Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6848 replies to this topic

#5113
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.08.2005
Salutare,
In general evit sa pun lin-uri catre produse, dar in cazul de fata, trebuie sa aflu daca aceste doua produse sunt compatibile, deci: Se potriveste acest "Kit montaj - instalare aer conditionat complet  "
https://www.prompt-s...arch=kit montaj
Cu acest model de aer conditionat ?
https://www.emag.ro/...l/pd/DDB4S3BBM/
Nu locuiesc in Bucuresti, iar Montajul cu echipele Emag/Altex etc ma costa mai mult decat aparatul in sine + ca au o reputatie foarte proasta (instalatorii, nu produsele in sine).
In plus, cum as putea sa aflu, daca nu scrie pe site-ul care vinde aparatul de aer conditionat, daca imi trebuie "teava de cupru izolata": 6,35 si 9,52 mm sau 6,35 si 12.7; ? Nici macar nu stiu ce reprezinta dimenisunile respective, daramite sa le pot spune exact care dintre variante sa le includa in kit-ul respectiv de instalare.
Multumesc anticipat pentru raspuns :)

#5114
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.08.2005
Update: am comandat un Gree cu kit-ul di instalare inclus, deci intrebarile anterioare nu mai sunt de actualitate.

#5115
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Help . Fiimea de 1 an si 2 luni a umblat putin la telecomanda si acum arata grade farenhait.  Cum dau pe celsius inapoi ?


UPDATE :

Am aflat asa ca va zic si vouă celor ce nu au manualul pe langa ei 😊 . Se apa in aceelasi timp pe tastele de reglaj temperatura sus jos sau plus minus 😂

Attached Files


Edited by svalentins, 18 August 2017 - 22:12.


#5116
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cred ca este o combinatie de taste, ar trebui sa fie in manual.

Sau poti sa ii mai lasi telecomanda pana o pune la loc.

P.s. cauta pe net manualul pentru modelul tau de ac.

Edited by arg, 18 August 2017 - 21:57.


#5117
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Best buy in RO cu compresor DAIKIN
ieftin si bun...

http://reviewtehnic....icatii-tehnice/
https://www.emag.ro/...d/pd/DXFH53BBM/

Edited by eboda, 22 August 2017 - 03:50.


#5118
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Compresor daikin are modelul 2016, pe cutiile cu modelul din 2017 nu mai scrie ca au compresor daikin.

#5119
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postarg, on 22 august 2017 - 07:13, said:

Compresor daikin are modelul 2016, pe cutiile cu modelul din 2017 nu mai scrie ca au compresor daikin.

Atunci mai merita acest model de Gree ?

#5120
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Nu a inceput lumea AC cu Daikin si nici nu se va termina cu ei...

#5121
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postoverseas, on 23 august 2017 - 09:18, said:

Atunci mai merita acest model de Gree ?
teoretic gree-ul isi fabrica singur componentele si punand numele lor pe aparat nu prea au interesul sa faca tampenii, asa ca ar trebui sa fie ok.
eu am aflat ca are compresor daikin cand am vazut cutia, cand montau ac-ul.
in realitate nu cred ca e compresor fabricat de daikin ci doar ca are nu-s ce patente daikin in el.

#5122
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In descriere la modelul Gree scrie asa:
Gree produce toate partile componente si este singura marca in China clasata ca brand mondial.

#5123
DaikinRomania

DaikinRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.07.2016

View Postarg, on 23 august 2017 - 09:24, said:

teoretic gree-ul isi fabrica singur componentele si punand numele lor pe aparat nu prea au interesul sa faca tampenii, asa ca ar trebui sa fie ok.
eu am aflat ca are compresor daikin cand am vazut cutia, cand montau ac-ul.
in realitate nu cred ca e compresor fabricat de daikin ci doar ca are nu-s ce patente daikin in el.

Asa este ARG, chiar am specificat acum ceva timp , tot pe topicul acesta :

"In alta ordine de idei, deoarece au aparut multe discutii pe tema Daikin vs. Gree, va putem spune ca intr-adevar exista un joint-venture intre Daikin si Gree pentru fabricarea subansamblelor destinate echipamentelor fabricate pentru piata Asiatica, in general pentru gama low-end.
Singurul echipament Daikin fabricat in colaborare cu Gree si vandut pe piata Romaneasca a fost modelul low-end FTXV/RXV comercializat in 2014 si 2015."

#5124
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pe modelul Gree Viola scrie expres compresor Daikin in specificatii
https://eastshop.ro/...i-fi-inclus-612

#5125
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare!
O recomandare de model de aer conditionat va rog :
Vreau sa pun la parintii mei si nu am cunostinte mai deloc in ce mai e pe piata,eu am un wirlpool de 9000btu de prin 2012 si de atunci nu mai stiu ce e "la moda".
Imi trebuie ceva de buget,9-12000btu.
Bun ,cat mai ieftin posibil,fara pretentii dar sa nu fie "pocnitoare".Cat mai multa garantie.Adica cam cel mai bun la pretul de jos.Posibil sa il iau de la F****O(sunt cam singurii in Urziceni).
Mai luam in calcul sa punem aparatul pe un hol la circa 4 metrii de peretele exterior,deci metrii suplimentari.Nu e problema de "facut fata",orice e bun acolo,nu sunt pretentii decat de fiabilitate.
Sfaturi?

#5126
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cam scumpele la Flanco. Acum se poarta Gree la raport calitate/ pret, oricum ti-l monteaza o firma separata, il iei pe net, buget cam 1400 lei.

#5127
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007
Am luat un daikin ftxj3 ca o surpriza pt mine unitatea interna fabricata in cehia 2016 iar unitatea externa in turcia  2017 ... e vreo problema cu cele din turcia?
PS am stat la un hotel unde intr o camera era un daikin ftxj3 super silentios si am putut dormi cu el pe mod confort pt ca dadea aerul rece in sus iar peste doua nopti am dormit in camera la amici unde era un mitsubisi heavy care era silentios dar nu am reusit sa l setez sa nu dea aer rece pe mine... asta e motivul pt care am ales daikin .. ca pret sunt la fel plus pt daikin wifi

Edited by mitos, 25 August 2017 - 03:33.


#5128
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cat a co$tat?

#5129
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007
1950 fara kit de instalare fara modul wifi... deci mai urmeaza sa platesc inca 500

#5130
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007
Apropo pe fisa de produs de pe daikin scrie ca are detectare prezenta .... se pare ca nu are! Poate confirma daikin Romania?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

900i

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate