Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Firme de MONTAJ, in diverse orase..

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postgall71, on Feb 14 2009, 20:52, said:

Chinezii pun un kit(suport,tevi 3 sau 4 m)sunt vandute,instalatorul isi ia 1-2mil.,de la magazin sau distribuitor,clientul are impresia ca a facut o afacere, in realitate montajul este inclus in pret(suna asa:montaj gratuit in limita a 3 metri),aceasta moda nu se aplica la firmele de mijloc sau superioare


Multumesc mult .
Iata ca incep sa-mi confirm presupunerile .
Pai nu mai este chiar asa putin ceea ce se incaseaza de catre un instalator in tara .

De ce ? Iata de ce :
1. instalatorul nu trebuie sa caute clienti , i se dau pe tava de catre centrul comercial care vinde aparatul de aer conditionat .

2. Deja cheltuielile se reduc f. mult ca o parte de materiale o primeste clientul gratis de la fabricant .

3. Tot ce depaseste cei 3 metri de instalatie se incaseaza separat si sigur stie sa faca instalatorul masuratoarea de asa natura sa iasa mai mult de 3 metri .

4. Te mai suna si clientul care desi are instalatia gratuita/platita dar este programat peste 4-5 saptamani si zice : dau si eu un milion mi-l puteti instala maine ? Eh pai asa ne adincim tare in prietenii cu clientul , bineinteles pana instalam , dupa aceea nu mai raspundem la telefon , sau schimbam cartela din telefon ca devine deranjant sa fii sunat si rugat sa vii sa yezi ce are aparatul care l-ai montat la foc automat , fara pompa , ca doar de , mai aveai 1-2 urgente de genul 1 000 000 taxa de urgenta ( fraierii sa astepte si daca nu au rabdare sa plece la mare domle sa se racoreasca pana le vine randul , ce pana mea , ca daca are copil mic si se sufoca de cald doar nu am f.........o eu pa nevasta-sa ),  si chiar servind si o bericica si un carnacior pe cheltuiala clientului bineinteles privind cu patos la sanii nevestei lui si ragaind a mici de la clientul anterior .

4. Adaugand si ciubucul care tot romanul il da ca au fost baieti de treaba  ( a nu se confunda cu " taxa de urgenta " asta este alta mancare de peste ), ca asa-i  "normal " deja se schimba situatia nu ? ;) :D  

He he , pai sa tot instalezi in Romania . :clapping: :cheers:

#20
negru2004

negru2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2007
Bun, am inteles frustrarile oamenilor legate de modul cum sunt instalate aparatele de AC in Romania. Apropo de pompa de vid...daca nu este specificat clar in manualul de instalare al aparatului de AC ca la instalare este musai sa se foloseasca aceasta pompa de vid, atunci firma care-l instaleaza nu are de ce sa o foloseasca numai asa...ca vrea clientul. Daca in instructiuni este specificat ca golirea instalatiei de aer se face prin purjare, atunci asa trebuie facut.

Dar sa revenim. Chiar nu a lucrat(sau auzit) nimeni de una din cele 3 firme de mai sus din Iasi? Deja am luat legatura cu una din cele 3 si mi s-a spus ca oricand saptamana viitoare se poate face instalarea. Dar as vrea sa aflu si cam cum lucreaza cele 3, inainte sa aleg una din ele.

Daca puteti sa ma ajutati cu informatii din experienta personala sau din auzite, v-as fi recunoscator.

O zi buna

#21
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Va rog sa imi recomandati o firma la care sa apelez pentru a-mi monta un aparat split Panasonic de 12000 de BTU achizitionat recent.

Evident ca ma intereseaza sa stie meserie si abia pe planul secund sa aiba un pret decent.

Mersi anticipat.

#22
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postnegru2004, on Feb 15 2009, 06:38, said:

Bun, am inteles frustrarile oamenilor legate de modul cum sunt instalate aparatele de AC in Romania. Apropo de pompa de vid...daca nu este specificat clar in manualul de instalare al aparatului de AC ca la instalare este musai sa se foloseasca aceasta pompa de vid, atunci firma care-l instaleaza nu are de ce sa o foloseasca numai asa...ca vrea clientul. Daca in instructiuni este specificat ca golirea instalatiei de aer se face prin purjare, atunci asa trebuie facut.

Dar sa revenim. Chiar nu a lucrat(sau auzit) nimeni de una din cele 3 firme de mai sus din Iasi? Deja am luat legatura cu una din cele 3 si mi s-a spus ca oricand saptamana viitoare se poate face instalarea. Dar as vrea sa aflu si cam cum lucreaza cele 3, inainte sa aleg una din ele.

Daca puteti sa ma ajutati cu informatii din experienta personala sau din auzite, v-as fi recunoscator.

O zi buna
FOLOSIREA POMPEI DE VID ESTE OBLIGATORIE,indiferent de ce scriu producatorii sau distribuitorii de doi lei,si nu este vorba de frustrari ale oamenilor ci de obligatia instalatorilor de a folosi pompa de vid,nu are legatura cu faptul ca e vorba de o pocnitoare sau un brand,repet POMPA DE VID ESTE OBLIGATORIE

Edited by gall71, 15 February 2009 - 10:12.


#23
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postnegru2004, on Feb 15 2009, 06:38, said:

Bun, am inteles frustrarile oamenilor legate de modul cum sunt instalate aparatele de AC in Romania. Apropo de pompa de vid...daca nu este specificat clar in manualul de instalare al aparatului de AC ca la instalare este musai sa se foloseasca aceasta pompa de vid, atunci firma care-l instaleaza nu are de ce sa o foloseasca numai asa...ca vrea clientul. Daca in instructiuni este specificat ca golirea instalatiei de aer se face prin purjare, atunci asa trebuie facut.

Dar sa revenim. Chiar nu a lucrat(sau auzit) nimeni de una din cele 3 firme de mai sus din Iasi? Deja am luat legatura cu una din cele 3 si mi s-a spus ca oricand saptamana viitoare se poate face instalarea. Dar as vrea sa aflu si cam cum lucreaza cele 3, inainte sa aleg una din ele.

Daca puteti sa ma ajutati cu informatii din experienta personala sau din auzite, v-as fi recunoscator.

O zi buna


Buna ziua , am facut si eu ochi :)

Asa cum a spus si gall71 nu este vorba de frustari , si este OBLIGATORIU folosirea pompei la orice instalatie si orice tip de aparat indiferent de ce a specificat sau nu fabricantul .

Si ma asteptam sa aud ca nu este obligatoriu folosirea pompei si ca nu se foloseste ; " asa...ca vrea clientul " de la un instalator care nu obisnuieste sa o foloseasca pt.  ca : " stie el de la un amic , ca nu trebuie " sau ca : " este acelasi lucru cu sau fara " sau ca : " nu , la aparatul asta nu este nevoie , sant alte aparate de la alte marci la care da trebuie folosita , dar dv. aveti noroc  :D , uite pana si fabricantul nu scrie nimic aici de folosirea ei " .

Dar sa aud acest lucru din gura unui viitor client care mai si cauta o firma sa instalaeze ap. de AC achizitionat , incurajand astfel instalatorii care au invatat meserie pe youtube , este chiar culmea .
Asa fratilor , dati-le apa la moara , traiasca macelarii care instaleaza AC ca doar toata viata lor au vandut carne din o vitrina frigorifica si " stiu ei cum arata asa un sistem si cum se instaleaza " :wallbash:

Apropo de o firma care se respecta : nu vad de ce nu te-ai duce la una din acele firme de care intrebi si sa vorbesti cu ei daca ar fi de acord sa asisti la o instalatie , pt. a vedea calitatea lucrarii care va fi executata si la tine .
   Eu unul ca instalator nu as avea ABSOLUT NIMIC IMPOTRIVA !
   Si inca ceva , idee despre instalatorul respectiv consider ca-ti poti face despre instalatorul care-ti paseste pragul si dupa felul cum se prezinta :
  1.  daca este punctual ( se accepta scuze )
  2.  daca este prezentabil ( un echipament de lucru nu este scump dar da o imagine placuta  si sa te barbieresti nu dureaza mult )
  3.  daca vine odihnit ( nu dupa majoratul unui prieten direct la munca )
  4. dupa sculele cu care vine sa instaleze si felul in care se organizeaza pt. a incepe instalatia .
  5.  dupa felul in care trateaza locuinta ta ( mobilier , covoare , tablouri , peretii si zugraveala )
  6.  dupa graba pe care o are de a termina mai repede , fara a tine cont de micile amanunte .

  Lista ar putea fi lunga dar macar aceste aspecte sa le tii cont .
  Succes in alegerea pe care o vei face . :OK: dar :eek:  <_<

#24
negru2004

negru2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2007
Reformulez. Stie cineva care dintre cele 3 firme din Iasi mentionate mai sus foloseste pompa de vid la instalarea AC-ului ???

#25
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Chiar am vorbit serios , oare ce ar fi daca suni la firma si intrebi daca ar fi de acord sa asisti la o instalatie ?

Sau , daca asta nu se poate , sa-ti prezinte cateva persoane la care au instalat . Macar asta ar fi posibil ?

Nu cred ca ar fi absurd sa ceri asa ceva , si nimic nu te poate lamuri mai bine decat daca ai vedea macar o alta instalatie de a lor si daca ai vorbi cu clienti mai vechi . :)

#26
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postnegru2004, on Feb 15 2009, 13:49, said:

Reformulez. Stie cineva care dintre cele 3 firme din Iasi mentionate mai sus foloseste pompa de vid la instalarea AC-ului ???
Sa-ti mai spunem ca pompa trebuie sa scoata 500 de microni(pun pariu ca o sa gasesti 1-2 firme cu aceasta pompa,dar care sigur nu colaboreaza cu magazinele).Eu zic sa le spui inainte sa foloseasca pompa de vid,si mai poti sa-i intrebi daca folosesc eventual un aspirator ca s-ar putea sa mai adaugi la costul aparatului si costul unui aspirator nou

View Postteknotronik, on Feb 15 2009, 12:53, said:

Buna ziua , am facut si eu ochi :)

Asa cum a spus si gall71 nu este vorba de frustari , si este OBLIGATORIU folosirea pompei la orice instalatie si orice tip de aparat indiferent de ce a specificat sau nu fabricantul .

Si ma asteptam sa aud ca nu este obligatoriu folosirea pompei si ca nu se foloseste ; " asa...ca vrea clientul " de la un instalator care nu obisnuieste sa o foloseasca pt.  ca : " stie el de la un amic , ca nu trebuie " sau ca : " este acelasi lucru cu sau fara " sau ca : " nu , la aparatul asta nu este nevoie , sant alte aparate de la alte marci la care da trebuie folosita , dar dv. aveti noroc  :D , uite pana si fabricantul nu scrie nimic aici de folosirea ei " .

Dar sa aud acest lucru din gura unui viitor client care mai si cauta o firma sa instalaeze ap. de AC achizitionat , incurajand astfel instalatorii care au invatat meserie pe youtube , este chiar culmea .
Asa fratilor , dati-le apa la moara , traiasca macelarii care instaleaza AC ca doar toata viata lor au vandut carne din o vitrina frigorifica si " stiu ei cum arata asa un sistem si cum se instaleaza " :wallbash:

Apropo de o firma care se respecta : nu vad de ce nu te-ai duce la una din acele firme de care intrebi si sa vorbesti cu ei daca ar fi de acord sa asisti la o instalatie , pt. a vedea calitatea lucrarii care va fi executata si la tine .
   Eu unul ca instalator nu as avea ABSOLUT NIMIC IMPOTRIVA !
   Si inca ceva , idee despre instalatorul respectiv consider ca-ti poti face despre instalatorul care-ti paseste pragul si dupa felul cum se prezinta :
  1.  daca este punctual ( se accepta scuze )
  2.  daca este prezentabil ( un echipament de lucru nu este scump dar da o imagine placuta  si sa te barbieresti nu dureaza mult )
  3.  daca vine odihnit ( nu dupa majoratul unui prieten direct la munca )
  4. dupa sculele cu care vine sa instaleze si felul in care se organizeaza pt. a incepe instalatia .
  5.  dupa felul in care trateaza locuinta ta ( mobilier , covoare , tablouri , peretii si zugraveala )
  6.  dupa graba pe care o are de a termina mai repede , fara a tine cont de micile amanunte .

  Lista ar putea fi lunga dar macar aceste aspecte sa le tii cont .
  Succes in alegerea pe care o vei face . :OK: dar :eek:  <_<
Scuzele la nefolosirea pompei de vid suna cam asa:"Aveti sub 5 metri de traseu,nu este necesara" sau"Producatorul nu spune nimic de folosirea pompei de vid"-

Edited by gall71, 15 February 2009 - 14:07.


#27
justmepd

justmepd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.02.2009

View Postgall71, on Feb 15 2009, 15:04, said:

Sa-ti mai spunem ca pompa trebuie sa scoata 500 de microni(pun pariu ca o sa gasesti 1-2 firme cu aceasta pompa,dar care sigur nu colaboreaza cu magazinele).Eu zic sa le spui inainte sa foloseasca pompa de vid,si mai poti sa-i intrebi daca folosesc eventual un aspirator ca s-ar putea sa mai adaugi la costul aparatului si costul unui aspirator nou


Scuzele la nefolosirea pompei de vid suna cam asa:"Aveti sub 5 metri de traseu,nu este necesara" sau"Producatorul nu spune nimic de folosirea pompei de vid"-
asta e super tare

#28
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Si dupa o saptamana suna pe cine poti  :down:  :ciocan: ca nu mai merge aparatul ca de rspuns la telefon raspunde cine  :roflmaofast: vrea .

Probabil a cere firmei sa vorbesti cu alti clienti la care a mai facut instalatii , ca viitor client , echivaleaza cu a cere la NASA sa-ti dea dosarele lor cele mai secrete .

Acolo trebuie lucrat si de acolo obtii referinte despre firma respectiva .

#29
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postteknotronik, on Feb 15 2009, 14:10, said:

Si dupa o saptamana suna pe cine poti  :down:  :ciocan: ca nu mai merge aparatul ca de rspuns la telefon raspunde cine  :roflmaofast: vrea .
Nu ii intereseaza, ei decat instaleaza,service-ul il fac altii,sau eventual plateste importatorul iar ei au de munca

Edited by gall71, 15 February 2009 - 14:38.


#30
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postgall71, on Feb 15 2009, 14:35, said:

Nu ii intereseaza ei decat instaleaza,service-ul il fac altii,sau eventual plateste importatorul iar ei au de munca


Stai putin !! :eek:

Cum vine asta ??!!!

Instalatorul nu asigura service si garantie pt. instalatia respectiva ?
Ma refer la instalatie nu la aparat .

#31
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postteknotronik, on Feb 15 2009, 14:38, said:

Stai putin !! :eek:

Cum vine asta ??!!!

Instalatorul nu asigura service si garantie pt. instalatia respectiva ?
Ma refer la instalatie nu la aparat .
Ba da la lucrarile de instalare,adica completeaza freon,service-ul este de obicei alta firma 'iar daca aceasta firma spune ca defectul a fost cauzat de instalarea gresita atunci prima firma este raspunzatoare,repet asa se intampla la aparatele achizitionate prin magazine mari,cu instalare gratuita ,iar acum ca se apropie Pastele,dau si un miel gratis, nu este o gluma,anii trecuti au fost promotii de acest fel

Edited by gall71, 15 February 2009 - 14:46.


#32
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostSPF, on Feb 15 2009, 07:39, said:

Va rog sa imi recomandati o firma la care sa apelez pentru a-mi monta un aparat split Panasonic de 12000 de BTU achizitionat recent.

Evident ca ma intereseaza sa stie meserie si abia pe planul secund sa aiba un pret decent.

Mersi anticipat.


As dori sa te ajut , dar nu pot .
Poate ca gall71 sau altii de pe acolo te pot ajuta .

Dar cauta un numar de tel. de la o firma de instalat aer cond. si suna-i . Cere sa vezi cateva instalatii facute de ei , si daca se poate sa vorbesti cu proprietarii .
Recomandare mai buna nu exista .

Si inca o chestie nu este necesar sa specifici ce tip de aparat este si ce putere are , orice instalator trebuie sa stie sa instaleze orice marca de aparat .

#33
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postteknotronik, on Feb 15 2009, 14:45, said:

As dori sa te ajut , dar nu pot .
Poate ca gall71 sau altii de pe acolo te pot ajuta .

Dar cauta un numar de tel. de la o firma de instalat aer cond. si suna-i . Cere sa vezi cateva instalatii facute de ei , si daca se poate sa vorbesti cu proprietarii .
Recomandare mai buna nu exista .

Si inca o chestie nu este necesar sa specifici ce tip de aparat este si ce putere are , orice instalator trebuie sa stie sa instaleze orice marca de aparat .
Da,dar pierde garantia daca nu instaleaza cu cei agreati de importator

#34
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Aici este altfel .

Eu cumpar aparatul de la distribuitor , eu il instalez , eu dau garantie 2 ani si service pe instalatie . Fabricantul pe produs.

Averie : ma prezint eu , constat , daca e vina mea suport , daca e o defectiune tehnica si nu este cauzata de instalator suporta fabricantul .

Dar 2 ani eu ma prezint primul la instalatie in caz de averie .

Chestia cu mielul este interesanta , atata timp cat nu ti-l include in pretul aparatului .

#35
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postteknotronik, on Feb 15 2009, 14:52, said:

Aici este altfel .

Eu cumpar aparatul de la distribuitor , eu il instalez , eu dau garantie 2 ani si service pe instalatie . Fabricantul pe produs.

Averie : ma prezint eu , constat , daca e vina mea suport , daca e o defectiune tehnica si nu este cauzata de instalator suporta fabricantul .

Dar 2 ani eu ma prezint primul la instalatie in caz de averie .

Chestia cu mielul este interesanta , atata timp cat nu ti-l include in pretul aparatului .
Aici este lafel la firmele mari,in schimb la cele vandute in magazine,LG,SAMSUNG,etc certificatul de garantie este dat de importator iar pe spate sunt trecute unitatile service din teritoriu si instalatorii autorizati

Edited by gall71, 15 February 2009 - 14:56.


#36
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Si inca ceva , eu nu instalez aparate care au fost cumparate din centre comerciale , sau din alte locuri de catre client.

Instalez doar ceea ce cumpar eu de la distribuitor .

Un aparat care nu a fost cumparat de mine doar il schimb in alt loc daca cere clientul si a iesit din garantie , sau efectuez reparatii .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate