Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Pasari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7929 replies to this topic

#6715
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Cum dai tu sfaturi despre 600mm pe crop... Serios? Wildlife stil plimbare ? Pe asta de unde ai scos-o?

Degradare din cauza turbulentelor atmosferice...mda, ce sa-ti povestesc, asta e justificarea pentru cadre slabe, nu ca e obiectivul prastie.

Ca si aia cu focala scurta si cu povestile spuse ca sa compenseze un subiect mic si prapadit. Ca mare poveste spun niste crengi in cadru, trebuie sa explici oamenilor ca pasarea statea prin vegetatie. Ce sa-ti povestesc...e plin netul de plicticosi cu 600mm si 800mm fixe iar lumea s-a saturat, oamenii cer subiecti mici dar care spun povesti!

Si, " finalmente", Tamronul ala este mai sharp central comparativ cu Sigma ala al tau. Asta ca sa nu-ti mai faci iluzii. Ia si citeste pe unde vrei, Sigma e mai sharp in mid si periferic la 6.3( asta daca mai conteaza) iar la f8 diferentele intre ele sunt foarte mici cu un minuscul avantaj pentru Tamron.

Eu am postat o comparatie fara sharpness aplicat, doar corectia de obiectiv in ACR. Si asta la 6 metri distanta, unde zoom-urile mai rezolva cate ceva. La peste 20 de metri diferenta intre un fix si un zoom este colosala. Dar, na, strugurii aia sunt acri rau de tot, trebuie sa fie defect obiectivul sau poate am dat cu ulei pe frontala, nu?

Pozele lui Katran sunt foarte faine acum datorita fixului de 300mm si capacitatii lui de a scoate detaliile. Nu din cauza marimii subiectului. Diferentele de rezolutie intre pozele vechi ale lui Toni si cele de acum sunt enorme.

Din punctul meu de vedere, luati-va ce vreti. Tele-uri din alea mici cu tc-uri. Luati focale scurte, ca pe alea le cauta cine stie cu adevarat wildlife-ul.

Ia sa va vad intr-un alt mediu decat forumul asta ponosit.

Astept cu netarmuit interes sa va admir pozele cu subiecti mici( dar pline depovesti )pe Facebook, ca e mai popular pe la noi. Ca aveti acolo sectiuni pline de fotografi de wildlife, din aia plictisitori cu subiecti mari, lipsiti de povesti si zapaciti de turbulente.

Deja mi-am luat popcornul.

#6716
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
mereu esti asa agresiv sau numai pe forumul asta?

#6717
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Unde vezi tu agresivitate?

#6718
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@schnupe:
Tu cumva esti din Galati sau Braila? Ca numai alora li se urca 600mm f4-le la cap Posted Image.

Iar legat de Facebook, ai luat balta la ochi si zbang cu bata in ea... la ce compresie de cacao are FB, aia cu 600mm si 800mm le au degeaba Posted Image.

In rest, ce sa mai zic, prea multa agresivitate, prea putina activitate fotografica.

Edited by StefanSC, 31 May 2019 - 13:42.


#6719
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Colegul schnupe are dreptate, fireste, un 600  f4 e mult mai bun decat un superzoom de forma 150-500 f5.6 sau 300+tc, dar problema nu e asta.

#6720
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006
Filtrand toate comentariile, agresive sau nu, cred ca voi merge pe fixul de 300mm cu tc 1.4. Fata de dotarea actuala e un salt imens, zic eu.

In alta ordine de idei, am citit in mai multe locuri ca 80D ar fi chiar peste 7D mkII la focus si trackig...

Edited by LupeLupino, 31 May 2019 - 13:57.


#6721
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostStefanSC, on 31 mai 2019 - 13:41, said:

@schnupe:
Tu cumva esti din Galati sau Braila? Ca numai alora li se urca 600mm f4-le la cap Posted Image.

parol, monser?

#6722
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
O gluma nesarata cu bataie la un vecin din zona aia... Posted Image

Imi cer scuze fata de ceilalti care nu au nici o vina/ nu au 600mm f4 Posted Image.

Edited by StefanSC, 31 May 2019 - 14:09.


#6723
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostLupeLupino, on 31 mai 2019 - 09:05, said:


Crezi ca 80D-ul nu "duce"?


2X-ul iti afecteaza si calitatea si viteza de focalizare pe orice camera.
O sa ai o focala lunga dar cu compromisuri. La sfarsit o sa fii frustrat ca ratezi momente bune din cauza TC-ului.

Un 1.4x este alegerea cea mai buna.

#6724
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
@lupelupino

ai sa plingi, ca si mine cu 400, ca 300+1.4x e uneori prea scurt
dar cum ai camera mai buna, poate mai studiezi fenomenul biela-manivela
gen
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lgurGidoSJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.dpreview.../thread/3976900
samd

#6725
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Asta ai inteles tu, ca ma dau sferic ca am 600mm f4?

Ia activitate fotografica cu Tamronul 150-600.  Toate sunt la 600mm f8, toate au cate un crop.

Stiu, e slab tare, pozele nu au povesti ca ale tale, din pacate nu au subiectii chiar asa de mici si nici nu sunt pline de crengi. Sigur nu au rezolutia unui Sigma, asa trebuie sa fie!

Asa e, e compresia dezastruoasa pe facebook, de aia nu ai tu bilute sa iti urci capodoperele wildlife pe acolo, ca e compresie de neam prost...Posted Image

Lupe, o sa faci o mare branza cu 300mm la wildlife. Parerea mea este ca e complet insuficient ca focala.  Dar, pentru vrabii si pescarusi merge. Chiar si pentru fazani.

Daca vrei sa ramai in stadiul asta, go for it!

Attached Files



#6726
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Schnupe, tu esti ruda cu bezergheanu?

Si ... pui si tu o poza pentru care erau musai nevoie de 600mm pe crop? Ca majoritatea cadrelor de acolo pot fi facute cu 300mm f4, eventual un TC14 pe crop...

Edited by StefanSC, 31 May 2019 - 14:34.


#6727
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Acri rău, așa-i? 😀

#6728
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Si uite asa se mai duce o arie naibii din cauza unei primadone care nu suporta sa aibe altcineva alta parere decat el...

#6729
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006

View PostStefanSC, on 31 mai 2019 - 14:41, said:

Si uite asa se mai duce o arie naibii din cauza unei primadone care nu suporta sa aibe altcineva alta parere decat el...

Si din pacate eu "am deschis cutia Pandorei" ... :(

#6730
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Alte pareri... Habar nu ai cu ce se mananca wildlife-ul, dar imediat dai cu sfatul in om.

Toata lumea are nevoie de focala, Toni face crop masiv si e ajutat de bunaciunea aia de obiectiv. El ar avea un echivalent 600mm si la drepnele a cropat la aproape 100%.

Eu am un echivalent 960 mm pe APS C si tot fac crop, cu tot cu apropiere.

Iar tu dai sfaturi ca un 300mm cu un TC 1.4 ajunge. De ce ajunge? Uite asa, ca asa zici tu.

Eu postez fotografii la 600mm pe aps-c la care spun ca am aplicat crop, tu debitezi ca se pot face cu un 300mm + tc.

Cine spune tampenii aici?

Era sa uit, dai pe aici impresii despre apropierea de animale? Pe bune? Tu crezi ca aia e apropiere, ce ai facut tu la piticaniile alea de prigorii? Sau la caprioare din alea peri bucurestene?

Inteleg de ce nu dai sfaturi din astea prin alte parti, te-ar manca adevaratii fotografi de wildlife in 3 secunde.

Edited by schnupe, 31 May 2019 - 15:43.


#6731
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006
Pregatim cuibul

Attached File  Randunica 01 res.jpg   838.12K   21 downloads

#6732
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
300+1.4 = 420, nu e mare diferenta fata de 600, asta matematic vorbind, practic o fi nu zic nu. Schnupe, pozele de mai sus sunt toate statice. Daca Tonix poate cu 300mm, ma gandesc ca ar fi o duda sa mergi pe varianta asta, desi recunosc ca focala e focala si nu o poti bate cu nimic, si e tentant rau un sigma/tamron care poate nativ 600 chiar daca e mai beznos (adica nu e f4). Nu stiu in ce masura se poate aborda problema astfel: comanzi sigma/tamron si il testezi 2 zile, daca e bun il pastrezi, daca nu il returnezi, faci acelasi lucru si cu 300 f4.

PS: nu cumva 300 f4 merge si la closeup/macro?

Edited by crokodilu, 01 June 2019 - 10:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate