Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6852 replies to this topic

#4897
clivius33

clivius33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.09.2005
Buna ziua,
@DaikinRomania imi puteti spune va rog, care este pana la urma consumul in stand by al aparatelor de 7000 BTU FTX-J3 si respectiv FTXP-K3 si daca se poate, ce greutate au UI si UE in cazul FTXP-K3 ?
Multumesc cu anticipatie!

#4898
DaikinRomania

DaikinRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.07.2016

View Postclivius33, on 12 iunie 2017 - 08:54, said:

Buna ziua,
@DaikinRomania imi puteti spune va rog, care este pana la urma consumul in stand by al aparatelor de 7000 BTU FTX-J3 si respectiv FTXP-K3 si daca se poate, ce greutate au UI si UE in cazul FTXP-K3 ?
Multumesc cu anticipatie!


Salut Clivius,

Aparatele de aer conditionat consuma întotdeauna 15-35 de waţi, chiar şi atunci când nu funcţionează. Pentru FTX-J3 avem un consum in standby de 18W, pentru modelul FTXP-K3 nu mai este trecuta valoarea efectiva in fisele tehnice ci doar ca se incadreaza intre 15-35W. De asemenea se recomanda ca pe perioade mai lungi in care nu este utilizat sa se intrerupa circuitul de alimentare (siguranta sau priza).
Greutatea unitatii interioare este de 9kg pentru FTXP20K3 si 7kg pentru FTX20J3.
Greutatea unitatii exterioare este de 32kg pentru RXP20K3 si 28kg pentru  RX20K.

#4899
clivius33

clivius33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.09.2005

View PostDaikinRomania, on 12 iunie 2017 - 09:33, said:



Salut Clivius,

Aparatele de aer conditionat consuma întotdeauna 15-35 de waţi, chiar şi atunci când nu funcţionează. Pentru FTX-J3 avem un consum in standby de 18W, pentru modelul FTXP-K3 nu mai este trecuta valoarea efectiva in fisele tehnice ci doar ca se incadreaza intre 15-35W. De asemenea se recomanda ca pe perioade mai lungi in care nu este utilizat sa se intrerupa circuitul de alimentare (siguranta sau priza).
Greutatea unitatii interioare este de 9kg pentru FTXP20K3 si 7kg pentru FTX20J3.
Greutatea unitatii exterioare este de 32kg pentru RXP20K3 si 28kg pentru  RX20K.

Multumesc mult pentru informatii, modelul FTXP-K3 in ce an este aparut ?

#4900
DaikinRomania

DaikinRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.07.2016

View Postclivius33, on 12 iunie 2017 - 10:00, said:


Multumesc mult pentru informatii, modelul FTXP-K3 in ce an este aparut ?

Modelul FTXP-K3 este aparut in luna aprilie 2017, in anul precedent a existat modelul FTXP-K, compatibil doar cu sisteme multisplit.
Modelul FTX-J3 este aparut in luna aprilie 2015, iar modelul anterior era FTX-JV.

#4901
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007

View PostDaikinRomania, on 12 iunie 2017 - 09:33, said:

Salut Clivius,

Aparatele de aer conditionat consuma întotdeauna 15-35 de waþi, chiar ºi atunci când nu funcþioneazã. Pentru FTX-J3 avem un consum in standby de 18W, pentru modelul FTXP-K3 nu mai este trecuta valoarea efectiva in fisele tehnice ci doar ca se incadreaza intre 15-35W. De asemenea se recomanda ca pe perioade mai lungi in care nu este utilizat sa se intrerupa circuitul de alimentare (siguranta sau priza).
Greutatea unitatii interioare este de 9kg pentru FTXP20K3 si 7kg pentru FTX20J3.
Greutatea unitatii exterioare este de 32kg pentru RXP20K3 si 28kg pentru  RX20K.

Oare de ce maretul Daikin consuma intotdeauna 15-35 W , iar un AC de buget (starlight) aproape nimic ? Nu cumva platim marca/prestigiul ??

Contrar cu ce a spus un coleg mai sus, toate AC-urile fac cam acelasi lucru, indiferent de pretul platit, singurele diferente justificate sunt calitatea filtrarii aerului si zgomotul produs.

Attached Files



#4902
geooo

geooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.06.2005
Salutare,

Ce imi puteti recomanda dintre modelele:

http://www.emag.ro/a...l/pd/DVDTCMBBM/
http://www.emag.ro/a...3/pd/D9CQ57BBM/
http://www.emag.ro/a...e/pd/DJCCS3BBM/

Ma gandeam sa dau comanda azi/maine, si pe foaie toate suna ok. Marcile de genul Gree nu au trecut de filtrul prietenei mele, iar  Daikin ating un prag superior de pret peste care nu voiam sa trec, mai ales ca la instalare voi mai trebui sa suplimentez oferta standard.

Multumesc,
George

#4903
KillBOT

KillBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.01.2010
Am văzut azi o ofertă bună la aer condiționat Midea Blanc Inverter cu funcție de încălzire de 9000 BTU la 999 lei și 12000 BTU la 1099 lei în Auchan Timișoara, e posibil ca să fie valabilă oferta și în alte magazine întrucât am văzut aceleași modele și în Auchan Deva acum vreo 2 săptămâni când nu erau la ofertă și prețurile erau la fel cu cele din magazinele online. Modelele sunt MSMAAU-09HRDN1 și MSMABU-12HRDN1.

Edited by KillBOT, 12 June 2017 - 16:23.


#4904
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postgeooo, on 12 iunie 2017 - 13:47, said:

Salutare,

Ce imi puteti recomanda dintre modelele:

http://www.emag.ro/a...l/pd/DVDTCMBBM/
http://www.emag.ro/a...3/pd/D9CQ57BBM/
http://www.emag.ro/a...e/pd/DJCCS3BBM/

Ma gandeam sa dau comanda azi/maine, si pe foaie toate suna ok. Marcile de genul Gree nu au trecut de filtrul prietenei mele, iar  Daikin ating un prag superior de pret peste care nu voiam sa trec, mai ales ca la instalare voi mai trebui sa suplimentez oferta standard.

Multumesc,
George
Cred ca gasesti Mitsubishi Electric Msz Hj 35 12000 btu la 1949 lei tva inclus la anumiti dealeri Mitsubishi.Ca sfat,evita magazinele generaliste,un ac nu se cumpara de la Emag

#4905
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Intrebare: de ce nu e bine sa cumperi de la un magazin "generalist" si e bine sa mergi la o "reprezentanta" daca in ambele situatii cutiile sunt sigilate si produsele sunt identice, dupa cod? E mentionat undeva ca asta ajunge la eMAG si asta la Mitsubishi?
Garantia oricum mi-o ofera montatorul... nu vanzatorul.

#4906
geooo

geooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.06.2005
Eu voiam sa iau de la Emag pentru ca puteam sa cumpar si instalarea in acelasi moment. pot sa gasesc si cu instalare inclusa?
In plus, vad ca are eficienta A, in loc de A++ la celelalte.
Thoughts?

Edited by geooo, 13 June 2017 - 07:36.


#4907
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 13 iunie 2017 - 07:25, said:

Intrebare: de ce nu e bine sa cumperi de la un magazin "generalist" si e bine sa mergi la o "reprezentanta" daca in ambele situatii cutiile sunt sigilate si produsele sunt identice, dupa cod? E mentionat undeva ca asta ajunge la eMAG si asta la Mitsubishi?
Garantia oricum mi-o ofera montatorul... nu vanzatorul.
e bine sa cumperi de la fima care face montajul si care asigura si garantia,
dai banul cand ac-ul e pe perete si baga FRIG, altfel ii pui sa-l dea jos si sa vina cu alt aparat in tipla....

si nu exista riscul de a te plimba de la importator la magazin la montator la garantie etc...

deci dau ~2000lei pe un AC si sa risc sa pierd tot pentru 50-100lei in plus, dorel monteaza mai ieftin dar nu cu mult fata ce cei care acorda garantie integrala.

Edited by arg, 13 June 2017 - 08:51.


#4908
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Mda, asa am facut eu cu firma de unde am cumparat, m-au conditionat sa fac montajul cu un prost, am ajuns in final tot la importator care acum imi asigura el garantia prin alt frigotehnist.
Cand i-am intrebat pe aia de la ITG ce fac ca nu merge ok mi-au spus ca ei nu au nici o treaba, si-au luat mana de pe mine.

Eu sunt de parere ca aparatul il iei de unde vrei si montatorul iti da garantia pe montaj.

#4909
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la mine au venit cu ac-ul l-au montat (unde si cum am vreut eu) am platit si mi-au dat hartiile...
ap are cca 1an si a mers destul de mult si pe racire si pe incalzire... si da are traseul scurt de cca 1.5m

Edited by arg, 13 June 2017 - 08:54.


#4910
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Intrebarea e daca il cumperi de la o firma care iti asigura si montaj si peste un an firma da falinent si se volatilizeaza.....tu la cine mai apelezi la garantie? Nu sunt in situatia asta Doamne fereste dar pur si simplu ma intrebam.

#4911
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu se volatilizeaza doar isi schimba denumirea sau doar o litera din demunire.....  e o practica curenta....

dar cu toate aste sunt firme care rezista pe piata de ani de zile si chiar se tin de treaba si nu fac magarii...

Edited by arg, 13 June 2017 - 08:57.


#4912
clivius33

clivius33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.09.2005
Salut, imi puteti spune care sunt importatorii Hitachi in Bucuresti ?

#4913
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
Am luat si eu o casa care are un ac mai vechi yamatsu , este deja ingalbenit, probabil are 10 ani.

Vechiul proprietar a zis ca nu prea la folosit in ultimii ani.

Trebuie sa.i fac vreo revizie ceva? Eu am spalat doar filtrele. Vad ca raceste bine.
Sa-l las asa?

Edited by robert8197, 13 June 2017 - 15:22.


#4914
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pai de ce sa schimbi ceva care merge, doar pentru ca arata plasticul asta nou mai bine. Un AC pe care il folosesti 3 luni pe an pentru racire si nu huruie nu merita schimbat, ca nu iti scoti banii pe achizitie nici in zece ani din diferenta la facura de curent. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate