Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Creeare Produs - Copyright

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Sa spunem ca am creeat un produs , spre exemplu am desenat ceva pe o foaie.
Acum am produsul.Sunt mandru de el , si vreau sa imi vand munca, si ma gandesc ca ar trebui sa o prezint unei firme.Imi iau produsul si ma duc la firma X.Prezint produsul , dar ei vazandu-ma naiv imi spun ca nunu au nevoie de produsul meu , si ca pot sa plec.Dupa 6 luni vad ca pe piata apare "produsul meu" sau mai bine spus un produs care seamana aproximativ 100% cu al meu, deoarece producatorilor le-a placut ideea , dar nu au vrut sa cheltuie bani pe ea , doar preluand-o.

Acum intrebarea mea este.Pentru a nu te lovi de astfel de probleme unde ar trebui sa ma adresez pentru a inregistra un produs, pentru a-l putea prezenta , fara a-mi fii frica de posibilitatea de a-mi fi furat produsul.

Cat mai multe informatii.

Multumesc !  :oK:

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
osim

#3
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
scuze de off topic

Attached Files

  • Attached File  crea.jpg   114.77K   28 downloads


#4
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
In legatura cu un nume cum pot sa il fac marca inregistrata? Tot prin acest site? si nu stie cineva cam cat costa?

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Ce am gasit prin arhiva mea de mail:

Quote

Pentru inregistrarea unei marci este necesar sa se depuna la sediul O.S.I.M. -Biroul  Receptii Documente, camera 3 parter, sau prin posta, cu confirmare de primire, o cerere de  inregistrare -  formular  M 01, completat prin dactilografiere (masina de scris sau calculator) semnata  de catre solicitantul persoana fizica , respectiv semnata si stampilata daca solicitantul este  persoana juridica.  
   Formularul  prezinta pe ultima pagina un ghid de completare.  
   Adresa sediului O.S.I.M. este Str. Ion Ghica nr.5 sector 3,  
Bucuresti, Romania.  
   Daca doriti ca denumirea aleasa ca marca sa fie scrisa cu alte  
fonturi decat cele standard  si/sau sa contina elemente grafice atunci marca dvs. se numeste marca combinata si trebuie  sa anexati 5 reproduceri  dimensiunea maxima 8/8 cm ale marcii.  
   Daca doriti sa inregistrati o marca intr-o anumita combinatie de  
culori se numeste marca  combinata cu culori revendicate si trebuie sa anexati in afara celor 5 reproduceri alb/negru si  5 reproduceri color.  
   Cererea de inregistrare marca se completeaza si se  depune pe proprie raspundere (  pentru o marca individuala nu sunt necesare alte acte ale  ale solicitantului, persoana juridica  sau fizica), fiind suficient ca cererea sa fie completata corect din punct de vedere al  Legii  84/1998 privind marcile si indicatiile geografice.  
   Lista produselor si serviciilor pentru care protectia marcii este  
solicitata  trebuie sa  fie  stabilita  în termeni precisi, care sa  
permita  clasificarea fiecarui produs sau serviciu numai într-o singura clasa a "Clasificarii de la Nisa"  
   Este recomandabil ca pentru fiecare depozit de marca sa prezentati la Biroul Receptii  Documente ( camera 3 parter), doua formulare de cerere de inregistrare marca, pentru  ca un formular  sa va ramana dvs.  
   Formularul original insotit de dovada taxei  de inregistrare si de  
anexele de rigoare se  depun la acest birou, primind stampila cu data si numarul de inregistrare. Acest numar de  inregistrare va fi pus si pe  formularul martor ce ramane solicitantului.  
   Cererea de inregistrare marca (FORM. M01) si cererea de cercetare marca(CDM) se poate obtine de la  
sediul O.S.I.M., Biroul Relatii cu  Publicul ( camera 2, parter) sau   din  site-ul O.S.I.M. <www.osim.ro>.  
Tot la  aceasta adresa  gasiti intreaga legislatie in domeniul  
Protectiei Proprietatii Industriale, inclusiv Legea 383/02.07.2002  
pentru abrobarea Ordonantei de Guvern 41/1998 privind taxele in domeniul  Protectiei Proprietatii Industriale si Clasificarea internationala a marcilor.  
   Deasemenea pentru "verificarea daca este inregistrat in nume de marca" in site gasiti si Ordinul 124/2002  
referitor la Cercetarile Documentare  Marci ( CDM) efectuate de SERVICIUL ANALIZE Si SINTEZE DOCUMENTARE tel: 021/312.57.37 si tarifele corespunzatoare.  
 
   In momentul depunerii cererii se depune o taxa de inregistrare de 300.000 lei, urmand ca in termen de maxim trei luni de la depunere sa  achitati si taxa de examinare.  
   ĂŽn termen de o luna  de la data primirii cererii de înregistrare a  
marcii, O.S.I.M. examineaza  daca  cererea este corect  completata   si  au fost depuse toate anexele corespunzatoare. În caz afirmativ, atribuie data  de depozit cererii si emite o prima  notificare prin care se anunta  constituirea  Depozitului National Reglementar.  

Notificarea mai cuprinde:  
- Clasificarea Nisa a produselor /serviciilor solicitate pentru  
protectie;  
- Taxele legale care trebuie achitate în maxim 3 luni de la depunerea  
cererii de înregistrare.  
   Neachitarea în întregime a taxelor legale în termenul legal duce la radierea pentru neplata  a cererii de înregistrare.  
- Numele examinatorului desemnat se  examineze respectiva cerere de marca .  
Daca  se constata  lipsuri la cererea depusa, O.S.I.M. notifica  
acestea solicitantului, acordând un termen de trei luni de zile (de la data depunerii) pentru a fi completate. În acest caz, data de depozit va fi data la care cererea va fi completata.  
In cazul in care taxa de examinare nu a fost achitata in momentul  
depunerii cereriii, aceasta vi se va solicita printr-o notificare. Taxa  
de examinare este determinata de natura marcii dvs. si de numarul de clase de produse/servicii pentru care se solicita inregistrarea marcii,  aceasta insemnand:  
 - pentru o marca  verbala : 3.300.000 lei + 1.500.000 lei *  
(nr.clase-1);  
 - pentru o marca  combinata  /  figurativa  / tridimensionala  
alb/negru: 4.200.000 lei +   1.500.000 lei * (nr.clase-1);  
  - pentru o marca  combinata /  figurativa  / tridimensionala cu  
culori revendicate:   6.600.000  lei + 1.500.000 lei * (nr.clase-1).  
 In momentul ramanerii defintive a hotararii de inregistrare a marcii, veti mai avea de achitat taxa de eliberare a certificatului de inregistrare:
- 1.500.000 lei - in termen de maxim trei luni de la data publicarii marcii in Buletinul Oficial de Proprietate Industriala.  
   In functie de procedurile post publicare  durata  intregii proceduri de inregistrare marca poate fi de circa un an.  
     Plata se poate  face in numerar la caseria O.S.I.M. sau in contul O.S.I.M. 50.25.4266081 - Directia de Trezorerie si  
Contabilitate Publica  a Municipiului Bucuresti, (DTCPMB) cod cont 5025.  
   Pentru consiliere in domeniul  Protectiei Proprietatii Industriale  
puteti solicita serviciile unui Consilier in Proprietate Industriala.  
Lista Agentiilor Autorizate  o gasiti deasemenea in site-ul institutiei  noastre-pentru inregistrarea internationala trebuie sa aplati la acesti mandatari.  
   Pentru   lamuriri generale, suplimentare puteti sa va adresati  
Biroului Relatii cu Publicul, telefon 315.43.63 sau 315.19.66 int.208 sau 284.  

ec. Anca Mocofanescu-Dumitrescu  
       Biroul Relatii cu Publicul  


#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
pentru elevi si studenti inregistrarea inventiei sau marcii sunt gratuite

in romania nu exista protectia de tip copyright, doar pentru opere straine functioneaza aceasta protectie.
la noi exita dreptul de autor, marca inregistrata, brevetul de inventie/inovatie, desenele industriale, si alte drepturi conexe

#7
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Exista o protectie gen copyright in Romania, asta inseamna drept de autor si drepturi conexe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate