Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Dovezi stiintifice ale existentei lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5591 replies to this topic

#55
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007

View Postaurel.ion, on Jul 10 2007, 13:10, said:

Spune-mi cum iti imaginezi hustretverul.
Tu cum iti imaginezi Dumenzeul ?

#56
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postaurel.ion, on Jul 10 2007, 13:29, said:

Sper ca ai spus-o ca gluma, si ca esti intr-atat de plin de bun simt si citit ca sa intelegi de ce aceasta comparatie nu sta in picioare. :)
Imi tot bazaie-n minte citatul asta: :D

View PostLazyPawn, on Jul 2 2007, 20:17, said:

Cereti unui crestin să vină cu argumente împotriva existentei lui Zeus. Cereti unui musulman să explice greseala unui chinez sintoist. Rugati un evreu să combată zeii indigeni africani. Veti vedea că fără prea mare efort aduce argumente solide de ordin rational, stiintific, moral, filozofic si asa mai departe împotriva acelor născociri. În plus îi vine si a zâmbi, chiar dacă nu o recunoaste, spunându-si în sinea lui "cum naiba pot sau au putut ăia crede în asa o prostie?!".


#57
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Include si un ateu care crede foarte sigur pe el ca Dumnezeu nu exista, dar e in stare sa aduca 1001 argumente impotriva credintelor altora. Nu prea inteleg cum de a scapat din enumerare. :lol:

#58
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postaurel.ion, on Jul 10 2007, 13:11, said:

Include si un ateu care crede foarte sigur pe el ca Dumnezeu nu exista, dar e in stare sa aduca 1001 argumente impotriva credintelor altora. Nu prea inteleg cum de a scapat din enumerare. :lol:

Cu deosebirea ca ateul nu include în argumentele sale credința religioasă pentru a combate celelate credințe religioase.

Edited by Kyu, 10 July 2007 - 13:40.


#59
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Nici yoghinii nu includ in argumentele lor credinta, ci doar experientele lor spirituale. ;)

#60
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007
aurel.ion tot nu ne zici cum ti-l imaginezi pe dumnezeu?

#61
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Pura constiinta, pura existenta, pura beatitudine.

#62
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007
Pai tocmai mi-ai zis ca asa ti-l imaginezi, mai inainte ziceai ca imaginatia ta e limitata. De unde stii ca ti l-ai imaginat corect?

#63
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View Postcopp, on Jul 10 2007, 16:23, said:

Pai tocmai mi-ai zis ca asa ti-l imaginezi, mai inainte ziceai ca imaginatia ta e limitata. De unde stii ca ti l-ai imaginat corect?
E o ipoteza de lucru verificata de rezultatele experientelor mele spirituale derulate in vreo 16 ani.

#64
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007
Dumnezeu fiind infinit, doar dumnezeu se poate imagina corect pe sine insusi fiindca are imaginatie infinita, si noi nu avem imaginatie infinita dupa spusele tale deci nu putem stii niciodata daca ni l-am imaginat corect.

Deci cat de sigur esti?

Edited by copp, 10 July 2007 - 15:32.


#65
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcopp, on Jul 10 2007, 16:31, said:

Dumnezeu fiind infinit, doar dumnezeu se poate imagina corect pe sine insusi fiindca are imaginatie infinita, si noi nu avem imaginatie infinita dupa spusele tale deci nu putem stii niciodata daca ni l-am imaginat corect.

Deci cat de sigur esti?
poti aproxima infinitul, sau macar realiza un tipar, sub forma abstracta pentru ca mintea umana sa o poata percepe

de aceea Isus a folosit pildele, pentru a particulariza anumite trasaturi ale Sale

si nu doar atat a facut, expunand in cuvinte infinitul (chiar mai presus de oricine) ci S-a expus pe Sine sub forma umana, demonstrand ca poate fi un exemplu de om (limitat) dupa care omenirea se poate lua

Dumnezeu poate lua forma mintii tale, si fiecare forma e corecta

cu cat exploatezi diferite particularitati ale acestui infinit Dumnezeu cu atat traind ceea ce ai vazut devii ca EL, in forma ta
deci cu cat te apropii mai mult de EL, cu atat esti mai sigur de corectitudinea reprezentarii tale

Edited by ***MIHAI***, 10 July 2007 - 16:30.


#66
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007

View Post***MIHAI***, on Jul 10 2007, 17:28, said:

Dumnezeu poate lua forma mintii tale, si fiecare forma e corecta

cu cat exploatezi diferite particularitati ale acestui infinit Dumnezeu cu atat traind ceea ce ai vazut devii ca EL, in forma ta
deci cu cat te apropii mai mult de EL, cu atat esti mai sigur de corectitudinea reprezentarii tale
Dar noi fiind finiti, si el infinit, inseamna ca tot timpul este o distanta(spatiu,cunostere) infinita intre noi si el,deci nu ne apropiem deloc.

Edited by copp, 10 July 2007 - 16:46.


#67
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcopp, on Jul 10 2007, 17:44, said:

Dar noi fiind finiti, si el infinit, inseamna ca tot timpul este o distanta(spatiu,cunostere) infinita intre noi si el,deci nu ne apropiem deloc.
jertfa lui Isus Hristos, crucea, sangele Sau ne permite sa traversam prapastia, sa avem comuniune cu EL
de fapt Isus sta intre noi si infinitul Dumnezeu, si datorita Lui aceasta "distanta (spatiu, cunoastere)" e infim in mai multe ipostaze:

-noi nu ne puteam apropia de infinit datorita faptului ca aveam pacate-neascultari,intuneric (si cum Lumina strapunge intunericul), iar datorita jertfei Sale, noi suntem vazuti de infinitul Dumnezeu ca neavand nici un pacat (adica Lumina)
-Isus ne-a aratat cum este infinitul, si chiar ne-a dovedit ca putem fii ca EL, cum cere EL, ne-a aratat Calea, Adevarul, Viata

Daca Dumnezeu ar trimite pe Fiul Sau pe Terra, atunci acest Fiu ar semana cu Isus, indubitabil.

#68
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007
Si nu semanam deloc niciunul din noi cu Iisus ?

Sigur l-ai inteles bine pe Iisus?

Edited by copp, 10 July 2007 - 18:00.


#69
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcrocodile_dundee, on Jul 10 2007, 13:28, said:

..că omul nu trăiește doar cu pîine și apă, ci cu orice cuvînt care iasă din gura lui Dumnezeu. Și-așa e...testat
A fost testat de tine?
Sti TU cumva de un laborator care a testat asta?
Sau doar MINTI in numele Domnului?
Este MINCIUNA TA un pacat?
Sau daca este in sprijinul Domnului este MINCIUNA acceptabila?
Se pierde din sinceritatea personala si integritate in dorinta de a continua dopajul religios?
Ai auzit tu in viata ta macar UN SINGUR CUVANT iesit din gura Lui?

QUOTE(***MIHAI*** @ Jul 10 2007, 18:41)
jertfa lui Isus Hristos, crucea, sangele Sau ne permite sa traversam prapastia, sa avem comuniune cu EL

Care jertfa???
A fost trimes de Tatal lui ca sa moara si sa invieze.
Deci stia bine ca o sa moara dar mai si stia ca o sa infieze.
Care este asa de ..... sa creada ca ar fi fost o jertfa?
Sunt multi oameni care SI-AU DAT VIATA pt o cauza stiind ca nu or sa mai invieze.

Edited by AndreiRN, 10 July 2007 - 18:10.


#70
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View PostAndreiRN, on Jul 10 2007, 19:06, said:

A fost testat de tine?
Sti TU cumva de un laborator care a testat asta?
Sau doar MINTI in numele Domnului?
Este MINCIUNA TA un pacat?
Sau daca este in sprijinul Domnului este MINCIUNA acceptabila?
Se pierde din sinceritatea personala si integritate in dorinta de a continua dopajul religios?
Ai auzit tu in viata ta macar UN SINGUR CUVANT iesit din gura Lui?

Da,fiule,e testat de mine.Nu am auzit de un singur cuvînt,am auzit milioane de cuvinte ieșite din gura Lui.Deschide Biblia ca să le vezi și tu,dacă nu vei simți cumva electroșocuri... :D Dacă vrei să ți spun și cum am testat acest lucru,cere-mi și te voi informa. ;)

#71
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAndreiRN, on Jul 10 2007, 19:06, said:

A fost testat de tine?
Sti TU cumva de un laborator care a testat asta?
Sau doar MINTI in numele Domnului?
Este MINCIUNA TA un pacat?
Sau daca este in sprijinul Domnului este MINCIUNA acceptabila?
Se pierde din sinceritatea personala si integritate in dorinta de a continua dopajul religios?
Ai auzit tu in viata ta macar UN SINGUR CUVANT iesit din gura Lui?

QUOTE(***MIHAI*** @ Jul 10 2007, 18:41)
jertfa lui Isus Hristos, crucea, sangele Sau ne permite sa traversam prapastia, sa avem comuniune cu EL

Care jertfa???
A fost trimes de Tatal lui ca sa moara si sa invieze.
Deci stia bine ca o sa moara dar mai si stia ca o sa infieze.
Care este asa de ..... sa creada ca ar fi fost o jertfa?
Sunt multi oameni care SI-AU DAT VIATA pt o cauza stiind ca nu or sa mai invieze.

Andrei, daca iei in considerare ca omul reprezinta trup si suflet atunci vorbele de mai sus (rostite de Isus atunci cand a fost ispitit de diavol) sunt adevarate.
Dar, cum nu ai cum sa observi ceva nematerial, nici un laborator din lume nu iti va atesta aceasta, nu deoarece nu exista, ci pentru ca astfel de materiale sunt limitate. Insusi Dawkins recunoaste, chiar si Darwin si multi altii ca suntem limitati in multe domenii, atunci de ce nu am fi si in randul aparatelor. Si, daca astazi, ca si ieri, sau ca acum 2000 de ani, nu poti demonstra inexistenta unui lucru ce e deasupra mintii umane, supranaturalul, nu poti spune ca nu exista. El exista, dar nu ai metode de demonstrare a existentei sale, in prezent.

Care jertfa ? Cauta in istorie, arheologie, etc, si vei vedea care.
In restul propozitiilor tale: cum sa explici lucrurile ceresti daca nu ti le explici pe cele lumesti ?
"In legatura cu oamenii ce si-au dat viata pt o cauza":
1. de unde stii ca ei au stiut ca nu or sa mai invieze ?
2. daca vorbesti despre martirii crestini, afla ca moartea din perspectiva lor e infranta, deci vor invia in ziua de apoi

#72
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcrocodile_dundee, on Jul 10 2007, 19:38, said:

Da, fiule, e testat de mine.
Nu am auzit de un singur cuvînt, am auzit milioane de cuvinte ieșite din gura Lui.
Deschide Biblia ca să le vezi și tu, dacă nu vei simți cumva electroșocuri...
Dacă vrei să ți spun și cum am testat acest lucru, cere-mi și te voi informa. ;)
Bun, acuma sa vedem cat adevar si cata minciuna.
Cred ca era ca la Babilon galagie infernala.
Biblia am deschis-o si pot spune ca am studiat-o aprox 20 de ani. Si am gasit adevarul.
Te rog da-mi si mie informati despre testul tau. Care au fost conditiile si cate zile cuvantul Domnului ti-au fost suficienta hrana fizica si spirituala(virtuala).

View Post***MIHAI***, on Jul 10 2007, 19:51, said:

1. iei in considerare ca omul reprezinta trup si suflet
2. cum nu ai cum sa observi ceva nematerial, nici un laborator din lume nu iti va atesta aceasta, nu deoarece nu exista, ci pentru ca astfel de materiale sunt limitate.
3. suntem limitati in multe domenii.
4. Si, daca astazi, ca si ieri, sau ca acum 2000 de ani, nu poti demonstra inexistenta unui lucru ce e deasupra mintii umane
5. supranaturalul, nu poti spune ca nu exista. El exista, dar nu ai metode de demonstrare a existentei sale, in prezent.
6. Cauta in istorie, arheologie, etc, si vei vedea care.
7. cum sa explici lucrurile ceresti daca nu ti le explici pe cele lumesti?
8. "In legatura cu oamenii ce si-au dat viata pt o cauza": de unde stii ca ei au stiut ca nu or sa mai invieze? daca vorbesti despre martirii crestini, afla ca moartea din perspectiva lor e infranta, deci vor invia in ziua de apoi
1. Omul ca si orice creatura vie este materie si bioenergie. Sufletul este o entitate virtuala.
2. Sunt multe lucruri nemateriale despre care vorbim dar asta nu inseamna ca nu exista ci ca existenta lor este la nivel virtual, imaginar.
3. Am fost si suntem limitati de lipsa de informati. Odata cu accesul la informati limita se retrage ca o sfera externa si astfel suprafata se mareste si deci si oportunitatea de a afla informati.
4. Da, primul Dumnezeu a fost FOCUL dar cand am explicat fenomenul si-a pierdut puterile dumnezeiesti. Notiunea de DEITATE a evoluat spre abstract odata cu evolutia technologica ce ne ofera informati reale.  
5. Supranaturalul este denumirea fenomenelor ce nu le putem explica la timpul respectiv dar istoria ne spune ca ce a fost supranatural candva a devenit ceva banal mai tarziu.
6. Istoria si arheologia nu are dovezi existentei unui Isus Hristos biblic. "Dovezile" sunt mitologice. Mai degraba putem dovedi pe Mos Craciun ca doar l-am vazut cam toti.
7. Astronomie teoretica si astronomie fizica. Eu imi pot explica TOTUL.
8. Am vorbit cu ei. Viata este unidirectionala. Mortul ramane mort si hraneste viermi.

Edited by Megara, 11 July 2007 - 09:46.
merge posts. Foloseste butonul EDIT


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate