Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

legislatia privind notiunile de prim ajutor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 28.11.2001
Prietena mea face in prezent scoala de soferi. Eu am carnet de vreo 4 ani ... si am ajuns, din chestionarele luate de la instructorul ei auto, la intrebari care privesc si notiunile de prim ajutor (cum scoti o persoana ranita (tragere/impingere/ridicare) etc... ). Eu mi-aduc aminte cand am invatat eu pentru a lua permisul ca la sfarsitul cartii din care invatam existau toate acele informatii (mi-aduc aminte ca spuneau de atele, de garou, de biletul care se punea pe garou cu data si ora cand i l-ai pus sau asa ceva ... si altele). UNDE se gasesc aceste informatii OFICIAL ?
Am mai gasit pe internet tot felul de articole care explicau situatia si puteai invata dupa ele. Oricum intrebarile in mare tin putin de cultura generala, nu sunt grele, DAR ... in baza caror articole pun politistii la examene intrebari privind primul ajutor in caz de accident ?

PS. presupun ca o fi vreun articol in vreun monitor pierdut, sau prin legislatia ministerului sanatatii sau altceva ... dar cum dau de el?

Ps2: cu un search nu am gasit cuvantul garou sau atel (de la atelă) nici aici : http://www.autobizz.ro/regulament.php nici aici: http://www.autobizz.ro/legislatia.php

#2
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 28.11.2001
Nimeni ? :(
voi nu ati avut intrebari despre primul ajutor in caz de accident? De unde ati invatat raspunsurile? doar din grile? :(

#3
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
incearca si aici : http://www.incepator...imul_ajutor.asp

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 28.11.2001
aham; Mersi;
Ciudat totusi, ca pana acum pare ca intrebarile din chestionarele pentru permisul auto par sa fie luate din surse nestiute (ma refer la cele legate de primul ajutor)... Ca doar nu au intrat politistii pe net sau au intrebat un doctor ce se face atunci cand ... Trebuie sa scrie oficial undeva ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate