in Kefalonia si ati fost multumiti?
Multumesc

#27
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Imi planific si eu o vacanta pe la jumatatea lunii mai si as vrea sa merg in Kefalonia si Zakynthos. As vrea sa merg in Kefalonia primele 6 zile, sa vizitez ce e de vizitat pe acolo, sa fac si plaja, apoi sa trec pe Zakynthos si sa mai stau 3-4 zile.

Ce m-ar interesa:
1) De la Lamia ce traseu sa aleg pentru a ajunge in insule; este acelasi sau difera? De unde se ia feryboat-ul, cam cat costa si cat dureaza drumul. Mentionez ca am ales sa merg cu masina personala.

2) Care sunt temperaturile apei in a doua jumatate a lunii mai? Nu imi e teama ca nu voi putea face plaja, ci ca voi avea parte de apa rece.

3) Care sunt plajele cu nisipurile cele mai fine si inclinatie lina (adica apa nu devine adanca brusc)?

4) Ce hoteluri recomandati? Bineinteles in apropierea plajelor cu nisipurile cele mai fine...

5) Cunoasteti site-uri cu cazari, harti, si ce ii mai trebuie turistului pentru a se informa cu privire la aceste insule?

Edited by blue_wings, 15 February 2008 - 19:02.


#28
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 blue_wings, on Feb 15 2008, 18:57, said:

Imi planific si eu o vacanta pe la jumatatea lunii mai si as vrea sa merg in Kefalonia si Zakynthos. As vrea sa merg in Kefalonia primele 6 zile, sa vizitez ce e de vizitat pe acolo, sa fac si plaja, apoi sa trec pe Zakynthos si sa mai stau 3-4 zile.

Ce m-ar interesa:
1) De la Lamia ce traseu sa aleg pentru a ajunge in insule; este acelasi sau difera? De unde se ia feryboat-ul, cam cat costa si cat dureaza drumul. Mentionez ca am ales sa merg cu masina personala.

2) Care sunt temperaturile apei in a doua jumatate a lunii mai? Nu imi e teama ca nu voi putea face plaja, ci ca voi avea parte de apa rece.

3) Care sunt plajele cu nisipurile cele mai fine si inclinatie lina (adica apa nu devine adanca brusc)?

4) Ce hoteluri recomandati? Bineinteles in apropierea plajelor cu nisipurile cele mai fine...

5) Cunoasteti site-uri cu cazari, harti, si ce ii mai trebuie turistului pentru a se informa cu privire la aceste insule?

1) Lamia-Patra-Ferryboat pana in Sami. Drumul dureaza 2 ore si jumatate si costa 55 euro/masina si 15 euro/pers. Ai grija ca sunt 2 drumuri pe zi, iar al doilea este la ora 20.00 sau 20.30.
2) Citeste si tu pe www.greeka.com
3) Makris Gialos, Skala, Xi si poate si altele
4) -
5) www.greeka.com si altele

#29
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Sa inteleg ca nu a mers nimeni cu agentie sau ca nu a fost nimeni multumit...
Asta e...

#30
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Pe mine m-ati convins, anul asta mergem in Kefalonia, candva in iunie - iulie, vreo 10 zile. Am vrea sa mergem cu masina, dar tinand cont de faptul ca plecam din Cluj, drumul se anunta prea lung si greu (sa traversezi si Romania si Bulgaria e cam nasol). Ce varianta de transport ati alege pana acolo, tinand cont de locul de plecare?
Care e statiunea cea mai animata de pe insula (in special seara ma intereseaza)? Am pus deja Sami pe lista.
O sa mai revin si cu alte intrebari.

#31
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
Codruta, cred ca avion! Si acolo inchiriati o masina sa va plimbati. Luati si copilu' cu voi?
Sau cu masina si faceti o oprire de o noapte in Bucuresti (sau Giurgiu) si una in Grecia, pe langa Salonic, Larisa, undeva.

Edited by karmenutza01, 22 February 2008 - 14:49.


#32
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Si pe mine ma incanta f mult Kefalonia dar nu ma pot hotari pt o statiune din ea. Tot citesc, vilele par toate frumoase dar oare asa si sunt? Par destul de scumpe dar daca se merita .....!!!! Veniti cu mai multe info cei care ati fost please. Cam cat costa un avion pana acolo pt doua persoane? Eu as vrea merg cu masina ca cu avionu' nu am fost niciodata si mor de frica, si mi-e mai comod cu masina dar e cale lunga rau de tot. Sotul meu e satul de condus, eu nu conduc si poate nu gasim cu cine sa mergem care sa il inlocuiasca la sofat. Deci mai astept de la voi sugestii, info si poze multe.

#33
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Sunt de acord cu faptul ca din Cluj in Kefalonia este ceva drum, care cu o oprire in Bulgaria si o a doua in Kefalonia se poate face, dar pierdeti 4 zile pe drum. Varianta avion este cea mai la indemana, mai ales daca ai si un buget alocat pt asta si pt inchiriat masina.
Cat despre faptul ca cititi cat de scumpa este cazarea acolo, stati pe pace. Nu bagati in seama agentiile care te ard la bani si nu puneti la suflet preturile citite pe diverse pagini de la americani, englezi, etc pt ca nu sunt realiste. Pe mine era cat pe aici sa ma sperie cineva inainte sa plec pt ca mi-a dat link la un site unde mai ieftin de 70 euro pe noapte nu gaseam. PRETUL ESTE 35-45 EURO/NOAPTE fara masa. Stiti care sunt statiunile mai scumpe ? Cele unde sunt porturi mari, unde calca mai mult englezii si oamenii cu bani care (in Fiskardo) mananca cu 20 euro portia. Aia au bani, mai ales daca faceti un calcul ca ei calatoresc cu yacht-uri de sute de mii de euro sau milioane (si aici nu exagerez). La sume rezonabile puteti alege Agia Efimia sau alte staiuni asemanatoare, dar daca vreti preturi mari si conditii la fel ca in restul insulei alegeti Fiskardo, Argostoli, Sami, etc (statiuni pe care doar le-am vizitat si ne-am facut o impresie). Recomand cu indrazneala Agia Efimia, unde gasiti viata de zi si de noapte.


 karmenutza01, on Feb 22 2008, 14:27, said:

Codruta, cred ca avion! Si acolo inchiriati o masina sa va plimbati. Luati si copilu' cu voi?
Sau cu masina si faceti o oprire de o noapte in Bucuresti (sau Giurgiu) si una in Grecia, pe langa Salonic, Larisa, undeva.

Eu sunt din Bucuresti si nu recomand acest oras dpdv al preturilor la cazare si al tiganiei. Mai bine undeva in Bulgaria pt ca se poate ajunge la o ora rezonabila.

#34
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Brbarossa,

Merci de sfaturi. Distanta Cluj - Kefalonia nu e neaparat mare, dar cele cateva sute de km de facut pe drumurile noastre sunt terminatoare. Cred ca pana la urma vom merge cu masina, dar s-ar putea sa alegem ruta Serbia - Macedonia - Grecia (viamichelin ne da un traseu de ~ 1.600 km pana in Patras, cu o medie de 18 ore de drum). O sa ne gandim undeva la o oprire pe drum si la dus si la intors. Incep cautarile pentru cazare. Va tin la curent cu planurile de vacanta.

#35
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 codruta, on Feb 25 2008, 14:30, said:

Brbarossa,

Merci de sfaturi. Distanta Cluj - Kefalonia nu e neaparat mare, dar cele cateva sute de km de facut pe drumurile noastre sunt terminatoare. Cred ca pana la urma vom merge cu masina, dar s-ar putea sa alegem ruta Serbia - Macedonia - Grecia (viamichelin ne da un traseu de ~ 1.600 km pana in Patras, cu o medie de 18 ore de drum). O sa ne gandim undeva la o oprire pe drum si la dus si la intors. Incep cautarile pentru cazare. Va tin la curent cu planurile de vacanta.

Cu placere. Daca va puteti permite o noapte cu 70 euro v-as recomanda sa va opriti in Thessaloniki unde chiar e frumos si merita sa va plimbati un pic pe acolo (asta daca nu ati mai fost). Din Salonic pana in Kefalonia mai e jumatate de zi.
Bafta multa.

#36
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Care v-ati uitat la TVR1 sambata seara la ora 21, probabil ca ati vazut filmul cu Nicholas Cage, Captain Corelli's Mandoline. Nu stiu daca v-ati dat seama dar filmul a fost realizat exact, aici in Kefalonia. Noi stiam de filmul asta de anul trecut cand am intrat in Agia Efimia in barul "Captain Corelli", unde am aflat ca de fapt numele barului era cu totul altul pana sa se realizeze filmul pe insula, iar cand Cage cu echipa au trecut pe la taverna-bar le-a placut atmosfera de acolo si auzind ca patronul barului era un fost capitan din perioada celui de-al doilea razboi mondial l-au rugat ca pana la plecarea de pe insula (pana la incheierea filmarilor) sa schimbe numele vechi in "Capitan Corelli' Bar". Iar pt. chestia asta si pt ca au tras betii zdravene acolo, l-au trecut chiar si pe generic.
[ http://img87.imageshack.us/img87/912/img3073xq5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca mai vad inca un film cu insule din Grecia, ma duc si anul asta tot acolo.
Crede-ti ca daca m-as duce in Turcia as putea gasi un loc unde sa fie macar la fel de frumos si cu atatea lucruri de vazut ?

Edited by brbarossa, 09 March 2008 - 00:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate