Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Dealer Peugeot Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ciprian_cuc

ciprian_cuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2007
uf, sa imi spun si eu of-ul ca tot romanul care s-a lovit de servicii de proasta calitate.

M-am hotarat in iunie sa iau un 206 (ca era marele discount) si aleg unul negru (ca imi place mie culoarea :P ) - chiar nu vreau sa comentez decizia, vreau doar sa va spun ce am patit  :cursing:

Merg la dsoara de la Peugeot ii explic ca il vreau pe firma si leasing si ea foarte zambitoare si cu mare interes (cred ca ii mare procentul din vanzari) imi cauta masina si foarte entuziasmata afirma: "pana la mijlocul lunii ar trebui sa o aveti". Eu foarte fericit, revin dupa 2 zile cu actele necesare, si imi listeaza dsoara foaia de "rezervare a masinii" , insa abia mai tarziu am vazut ca la termen de livrare era blank - asta este neatentia costa.

Nah ideea ii ca, nici azi nu am masina, cu toate ca am sunat-o la fiecare 4-5 zile sa o intreb "si masina mea pe unde se afla?" , si am scris si mailuri - ca bineinteles ea m-a sunat(ori mi-a trimis mail) doar cand a trebuit sa platesc si sa ii trimit op-ul pe mail.
Raspunsul era "aproximativ in X zile trebuie sa ajunga" si tot asa de azi pe maine...imi explica ea ca nu se stie exact (cu toate ca sunt perfect constient ca sistemele de tracking a acestor planificari sunt foarte bine puse la punct)...

In final , joi pe 26 o sun iar, si imi zice ca "masina trebuie sa ajunga azi sau maine" si dupa ce trece de pregatire o sa intru in posesia ei...si mama ei de pregatire ca dureaza mai mult decat constructia masinii...acum dupa spusele ei, masina ii in cluj "la pregatit" insa eu chiar nu stiu ce sa mai cred ...

Va intreb si pe voi, aveti idee ce as putea sa fac? Unde sa fac o reclamatie? - daca are rost...

Trai bun, si atentie la neatentie!

#2
noghtyclick

noghtyclick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.07.2006
de fapt cu cat s-a depasit termenul spus de reprezentantul lor, ca nu prea ai mentionat date
daca au zis ca masina e la ei ai si tu putintica rabdare ca nu mai dureaza mult, daca masina intarzaie o luna atunci ai avea motive de ingrijorare. Stiu cum e cu masina noua ca astepti ca pe ace, gandeste-te ca exista uni care asteapta 6-7 luni dupa ea, ii recunosti usor ca sunt in perioada de asteptare, ii vezi de obicei ca se plimba noaptea pe strazi, dorm prin corturi pe langa reprezentante  :D  etc

#3
Domnuics

Domnuics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 18.01.2007
Daca au zis ca masina e la ei eu iti recomand sa te duci acolo sa o vezi. ,,Pregatirea" asta a masinii este de fapt ITP (inspectie tehinca periodica) (asa mi-a zis fata de la Ford cand mi-am luat si eu masina).
Majoritatea dealerilor fac asa, promit marea cu sarea pana le dai banu, apoi trebuie sa ii cauti tu pe ei. Mi mi-a zis ca vine in 2 saptamani inainte de plata si dupa ce am platit.. o luna, inca 2 saptamani...si tot asa... in total 2 luni. Da iti trece cand vezi masina si te sui in ea.

#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Sistemele de tracking nu sunt chiar asa de bine puse la punct.
Odata ce o masina a fost incarcata din parcul uzinei spre depozitul de la Curtici nu se poate vedea, cel putin nu de catre cei de la reprezentanta, locatia ei. Transportul de la uzina pina in curtici poate sa dureze si 3 saptamani si chiar mai bine in functie de tarile tranzitate.
Din momentul in care a ajuns la curtici in aproximativ 2-3 saptamani ajunge la client. De ce termenul asta? Pentru ca in momentul de fata transportatorul intern este supra aglomerat si nu face fata la comenzile de transport. Si, toate masinile sunt puse pe o lista de asteptare, sa nu credeti ca in momentul in care a ajuns masina sta cineva si o ia de pe tren si o urca pe masina. Toti sar in sus...cat dureaza sa aduci o masina din curtici... Uite ca dureaza. Au mai fost si acele limitari de trafic...si toate se aduna.
De asta apar intarzieri.
ITP ??  Nu se face nici un ITP! E o verificare pentru livrare vehicul nou. Se verifica masina, lipsuri, daune, etc etc. Si dureaza maxim 3 ore.

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Pregatirea de livrare se numeste PDI.

Da, dureaza mult transportul masinilor, si dealerul nu are control decit intr-o etapa destul de tirzie. Nici importatorul nu are control pina nu ajunge masina in tara, tot ce poate face e sa comande la uzina incarcarea, iar uzina o incarca pe transport cind poate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate