Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

scriere cd-uri... bootabile...

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
se da un rw, pe care pot sa fac teste :), si o imagine de fdd de 1.44 mb (disketa system de Millennium)...
vreau sa-l fac bootabil.
ok, no problem, winoncd, merge perfect...
DAR:
cum il fac:
a) sa-mi afiseze la inceput, ca la boot-ul de pe cd-ul de millennium "boot from hard disk or boot from cd-rom) sau
B) ca la boot-ul de pe cd-ul de XP: Press any key to boot from CD.

Thanx.

#2
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
eu am facut asa ceva cu NERO:

fara wizard
1. selectezi CDrom (boot)
2. la tab-ul BOOT
  Bootable logical drive (must fit on cd)  . Selectezi A: shi bagi discheta de boot facuta sub ME. Pt XP, vezi ca p`aici pe SN, este XP BOOT (shi prof, shi home)  !!!!
  DAI LA ENABLE EXPERT settings
Alegi FLOPPY EMULATION  (1.44 MB, daca n-ai alta :) )
BAGI UN BOOT MESSAGE, ca sa fi bengos (dar vezi sa nu fie prea lung, eu am avut ceva probleme cand m-am apucat sa scriu la greu acolo !)
3. Selectezi ISO
4. CD NAME
5. DAI WRITE (cu / fara simulare )

DAI RESTART, shi vezi daca functioneaza ce-ai facut !!!
(totusi incearca pe un RW, SHI ATENTIE!!! , eu n-am stiut decat dupa ce mi-am facut vreo 4 cd bootabile!
>> cand e un cd bootabil, chiar daca scrii 20 MB pe el, NERO AUTOMAT IN INCHIDE ! chiar daca ai selectat sa nu-l inchida !!!)

PS: sa-mi zici daca ti-a mers ! ;)
____
parca, nu mai stiu sigur, dar asa cum am facut eu imi arata BOOT from CD or from HDD !

#3
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
mdea, o sa incerc...
tre' sa trag nero :(
si nu-mi place... dar daca nu e alta solutie :(

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Faza cu inchisul sesiunii: Io fac mai intai sesiunea bootabila, adica aleg boot CD, si fac tot tacâmul de lucruri, si apoi bag din nou CD-ul si deschid o noua sesiune ISO, si CD ramâne bootabil si pot continua dupa aceea cu alte sesiuni de la cea ISO; (asta am observat-o din greseala...)

#5
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
la mine dupa ce am scris pe vreo 2 cd-uri , numai 50 MB, asa de proba , le-am facut boot-abile shi cand am vrut a doua oara sa scriu NERO imi zicea ca e inchis! :(

Oricum o sa mai incerc shi eu faza asta pe-un RW (ca sa nu ma mai zgarii pe ochi )

Sammy eu am incercat mai multe de scris , dar NERO mi s-a parut cel mai bun (shi pt newbie shi pt proof !).O sa te obisnuiesti tu cu el !

#6
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
De WinISO n-a auzit nimeni ? De mkisofs.exe si cdrecord.exe iar n-a auzit nimeni ?

#7
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Gicu Piticu
De WinISO n-a auzit nimeni ? De mkisofs.exe si cdrecord.exe iar n-a auzit nimeni ?

daca vrei mkisofs si cdrecord, renunta la .exe, ca in linux nu ai .exe si in windoze banuiesc ca nu sunt la fel de capabile ca in linux.

oricum, nero mi-a facut ceva probleme pe mai multe writer-uri, winoncd niciodata.

#8
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
Sammy, macar ti-a mers cum am indicat eu ?


GigiPiticu > EU n-am auzit de cele 2 exe. Mai dai niste detalii ?

#9
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Gicu Piticu
De mkisofs.exe si cdrecord.exe iar n-a auzit nimeni ?
Incepusem sa citesc asa de curiozitate documentatia la astea si  am aflat ca merge doar pe SCSI, iar ca sa trag pe IDE trebuia sa emulez un device SCSI pe un canal IDE, si m-am lasat pagubas...  :P


    #10
    tEo

    tEo

      Senior Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 4,860
    • Înscris: 25.01.2002
    adynis>> zi-mi si mie rogu-te cum ai deschis o noua sesiune ISO, desi CD'u ramâne bootabil ca sa poti continua dupa aceea cu alte sesiuni de la cea ISO?

    si eu folosesc nero, am facut cd-uri bootabile, dar... nu stiam faza asta!

    #11
    adynis

    adynis

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,928
    • Înscris: 28.11.2001
    pai , am ales prima data CD-ROM (boot) , am scris CD (bootabil dupa discheta de Me), apoi (dupa ce am verificat daca merge sa booteze) am revenit in NERO, si am dat CD-ROM (ISO) , Start Multisesion disk (pentru ca la Continue Multisesion Disk nu merge ...) Si am adaugat ce fisiere voiam... Deja era ca un cd normal, numai ca cu vreo 10 Mb mai mic, si bootabil... Pâna acum am scris vreo 3-4 CD asa...
    Totusi recomand sa incerci mai intâi pe un RW, pentru ca treaba asta am descoperit-o total din greseala, asa ca nu stiu cat de sigura e...

    #12
    The God

    The God

      Member

    • Grup: Members
    • Posts: 349
    • Înscris: 27.03.2002
    Incearca cu EASY CD Creator eu ca asta am facut toate cd-urile mele bootabile.

    #13
    Gicu Piticu

    Gicu Piticu

      Junior Member

    • Grup: Members
    • Posts: 73
    • Înscris: 03.12.2001
    Easy CD Creator=rahat !!! :drac:
    Luati ma imaginea de CD bootabil cu ce vreti voi (Nero etc.), apoi lucrati-o cu WinISO ca sa adaugati ori scoateti foldere, fisiere, ochii din cap  :drac: etc
    Acu' daca vreati sa faceti treaba intr-adevar puneti mana pe mkisofs.exe  (scula de Linux portata pe Windoze) si cu ea chiar faceti ce vreti, inclusiv multiboot.

    #14
    MembruAnonim

    MembruAnonim

      MembruAnonim

    • Grup: Banned
    • Posts: 398,284
    • Înscris: 08.10.2015
    eu am folosit o vreme NTI cd maker. Nu mi-a facut niciodata belele.(nero nu imi gasea cd-rw), acum am gasit ultima versiune de nero, si ard la greu :drac:

    #15
    Sammy

    Sammy

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,403
    • Înscris: 26.11.2001
    whatever, am incercat, si cu nero, si cu mai multe, dar nu imi apare meniul la boot... :(

    #16
    adynis

    adynis

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,928
    • Înscris: 28.11.2001
    pune fishierul asta jo.sys pe dischta de boot, apoi creaza CD-ul normal, dupa discheta. Sper c-am intzeles bine ce vrei...

    Attached Files



    #17
    Sammy

    Sammy

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,403
    • Înscris: 26.11.2001
    oka, o sa incerc... sa fac rost de o unitate de disk intai :P
    acasa nu am decat o imagine de disketa... no fdd :)

    #18
    badmania98

    badmania98

      Nenea

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 9,649
    • Înscris: 28.11.2001

    Quote

    pai , am ales prima data CD-ROM (boot) , am scris CD (bootabil dupa discheta de Me), apoi (dupa ce am verificat daca merge sa booteze) am revenit in NERO, si am dat CD-ROM (ISO) , Start Multisesion disk (pentru ca la Continue Multisesion Disk nu merge ...) Si am adaugat ce fisiere voiam... Deja era ca un cd normal, numai ca cu vreo 10 Mb mai mic, si bootabil... Pâna acum am scris vreo 3-4 CD asa...

    Merge cu siguranta. Un astfel de Cd poate fi apoi copiat 1:1 (la nevoie, bineinteles) fara probleme.

    Anunturi

    Bun venit pe Forumul Softpedia!

    0 user(s) are reading this topic

    0 members, 0 guests, 0 anonymous users

    Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
    Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate