Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Restaurare cada

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 danbonta, on 22nd February 2010, 00:21, said:

Cumpararea unei cazi noi presupune schimbarea faiantei si gresiei in baie, pentru ca pe lateral cada e imbracata in faianta, orice alta faianta nu s-ar potrivi cu cea existenta, plus ca nu are nici 2 ani, cada bineanteles.

Faianta aia se da jos cu grija se curata si se refoloseste. Nu asta e pb...

Despre aspectul cazilor din plastic in timp nu comentez...

#38
inadki

inadki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.04.2007
Pana la urma nu ne da nimeni un nr de tel, niste date de contact de la niste mesteri buni la reconditionat cazi?
Eu ma gandeam sa-mi cumpar kit bicomponent ptr reconditionat cazi si sa fac singur toata treaba, numai ca mi e frica sa nu iasa o tampenie in dungi...

#39
Saluta

Saluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.09.2010
Eu am reconditionat cada in aprilie 2009 cu firma White Brilliant parca ii cheama (aia care lasa in blocuri anunturi tot timpul). Nu vroiam sa distrug faianta in baie, am renovat casa dar baia si bucataria erau facute. Mai putin cada care era foarte roasa. Au venit, au vopsit, ba chiar au avut rabdare sa prepare culoarea pe care am vrut-o, identica cu chiuveta (un roz pal greu de nimerit), m-am mutat de un an si cada nu are nici o problema (mici asperitati ici si colo, dar abia se simt si f putine). Partea neplacuta a fost ca mesterul (inafara de faptul ca a folosit wc-ul - normal, nu? - dar a lasat in urma lui o mizerie indescriptibila, nu am vazut asa ceva in nici o toaleta publica, mi-a fost o scarba ca nu am putut folosi toaleta - spalata, evident - saptamani bune, noroc ca nu locuiam inca in apartament) nu a avut chef sa scoata siliconul alb vechi, eu mi-am dat seama si am spus stati un pic sa il scit, dar a zis... nu, nu e nevoie, ca lipesc nu stiu ce peste, a ramas asa, iar acum daca as trage de siliconul ala, care s-a invechit, as ramane cu urme inegale pe vopseaua roz a cazii). Deci fiti atenti si curatati bine inainte sa ii chemati.
Dar calitatea lucrarii pare buna, nu vad urme de roadere, email sarit etc. Ma bucur ca am facut-o, in loc sa inclocuiesc cada. Si nu sunt adepta carpacelilor.

#40
mbc

mbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.01.2005
Pot spune ca si eu am reconditionat o cada mare si 2 cadite de dus, toate 3 din fonta.
Tot cu firma mentionata mai sus, am primit si un certificat de garantie, pentru 3 ani parca...
Multumit de ceea ce a iesit... se prezinta bine pana acum.
Am recurs la acesta solutie deoarece cazile/caditele din acryl, plastic, etc nu imi prezinta sigurata, am rupt una la o pensiune cand am urcat sa fac dus, era sa ma tai si la picior.
Am cautat in tot Bucurestiul cazi de fonta si nu am gasit decat intr-un singur loc; pretul era mai mult decat astronomic.
Recomand.

#41
Saluta

Saluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.09.2010
in 2010 postam la un an dupa restaurarea cazii cu cei de la White Brilliant.
Revin, la cinci ani si jumatate dupa ce m-am mutat in apartament: calitatea lucrarii - aceeasi, cada nu s-a ros, emailul nu a sarit etc. Nu am avut nici o problema.
- doar criticile de acum 5 ani, mesterul nu a scos siliconul vechi, la margini vopseaua e inegala. - aveti grija sa curatati voi siliconul.
Dar ii recomand fara retineri!
ps: am curatat cada in acesti ani, cum i-au spus ei, numai cu detergent de vase sau de rufe

#42
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Va propun o noua tema de studiu avand in vedere ca tocmai mi-am cumparat doua cazi din otel emailat de 3.5mm grosime. Dupa ce le-am montat pe piciorusele lor, am constatat ca sunt destul de zgomoase, iar apa se raceste destul de repede in ele. Ce solutie aveti pentru a le fono si termoizola eficient?

Un instalator mi-a spus ca ar trebui sa pun pe ele Dynamat/STP/Silent Coat si apoi sa le imbrac in vata bazaltica. Este o solutie buna?

#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ne propui noua o tema de studiu???
pai tema e pentru tine, ca tu ai cazile si interesul!!!

fonic, io zic sa-i intrebi pe aia cu ce au izolat la colectiv!!!
sau da muzica mai tare!...
deranjezi vecinii cand faci baie sau cum?

#44
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Antifon auto, mai multe straturi, nisip uscat intre ele. Cel mai ieftin.

#45
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Degeaba le izolezi, nu pierd caldura ci absorb caldura. Fierul fiind gros trebuie sa absoarba caldura din apa calda pana se incalzeste si el.
Chiar daca le izolezi tot asa vor face.
Izolare fonica iar nu merge.

#46
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Cei care au acasa cada din otel emailat inteleg despre ce vorbesc. Antifonul auto cat este de eficient in acest caz? A testat cineva solutia?

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce nu ai luat din acryl?
Astea din otel sunt mai ieftine?

#48
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 Friskey, on 08 februarie 2016 - 20:37, said:

Degeaba le izolezi, nu pierd caldura ci absorb caldura. Fierul fiind gros trebuie sa absoarba caldura din apa calda pana se incalzeste si el.
Chiar daca le izolezi tot asa vor face.
Izolare fonica iar nu merge.

Asa-i ca treceai pe la scoala decat in pauze?

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Decat?

#50
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
'Decat la scoala' e corect, nu 'decat in pauze'. Posted Image

#51
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 ericmario, on 08 februarie 2016 - 21:00, said:

Decat?

Se ia daca stai mult printre eminente.

#52
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 biosystems, on 08 februarie 2016 - 20:39, said:

Cei care au acasa cada din otel emailat inteleg despre ce vorbesc. Antifonul auto cat este de eficient in acest caz? A testat cineva solutia?
Nu este deloc eficient, zgomotul nu vine de sub cada ca sa izolezi cada. Ca sa fie eficient ar trebui sa dai antifonul pe interiorul cazii, peste email, ceea ce e absurd.
Zgomotele se produc la atingerea cazii de metal de cel care se afla in cada. Metalul va rezona si va "imprastia" sunetul in incapere indiferent daca e antifonat pe dedesubt sau nu.

#53
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Acesta este modelul de cada https://www.youtube....?v=cp2BZdM66z8.

180/80 cm, adancime 43 cm, grosime 3.5 mm

#54
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Am cada de fonta emailata de....cand ma stiu. Nu am aceste probleme. Nu stiu daca ce ai este fonta sau otel.Este inerent ca apa sa incalzeasca fonta. Dar si cedeaza lent caldura in aer.
Zgomot  la umplere se face numai daca fluxul de apa inlesneste formarea bulelor de aer in impactul cu suprafata apei din cada.
Avantaje:  este lunga, este adanca, este rigida, este rezistenta la tot felul de agresiuni chimice si fizice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate