Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

SIEMENS MC60

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BOGDANrhade

BOGDANrhade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.06.2007
Am luat un siemens mc60 la abonament,decodat vad :) zic asa k  toti care-i stiu au mobilu la abonament blocat pe reteaua  respectiva.In fine problema e urmatoarea : nu pot sa-i fac un read&write flash nici cu freia nici cu joker engold.imi apare ceva de genul :...Sending PapameterBoot:OK
                                                       ....Loading BootsModel MC60
                                                          !StartBoot does not answer
La fel si cand dau CALC Skey
In service mode merge  doar ca e security Mode :Coustomer.Eu am mai facutflash prin Joker la un A75 si stiu k eram in FactoryMode.Si ca sa ajung in factoryMode trebuia sa calculez Skey parca..dar imi apare genul de eroare de mai sus :(.Ma poate ajuta careva?

#2
greedy14

greedy14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2007
poti sa imi trimiti si mie driverul k eu miam pierdut cdul cu drivere si nu mai pot sa transfer nimic ca orice program incerc nu gaseste telefonul

#3
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

 BOGDANrhade, on Jul 1 2007, 08:05, said:

Am luat un siemens mc60 la abonament,decodat vad :) zic asa k  toti care-i stiu au mobilu la abonament blocat pe reteaua  respectiva.In fine problema e urmatoarea : nu pot sa-i fac un read&write flash nici cu freia nici cu joker engold.imi apare ceva de genul :...Sending PapameterBoot:OK
                                                       ....Loading BootsModel MC60
                                                          !StartBoot does not answer
La fel si cand dau CALC Skey
In service mode merge  doar ca e security Mode :Coustomer.Eu am mai facutflash prin Joker la un A75 si stiu k eram in FactoryMode.Si ca sa ajung in factoryMode trebuia sa calculez Skey parca..dar imi apare genul de eroare de mai sus :(.Ma poate ajuta careva?

incearca pe forum.allsiemens.com poate gasesti rezolvarea, stiu ca s-a mai discutat pe acolo

#4
dj_yry

dj_yry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.09.2007
iti trebuie test point facut la telefon. Merge si cu freia si cu joker.

#5
BOGDANrhade

BOGDANrhade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.06.2007
Aha ...dar intre timp am mai facut o buba  :D .Cblul de date sa desfacut   si nustiu acu unde vine fiecare fir la mufa :(
Vin in total 12 pini  iar la mufa am urmatoarele culori:alb,albastru,galben,rosu,verde deci 5 fire care trebuie conectate.De pe mufa cum se vede si lipitura de la fludor..sau cum so chema :)) ar fi pinii 1,2,3,4 si 6 aceasta fiind schematica http://www.gsmserver...siemens_c55.php
Problema e ca nustiu  unde vin culorile .5 culori 5 pini groundu stiam cai negru acu vad ca  nu am nici un negru ..incepe sa ma doara capu  :huh:

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Inca mai ai telefonul de anul trecut? :)

Importante nu sunt culorile firelor, ci ce semnifica ele, ca pot sa difere acestea, daca este pe USB sau serial, de fapt de a de la chipset-ul de pe cablu pana la telefon firele trebuie sa fie cu aceleasi semnale chiar daca este USB sau serial :D

Cred ca mai bine iti iei un alt cablu de date decat sa iti bati capul cu cel defect, pentru ca sunt ieftine.

Iar pentru flash-uire nu este necesar test point-ul, este suficienta o aplicatie in java ce sa o rulezi pe telefon, aia iti altereaza bootcore-ul si dupa aia poti boota de pe Freia sau alte softuri pentru aplicat de patch-uri, selecteand boot core bug, parca ceva de genul acesta.
Pasii pentru alterarea bootcer-ului sunt prezentati aici: Unlocking Siemens MC60 (sunt aceiasi pasi pentru decodare, doar ca in cazul tau nu mai este necesara partea cu decodatul).

In primul rand la Siemens este un cod: *#0606# care daca-l apelezi cu cartela GSM scoasa din telefon ar trebui sa iti arate daca este sau nu telefonul codat pe vreo retea. (codat, doar daca apare un cod numeric, reprezentand indicativul de tara si indicativul retelei pe care este blocat)

Edited by Ciubex, 20 February 2008 - 16:29.


#7
BOGDANrhade

BOGDANrhade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.06.2007
a nu telu nul mai am dar am alt nenorocit acuma  un Siemens ME75 si acu nu mai am cablu :)) .M-am gandit sa postez aici ca sa nu mai fac alt topic.
Interesant totusi patch -ul merge si la alte tel-uri siemens?

Edited by BOGDANrhade, 20 February 2008 - 17:31.


#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
La altele se folosesc parca alte patch-uri sau aplicatii Java, bunaoara pentru Siemens S65, ca asta l-am avut eu ultima oara, dupa care am trecut pe Sony Ericsson, ei bine pentru S65 trebuia incarcata o aplicatie Java, se lanseaza aplicatia respectiva, aia genereaza un cod numeric, iar pe baza codului ala, exista un generator executabil pentru windows de bootfiles, fisierul rezultat se pune pe undeva prin V-Klay si apoi se booteaza telefonul folosind acel fisier, parca astia erau pasii.
Mai multe detalii aici: how to use V_KLay to connect ME75 ?
Programelele necesare:
- pentru calculator: x65flasher-1094
- pentru generarea bootkey-ului de pe telefon: Java Px75v1 (acesta nu altereaza bootcore-ul telefonului)

Aplicatii java care sa altereze boot-ul telefonului sunt doar pentru modelele x5x si x6x.

Edited by Ciubex, 21 February 2008 - 16:52.


#9
dj_yry

dj_yry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.09.2007
Schema pentru cablu serial dca500 http://www.fisierul....php?file=983468

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate