Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Jurnal de bord Logan ABS+ 1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
1490 replies to this topic

#1477
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmatrwe, on 20 februarie 2015 - 13:35, said:

I-am pus intrebare lu' nenea injineru', n-a zis ca ar fi de la alea.
Eu am zis daca le-a verificat, nu ce parere are nea despre asta. Raspunsul, desigur, este ca nu, e mult de munca.

Edited by closchkutza, 22 February 2015 - 20:26.


#1478
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Numai ulei Elf 5w30 am folosit si am zis sa trec pe altceva , am gasit Motul 8100 x-cess 5w40 cu norma ACEA A3/B4 , bate cu ce doresc la 1,6 mpi .
Ce caut : silentiozitate la cald fata de 5w30 Elf .
Stiu ca ai folosit mai multe tipuri de ulei la motor si cautam ceva anti rontaiala la cald si pina in 50 lei/litru .
Cu filtrul de ulei m-am lamurit dar cind am intrat la oloiuri pe forumul monomarca m-am zapacit , am ajuns la viteza de curgere a atomilor de ulei prin capilarele blocului motor , norme de care nu am auzit ....si ma gindeam ca totusi nu vorbim de un motor asa complex , nou, supraturat etc incit sa merite sa mai fac o facultate Posted Image
Elf 5w30 ACEA A3/B4 cred ca nu se fabrica , eu nu l-am gasit nicaieri
Sau este ok 5W40 Elf care am inteles ca atenuiaza zgomotele ce ma supara pe mine ? Nu fac multi km pe an (4k aproximativ), nu forjez, nu car , nu fac liniute , pina si Dacia oil ar fi bun la mine dar ...mai bine un ulei bun .

Edited by xilo, 22 March 2015 - 18:38.


#1479
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Am luat Mobil 1 new life 0w40 , 4 l + filtru , prea e laudat si recomandat , 155 lei la oferta , oricum nu cred ca e sub Elf 5w30 Posted Image


#1480
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007
Ai facut o alegere buna, mai buna decat daca luai Excess 5W40 (am folosit, e un ulei de max 8000-9000km, face cat costa).

Un update scurt, utilaju e in stare de latenta, il mai misca tata-meu ici-colo.
Am gasit in portbagaj (pacat ca n-am facut poza) un baros de 12 kg langa woofer...asa bine se potrivea...
Mi-e dor sa-i mai dau neste forje :))

#1481
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Ai facut o alegere buna"
Este alegerea facuta dupa ce am citit pareri de la tine date pe forumul monomarca , in discutia interminabila despre uleiuri cea de vreo 500 si ceva de pagini Posted Image , asa ca nu pot decit sa-ti multumesc !
E grele astea cu uleiul cind vrei sa treci pe altceva decit da producatorul ...dar exista si mai bun in aceeasi bani , asta e important , daca ai informatia restul e floare la ureche.

#1482
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007
Doar atat te rog, sa nu deschidem acilea un subiect pe oloiuri ca atunci chiar "e grele" :)))

#1483
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"sa nu deschidem acilea un subiect pe oloiuri"
Nici prin gind nu-mi da asa ceva , am vazut ce se intimpla...Posted Image

#1484
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Mobil nu era in lista de "agreati" ai rino pe langa elf?

#1485
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu ne intereseaza . Pentru mine e ca becurile , ce mi-e ca e Philips ce mi-e ca e Osram , lumina sa dea , restul e marketing .Daca mergi pe fir poate ai surpriza sa vezi ca sunt de la aceeasi mama doar sigla pe butoaie difera .

#1486
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Intrebarea mea venea in urma afirmatiei tale de mai jos:

View Postxilo, on 24 martie 2015 - 18:44, said:

E grele astea cu uleiul cind vrei sa treci pe altceva decit da producatorul ...


#1487
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Ulei excelent !
Am luat 0w40 european formula, Nascar made in USA la 946ml/bidon (unii spun ca e mai slabut ca new formula, bineee, poate la forje sa simti nu la mers loganeste )
Daca ai nevoie inca il au la oferta http://www.uleidemot...formula-52.html sigilat la capac dar fara sigil la gura bidonului .Oferta este mai buna fata de ce aveau la emag care mai aveau doar 1 l pe stoc si nu stiam de ce nu-mi vine comanda , pina la urma am renuntat si am gasit aici.
Am prins "oferta" de verificare 15 puncte gratis la Dacia si am descoperit o bieleta antiruliu rupta si cealalta obosita , de timp banuiec ca nu o fi de km Posted Image .
De lene il intreb pe nenea cit m-ar costa toata distractia la ei , 280 lei , fuai , mi-a si sarit somnul , am luat cu 50 lei doua bucati originale , am mers la cineva in garaj si le-am schimbat , cu ajutorul lui sa mearga mai rapid . Cost final 50 lei piese , 2 litrii bere plus inca un bax de 6 beri plus ness instant plus covrigei , alune si tot nu am ajuns la 280 lei - acolo am lasat masina si am venit cu un taxi acasa ...Posted Image

Edited by xilo, 03 April 2015 - 22:29.


#1488
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007
Nu prea s-a circulat, aprx 131000 km (sau 134...) utilaju arata si merge brici, trebe sa-i vopsesc jantele.
In weekend am facut o spalare generala, interior, exterior. Posted Image

Attached Files



#1489
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sa-ti traiasca! arata excelent .
De unde ai luat paravint geam ingust ? arata excelent , si eu caut ceva de calitate sa nu se matuiasca macar pe fata .
Azi i-am verificat si eu ac-ul , l-am adus la 750gr freon plus ulei in instalatie (aveam 580gr) - e alta masina , vine vara sunt pregatit . Este promotie la Dacia , 80 si ceva de lei in limita a 200grame freon , in 30 minute esti gata , la mine dupa aproape 8 ani s-a meritat cu virf si indesat .

#1490
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007
La  mea numai daca ii bag in teava de esapament freon, ca altundeva n-am unde (fara AC)

Paravanturile alea le-am luat de pe forumu dedicat Logan, montate de 6 ani fara nici o prblema (e f buna banda adeziva - 3M).
Dar nu mai are acel coleg ca l-am mai intrebat.

#1491
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"daca ii bag in teava de esapament freon"
Posted Image  sincer nici eu nu sunt fan ac dar sunt situatii critice (vreo 2-3) pe an cind simt ca e necesar
Voi cauta pe forumul monomarca pina gasesc ceva de calitate , la service costa cit 2 cauciucuri de firma un set de paravinturi...

Edited by xilo, 29 April 2015 - 18:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate