Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 

upgrade sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
polx190

polx190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.02.2006
Salut! Configuratia mea este urmatoarea (cumparata in noiembrie anul trecut)

Cpu- amd x2 3600
mobo - msi k9nu neo-v
ram- 1 gb a-adata
video- palit 7900 gs

Restul de componente consider ca nu necesita un upgrade. Problema este ca nu sunt multumit de sistem in jocuri (stalker doar pe low pot sa-l joc decent, la fel si ultimul splinter cell) , putere de procesare a aplicatiilor etc si dupa parerea mea de expert :)) cred ca procesorul ar trebui schimbat. Cum nu mi se pare  oportun sa-mi schimb platforma (placa de baza+cpu) si sa trec pe intel raman pe amd , dar nu stiu ce procesor sa aleg (buget ~4 mil). Da, stiu - mai mult ram.:D

#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Stalker sacadeaza cu doar 1 Gb RAM pe orice proc/placa video ai avea.
Cu exceptia swap-ului pe 1024 * 768 si dinamic lightning am ~ 30-40 fps pe 7600GT si single-core.

Iar cu splinter cell este foarte ciudat, mie mi-a mers si pe configuratii mai slabe decent.
Daca procesorul te-ar limita fa-i un OC(vreo 500-600Mhz in plus :)  si vezi rezultatele, ar trebui sa creasca simtitor.

#3
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,401
  • Înscris: 23.05.2003
Curios. Eu cu X2 3800+ si BFG 7900GS OC (ambele la frecvente stock) am jucat atit STALKER cit si ultimul Spliter Cell in conditii foarte bune (bine nu cu toate la maxim, dar foarte aproape).

#4
polx190

polx190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.02.2006
Atunci ,OC ar fi solutia cea mai ieftina dar  :o  din cate am vazut eu nu pot creste voltajul pentru procesor.  Propun sa fie mutat topicul in aria specifica pentru a primi indicatiile necesare pt OC. Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate