Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2434 replies to this topic

#2377
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 20.06.2005
Recomand plecarea din Vasiliki , cat am stat in zona (de 2 ori) nu am vazut sa nu fi plecat din cauza vantului/valurilor. Se misca rapid baietii. Rezervare nu ar trebui, ei de la fata locului, eu am avut , dar a fost inutila chiar daca a fost aglomerat.

Edited by wolfydRg, 15 May 2024 - 09:57.


#2378
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 19.06.2018
Multumesc mult pentru cele doua raspunsuri amabile si detaliate. A doua intrebare: Salonic e potrivit pentru pauza de o noapte dupa plecarea din Bucuresti sau sunt  variante mai interesante de poposit?  Ma refer atat la ergonomia drumului cat si la faptul ca mai vizitezi ceva.

#2379
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 03.08.2004
Daca mai opresti o data pe drum e perfect Posted Image . Lasand gluma la o parte este prea aproape de plecare.

#2380
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Metsovo e tare pitoresc si nu te abati de la autostrada decat foarte putin. Apoi mai sunt doua-trei ore pana la ferry, in functie de portul ales.
Apropo, buna sugestia cu portul Vasiliki, nu stiam de posibilitatea aceasta. OIn acest caz Kilini cam iese total din calcule, nehotararea fiind intre Vasiliki si Astakos. Din Metsovo ar fi cam acelasi numar de kilometri, insa pana in Astakos mergi pe autostrada si faci 2h, iar pana in Vasiliki ai mult drum national si faci 3h. Insa Astakos - Sami inseamna 3h de ferry, iar Vasiliki - Fiscardo doar 60min. Inca nu pot sa imi dau seama care varianta e mai ok...

#2381
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 03.08.2004
S-a discutat pe Ferry boat in Grecia, gasesti acolo detalii.

#2382
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 19.06.2018
Ma gandeam ca Salonic e pe la jumatatea drumului dar voi stiti mai bine, prietena a fost foarte receptiva la ideea de Metsovo asa ca asta ramane. Intre Astakos si Vasiliki nici eu nu stiu ce sa aleg dar parca e mai tentanta cursa mai scurta. Multumesc din nou pentru sugestii, au fost extrem de folositoare. Vizitez insula pentru prima oara, am luat doua cazari, prima in Sud si a doua in Nord, sper sa fie totul in regula.

#2383
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 20.06.2005
La Metsovo e foarte faina zona. Pacat ca nu am aflat la timp. La Salonic e foarte aglomerat.

#2384
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 06.03.2016
Acum 3 ani am facut oprire, o noapte, la Metsovo. Frumusel. Te poti relaxa si ai pe unde sa te plimbi putin. Anul trecut am oprit la Meteora, dar am luat 2 nopti, pentru a vizita. Doar o noapte nu merita. E mai departe de autostrada. De fiecare data am trecut cu ferry din Lefkada. Rezervare online (westferry). M-au sunat dimineata, cand eram pe drum, sa le confirm ca ajungem si m-au rugat sa trec pe la Nidry sa iau biletele (oricum e in drum). In afara de vasul Captain Aristidis (al celor de la westferry) mai e o companie care are plecari intre cele westferry. Am luat-o, acum 3 ani, pentru ca am ajuns mai devreme in port. Nu o recomand. Vasul este mai mic (cred) si pe ultima suta de metri ne-a leganat foarte mult stanga-dreapta (aproape la 45 de grade).
La Salonic am facut oprire la intoarcere, dar am zis ca pe viitor il voi ocoli. Mi s-a parut un oras foarte jegos. Poate e doar parearea mea.

#2385
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.06.2008
Daca ai luat cazare in Sud prima oara,s-ar putea ca drumul ala de 3h cu ferry sa fie mai rapid.In functie de perioada,ora din zi trebuie luat in calcul ca drumurile pe insule pot fi mult mai lente decat estimeaza azi Maps .Cand se pleaca de pe ferry din Fiskardo poate fi foarte lent pe serpentine cu vehicule lente in fata,oameni care opresc sau chiar incetinesc sa faca poze/admire spectaculoasa coasta din zona Asos-Myrtos.Pana in Sami faci in cel mai bun caz 1 h.
La fel estimarea intre acces Lefkas-Vasiliki e una azi pe maps,va fi cu totul alt timp in plin sezon cand te intersectezi cu masini ai caror pasageri sunt pe modul vacanta,nu A-B in cel mai scurt timp.

#2386
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 19.06.2018
Duminica 16 Iunie va fi descalecarea pe insula. Azi urmeaza sa rezerv noaptea de sambata la Metsovo respectiv  ferry, oricine e binevenit sa mi suceasca decizia Posted Image Multumesc de asemenea pentru fiecare sugestie primita si la randul meu doresc fiecaruia un concediu frumos in aceasta vara.

Edited by audiofidell, 20 May 2024 - 07:52.


#2387
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View Postadirot, on 19 mai 2024 - 11:45, said:

Daca ai luat cazare in Sud prima oara,s-ar putea ca drumul ala de 3h cu ferry sa fie mai rapid ...

Clar e mai rapid pe la Astakos, plus că ferry e pe la prânz, cel puțin așa era anul trecut. Din Lefkada era doar dimineață și după-amiază, deci ziua sosirii în Kefallonia se cam pierde.
Așa încât, dacă programul ferry nu diferă față de 2023, e mai ok prin Astakos, chiar dacă ferry are întârziere (anul trecut a avut). Și oricum, pe ferry stai și te odihnești, nu mai conduci, deci un alt avantaj.

Ideea este că pentru Astakos mergi mai mult pe autostradă comparativ cu Lefkas, nu mai tranzitezi Lefkada deloc, și nu mai parcurgi nici în Kefallonia drumul de la Fiskardo către sud. Și poți pleca din Metsovo imediat după micul dejun, ai timp să ajungi în Astakos.


Sănătate și tcb !

#2388
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 19.06.2018
Multumesc pentru sugestie. Totusi, ma deranjeaza programul ferry din Astakos, la 12 45 primul. Dincolo, Vasiliki adica, pleaca la 10. Si eu sunt obligat in consecinta sa plec la 6 din Metsovo dar oricum ar fi parca tot ajung mai repede la cazare.

Edited by audiofidell, 20 May 2024 - 14:01.


#2389
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View Postaudiofidell, on 20 mai 2024 - 14:00, said:

... pleaca la 10 ...

Păi tocmai asta e problema, e prea devreme și nu prea ai timp să ajungi în Vasiliki, trebuie să pleci din Metsovo cu noaptea-n cap (pe la 6, cum bine zici), adio mic-dejun și pe la 8 jumate - 9 nu știi nici cât de aglomerată e șoseaua prin Lefkada, de obicei îți cam blestemi zilele dacă stai în coloană lentă când tu te grăbești să prinzi ferry. Groaznic, zic eu ! Noi urîm să ne trezim cu noaptea-n cap.
Plus că e posibil să ajungi prea devreme la cazare. Dacă ajungi, că dacă e furtună pe mare în ziua aia riști să nici nu plece vasul din Vasiliki.

E adevărat că ferry din Astakos face 3 ore, dar cum ziceam pe la 16 în cel mai rău caz ești în Sami și pe la 17 cel mai târziu ajungi la cazare. Tocmai bine să vă acomodați cu locul, să vă gospodăriți nițel și să luați cina.

În fine, fă cum consideri că ar fi mai ok pentru voi, eu doar am spus cum gândim noi.


Sănătate și drum bun !

Edited by OvidiuNS, 20 May 2024 - 15:53.


#2390
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 20.06.2005
E putin gresit, de la Vasiliki ai mai multe curse :
Attached File  Screenshot_2024-05-20_17-12-19.png   15.67K   2 downloads
Ala de 13:30 e perfect. Daca il ratezi mai ai unu.

Eu la urmatorea escapada in partea asta o sa incerc cu Levante, dar trebuie sa cobor mai jos , spre Kyllini.  https://www.levantef....com/en/stolos/

Edited by wolfydRg, 20 May 2024 - 16:21.


#2391
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View PostwolfydRg, on 20 mai 2024 - 16:12, said:

... Ala de 13:30 e perfect. Daca il ratezi mai ai unu ...

Da, așa e, dacă e și o cursă de prânz atunci are timp să plece din Metsovo la o oră mai rezonabilă.
Dar observ că ăla e doar programul de iulie, în iunie anul trecut nu erau decât 2 curse.

În fine ...


Sănătate și tcb !

#2392
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 19.06.2018
Acuma, nah, orice decizie trebuie asumata Posted Image  . Mai e timp, inclusiv de razgandeala. Oricum, multumesc pentru fiecare sugestie, sper sa fie totul ok.

Acuma, alta intrebare. Ce ati face din nou neaparat si ce nu ati face pe insula, ce anume obiectiv turistic nu  merita deranjul? Stiu ca exista pareri individuale si subiective care nu pot intruni unanimitate, dar mai schimbam impresii.

#2393
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,204
  • Înscris: 06.11.2008
Citește te rog acest topic...nu sunt multe pagini și o sa găsești răspunsurile..

#2394
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 20.06.2005

 audiofidell, pe 20 mai 2024 - 17:01, a scris:

. Ce ati face din nou neaparat si ce nu ati face pe insula
As lua două cazari in parti opuse. Probabil ca am mai spus asta , mai in urma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

marannello

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate