Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 

A facut cineva comanda pe strawberrynet.com?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
monalicious

monalicious

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2007

 fuji, on Nov 23 2007, 20:45, said:

Pana acum  am facut comenzi mici (de max un parfum) si nu am platit taxe vamale decat 2 ron la posta rpr taxe postale. Ultima comanda facuta acum o saptamana e de valoare mai mare (600 ron) si mi-e cam frica sa nu platesc taxe vamale :).
Uite ce am mai citit pe site:

"Taxes and Duties   
We currently regularly ship to customers in over 200 countries worldwide.
The majority of countries, particularly U.S.A., Australia, Japan, Korea, do not charge customs duty on small packages dispatched by air post.
Overall the world is moving towards free trade and we hope and anticipate this trend will continue and accelerate.
For the current time, we will endeavor to assist and cover in cases where duty is charged to the customers in some European countries, but we emphasize this is on a goodwill, not on an obligation basis.If you are charged customs then please collect the package, pay any fees due and then e-mail, fax or post your receipt to us and we will reimburse you."

Cei 2 ron pe care zici ca i-ai platit, i-ai platit la posta sau cu cardul inclusi in factura? Ca daca i-ai platit la posta, dupa cum zic ei mai sus, SN se obliga sa ti-i ramburseze. Interesant, nu?

Edited by monalicious, 28 November 2007 - 15:58.


#38
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 monalicious, on Nov 28 2007, 15:57, said:

Uite ce am mai citit pe site:

"Taxes and Duties   
We currently regularly ship to customers in over 200 countries worldwide.
The majority of countries, particularly U.S.A., Australia, Japan, Korea, do not charge customs duty on small packages dispatched by air post.
Overall the world is moving towards free trade and we hope and anticipate this trend will continue and accelerate.
For the current time, we will endeavor to assist and cover in cases where duty is charged to the customers in some European countries, but we emphasize this is on a goodwill, not on an obligation basis.If you are charged customs then please collect the package, pay any fees due and then e-mail, fax or post your receipt to us and we will reimburse you."

Cei 2 ron pe care zici ca i-ai platit, i-ai platit la posta sau cu cardul inclusi in factura? Ca daca i-ai platit la posta, dupa cum zic ei mai sus, SN se obliga sa ti-i ramburseze. Interesant, nu?

in primul rand cei 2 lei pe care i-a platit nu reprezentau taxe vamale
in al doilea rand nu se obliga nimeni sa iti dea banii inapoi "but we emphasize this is on a goodwill, not on an obligation basis"
in al treilea rand de acum inainte se va plati pentru parfumuri 10% din comanda, maxim 15 $....
anything else?  ^_^

#39
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
A luat cineva de la ei cu transport express ? 2-3 zile cica, si costa 15 dolari de produs.Sunt curios in cata vreme a ajuns coletul prin modalitatea asta de transport.

#40
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005

 monalicious, on Nov 28 2007, 15:57, said:

Uite ce am mai citit pe site:

"Taxes and Duties   
We currently regularly ship to customers in over 200 countries worldwide.
The majority of countries, particularly U.S.A., Australia, Japan, Korea, do not charge customs duty on small packages dispatched by air post.
Overall the world is moving towards free trade and we hope and anticipate this trend will continue and accelerate.
For the current time, we will endeavor to assist and cover in cases where duty is charged to the customers in some European countries, but we emphasize this is on a goodwill, not on an obligation basis.If you are charged customs then please collect the package, pay any fees due and then e-mail, fax or post your receipt to us and we will reimburse you."

Cei 2 ron pe care zici ca i-ai platit, i-ai platit la posta sau cu cardul inclusi in factura? Ca daca i-ai platit la posta, dupa cum zic ei mai sus, SN se obliga sa ti-i ramburseze. Interesant, nu?

Toate comenzile se trimit din Hong Kong via Elvetia. De asta nu se platesc taxe vamale indiferent de valoarea comenzii.
Taxele de cativa lei sunt incasate de Posta Romana. Cand iti confirma comanda ti se da un nr. al comenzii iar cu ajutorul lui poti sa vezi in ce faza se afla comanda ta si unde a ajuns.

#41
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 martyt13, on Jan 7 2008, 19:25, said:

Toate comenzile se trimit din Hong Kong via Elvetia. De asta nu se platesc taxe vamale indiferent de valoarea comenzii.
Taxele de cativa lei sunt incasate de Posta Romana. Cand iti confirma comanda ti se da un nr. al comenzii iar cu ajutorul lui poti sa vezi in ce faza se afla comanda ta si unde a ajuns.

pai si ce legatura au taxele vamale cu Elvetia ca nu inteleg? Exista vreun acord intre Romanica si Elvetia? Detaliaza te rog.

#42
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008
sal, ma intereseaza si p mine sa fac o comanda pe strawberry as vrea sa stiu si eu daca trebuie sa-mi fac la banca uun cont pt cumparaturi special si trebuie sa am euro in cont sau merg si leii nostri.?

#43
arden

arden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2007
Salutare, eu am luat ceva de la ei la inceputul anului. am comandat pe 22 dec si pe 2 ian erau deja in tara produsele. Am luat 2 produse printre care si un givenchi, very irresistible for man. Am platit prin paypal si totul a decurs ok. Aveam deja unul luat de la noi de la sephora.
Vreau sa zic ca in afara de faptul ca ambalajele difera: in sensul in care cel de pe strawberry pare a fi o copie nu la fel de detaliata, sunt lucruri de rafinament care nu apar pe ambalajul lor, ma rog nu ca ar conta cum arata ambalajul ( si ei zic ca s-ar putea sa nu fie la fel in toate tarile). Parfumurile nu sunt la fel de puternice.
Cel luat de pe net miroase la fel de puternic in prima faza dar se duce repede, pe cand cel luat din magazin persista mult mai mult. cred ca nu au produse originale. faptul ca vin din asia imi ridica niste seme de intrebare. nu o sa mai iau de la ei.

#44
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am facut si eu o comanda...prima...
dupa ce am platit...la cateva ore...mi-a venit un mail in care imi cereau o factura (lumina, telefonie) sa confirm adresa. mail-ul a venit de la [email protected]. imi dadeau un numar de fax sa le trimit factura sau sa le-o trimit pe mail....dar nu dadeau nici o adresa de mail unde sa o trimit. am dat si eu un replay la mail-ul ala unde am pus o factura scanata de la Electrica. de 2 zile astept... nu am primit nimic de la ei. o fi fost si la ei duminica.
mai astept o zi doua...si daca nu se misca nimic...trimit o factura de telefon si la numarul de fax...sa vedem.
am comandat 3 produse...in valoare de 50 euro

#45
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
are cineva idee despre ce se intampla?
am facut comanda vineri noaptea.... sambata dimineata am primit mail-ul in care cereau sa confirm identitatea trimitandu-le o factura de utilitati. la tracking...imi arata "confiramtion payment is pending". am trimis factura de curent pe mail, de telefon pe fax...si din nou pe mail... dar nu am primit nici un raspuns de la ei...
de 4 zile... "confirmation payment is pending".... nici nu stiu daca ce am trimis a fost ok.
banii au fost opriti de pe card inca de vineri seara...
ok...nu ma dernajeaza sa astept...dar macar sa trimita un mail sa spuna ca e totul ok...si in 3 luni imi trimit produsele.... dar nimic de la ei...

#46
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
in fine..pare ca se misca ceva si la mine dupa 5-6 zile.
am dat la shipment status...si apare urmatorul mesaj

Quote

The sales order is processing



Important Notice:
Fragrance has to be shipped and handled separately according to International Postal Regulations and therefore it will be delivered 2-4 working days after skincare, make up and body lines.

din ce inteleg eu aici... parfumurile pe care le-am comandat vor veni separat fata de produsul care mi l-au dat bonus (FREE GIFT  - Stila Pressed Powder Refill - # 04 Dark 8g/0.28oz - ce e asta...un fond de ten, fard? vad e 13 usd pretul...deci e ceva)

Edited by bubalus, 07 May 2008 - 11:28.


#47
arden

arden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2007
da, cam asa s-au miscat si la mine a durat cam 3 zile pana s-a schimbat din pending in ce zici tu. si dupa 2 zile mi-a aparut ca produsele au plecat. ajung in 7 zile in vama in buc.

Edited by arden, 09 May 2008 - 10:48.


#48
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
in ziua in care m-a anuntat ca a plecat coletul cu produsul bonus (un fard).... am mai facut o comanda cu inca niscaiva produse ...iar mi-a dat un bonus de client nou (tot ceva de machiaj) ...inca nu apucasera sa-mi bage adresa de mail in baza de date pentru a primi ulterior reducere.... la cateva ore am primit mail in care ma anunta ca au trimis pachetul ...iar la alte 2-3 ore..m-a anuntat ca mi-a trimis si a doua comanda... practic a doua comanda au livrat-o la o zi dupa ce facusem comanda (la a doua comanda am folosit paypal).
oricum...se pare ca voi primi 4 pachete de la ei... 2 pachete cu cele doua comenzi...si doua pachete cu cele 2 produse bonus care le-am primit ca fiind client nou.
mi-au dat si 2 numere de "track and trace"... si un link (Swiss post) unde pot sa le urmaresc... totusi cand dau cautare dupa acele numere...zice ca nu au informatii despre aceste livrari... poate inca nu au intrat in sistem
ambele livrari au fost facute ieri... mai astept ...sa vedem ce o sa urmeze

#49
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 arden, on May 9 2008, 10:48, said:

da, cam asa s-au miscat si la mine a durat cam 3 zile pana s-a schimbat din pending in ce zici tu. si dupa 2 zile mi-a aparut ca produsele au plecat. ajung in 7 zile in vama in buc.
din vama in cat timp ar trebui sa ajunga
uite ce-mi da cand caut dupa nr. de comanda pe site-ul lor

Quote

(1)Shipped on 2008/05/08
(2)Departure from Hong Kong on 2008/05/08
(3)In-transit to your destination country
(4)Arrival at your Local Customs and will then transit via ground delivery service. It normally takes around 7-12 working days.
caut apoi dupa tracking number pe swiss post

Quote

15.05.2008

15:14

Departure from border point of origin country

15.05.2008

15:12

Arrival at border point of origin country

13.05.2008

15:02

Posting
ce sa inteleg de aici? produsele inca nu le-am primit
dureaza asa mult din vama pana la mine?

Edited by bubalus, 22 May 2008 - 21:14.


#50
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 08.08.2006
dupa ce am citit pe forumul ata tot nu m-am prins, care sunt taxele pe care le platesit pe langa valoarea produsului?

#51
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Mie nu mi-au cerut nicio taxa. Parfumul a venit la O.P de care apartin si nu la cel vamal cum ma asteptam. Pobabil depinde de valoare produsului... la mine a fost decat de 70$
In rest.... fosrte multumit de produs si mai ales de rapiditatea cu care a ajuns (chiar nu ma asteptam). A durat exact o saptamana pana ce l-am primit. Expediat  din HonKong via SUEDIA. Recomand strawberry.com

#52
camir

camir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.11.2007
Buna,
eu am luat produse de la ei si am fost foarte multumita, dar si de pe alte site-uri si anul trecut m-am oprit, pentru ca, am primit la un m oment dat 3 pachete cu parfumuri, care insumau cam 800 Ron ( 350 $) si cel de la vama ( Oradea --) a facut cam urat, ca sa platesc vama si ca sa-mi scot autorizatie, etc.Mi le-a dat pana la urma, dar nu am mai facut eu nici o comanda.
Va rog sa-mi spuneti care sunt reglementarile in vigoare, in legatura cu aceste taxe vamale  separat pentru tari din UE si pentru SUA sau Hong Kong, ca sa stiu cum sa mai comand. Eventual un link ceva. ( oricum este deosebire de taxare la gramaj, daca e parfum sau apa de toaleta, produse pentru machiaj.etc)

#53
razvan03

razvan03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2008
Si pe mine ma intereseaza, de ce uneori pachetele vin in orasul meu ( unde nu este oficiu postal cu vama ) si alteori trebuie sa ma duc pana in Oradea sa iau pachetul ?

#54
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

 alexx1402, on Aug 6 2008, 19:46, said:

Mie nu mi-au cerut nicio taxa. Parfumul a venit la O.P de care apartin si nu la cel vamal cum ma asteptam. Pobabil depinde de valoare produsului... la mine a fost decat de 70$
In rest.... fosrte multumit de produs si mai ales de rapiditatea cu care a ajuns (chiar nu ma asteptam). A durat exact o saptamana pana ce l-am primit. Expediat  din HonKong via SUEDIA. Recomand strawberry.com

Produsele sunt livrate via ELVETIA. Pentru cultura ta generala Switzerland=Elvetia nu Suedia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate