Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Sistem nou

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
Salutare,

A venit si randul meu sa schimb ce am prin casa si sa cer cateva sfaturi. Gasiti mai jos configuratia pe care sper sa o comand pana la sfarsitul saptamanii viitoare, as avea rugamintea sa imi spuneti parerile voastre. Bugetul este de 3000 RON, bani in care tre sa intre si monitorul, am ales AMD pt ca nu voi folosi calc-ul la randari video, sau chestii de genul asta. Poate voi face un mic overclock acolo...doar sa vad cat poate, dar cu siguranta puterea oferita de procesor e suficienta pt muzica, net si un joc din cand in cand.
Procesorul este Brisbane, la 2100 Mhz si 65nm, iar placa video...este cam singura care este pe stoc, desi as fi preferat un Gainward Golden Sample.

Multumesc anticipat pt raspunsurile voastre.

Attached Files


Edited by marce, 27 July 2007 - 10:10.


#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003

View Postmarce, on Jul 27 2007, 11:08, said:

[...]dar cu siguranta puterea oferita de procesor e suficienta pt muzica, net si un joc din cand in cand.
Si pentru asta iti trebuie 8800GTS, hai? :D

1. Sursa. Ia altceva: Antec EarthWatts 380,  Fortron Bluestorm II 400, Sirtec 430.
2. HDD. Ia unul din seria AAKS
3. MB. E OK, mai poti salva niste banuti cu un KN9S
4. CASE. Ma rog, gustul tau. NSK6000 e cu o clasa peste chestia aia.
5. CPU. OK.
6. Monitor. Nu ma pricep, dar 19" la 560 lei nu-mi inspira calitate.
7. MEM. Mai poti ciupi niste bani cu 2GB 667 Corsair or smth.
8. GPU. Ce 8800GTS 320 gasesti pe stoc.
9. DVD. Dupa mine toate-s la fel deci o fi in regula si ala. :)

#3
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
1. am pus sirtec-ul de 430,
2. nu au in stoc...sper sa aduca pana sapt viitoare,
3. am vazut ca nu au deloc modelul kn9-s
4. e o chestie de gust, am vazut ca are un ventilator de 120, ii voi mai pune unul in spate...si sper ca impreuna cu un wire manageent decent sa asigure o ventilatie buna
6. am pus un LG, tot de 19
7. am ales acel kit Geil pt ca are latente 4-4-4-12...marea majoritate au 5, la banii aia - spune-mi daca e vreo problema cu marca

am ajuns la 3020 RON...deci...ma incadrez in buget...
PS: GTS-ul l-am pus pt ca nu as vrea sa schimb placa video prea curand, adica in urmatorul an...si as vrea totusi sa ofere performante un pic peste medie

#4
Rare

Rare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.01.2007

View Postmarce, on Jul 27 2007, 12:17, said:

1. am pus sirtec-ul de 430,
2. nu au in stoc...sper sa aduca pana sapt viitoare,
3. am vazut ca nu au deloc modelul kn9-s
4. e o chestie de gust, am vazut ca are un ventilator de 120, ii voi mai pune unul in spate...si sper ca impreuna cu un wire manageent decent sa asigure o ventilatie buna
6. am pus un LG, tot de 19
7. am ales acel kit Geil pt ca are latente 4-4-4-12...marea majoritate au 5, la banii aia - spune-mi daca e vreo problema cu marca

am ajuns la 3020 RON...deci...ma incadrez in buget...
PS: GTS-ul l-am pus pt ca nu as vrea sa schimb placa video prea curand, adica in urmatorul an...si as vrea totusi sa ofere performante un pic peste medie
E bine asa . :) Memoriile Geil sunt okey .

#5
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
ei bine...a venit si noul meu calculator, in cele din urma in configuratia de mai sus am schimbat memoriile, am luat 2x1024 Corsair 5-5-5-18, hardul a ramas din seria KS, pt ca nu am gasit nici un AAKS pe stoc, iar placa video este un EVGA de 320 de mb.
sursa Sirtec de 430W si monitorul este un Benq de 17''.
acum vin si impresiile...pai ce sa zic...se misca mai bine decat fostul athlon 3000+, este clar un pas in bine, poate nu foarte spectaculos dar este...placa video...este absolut dementiala ( inainte aveam un ati X1300)
initial am avut o mica problema cu temperatura procesorului, avea 51 de grade in idle...dupa un update de bios imi arata 43 si creste pana la 50-52 cand ma joc, coolerul este cel stoc, carcasa are si ea 2 ventilatoare unul in fata unul in spate de cate 12cm...sincer mi se pare cam mare temperatura asta, ciudatenia este ca in idle temperaturile fiecarui core al procesorului sunt de genul 12-13 grade...asa imi indica everestul
temperatura placii video este cam mare...nv monitor imi arata 67-68 in idle si ajunge la 78 in jocuri, aceasta temperatura este indicata si de everest ca fiind GPU Diode, GPU si GPU Ambient in everest fiind in jurul a 55-60 de grade...tot in everest am vazut ca ventilatorul placii video merge la 60% din capacitate(1600rpm), presupun ca si asta e motivul temperaturii ridicate, intrebarea mea este cum pot mari viteza acestui cooler, aplicatia nvidia instalata (ntune) nu ma lasa sa modific decat frecventele placii, setarile pt cooler fiind inactive.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate