Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Legat de pensiile private

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

slai

slai

User Incredibil

• Grup: Senior Members
evident ca sunt multumit sa fie garantate macar primele. cam ca la banci. cat dai pe luna? la ce varsta iesi la pensie?

TLGTLC

TLGTLC

Senior Member

View Postslai, on 25th October 2009, 22:09, said:

evident ca sunt multumit sa fie garantate macar primele. cam ca la banci. cat dai pe luna? la ce varsta iesi la pensie?

920 Lei pe an. Ies la 60 ani -eu am ales, garantat am 300lei pe luna viager. Anual, creste-dupa un an si nemajorat (poti sa majorezi in fiecare an cu un procent egal cu inflatia sau la cerere mai mare) a crescut la 301,60 lei. La 60 de ani pot cere anticipat sa retrag pensia pe 25 de ani.
Imi place ca mi-au dat act aditional care garanteaza noua valoare a pensiei. E cam mica dar atat mi-am permis. Mi-am spus ca e bine sa incep cumva poate pe parcurs voi putea sa o maresc la o valoare mai mare. Cert e ca amanarea pe tot felul de motive te va face ca atunci cand in sfarsit te vei decide sa fie prea costisitoare. Asa m-am gandit eu. Am vazut pe la diverse firme 2 valori-estimata si garantata. Fireste ca expresia garantata e trecuta mai mic. Aici nu exista notiunea estimata. E batuta in cuie.
Am colegi care au ajuns la concluzia ca daca nu-si faceau pensia poate nu reuseau sa economiseasca banii respectivi. Pensia o faci si daca iti merge bine si daca iti merge prost. La final poate fi un venit suplimentar daca ai o stare materiala buna sau un venit vital daca o duci mai prost.
Mai am si o asigurare tip casco contract pana la 65 de ani-daca crap pentru 53 de lei pe luna sotia primeste 100000 lei. Mi-am bagat picioarele in casco la masina si mi-am spus ca daca tot e fier nenorocit-se repara, schimba, daca patesc ceva iese urat de tot.
Vorbesc din postura de client cu posibilitati reduse caci am un prieten care are asigurare de viata pentru care plateste 10000 lei pe an.

slai

slai

User Incredibil

si, important, ce se intampla daca ajung intr-o situatie financiara mai rea si la un moment dat sa spunem ca nu mai platesc cateva rate?

TLGTLC

TLGTLC

Senior Member

View Postslai, on 26th October 2009, 17:44, said:

si, important, ce se intampla daca ajung intr-o situatie financiara mai rea si la un moment dat sa spunem ca nu mai platesc cateva rate?
Ai 3 luni de gratie. Anual hotarati daca cresti sau micsorezi valoarea primei. Daca ai necazuri suspenzi contractul pana iti revii, dar asta parca dupa 2 ani. Oricum nu te arunca la megavalori. De preferat sa o iei pas cu pas mai ales datorita situatiei. Multe firme nu pomenesc nimic in privinta banilor dupa ce incep plata pensiei. Probabil nici nu-ti mai ofera nimic si te silesc sa retragi banii anticipat. Aici contractul merge la fel ca si cum ai plati-desi nu mai platesti, primesti 85% din profitul rezultat din investirea banilor tai si logic, pensia creste si astfel nu mai esti tentat sa-ti retragi banii anticipat. Oricum cresteri spectaculoase sa nu te astepti dar din calculele mele e mai rentabil decat economiile clasice.

agasdani

agasdani

New Member

• Grup: Members
Nu prea ma pricep la pensii private nu-s in tema prea bine pus dar daca stai si te gandesti logic in cativa ani se maresc toate iar tu dai pe luna o suma care acum are valoare dar peste 30 40 de ani cand ai tu nevoie de pensia aia ???cat iti da??Eu zic, ca statul mai are nevoie de cativa banisori nu-i rau sa-i dam noi..asta mi-e parerea..si totodata sunt si curios..cat primesti in 40 de ani ??daca tu dai 3 mil pe luna 4 nici nu stiu cum se da..

TLGTLC

TLGTLC

Senior Member

View Postagasdani, on 15th November 2009, 10:27, said:

Nu prea ma pricep la pensii private nu-s in tema prea bine pus dar daca stai si te gandesti logic in cativa ani se maresc toate iar tu dai pe luna o suma care acum are valoare dar peste 30 40 de ani cand ai tu nevoie de pensia aia ???cat iti da??Eu zic, ca statul mai are nevoie de cativa banisori nu-i rau sa-i dam noi..asta mi-e parerea..si totodata sunt si curios..cat primesti in 40 de ani ??daca tu dai 3 mil pe luna 4 nici nu stiu cum se da..
Din calculele mele reiese faptul ca banii nu se devalorizeaza. De ce? pentru ca anual se indexeaza cu un procent egal cu inflatia. Apoi banii sunt investiti. Daca produc profit e bine, nu produc raman cu indexarea. Deci n-am pierdut nimic. Dar am senzatia ca nu ai citit bine pentru ca nu dau cat spui tu.
Desi consilierul a fost bun si a avut rabdare sa-mi explice, am citit totul cu mare atentie, ma convins o persoana care are o pensie tot la ei pentru care plateste enorm. Om citit, umblat, cu posibilitati etc. Atunci am tras concluzia ca noi romanii ne punem enorm de multe intrebari dar nu sa aflam niste raspunsuri ci ca sa ne amagim ca nu avem nevoie de asa ceva, ca nu-i rentabil, ca e tzeapa, ca banii nu vor mai valora nimic peste nu stiu cat timp, ca lasa ca mai bine pun banii aia si-i investesc eu si scot mai mult etc.etc.
Timpul trece si cand ne vom da seama ca aveam nevoie de asa ceva si ar fi fost bine daca rupeam o bucatica sa o punem deoparte si ne prindea bine venitul acela va fi tarziu.
Alt motiv care m-a determinat sa-mi fac asta a fost faptul ca atunci cand am fost sa-mi fac contractul era o doamna imbracata in negru al carei sot murise intr-un accident si isi depunea dosarul de dauna pentru ca avea un credit care avea asigurare de viata. Doamna respectiva mai avea un credit ipotecar pentru care nu avea asigurare de viata deoarece banca nu-i solicitase. Consilierul ii reprosa faptul ca nu a fost ascultat si pentru o suma care mi s-a parut ridicola nu au fost de acord sa icheie o polita. Acum era in pragul pierderii casei care era garantie pentru acel credit. Ce m-a socat a fost faptul ca nici doamna si nici cei care o insoteau nu regretau proasta decizie si dadeau vina pe soarta. Atunci am realizat ca daca exista astfel de servicii trebuie apelat la ele pentru ca nu se stie niciodata. Marea problema e nu ca nu vreau sa ma asigur pana in dinti ci faptul ca nu-mi pot permite. Pentru pensie si asigurarea de viata am renuntat la casco la masina.

asifilip

asifilip

Member

• Grup: Members
considerati ca o pensie privata e mai avantajoasa decat una de stat? vreau sa platesc pentru sotia mea si nu stiu ce sa aleg.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate