Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

tehnica de "taiat" :)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
sal,
  
    Am vazut ca web-designerii profesionisti obisnuiesc sa "taie" imaginile (in bannere si nu numai), banuiesc pt a se incarca pagina mai repede; vizitatorul sa aiba o anumita interactivitate cu continutul paginii.
    Intrebarea mea este, daca exista o anumita tehnica de "taiere" sau ramane la latitudinea fiecaruia in functie de dimensiunea pozelor.
     Eu sincer folosesc ImageReady de la Photoshop si merge struna dar  le tai dupa "ureche" si ma gadeam sa ma luminati si pe mine in privinta asta. :)
     Parca sa zic ca am vazut pe undeva o documentatie legata de aceasta tehnica dar nu sunt sigur.

     Sper sa nu va suparati pe mine daca mai exista cumva un thread de genu asta...

      Va multumesc pt. ajutor si pt. intelegere! :)

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Taierea se face doar din considerente de design. Un layout ceva mai complicat necesita tabele iar pentru a putea sa le aliniezi cum trebuie va trebui sa tai imaginiea si sa incadrezi bucatile astfel obtinute in celulele tabelului.

Ideea e: taiele doar cand nu ai altfel solutie.

#3
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
in Photoshop ai posibilitatea sa reduci o imagine nu numai sa o tai si poti salvezi cu optiunea save for web ...poti in felul asta sa salvezi imaginea cu ce calitate vrei la fel si cu ce dimensiune vrei , dar daca reduci mult dimensiunea se reduce si calitatea..

#4
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Si marmota invelea ciocolata in staniol. Ce intreaba omul si ce raspuns primeste. Repet. Nu se dau premii (inca ;)) pentru nr. de posturi.

#5
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004
poti sa tai o imagine cat de mult vrei, problema e sa stii sa scrii codul html aferent, pentru ca altfel iti prinzi urechile scriind tabele :) si, dupa cum a mentionat mr. fred, cand salvezi imaginea ca sliceuri, poti selecta fiecare slice in parte si sa o salvezi in diferite formate/calitate.

#6
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
ar mai exista o posibilitate, si acea sa reduci calitatea pozei  iar calitatea sa apara intre timp, dar asta stiu sa o fac numai cu microsoft frontpage nu stiu daca alte prog. au optiunea asta

bafta!

#7
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
Si marmota invelea ciocolata in staniol. Ce intreaba omul si ce raspuns primeste. Repet. Nu se dau premii (inca ) pentru nr. de posturi.

mr.fred

ar trebui probabil sa posteze aici numai moderatorii! ca sigur cei care vin pe forum o sa aiba numai de cistigat ... fiindca ei nu inteleg niciodata gresit!


"Intrebarea mea este, daca exista o anumita tehnica de "taiere" sau ramane la latitudinea fiecaruia in functie de dimensiunea pozelor. "

ceea ce am explicat eu mai sus este o technica de "taiere"
fiindca in momentul in care salvezi imaginea in Photoshop ai posibilitatea sa o tai sai reduci din culori sa-i dai o calitate .jpg de exemplu 20%  etc....

asa ca mai lasati-o in fasole nu va  mai ambalati atit...

#8
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
deci in functie de continut fiecare taie cum il taie capu :) ?!

#9
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
se pare ca doar raducioiu si mindsoul uita sa vorbeasca, sau dupa caz, sa inteleaga limba romana, cum ajung in italia. omul a intrebat care e algoritmul (=ideea, criteriul) dupa care se taie imaginea, nu cum se salveaza o imagine in PS.

@shorty: intr-adevar nu e nici un criteriu stric. din experienta personala pot spune ca in general nu tai decat acolo unde e absolut nevoie. fa un mic experiment. taie o imagine in doua (de la jumatate) si salveaza atat cele 2 bucati cat si toata imaginea initiala la aceasi compresie. Vei descoperii ca dimensiunea celor 2 insumate e mai mare decat dimensiunea imaginii initiale. Explicatia e ca la fiecare fisier in afara de datele legate de pixeli mai exista si header-ele. Diferenta nu e cu mult mai mare (<1k) dar la cateva zeci de imagini pe o pagina se cuoaste.

#10
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.02.2004
In general ideea este ca la mai multe conexuni cu serverul prin care se face cate un transfer mic de date viteza de descarcare a paginii creste. In IE numarul de conexiuni nu e mare, 4 parca, dar in opera poate fi si de 16, 32 ... Cam asta ar fi rostul... parerea mea!

Cat despre algoritmul (ideea, criteriul... ma rog) de taiere nu este unul fix definit.

@mr.fred esti moderator de mult timp?

#11
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
:)

#12
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
tehnica de care vorbeste   mr.fred
este folosita de unii webdesigner  pentru a nu li se copia imaginile de pe site .In felul asta rup imaginea in mai multe bucati iar tu cind faci clic dreapta ca s-o copii  copii numai o bucatica din imagine
ca sa se incarce mai repede ori ofaci mai mica de dimensiune (width, height)
sau ii reduci calitatea(culori mai putine in formatul gif,compresie jpg mai mare, kb mai putini)

#13
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
si ce te-ar retine sa o salvezi pe urmatoarea? and again.. and again.. and again ?

intr-adevar, explicatia corecta e cea cu nr de conexiuni simultane, cat si prin faptul ca , unde imaginile se incarca succesiv, nu stai sa incarce o ditai imaginea. pe conexiuni lente e frustrant, iar userii for inchide pagina. pe cand, atunci cand apare putin cate putin exista un stimulent.

ps: ia pune mana pe un jpeg si redu-i calitatea suficient sa se incarce rapid. vezi daca te-ai mai uita la el. dupa aia invata sa gandesti.

#14
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.02.2004
:) pt. a invata e nevoie de ceva gandire...

#15
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Io nu stiu ce fac marii webdesigneri care taie imaginile din diverse considerente, dar eu folosesc Slice-urile din Photoshop mai ales pentru ca unele bucati mici contin mai putine culori si se pot salva de dimensiunie mai mica. In alte cazuri, cand vreau sa fac un efect mouse-over, e mult mai usor sa ai o imagine taiata din care se schimba doar un coltzishor decat toata magaoaia :)

#16
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
@dejayfx: corect....asa ma gandeam si io

@Ares:  mda asta clar e un motiv de "taiere"

oricum guys 10x pt raspunsuri .... am aflat  multe lucruri interesante si bune...

#17
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

Quote

Originally posted by Ares
Io nu stiu ce fac marii webdesigneri care taie imaginile din diverse considerente, dar eu folosesc Slice-urile din Photoshop mai ales pentru ca unele bucati mici contin mai putine culori si se pot salva de dimensiunie mai mica. In alte cazuri, cand vreau sa fac un efect mouse-over, e mult mai usor sa ai o imagine taiata din care se schimba doar un coltzishor decat toata magaoaia :)


ceea ce nu e intodeauna bine. Daca salvezi gif si paleta va fi de tip selective (=programul va alege cele mai folosite culori) vei fi surprins de exemplu sa constanti la imbinari ca nu se lipesc perfect din motive de diferenta de nuanta. Asa ca mai bine salvati toata imaginea gif (sau jpg) din care taiati ulterior si nu salvati independent fiecare bucatica.

#18
inu

inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 31.05.2002
da ..asa e ....

daca ai BG-ul uniform rezolvi problema prin add color la paleta gif (si adaugi culoarea din BG).

dar in general e recomandabil ca toata pagina sa aiba acelasi format gif sau jpg

doar daca exista parti "izolate" ..de ex banere .ele poti fi facute in formate diferite.

la taierea unei pagini mai este si aspectul urmator :

daca vrei ca pagina sa se "intinda" ..va trebui sa stii sa o tai ca sa poti face mai usor chestia asta .... cu timpul (dupa de ai luat teapa ce cateva ori si a trebuie sa tai aproape totul din nou) ...o sa te prinzi care sunt smecheriile pe care trebuie sa le aplici ca sa o faci din prima "extensibila" .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate