Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

AUTOMATIZARI complexe, cazane in cascada..

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Am o centrala termica si as dori sa mai montez una langa ea, in cascada. Se pot monta centrale de tipuri diferite?

De asemenea, as vrea ca iesirile de apa calda menajera ale centralelor sa le unesc intr-un vas de colectare. Cum se face?

Si nu in ultimul rand, care este presiunea ( bari ) optima a apei din intrarea de apa rece la centrala, pentru a beneficia la maxim de puterea de incalzire a centralei?

#2
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 Alex M., on Jul 15 2007, 00:20, said:

Am o centrala termica si as dori sa mai montez una langa ea, in cascada. Se pot monta centrale de tipuri diferite?

De asemenea, as vrea ca iesirile de apa calda menajera ale centralelor sa le unesc intr-un vas de colectare. Cum se face?

Si nu in ultimul rand, care este presiunea ( bari ) optima a apei din intrarea de apa rece la centrala, pentru a beneficia la maxim de puterea de incalzire a centralei?

Vad ca nu am terminat de discutat

Deja ar trebui sa spui pentru ce doresti sa instalezi centrale in cascada. Vas de colectare? Poate vrei sa vorbesti de un tub cu diametru marit pentru a avea debit. In mod normal presiunea optima in reteaua apa curenta este de max.3bar iar pentru circuitul de incalzire cca.1.2-1.7 bar.

Vrei sa folosesti centralele intr-un minihotel?

#3
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005

 bibicu5, on Jul 15 2007, 10:31, said:

Vad ca nu am terminat de discutat

Deja ar trebui sa spui pentru ce doresti sa instalezi centrale in cascada. Vas de colectare? Poate vrei sa vorbesti de un tub cu diametru marit pentru a avea debit. In mod normal presiunea optima in reteaua apa curenta este de max.3bar iar pentru circuitul de incalzire cca.1.2-1.7 bar.

Vrei sa folosesti centralele intr-un minihotel?

Multumesc pentru sugestii.

Vreau sa instalez centrale in cascada pentru a avea debit mai mare de ACM, ( mi se pare insuficient debitul unei singure centrale ).

Vasul de colectare este datorita faptului ca uneori temperatura apei calde fluctueaza ( datorita faptului ca fluctueaza presiunea iar centrala nu este capabila sa ajusteze flacara in timp real pentru a mentine temperatura constanta )

Debitul de ACM al centralelor de 24Kw este de 13 l/minut la D25, si aproximativ 11l/minut la D35.

Asta inseamna cam 7-8 l/minut reali, cada se umple incet ( ex. 20 minute ), etc.

#4
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Problema ta nu vine din centrala,este impresia mea. Ar fi bine de stiut de citi ani este centrala ta si daca apa este dura in zona unde locuiesti(depuneri de calcar). Sa inteleg ca ai o singura cada? Solutia de care vorbesti nu este de aplicat in configuratia ta(doar daca nu ai altceva de facut cu banii). Daca nu ai debit problemele tale vin de la diametrul tevii sau faptul ca nu este presiune (aste in cazul in care ai diametru suficient). Concluzie: daca nu ai diametru suficient(min 14 mm interior pentru Cu) trebuie schimata teava, daca ai diametru si nu ai debit sint doua variante:1 cum spuneam nu este presiune si atunci trebuie montat un hidrofor sau 2 zona este calcaroasa si ai depuneri de calcar masive pe teava sau in corpul de incalzire al centralei,in aceasta situatie trebiue detartrat....si corpul si tevile de apa calda.
Sper sa-ti fi fost de folos.

@+,bibicu5

Edited by bibicu5, 16 July 2007 - 08:44.


#5
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
In specificatiile centralei termice scrie clar debit max de apa calda menajera 13L/min la DT25 . Deci, daca centrala incalzeste apa calda cu 25 grade C poate da maxim 13 L/min.

Un test simplu cu o galeata de 10 litri si un cronometru la baia dintr-un apartament de la oras, unde apa calda e de la oras si un de la centrala arata ca galeata de 10 litri se umple in aproximativ 20-30 secunde. Asta inseamna un debit de 20 - 30 Litri pe minut. ( apa fierbinte, doar de la calda ).

Un test simplu cu o galeata de 10 litri si cronometru la centrala, arata ca galeata se umple in peste un minut. Asta inseamna 9-10 litri de apa calda de la centrala.

Acesti 9-10 litri sunt maxim ce poate da centrala, la puterea ei de 24Kw, si este scris clar in specificatii tehnice. Din acest motiv as dori instalarea a 2 centrale in cascada.

#6
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Spune cite puncte de apa calda ai! Dusuri,lavabouri,etc si cite persoane sinteti in casa. Solutia poate fi o centrala cu acumulare.

#7
cojo_ctin

cojo_ctin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.07.2007
Sunt in stadiul "la rosu" al unei case d+p+e+m de cca 350mp. Cautand o solutie pentru realizarea instalatiei de termoficare am aflat cate ceva despre folosirea a doua centrale cascadate. Din pacate din discutiile cu firmele de profil din judetele BZ si VN, atatea cate am identificat, nu am reusit:
- sa gasesc furnizori de centrale pregatite pentru cascadare(exceptie Ariston); prefer totusi Vaillant
- sa gasesc instalatori care sa stie sa instaleze centrale in cascada

Am gasit ceva foarte interesant: Keston 2MC-1(2 centrale de 40 kw, in tandem, cascadate) in condensatie, fara cosi, doar cu functie de incalzire; dar costurile sunt cam mari pentru mine

Daca cineva cunoaste care modele Vaillant combi(caldura+ACM) sunt pregatite pentru cascadare, care este costul unui kit de cascadare si in general care sunt costurile de instalare a 2 centrale in cascada, il rog sa-mi comunice.

#8
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,
Spuneam intr-unul dintre posturile mele ca lumea da "o caciula" de bani pe teren dar cind este vorba de instalatii nu mai au de unde sau considera ca nu merita si atunci incepe durerea de cap. "Cum oare sa fac pe bani putini?" Prima intrebare: care este suma pe care o ai de investit in instalatia ta(toata instalatia)? De ca ai nevoie de centrale in cascada? Volumul de incalzit nu justifica. Unde locuiesti si cite persoane sinteti in casa in mod permanent? In ce stadiu al constructiei esti? Nu te grabi sa termini casa doar de dragul de a o termina,gaseste solutiile corecte.
@+,bibicu5
Poti sa-mi dai PM daca ai nevoie de detalii

#9
cojo_ctin

cojo_ctin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.07.2007
Mi se pare ca folosirea a doua centrale de 28 kw cascadate ofera avantajul a doua centrale in detrimentul unei singure centrale de putere echivalenta sau a doua centrale independente(inseriate-cuplate).
Sa ma explic:
- vs 1 centrala echivalenta: daca se defecteaza una ramane totusi cealalta care sa te ajute in perioada  de reparatie
- vs 2 centrale independente: functioneaza ambele chiar daca una este setata pentru a asigura temperatura antiinghet pe segmentul respectiv...  se consuma simultan centralele

#10
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
Orice centrala poate functiona in cascada cu automatizarea adecvata.
Pt CT "normale" sau cazane am folosit ceva de la Honeywell - 600 - 650 euro +TVA (parca!).
Se mai adauga costul unei butelii de egalizare si al unei vane (sau mai multe) cu trei cai cu servomotor  pt. reglarea temperaturii, pompa sau pompe suplimentare si altele.
Sistemul este foarte eficient, singurul dezavantaj este pretul (mai ales la puteri mici asa cum ai tu!).

Edited by dcr, 02 August 2007 - 22:50.


#11
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
cum spune si dcr, toate centralele suporta cascadarea, depinde de aplicatia ta. Sigur, incearca sa folosesti o automatizare desteapta, altfel poti sa ai mici suprize.

#12
cojo_ctin

cojo_ctin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.07.2007
Buna ziua!

Sa inteleg ca mai bine ar fi sa ma linistesc si sa folosesc o centrala murala de putere mare? Eventual cuplata cu un boiler sau, cum ma sfatuia unul din membrii activi, o pompa de buclare pt ACM(daca am inteles bine)?

#13
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 15.10.2006

 cojo_ctin, on Aug 3 2007, 17:04, said:

Buna ziua!

Sa inteleg ca mai bine ar fi sa ma linistesc si sa folosesc o centrala murala de putere mare? Eventual cuplata cu un boiler sau, cum ma sfatuia unul din membrii activi, o pompa de buclare pt ACM(daca am inteles bine)?

Sper ca iti pui boiler pt. ACM.

#14
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007

 dcr, on Aug 2 2007, 22:48, said:

Orice centrala poate functiona in cascada cu automatizarea adecvata.
Pt CT "normale" sau cazane am folosit ceva de la Honeywell - 600 - 650 euro +TVA (parca!).
Se mai adauga costul unei butelii de egalizare si al unei vane (sau mai multe) cu trei cai cu servomotor  pt. reglarea temperaturii, pompa sau pompe suplimentare si altele.
Sistemul este foarte eficient, singurul dezavantaj este pretul (mai ales la puteri mici asa cum ai tu!).

Bai frate, dar din ce-i facuta automatizarea aia, din aur? :angry: Si asta fara pompe, butelie, vane etc? Mie mi se pare o solutie de lux (adica preturi umflate nejustificat).

Asa, ca sa spargem piata, stie cineva o solutie mai low cost? Nu de alta dar cascadarea s-ar putea sa fie o solutie pt. multi romani care n-o sa-si mai permita sa duduie centrala pe gaze iarna, instalandu-si si o mica centrala pe lemne - asa ajutatoare - mai pui un lemn, mai faci o economie la gaz...  :coolspeak:

#15
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
Hai sa-ti zic cum am eu;
- la servici sunt 2 cazane de la Romstal, legate in paralel; o pompa mare care functioneaza permanent si una mai mica comandata de un termostat pus pe retur; practic nu s-a folosit, pentrru ca nu a avut cine sa-l monteze; acum 1 an cand au fost gerurile alea mari cele 2 cazane au mers in paralel fara probleme, anul asta a mers doar una.
- acasa am o centrala pe gaze si una pe lemne; cea pe lemne este inseriata pe returul de la centrala pe gaze; in paralel cu cea pe lemne mai este si o teava de by-pass cu robinetii aferenti a.i. cand nu am ce arde sa nu se plimbe apa prin cea pe lemne; cand fac focul dau drumul la robineti si apa calda care vine de la cazan face ca centrala pe gaz sa opreasca arderea gazului, ea vazand temperatura mare pe retur. Pompa e setata sa lucreze incontinuu. Partea proasta e ca lucreaza la temperatura mare (80C).

#16
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004

 rdragomir, on Aug 6 2007, 08:47, said:

Bai frate, dar din ce-i facuta automatizarea aia, din aur? :angry: Si asta fara pompe, butelie, vane etc? Mie mi se pare o solutie de lux (adica preturi umflate nejustificat).
Aur are foarte putin, mai mult o spoiala insa are mult nisip!
O automatizare poate sa gestioneze nu doua ci 3,4,5,...sau cate CT vrei, tine cont cat timp a functionat fiecare si face rotirea lor "odihnindu-le" pe cale care au mers mai mult, regleaza temperatura cu 1,2, sau mai multe vane cu trei cai pe circuite diferite la temp. diferite avand ca referinta un senzor de temperatura extern, poate fi comandata si depanata prin telefon si muuuulte alte lucruri. Automatizarile de acest gen se folosesc mai mult in aplicatii industriale unde pretul ei nu reprezinta mai nimic  in comparatie cu valoare totala a investitiei!
Cuplarea a doua CT, una pe gaza si una pe lemne  sau doua de acelasi fel nu justifica folosirea unei automatizari.
Cea mai low cost aotomatizare la CT pe gaze o reprezinta reglarea la temperaturi diferite a fiecarei CT, iar la una pe gaze si una pe lemne o poti face prin termostate.

#17
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007

 bastus, on Aug 6 2007, 16:16, said:

Hai sa-ti zic cum am eu;
- la servici sunt 2 cazane de la Romstal, legate in paralel; o pompa mare care functioneaza permanent si una mai mica comandata de un termostat pus pe retur; practic nu s-a folosit, pentrru ca nu a avut cine sa-l monteze; acum 1 an cand au fost gerurile alea mari cele 2 cazane au mers in paralel fara probleme, anul asta a mers doar una.
- acasa am o centrala pe gaze si una pe lemne; cea pe lemne este inseriata pe returul de la centrala pe gaze; in paralel cu cea pe lemne mai este si o teava de by-pass cu robinetii aferenti a.i. cand nu am ce arde sa nu se plimbe apa prin cea pe lemne; cand fac focul dau drumul la robineti si apa calda care vine de la cazan face ca centrala pe gaz sa opreasca arderea gazului, ea vazand temperatura mare pe retur. Pompa e setata sa lucreze incontinuu. Partea proasta e ca lucreaza la temperatura mare (80C).

Bravo! deci se poate.
Intrebari:
1. Ai pompa separata sau folosesti pompa centralei pe gaz?
2. Ai vas de expansiune separat sau il folosesti pe cel din centrala pe gaz?

#18
mertozus

mertozus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2006

 Alex M., on Jul 15 2007, 00:20, said:

Am o centrala termica si as dori sa mai montez una langa ea, in cascada. Se pot monta centrale de tipuri diferite?

De asemenea, as vrea ca iesirile de apa calda menajera ale centralelor sa le unesc intr-un vas de colectare. Cum se face?

Si nu in ultimul rand, care este presiunea ( bari ) optima a apei din intrarea de apa rece la centrala, pentru a beneficia la maxim de puterea de incalzire a centralei?

Oameni buni, daca va intereseaza cu adevarat confort pe ACM, si mai sunteti discpusi sa faceti o investitie cu cap, folositi centrale murale cu boiler (macar cu murala cu boiler incorporat). Un preparator ACM in regim instantaneu (centrala, incalzitor, ce-o fi) niciodata nu va va oferi debitul si constanta unui boiler. Solutiile de acest gen sunt ceva mai scumpe, insa, cred eu, fac toti banii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate