Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 

Dilema

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DeadAddict

DeadAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.11.2005
Salut.
Sunt pus sa aleg intre Dell Inspiron 6400 si Acer AS5920G.

Am citit pe forum ca Acerul are procesorul model mai nou dar nu-mi convine garantia doar de 1 an, ramul (533) si lipsa bluetooth (care e mai mult un moft). Dell-ul are ramul la 667 garantie mai mult decat ar fi in "puteri morale", placa video si procesor  mai slabe (asa am inteles) si bluetooth.

Laptopul este in mare parte pentru lucru (VSN, Dreamweaver, Photoshop, si restul programelor de web) si poate un 10% joaca. Vizionat filme mai deloc.

De asemenea daca ati avea vro varianta in bugetul de 4000 ar fi super.

Multumesc !

Edited by DeadAddict, 27 July 2007 - 16:32.


#2
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007
asteapta noua serie de la dell inspiron 1520 ca merita. Cu 3500 ron iei super notebook .

Edited by anthony2000, 27 July 2007 - 16:40.


#3
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa alegi

Dell 1520
Acest Dell este asemanator cu Acerul pe care l-ai propus tu, dar eu ti-as propune sa iei Dell-ul datoria faptului ca sunt firma mai mare, mai de incredere, calitate superioara. (si acuma vad ca are si bluetooth)

Acuma m-am uitat peste mai multe laptopuri si pot sa-ti spun ca Dell 1520 ii mai bun decat toate (Dell 6400 placa video mai veche de la ATi)

EDIT:anthony2000, cred ca deza poate sa-si ia :)

Edited by bugsiiy, 27 July 2007 - 16:45.


#4
DeadAddict

DeadAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.11.2005
Mersi bugsiiy, INTERESANTA oferta.

Pare too good to be true!
N-am auzit pana azi de itpromo.ro. Sunt seriosi ?

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Este și la pop-store.ro :)

#6
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007

 bugsiiy, on Jul 27 2007, 17:44, said:

Dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa alegi

Dell 1520
Acest Dell este asemanator cu Acerul pe care l-ai propus tu, dar eu ti-as propune sa iei Dell-ul datoria faptului ca sunt firma mai mare, mai de incredere, calitate superioara. (si acuma vad ca are si bluetooth)

Acuma m-am uitat peste mai multe laptopuri si pot sa-ti spun ca Dell 1520 ii mai bun decat toate (Dell 6400 placa video mai veche de la ATi)

EDIT:anthony2000, cred ca deza poate sa-si ia :)

eu de vreo 2 sap tot caut un notebook bun la toate si cind am vazut oferta asta cu dell 1520 , am si sarit cu telefon. Seria noua de 1520 vine cam in 2-3 sap , desi  a aparut pe multe site-uri.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Presimt că va fi cel mai vândut model de departe în următoarele câteva luni!

#8
DeadAddict

DeadAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.11.2005
Va multumesc.
O sa sun maine ca acum e trecut de 5.30 sa vad cat tre asteptat.

#9
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
Intr-adevar ripper, seria asta de Dell ii extrem de reusita. Cele mai bune configuratii/pret (acopera intervalul 2800-4500 ron vad :D) .

DeadAddict success in cumpararea noului laptop.

#10
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007

 DeadAddict, on Jul 27 2007, 18:34, said:

Va multumesc.
O sa sun maine ca acum e trecut de 5.30 sa vad cat tre asteptat.

daca afli ceva lasa-mi si mie un mesaj pe privat , ma intereseaza si pe mine sa cumpar unul, mersi.

#11
DeadAddict

DeadAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.11.2005
anthony2000 maine sun.  Dar ceva referinte pentru itpromo.ro?
Am cautat un pic dar nu am gasit decat ca sunt pe un loc 10 intr-un top al magazinelor online din ro si cam nimic rau.

A cumparat cineva de la ei ?

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cum am spus, îl poți găsi și aici, dacă ăștia îți inspiră mai multă încredere! :)

#13
DeadAddict

DeadAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.11.2005
Ripper mersi. Verificasem si acolo dar e la 1.8Gz si doar 1Gg ram. Pe itpromo e cu configuratia care o vreau :)

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Știu, modelul celălalt văd că nu-l au... dar poate îl vor primi!

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Deocamdata se vinde piele ursului din padure . 1520 vor intra ~ pe la sfarsitul lunii august in ro ... in ce configuratii vom vedea acum trece fiecare pe site ce vrea ( asta e impresia mea desi Dell sunt configurabile si depinde probabil de ce da comanda fiecare importator )

Edited by MD, 28 July 2007 - 14:05.


#16
DeadAddict

DeadAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.11.2005

 MD, on Jul 28 2007, 15:02, said:

Deocamdata se vinde piele ursului din padure . 1520 vor intra ~ pe la sfarsitul lunii august in ro ... in ce configuratii vom vedea acum trece fiecare pe site ce vrea ( asta e impresia mea desi Dell sunt configurabile si depinde probabil de ce da comanda fiecare importator )

Confirm. Am sunat acum si mi-au zis ca trebuie achitat un avans 10-30% si ajunge in 4 saptamani.

#17
z1g1

z1g1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2007

 DeadAddict, on Jul 30 2007, 10:20, said:

Confirm. Am sunat acum si mi-au zis ca trebuie achitat un avans 10-30% si ajunge in 4 saptamani.

Salut! Eu sunt nou in treaba cu notebook-urile, nu detin inca nici unul, dar sunt interesat sa achizitionez unul. Eram in documentare si am dat peste topicul asta, si mi-a atras atentia. Vreau sa intreb daca configuratia de laptop care e indicata in link-ul ala de pe itpromo se poate modifica putin, si anume la hard. Acolo zice ca hardul e la 5400 rot/min , si mi-ar placea daca ar fi la 7200 ... cred ca si altora tot la fel. Intrebare e, se poate schimba putin aceasta configuratie cand dai comanda???
Intreb pt ca mi se pare ca s-ar misca greu un hard la 5400 rot/min ( tehnologie veche , dupa stinta mea ) ...!? Ar fi interesant daca ar posta cineva si ceva detalii legate de acest aspect , cum se misca hardul daca e la 5400 rot/min in jocuri, apoi in aplicatii CAD, in filme ... si ruland alte programe pe el.
In rest , mi se pare f misto celelate componente, procesor puternic, min 2 Gb ram mi s-ar parea indicat pt laptop ca si desktop replacent, placa video puternica , suficienta pt unele jocuri, sa zic Counter, dar si seriile viitoare de NFS ( cam de'astea am eu timp sa joc, cand sunt in timpul liber :D ) , ecranul nu mi-ar trebui mai mare pt ca o sa ii pui un monitor separt wide de 22" cand e acasa, iar cand am treaba cu el in alte locatii, e de'ajuns display-ul de 15,4"      ........  + restul componentelor, totul pare super pt pretul asta ...
V-as ruga pe cei care ma puteti lamuri in treaba cu hardul, sa postati in continuare ...   Mersi !

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Majoritatea laptopurilor au hard-ul de 5400 rpm, abia acum au început să apară câteva modele cu 7200... cum să-ți spun, diferență se observă în diferite situații în windows, dar nu ceva exagerat! Cât despre configuratul după bunul plac nu se prea poate la noi în țară...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate