Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Sugestii va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ravenman

Ravenman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.03.2007
Buna ziua tuturor.

Doresc inca din start sa imi cer scuze in cazul in care postul meu seamana destul de mult cu multe altele din cadrul acestui forum, dar nu am reusit sa gasesc nimic concret din restul posturilor care sa ma ajute sa ma decid in privinta achizitiei a unei placi video si a unei surse.

Am citit cam toate posturile despre surse si placi video ... dar nici unul din ele nu m-a lamurit complet.

Mentionez ca este vorba de un sistem destul de performant, in mare parte achizitonat. Astfel, este vorba de :

CPU: AMD X2 6000+
MB: DFI Lanparty 590 SLI M2R/G
RAM: Corsair TWIN2X2048-6400C4DHX
HDD: Seagate SATA 2 320GB NS (Enterprise Version) + cooler HDD Vantec  (eventual + un HDD de 40 GB IDE pt sistemul de operare)
FDD: Sony
DVD RW - NEC AD-7170S
DVD-ROM - ASUS
Sound Card: Creative Sound Blaster Live 5.1 24 Biti
LAN : Trendnet 100 Mbps

Cam astea ar fi toate componentele puse in acest moment ( tastatura, mouse, monitor, boxe presupun ca nu conteaza in ceea ce ma intereseaza)

Carcasa este un noname ... dar nu prea ma pasioneaza acest aspect.


Nu reusesc sa imi dau seama din toate posturile citite ce sursa mi-ar trebui pt acest sistem ... mentionez ca la ora actuala configuratia de mai sus la care se adauga o placa video ATI X1600 (imprumutata) merge pe o sursa INTEX de 500W (nu este real power) fara probleme.

Problema ar consta in faptul ca trebuie sa aduca firma de la care am luat componentele si am comandat un Gainward GS 8800 GTS. Caz in care presupun ca sursa respectiva nu ar mai face fata. De asemenea nu am alimentare la acea sursa pentru CPU 8 Pini (merge si pe 4, dar nu stiu daca este acelasi lucru) si nici alimentare pentru PCI-X. Aceste 2 conditii ar fi necesare noii surse in cazul in care trebuie schimbata plus alimentare pt SLI, intentionand ca in cateva luni sa mai iau o placa identica.

De asemenea as dori sa stiu daca se poate micsora in vreun fel consumul de curent. Conform unui calcul realizat pe unul din link-urile postate de Burebista a reiesit un total de 493 W consum ... ceea ce e cam mult ... asta in conditiile in care mai consuma si boxele si monitoru si alte componente adiacente.

Momentan din cate am vazut ar fi cateva variante ...
Allied 500 W Real Black - Retail
Sirtec HPC-500-A12S
Sursa AKASA AKP050FG7 BKEUV 500W
Sursa Silverstone ELEMENT ST50EF+
Sursa AKASA Power Green 80+ AKP050FG8 BKEUV 500W
Sursa Zalman ZM-500-HP 500W


Din cate am observat Allied-ul este trecut in lista de a ma feri de ele ... Mentionez ca ultimele 2-3 surse sunt trecute doar in caz de neaparata necesitate ...

Nu prea mai am foarte multi bani la dispozitie .. o sursa la 2 mil ar fi OK ... acum daca se ajunge la 3 ... asta e ... strang putin si o iau pe cea mai buna.


La toate aceste surse se mai adauga o varianta demna de luat in seama ... problema ar fi ca nu stiu daca merita.
Este vorba de  Arctic Cooling Silentium T5Pro - o carcasa care vine deja cu o sursa de 500 W Real Power ...este la 330 ron cu aproximatie ...


Astept sugetiile dumneavoastra si va multumesc anticipat.

#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
490 de W nu mananca sistemul acela cu nici o unitate de masura, dar totusi daca pui un 8800GTS va deveni unul gurmand.
Din lista de acolo mai toate sunt surse OK.
Din ce ai pus tu acolo ai pus acolo cam toate sunt surse cu clasa(allied mai putin) cel mai bine e sa te uiti la pret / perf.
Sirtec de ex. este OK, dar in full-load ventul se va tura si incepe sa fie zgomotoasa.
Mai sunt Antec EW/Seasonic S12 ce stau bine la capitolul silent. 

In privinta calitatii te poti baza pe toate.
Conectori PCI-E sunt prezenti la toate sursele. De 8 pini n-ai nevoie :)

#3
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
Hai mai cauta 25 lei prin buzunare si ia un Fortron BSII 500 ca sa fii acoperit pentru un SLI de GTS-uri, sau f'un GTX sau un R600 sau ce-o mai aparea intre timp.

#4
Ravenman

Ravenman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.03.2007

View Postburebista, on Jul 30 2007, 16:44, said:

Hai mai cauta 25 lei prin buzunare si ia un Fortron BSII 500 ca sa fii acoperit pentru un SLI de GTS-uri, sau f'un GTX sau un R600 sau ce-o mai aparea intre timp.


Nu sunt o problema cei 25 RON ... dar vreau sa stiu daca este chiar cea mai buna oferta. Dupa cum spuneam m-ar fi interesat sa fie si o sursa economica 80+ (din cate am vazut Fortron-ul in cauza nu este trecut in aceasta categorie) ...

Prefer sa ma imprumut si sa fac rost de bani acum ca sa iau cea mai buna varianta posibila decat sa imi para rau mai tarziu. Asa ca nu doresc ca sugestiile voastre sa fie limitate din punct de vedere financiar ... bine .. nici exagerate sa nu fie ...

De asemenea as dori sa stiu ce parere aveti despre  Arctic Cooling Silentium T5Pro  ...

Tot incerc sa gasesc ce natie e carcasa mea ... dar se pare ca atunci cand au asamblat-o era furtuna pe mare si au schimbat componentele :) ...

Ca sa nu va las asa in aer ... pretul in care sa va incadrati sa fie de vreo 4 mil ... sursa + carcasa ... sau doar sursa dupa caz .... cam astia sunt toti banii care pot sa ii fac rost ... + - cateva sute de mii ... deci nu eliminati variantele de 4 mil si 1 ban :).


Scuze daca v-am innebunit ... dar la surse si carcasa n-am nici o idee care si cat de buna e ...


P.S. Burebista .. stiu ca tu esti cu silentiozitatea ... Nexus Breeze NX 500 ... imi face cu ochiu ... dar e peste buget ...


Si calculul de 493 W l-am facut cu 8800 GTS in configuratie ... era un link care ii spuneai ce componente ai si iti calcula consumul total de energie ...  De placa video nu va mai intreb nimic ... ca va zapacesc de tot

Edited by Ravenman, 30 July 2007 - 21:48.


#5
Rare

Rare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.01.2007
In 4 milioane poti sa pui Fortron Blue Storm II 500 + Antec NSK6000.
Se incadreaza perfect in buget.

#6
Ravenman

Ravenman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.03.2007

View PostRare, on Jul 30 2007, 23:02, said:

In 4 milioane poti sa pui Fortron Blue Storm II 500 + Antec NSK6000.
Se incadreaza perfect in buget.


Intr-adevar carcasa respectiva este o alternativa destul de buna ... daca as inlocui sursa cu un Antec EarthWatts 500W (e cu 2-3 sute de mii mai scumpa) ... crezi ca e ok?

P.S. Totusi nu a zis nimeni nimic inca de Arctic Cooling Silentium T5Pro ...

#7
Rare

Rare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.01.2007
Carcasele Silentium T Pro sunt dotate cu surse de 500W optimizate pentru sisteme high-end, compatibile ATX12V v2.0 si validate pe configuratii de top: AMD Athlon FX-62 & 2x ATI Radeon X1950XTX si Intel Core 2 Extreme & 2x Nvidia GeForce 7950 GX2. Sursele sunt dotate cu PFC activ si ofera o eficienta de pana la 80%.
Asta spune la descriere.Daca e adevarat , e ok.
Despre sursa Antec , e foarte ok daca o pui si pe aia.

#8
Ravenman

Ravenman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.03.2007

View PostRare, on Jul 30 2007, 23:32, said:

Carcasele Silentium T Pro sunt dotate cu surse de 500W optimizate pentru sisteme high-end, compatibile ATX12V v2.0 si validate pe configuratii de top: AMD Athlon FX-62 & 2x ATI Radeon X1950XTX si Intel Core 2 Extreme & 2x Nvidia GeForce 7950 GX2. Sursele sunt dotate cu PFC activ si ofera o eficienta de pana la 80%.
Asta spune la descriere.Daca e adevarat , e ok.
Despre sursa Antec , e foarte ok daca o pui si pe aia.


Am cam hotarat ... in mare parte ... in functie de cati bani iau ... merg pe Antecul respectiv + 2 coolere tot antec de 92 mm puse in fata ... cu sursa tot Antec 500W (cu toate ca am inteles ca ar avea niste probleme ... sper sa nu fie si cazul meu) si pana la urma cred ca pun si un Zalman CNPS 9700 (asta default de la 6000+ nu prea face fata si e destul de zgomotos) si cu asta sper sa fi terminat cu toate investitiile in calculator ...

Dupa cate se pare carcasa suporta Zalmanul (are loc) si din cate am masurat eu si placa de baza

Am sarit destul de mult de la cat am plecat initial ... dar sper sa merite macar ... o nebunie am si eu ... macar asta sa mi-o indeplinesc si eu ...

Multumesc pentru sfaturi ... si o sa revin cu decizia finala si dupa aceea si cu detalii ... daca chiar a meritat investitia ...

#9
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
despre placa aia de baza iti pot spune numai lucruri bune! in schimb, procesorul este un cuptor in miniatura

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003

View PostRavenman, on Jul 30 2007, 22:46, said:

Ca sa nu va las asa in aer ... pretul in care sa va incadrati sa fie de vreo 4 mil ... sursa + carcasa ...
Antec Sonata III Exact ce ai nevoie: carcasa excelenta (ai un video review ca s-o vezi cum arata) cu o sursa EA 500 care de fapt e un seasonic certificat 80+ tehnic single 12V rail si decent de silentioasa in idle/medium load.

#11
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Iar pt. CPU, Zalman nu e rau ca performante, dar costa mult si se tureaza ventilatorul destul de tare.
Ai ca optiuni Scythe Infinty, Ninja(eficent la airflow mai mic, primul la airflow mai mare), ThermalRight Ultra 120(extrem sau nu..).
Si iesi mai bine din toate punctele de vedere.

Eu personal as merge pe un ninja .

#12
Ravenman

Ravenman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.03.2007

View PostRaduG, on Jul 31 2007, 09:15, said:

despre placa aia de baza iti pot spune numai lucruri bune! in schimb, procesorul este un cuptor in miniatura


Placa intr-adevar este foarte buna, am avut de ales intre ea si ASUS Crosshair ... sincer nu imi pare rau de alegerea facuta.

In legatura cu procesorul cam asa e  ... totusi nu mi se pare cu mult mai mult decat bartonul care l-am folosit inaintea lui, care statea in 50 - 55 grade cu toate ca avea cooler integral din cupru ... 6000+ ul sta in 60 de grade ... si nu urca foarte mult, dar sper sa rezolv problema cu Zalmanul.


In decursul zilei de azi o sa vad ce au pe stoc firmele din Romania ... cu putin noroc a ajuns si Gainward-ul in tara ... si va anunt ce componente au ramas pana la urma. Carcasa aproape sigur ramane ANTEC-ul NSK6000 ... alte oferte mai bune negasind,  sursa inca nu m-am hotarat dar sigur nu va fi Fortronul deoarece nu are suport de SLI (nu are doua mufe ... lucru pe care intentionez sa il fac in 6 luni maxim ... si Zalmanul ramane sigur.

#13
Rare

Rare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.01.2007

View PostRavenman, on Jul 31 2007, 11:51, said:

6000+ ul sta in 60 de grade ... si nu urca foarte mult
:surprise:

#14
Ravenman

Ravenman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.03.2007

View Postburebista, on Jul 31 2007, 10:10, said:

Antec Sonata III Exact ce ai nevoie: carcasa excelenta (ai un video review ca s-o vezi cum arata) cu o sursa EA 500 care de fapt e un seasonic certificat 80+ tehnic single 12V rail si decent de silentioasa in idle/medium load.


Intr-adevar este o optiune destul de interesanta. Problema ar fi dimensiunile fiind ceva mai mici decat la NSK6000 ... si asa inca mai masor sa vad daca incape Zalmanul :) ...

Cat despre Scythe Infinty, Ninja(eficent la airflow mai mic, primul la airflow mai mare), ThermalRight Ultra 120(extrem sau nu..)... o sa analizez optiunile ... o sa caut teste cu fiecare si o sa vad care iese cel mai bine. Zgomotul este ultimul lucru care il iau in calcul.

Din pacate traim in Romania ... deja astept de 2 saptamani Gainward-ul ... si mai astept una cel putin ... :( ... Mi-au oferit ca solutie BFG ... dar sunt mai scumpe si putin inferioare ca performante din cate am vazut ... La ora actuala Gainward e cea mai buna alegere ( din cate m-am documentat)

Cat despre restul componentelor e cam aceeasi situatie.


O sa revin cu detalii cand o sa gasesc ceva concret la resellerii din Ro.

Multumesc inca o data pentru sprijinul acordat.

#15
Ravenman

Ravenman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.03.2007
Asa... am reusit pana la urma sa termin configuratia ... astazi merg sa ridic carcasa, sursa si un ventilator aditional ... toate enermax.

Carcasa este o Chackra Uber Tower CA5001B, sursa Enermax ELT620AWT - 620W si un ventilator aditional de 120 mm Enermax UC12AEBS

Placa video a venit de cateva zile dar de-abia astazi o sa o montez pentru ca sursa care o aveam nu putea suporta atata tensiune... Este vorba de un EVGA GTS 8800 ACS3 320 MB.

A mai ramas un cooler pt procesor, dar astept sa vina ultimul model de la Termalright ... cam in 2 sapt am inteles...

Cam asta e ... configuratia finala.

Multumesc pentru sfaturi si sper la randul meu sa va ajut daca aveti probleme.



Se poate inchide topicul ... as face eu asta numai ca nu am reusit sa aflu cum.

Edited by Ravenman, 20 August 2007 - 14:56.


#16
bogdan93

bogdan93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.01.2007

View PostRavenman, on Aug 20 2007, 15:50, said:

Asa... am reusit pana la urma sa termin configuratia ... astazi merg sa ridic carcasa, sursa si un ventilator aditional ... toate enermax.

Carcasa este o Chackra Uber Tower CA5001B, sursa Enermax ELT620AWT - 620W si un ventilator aditional de 120 mm Enermax UC12AEBS

Placa video a venit de cateva zile dar de-abia astazi o sa o montez pentru ca sursa care o aveam nu putea suporta atata tensiune... Este vorba de un EVGA GTS 8800 ACS3 320 MB.

A mai ramas un cooler pt procesor, dar astept sa vina ultimul model de la Termalright ... cam in 2 sapt am inteles...

Cam asta e ... configuratia finala.

Multumesc pentru sfaturi si sper la randul meu sa va ajut daca aveti probleme.
Se poate inchide topicul ... as face eu asta numai ca nu am reusit sa aflu cum.
Moderatorii si super moderatorii pot inchide topicurile :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate