Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Cuplu constant/turatie variabila

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
viopaduraru

viopaduraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2012
Cu siguranta mai sunt multi care au nevoie de un montaj simplu si cu piese la indemina oricui ieftine nu a mai intervenit nimeni din 2011 un montaj simplu si eficient eu am scos blocul electronic din masina mea cea veche si am facut un montaj cu triac dar la rotire lenta nu se mentine pe turatie ori se opreste ori mareste turatia deoarece efortul motorului nu ramine constant asadar triacul trebuie sa fie comandat printr-un optotriac si legat la tahogeneratorul motorului care la orice deviatie de la o rotire normala va fi corectata de tahogenerator prin optotriac.incerc sa postez niste scheme simple dar nu imi permite.

#56
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 viopaduraru, on 26 mai 2016 - 07:20, said:

Cu siguranta mai sunt multi care au nevoie de un montaj simplu si cu piese la indemina oricui ieftine nu a mai intervenit nimeni din 2011 un montaj simplu si eficient eu am scos blocul electronic din masina mea cea veche si am facut un montaj cu triac dar la rotire lenta nu se mentine pe turatie ori se opreste ori mareste turatia deoarece efortul motorului nu ramine constant asadar triacul trebuie sa fie comandat printr-un optotriac si legat la tahogeneratorul motorului care la orice deviatie de la o rotire normala va fi corectata de tahogenerator prin optotriac.incerc sa postez niste scheme simple dar nu imi permite.
Incearca U211B2 sau ceva similar. http://pdf.datasheet...ic/mXyzutqy.pdf

#57
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,088
  • Înscris: 10.02.2007

 viopaduraru, on 26 mai 2016 - 07:20, said:

...incerc sa postez niste scheme simple dar nu imi permite.
Puteti folosi http://tinypic.com/

#58
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 em2006, on 10 iulie 2007 - 17:45, said:

Schema pe care faceti experimentele n-are feedback, nu se preteaza pentru a obtine cuplu constant, orice diode i-ati mai pune pe-acolo. De ce nu testati o schema cu reactie in genul celei din Tehnium, trebuie doar sa mariti diodele, tiristorul,  si sa optimizati rezistenta-traductor de curent.
O schema asemanatoare ca principiu, intitulata "Stabilizator de tutatie" a aparut si in almanahul Tehnium 1988. Pentru motoare de puteri mai mari, e nevoie de acelasi gen de modificari, in acest caz puntea P2, tiristorul Th1 si rezistenta R11. Schema cu reactie, mai simpla nu cred sa gasiti.
Fisier atasat: StabilizatorTuratie.png
Stabiliz...rTuratie.png

Sunt 5 ani de când nu vreți nicicum să ne explicati de ce nu funcționează schema publicata de dumneavoastră în Almanahul Tehnium și pe care ați recomandat-o pe acest topic

 draganionut, on 09 martie 2011 - 23:38, said:

salutare baieti, am revenit cu ceva probleme.
am terminat schema din postul 25 insa am o problema.
i-am pus un bec de 60w insa becul nu se aprinde decat la alimentarea transformatorului dar decat un flesss si atat, oare de ce?????
sa mentionez ca nu am gasit toate piesele din schema si am luat echivalent
in loc de 2N1671 am pus 2N2646 si in loc de T10N4 am pus BT151/800v iar dioda PL12z ampus Z13v.\
Nu inteleg de ce nu mergeee  Posted Image

 draganionut, on 10 martie 2011 - 15:52, said:

lam incercat si peun mtor de 300W si tot asa face .
primeste doar un impuls si atat
de ceeeeeeeee Posted Image
Tăcerea asta înseamnă ceva anume, sau mă înșel eu?

 korsar, on 10 martie 2011 - 23:59, said:

tot n-ai spus, pe ce motor. cu rotor bobinat,sau in colivie? (adica cu rotor in scurt, fara perii).  apoi, citeste si ce s-a mai scris mai sus. dupa asta, spune si ce anume vrei sa faci. schema lui Marin, e demult depasita, el era celebru pe vremea aia ca copia scheme si le modifica, dupa mintea lui, majoritatea nu erau functionale.

Edited by Dobrin_M, 27 May 2016 - 17:57.


#59
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,088
  • Înscris: 10.02.2007

 Dobrin_M, on 27 mai 2016 - 17:56, said:

Sunt 5 ani de când nu vreți nicicum să ne explicati de ce nu funcționează schema publicata de dumneavoastră în Almanahul Tehnium și pe care ați recomandat-o pe acest topic
....
Tăcerea asta înseamnă ceva anume, sau mă înșel eu?

GRESITI, stimate domn.

Schema nu este publicata de catre mine (Emil MATEI), ci de catre Emil MARIAN.
Adica, o alta persoana.


Cititi mai atent.
Altfel, riscati sa bateti campii si sa jigniti in necunostinta de cauza.

#60
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Așa este, vă rog sa mă scuzați!
Am uitat că, de fapt, pe vremea când industria de profil românească producea βA723, ROB723, ROB305, ROB1468, ROB317, ROB323, ROB304, domnia voastră publica, în același Almanah Tehnium, montaje de complexitatea celor concepute la cercurile de electrotehnică (nu electronică!) de la casele pionierilor.
Attached File  1.png   479.61K   43 downloadsAttached File  2.png   1.41MB   43 downloads
și asta în anul de grație 1988 (deci nu vorbim de anii '70 când se publicau astfel de "montaje")

Edited by Dobrin_M, 27 May 2016 - 18:55.


#61
Ata

Ata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.05.2006
Am sa pun un clip cu cel mai simplu montaj , care mentine cuplu la orice RPM...

#62
Ata

Ata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.05.2006
Scuze pentru calitatea clipului...http://www.filehost.ro/3172448534/MVI_rar/

#63
marius_30

marius_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2008

 Ata, on 25 ianuarie 2017 - 16:33, said:

Scuze pentru calitatea clipului...http://www.filehost.ro/3172448534/MVI_rar/
si cum anume demonstrezi ca filmuletul tau nu e la fel ca milioanele, poate miliardele filmulete fake, cu care este sufocat youtube-ul? daca chiar ai reusit, incearca sa ajuti si pe altii sa realizeze acest regulator cu pastrarea cuplului... in fine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate