Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Despre Politehnica...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Leron777

Leron777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2007
Oare in ce masura se mai meri sa faci o politehnica ? nu prea are un viitor stralucit

#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
un absolvent de facultate tehnica are un viitor stralucit numai in masura in care ii place f mult domeniul in care a intrat. daca te duci sa spunem la electronica, dar tu nu ai avut niciodata curiozitatea sa deschizi un radio sa vezi cum functioneaza si te duci acolo doar pt ca ai auzit ca se plateste bine....sunt mari sanse ca la sfarsit sa ingrosi randurile posesorilor de hartie igienica pe care scrie "diploma".

chestia e ca si la ase sunt destui de genul asta, care se duc doar pt ca au auzit ca se castiga bine, numai ca ase-ul nu e asa de "chinuitor" si de orientat pe tehnica (evident) ca poli. pe scurt, ti-e mai usor sa inveti un model de analiza economica decat un sir nesfarsit de formule si principii la fizica.

#3
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

 Leron777, on Jul 24 2007, 14:19, said:

Oare in ce masura se mai meri sa faci o politehnica ? nu prea are un viitor stralucit
hahaha :D
daca faci facultatea pe bune (adica inveti carte, nu dexteritate in manuirea fituicii sau memorie de elefant) +  stii engleza foarte bine si inca o limba (franceza, spaniola, germana...) la nivel mediu = o sa-ti trebuiasca ochelari de soare  :rolleyes:

#4
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

 Leron777, on Jul 24 2007, 14:19, said:

Oare in ce masura se mai meri sa faci o politehnica ? nu prea are un viitor stralucit
Nu stiu cine ti-a zis ca nu ai un viitor stralucit......Dar eu sunt in anul III la electrotehnica si in fiecare an am lucrat pe perioada verii in domeniu. Salariile sunt in toate spectrele de la 200 de euro pana la 1500 (pentru un inginer de productie sau sistem). Daca lucrezi in proiectare am inteles ca poti sa castigi mai mult, de asemenea poti ,pe masura ce capeti experienta, sa lucrezi in management, ceea ce iarasi se plateste foarte bine.
Am colegi care lucreaza in timpul facultatii si daca nu as fi foarte ocupat si eu as face acelasi lucru.
Ceea ce au zis figo1988 si modelaotor este partial adevarat, nu trebuie neaparat sa iti placa (dar eu imi iubesc meseria), dar trebuie sa intelegi ce inveti, sa poti aplica.....Cat despre invatat, nu vei folosi in practica nici 1/10 din cat inveti, iar ce vei folosi cu siguranta va trebui sa recitesti (daca nu sa reinveti), dar important este sa intelegi ce si cum....aia te face un iginer bun (opinia mea).

#5
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
Eu imi doresc de mic sa ma fac inginer ... si cred ca Politehnica a fost si va ramane una dintre facultatile de baza ce furnizeaza muncitori in domeniul tehnic pentru Romania, dar si pentru strainatate.

Parintii mei sunt ingineri, au terminat si ei la Poli si nu folosesc mai nimic din ce au invatat in facultate, in schimb trebuie sa stii foarte bine sa manuiesti bibliile alea pe care ar trebui sa le stii pe dinafara, sa stii cum si unde sa cauti ... timpul inseamna bani (stiti voi) ;)

#6
Maria27

Maria27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2007
A facut cineva de pe aici un master la IMST? Am nevoie de cateva informatii :worthy:

#7
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006

 Fabian, on Jul 28 2007, 15:52, said:

si cred ca Politehnica a fost si va ramane una dintre facultatile de baza ce furnizeaza muncitori in domeniul tehnic
Inginerul nu este muncitor. Cred ca nici nu esti student la Politehnica( cu profilul asta gratios pe care il ai).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate