Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Legat de pensiile private

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Pot contribui la un fond de pensii privat ca sa-mi asigur o pensie la batranete, just in case? Nu sunt angajat nicaieri, am o firma.

#2
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Posttihomir, on Jul 18 2007, 20:13, said:

Pot contribui la un fond de pensii privat ca sa-mi asigur o pensie la batranete, just in case? Nu sunt angajat nicaieri, am o firma.
Daca vrei, de ce nu? Nu cred ca iti interzice nimeni asta...

#3
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Nici nu conteaza daca esti angajat...poti sa contribui oricum

#4
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Ok, mersi de raspuns, ce fond de pensii imi recomandati atunci? :)

#5
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
pai cel mai bine ar fi sa mergi ttu pe la mai multe companii care se ocupa de asta si sa vezi avantajele si dezavantajele

#6
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Asa o sa fac, mersi de info.

#7
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
nu ai pt ce.
sa ne anunti si pe noi de alegerea ta

#8
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View Posttihomir, on Jul 18 2007, 21:47, said:

Ok, mersi de raspuns, ce fond de pensii imi recomandati atunci? :)


aviva.....cica sunt numarul 1 in europa....ING e doar pe 12...


ps. nu vreau sa fac reclama....

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
bulangiul, ai vreun link de unde putem sa tragem si noi concluzi asta?
Nu de alta, da in curand o sa trebuiasca sa alegem... si habar nu am ce si pe cine sa aleg. :o

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postbulangiul, on Jul 19 2007, 17:32, said:

aviva.....cica sunt numarul 1 in europa....ING e doar pe 12...
pe aceeasi logica poti sa spui ca ing e printre cele mai mari corporatii financiare ale lumii. nu gasesc topul pe corporatii financiare, dar uite fortune global 500 unde ing e pe 13 si aviva pe 30.
cel mai bine e sa va cercetati personal ofertele tuturor companiilor care ofera asa ceva, totusi este vorba de viitorul vostru iar asta nu se decide pe un forum.

Edited by zuppy, 19 July 2007 - 18:02.


#11
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
are dreptate zuppy

#12
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Nu stiu daca te intereseaza, dar poti sa-ti faci asigurare pentru pensie si la Casa Nationala de Pensii, iti faci un contract individual si platesti 29% lunar din suma asigurata, beneficiind de pensia de stat. Si optional poti merge si pe una privata.

#13
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View PostCiubex, on Jul 19 2007, 18:44, said:

bulangiul, ai vreun link de unde putem sa tragem si noi concluzi asta?
Nu de alta, da in curand o sa trebuiasca sa alegem... si habar nu am ce si pe cine sa aleg. :o


nu am si link-ul de la emisiunea tv inregistrata dar am un pdf care sper sa te lamureasca cu europa....in lume....asta e alta problema....

Attached Files



#14
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
supertare

#15
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006
stiam ca Aliance este considerata cea mai tare din LUME, a fost desemnata de nu stiu ce "cercetatori" din New York...
de fapt  formularea e gresita..era "CEA MAI STABILA" ...sau ceva de genul asta...

#16
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postbulangiul, on Jul 20 2007, 14:08, said:

nu am si link-ul de la emisiunea tv inregistrata dar am un pdf care sper sa te lamureasca cu europa....in lume....asta e alta problema....
Mamă, ce de fraieri cred că au luat plasă cu aceste informații. Câți or fi citit CU ATENȚIE aceste date?
În spiritul companiei AVIVA, detaliile importante sunt menționate cu litere mici ca să nu vadă prea bine fraierul, pardon, clientul.
Acele date se referă la VÂNZĂRI NOI, nu la vânzările totale așa cum se așteaptă lumea. Dacă vreți rezultate detaliate, uitațivă la câteva surse respectabile:
http://www.forbes.co...-2000_Rank.html
Vedeți cine-i tare în asigurări de viață:
http://money.cnn.com...ries/183/1.html
și cine la nonviață:
http://money.cnn.com...ries/182/1.html

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
asigurarile astea sunt garantate de stat? exista asigurari garantate?

#18
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postslai, on 25th October 2009, 21:43, said:

asigurarile astea sunt garantate de stat? exista asigurari garantate?
Da sunt! Mecanismul merge cam asa: fiecare firma are in spate alta care sa preia riscul, daca nici acesta nu face fata, vine statul. Atentie insa ca statul da doar suma asigurata! Adica daca iti faci asigurare de viata clasica vei avea garantata o suma cu putin mai mare decat valoarea primelor platite! In mod normal firma de asigurari trebuie sa-ti sporeasca suma asigurata cu excedentul si sa-ti dea anual o situatie cu privire la valoarea fondului.
Eu as merge pe o asigurare strict de pensie pentru ca e dedicata 100% economisirii-am gasit ca fiind ceam mai buna si mai transparenta asigurarea de pensie de la BCR Asigurari de Viata. Si o asigurare de riscuri (tip casco) pentru ca suma este destul de mica comparativ cu valoarea despagubita. Oamenii care opteaza pentru asigurari de viata clasice omit factorul risc care costa si atunci ele devin cu atat mai scumpe cu cat  procentul alocat riscului este mai mare.
Nu va uitati la clasamentele firmelor. Politica lor e diferita pentru fiecare tara in parte. E posibil ca o firma tare la nivel mondial sa nu dea doi bani pe o piata dintr-o anumita tara in caz de ceva. Uitati-va la cat de ancorata e firma respectiva in realitatile si necesitatile clientilor tarii noastre si iar gasesc BCR-ul cel mai bun.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate