Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Importator KIA CEE'd

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Horor69

Horor69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2007
Dragi români,
Sunt nefericitul cumparator al unui automobil Kia CEE'D, dar nu din cauza mașinii, ci a importatorului KIA Rom Auto și a dealerului. Țin să precizez că deși am achitat mașina integral de aproximativ 40 de zile și ,culmea, am primit 2 mașini, încă nu am intrat în posesia ei. Prima a sosit într-un termen rezonabil, conform cerințelor, dar transportatorul a pierdut cheile până la Suceava - fapt unic. În concluzie, la respectiva mașină trebuia schimbat contactul, yalele, computerul de bord (4000 euro), oricum nu se încadrau în termenul de 60 de zile stabilit prin contract. Mi-au propus ca variantă de rezervă o altă mașină de pe stoc care a venit ieri. aceasta avea chei dar nu avea carte de identitate, factură, declarație vamală, etc.. Când au schimbat mașina mi-au promis (de fapt am trecut într-o anexă la contract) alarmă bonus și numere de înmatriculare provizorii pentru că a fost nevoie să-mi modific toate actele la bancă și asigurările, dar mașina a venit fără nimic din toate acestea. Când am văzut am simțit că mor  :death: :death:  . În concluzie, mi-am propus să aștept până la expirarea termenului prevăzut în contract și dacă dealerul nu o livrează cum este prevăzut, refuz mașina și-mi iau altceva. Feriți-vă să aveți de a face cu cei  KIA Rom Auto pentru că sunt niște neprofesioniști. Dacă aș lucra în stilul lor, cred că în primele 5 min. șeful mi-ar strânge mâna (la ușă)  și m-ar pofti afară.  :cursing: :cursing:

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
old news, asa e la toti dealerii auto, indiferent de marca :)
in plus:
-la prima masina, vina este a trasnportatorului, el a pierdut cheile; e posibil totusi ca dealerul sa fi luat spaga de la cineva si sa-i fi dat masina ta lui, nu de alta, dar daca pierzi cheile nu e nevoie sa schimbi si computerul de bord(deci suna ca si cum te-ar fi vrajit)
-la a 2-a masina, alarma bonus se monteaza intotdeauna la dealer, rareori vine direct din fabrica cu ea montata. iar actele se rezolva :)

Edited by _Smiley_, 07 July 2007 - 06:25.


#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostHoror69, on Jul 6 2007, 20:08, said:

refuz mașina și-mi iau altceva.
asta e cea mai buna solutie...da ce sa iei similar cu minunea Ceed ? Ca Golfu-i scump...poate un Focus, ceva?

#4
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Lacetti HB, e aproape identica si e tot cam pe acolo ca pret... difera putin dotarile.  :P  :lol:
preturi

Nu e chiar asa la toti dealerii. Si mie mi-au intarziat livrarea, dar in ziua in care trebuia sa o ridic am primit o masina de drive-test de la dealer (10 zile cat mi-au intarziat livrarea). La mine era de inteles cu intarzierile ca era prin preajma sarbatorilor la sfarsit de an si toata lumea isi cumpara in draci masini asiatice in leasing ca sa mai beneficieze de taxe vamale de 6%.

In plus am mai primit covorase si pachet legislativ gratuit. Tot dealerul mi-a mai oferit si alarma gratis dar am refuzat-o ca nu aveam chef sa-mi umble la portiere si bord ca sa o monteze ca am vrut sa evit aparitia greierasilor. Pana acum, am aproape 15.000 de km si niciun greieras. Recomand la toti refuzarea alarmelor aftermarket. Am preferat casco full inclusiv vandalism, so mi se rupe daca imi sparge cineva masina, oricum alarma e un fas pentru un hot.  -_-

Sfat pentru toti care isi ia masini noi in leasing. Alegeti alta finantare decat cea oferita de dealer. Ii puteti f... in gura mai usor si va puteti razgandi mai usor pentru ca plata de la firma de leasing catre dealer se face in momentul in care masina ajunge in vama nu inainte. Daca nu eram pe alta societate de leasing decat cea a dealerului mai mult ca sigur nu obtineam masina de drive test la schimb.
Asa a fost simplu in ziua in care trebuia sa-mi ridic masina... Ce-mi oferiti sa mai iau masina de la voi?  :P  :lol:

Attached Files


Edited by Night Elf, 07 July 2007 - 13:20.


#5
Horor69

Horor69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2007

View Post_Smiley_, on Jul 7 2007, 07:25, said:

old news, asa e la toti dealerii auto, indiferent de marca :)
in plus:
-la prima masina, vina este a trasnportatorului, el a pierdut cheile; e posibil totusi ca dealerul sa fi luat spaga de la cineva si sa-i fi dat masina ta lui, nu de alta, dar daca pierzi cheile nu e nevoie sa schimbi si computerul de bord(deci suna ca si cum te-ar fi vrajit)
-la a 2-a masina, alarma bonus se monteaza intotdeauna la dealer, rareori vine direct din fabrica cu ea montata. iar actele se rezolva :)
Prima masina zace si  acum la Suceava in parcare, deci nu este vorba de spaga. Ce m-a intrigat este faptul ca atat importatorul cat si dealerul mi-au dat niste raspunsuri de parca eu personal eram raspunzator de transport. Sper sa-si revina in timp. Motiveaza ca sunt "stresati" de volumul mare de vanzari.

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Nu am vazut ESP acolo,,,in rest e simpatic HB-ul.Am vazut si eu unul azi si chiar l-am admirat.Nu stiu cum o fi inauntru dar masina e frumoasa, e peste Accent, Albeea,,,Astra Classic, si multe altele.Sincer, pare mai simpatica decat Kia Ceed.

#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostHoror69, on Jul 7 2007, 17:10, said:

...
Ce m-a intrigat este faptul ca atat importatorul cat si dealerul mi-au dat niste raspunsuri de parca eu personal eram raspunzator de transport. Sper sa-si revina in timp. Motiveaza ca sunt "stresati" de volumul mare de vanzari.

Dealerul Kia din Suceava s-a smecherit acum de cand are ceva succes cu Ceedul. Acum cateva luni am fost pe la ei sa vad la ce masina m-as incadra ( a iesit Rio ). Au urmat destule telefoane de la el, desi am spus ca mai dureaza pana sa fac finante pentru o masina si am mentionat ca mai am oferte ( multe mai bune ). Reprezentantul lor de vanzari era cel mai dragut, cel mai saritor, cel mai prompt... Am dat telefon acum 3 saptamani sa vad de Ceed, daca au pe stoc. Am asteptat mailul cu oferta... mult si bine.
I-am vizitat si la un salon auto de aici din Suceava ( @Horor69 - targul auto incheiat acum o saptamana ), deja se vedea ca e alt om nenea agentul de vanzari... L-am intrebat de Ceed cu ceva dotari in ce bani gasesc, s-a uitat la mine asa cu mila, mi-a zis cateva vorbe si a inceput sa dea indicatii unuia care parca masinile... L-am intrebat daca se gasesc in stoc in tara, iar s-a uitat lung la mine si mi-a zis "nici un dealer auto, indiferent de marca, nu va aduce masina in mai putin de 2 luni" si a plecat sa parcheze el un alt Ceed... Era sa-l bag undeva si sa-i aduc aminte ca pe mine ma stresa cu telefoane. Acum s-a ajuns, are vanzari, face bani, nu mai are timp de discutii... Ce stresat, li s-au urcat la cap doi leii pe care ii iau din comisioane.

Gata, mi-am spus parerea si despre astia, urmeaza dealerul Fiat :lol:

@Horor, prin urate intamplari ai trecut cu Daily Motors. Mai astepti sa iei Ceed sau te orientezi spre altceva ?

#8
Horor69

Horor69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2007

View Postspe, on Jul 7 2007, 21:46, said:

Dealerul Kia din Suceava s-a smecherit acum de cand are ceva succes cu Ceedul. Acum cateva luni am fost pe la ei sa vad la ce masina m-as incadra ( a iesit Rio ). Au urmat destule telefoane de la el, desi am spus ca mai dureaza pana sa fac finante pentru o masina si am mentionat ca mai am oferte ( multe mai bune ). Reprezentantul lor de vanzari era cel mai dragut, cel mai saritor, cel mai prompt... Am dat telefon acum 3 saptamani sa vad de Ceed, daca au pe stoc. Am asteptat mailul cu oferta... mult si bine.
I-am vizitat si la un salon auto de aici din Suceava ( @Horor69 - targul auto incheiat acum o saptamana ), deja se vedea ca e alt om nenea agentul de vanzari... L-am intrebat de Ceed cu ceva dotari in ce bani gasesc, s-a uitat la mine asa cu mila, mi-a zis cateva vorbe si a inceput sa dea indicatii unuia care parca masinile... L-am intrebat daca se gasesc in stoc in tara, iar s-a uitat lung la mine si mi-a zis "nici un dealer auto, indiferent de marca, nu va aduce masina in mai putin de 2 luni" si a plecat sa parcheze el un alt Ceed... Era sa-l bag undeva si sa-i aduc aminte ca pe mine ma stresa cu telefoane. Acum s-a ajuns, are vanzari, face bani, nu mai are timp de discutii... Ce stresat, li s-au urcat la cap doi leii pe care ii iau din comisioane.

Gata, mi-am spus parerea si despre astia, urmeaza dealerul Fiat :lol:

@Horor, prin urate intamplari ai trecut cu Daily Motors. Mai astepti sa iei Ceed sau te orientezi spre altceva ?
Problema este ca imi place masina f. mult. Mi-am dorit-o inainte sa fie lansata in tara. Eu sunt pe ultima suta de m , dar daca te intereseaza si doresti sa fii scutit de neplaceri (cel putin asa mi se pare), iti recomand sa te duci la Iasi la Klado Motors. Tipii de acolo mi s-au parut mult mai stapani pe situatie. :naughty:

#9
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postsanddy1964, on Jul 7 2007, 17:11, said:

Nu am vazut ESP acolo,,,in rest e simpatic HB-ul.Am vazut si eu unul azi si chiar l-am admirat.Nu stiu cum o fi inauntru dar masina e frumoasa, e peste Accent, Albeea,,,Astra Classic, si multe altele.Sincer, pare mai simpatica decat Kia Ceed.
Dap, nu are ESP din pacate. Asta e singura buba a masinii, dar compenseaza oarecum cu suspensia compet independenta foarte rigida oferita. Masina sta foarte bine in viraje. Daca nu esti un maniac al vitezei si nu o duci la limita in viraje, e ok. Ca idee, la mine nevasta-mea de fiecare data se cearta cu mine sa iau virajele cu mai putin de 100 la ora pe ruta pitesti-craiova.  :P  :lol: :lol:

#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostNight Elf, on Jul 8 2007, 14:28, said:

la mine nevasta-mea de fiecare data se cearta cu mine sa iau virajele cu mai putin de 100 la ora pe ruta pitesti-craiova. :P
la mine nu se cearta pt ca amuteste de frica :lol:  :lol:

#11
Gruia

Gruia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2007
Pai si ce s-a mai intamplat? Ai primit masina pana la urma? Hai ca ne-ai facut curiosi pe noi cei de pe clubkia.ro care nu ne mai stressam din cauza dealerilor ca deja suntem "tilted" adica "full" sau mai bine zis satui. Ne amagim ca alegerea nu a fost chiar una rea si gandul asta ne reconforteaza. Speram ca masina sa ne implineasca asteptarile si ne bucuram ca nu vom avea (sper) mult de a face cu service-ul.

Oricum succes "horor69"

#12
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
@Horor69   hohoho bine te-am gasit. Vad ca nu sunt singurul din sv care e in situatia ta. de 2 luni jumate astept. Luni am vrut sa il pocnesc pe dealer. Mi-au sunt in cel mai rau caz 2 luni si am spus ca se merita sa astept. Acuma imi pare rau si cand ma gandesc ca puteam avea alta masina in 7 zile. Maine ma duc sa o iau de la capat cu ei. Indata trec zilele si le cer banii inapoi(desi as fi sperat sa vina, ca daca nu imi vine intr-o saptamana va sta la expozitie ca eu plec din oras)

#13
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
"nici un dealer auto, indiferent de marca, nu va aduce masina in mai putin de 2 luni". Abureli ce ti-a zis dealerul. Toyota aduce intr-o luna masini, exceptie Corolla. Mazda aduce intr-o luna, Honda la fel. Si asta daca vine din Japonia. Daca masina e in Europa, vine in 2-3 saptamani. Bine la ei sunt niv de echipare standard, e mai simplu. Intre Europene, Astra vine mai repede, si Peugeot-urile.

Din pacate se pare ca importatorul Kia a facut mari probleme clientilor. pe clbul kia e plin de oameni suparati. Pacat de masina...

Edited by Genesis, 08 August 2007 - 17:22.


#14
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@Genesis  Eu doar am redat cuvintele dealerului, nu am zis ca l-am crezut pe cuvant. Cel putin la masinile cu dotari standard mi se pare trasa tare de par perioada de 2 luni. Daca insa iti configurezi tu masina cap-coada, atunci da, asteptarea de 2 luni ar fi ok.

#15
scubli

scubli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2007

View Postspe, on Aug 8 2007, 17:31, said:

@Genesis  Eu doar am redat cuvintele dealerului, nu am zis ca l-am crezut pe cuvant. Cel putin la masinile cu dotari standard mi se pare trasa tare de par perioada de 2 luni. Daca insa iti configurezi tu masina cap-coada, atunci da, asteptarea de 2 luni ar fi ok.

Din pacate si eu am aproximativ aceeasi problema, in Oct am comandat un cee'd cu cateva dotari in plus si inca niciun semn.
O problema e ca un prieten a comandat in nov. si spre sfarsit o si primeste... el e mai special ? Masina vine dupa cum arati ?
Sper sa nu dau de probleme cand o sa vina... oricum dealerul a promis ca vine anul asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate