Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Probleme cu XP-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Am fost unul dintre primii care au folosit XP-ul.La inceput am fost impresionat de frumusetea si rapiditatea lui.Dar dupa aceea am fost dezamagit total.Nu mai are nimic din stabilitatea lui win 2000 si interfata care i-ti baga pe git numai ce vrea ea este super enervanta.Dar nu vreau sa comentez acum aberatiile XP-ului.Problema este ca pe sistemul meu nou,XP-ul face el ce face si i-mi trinteste cite un ecran albastru.Problema apare cu totul aleator neprevestindu-se prin nimic.De exemplu cind fac click pe un director in explorer sau ii dau restart sau shut-down.Placa de baza este MSI KT266 PRO 2 cu proc Atlon 1 Gh.Mentionez ca XP-ul este singurul care face chestia asta,celelalte sisteme win pe care le mai am pe hard,adica win 2000 adv server si win 98 merg perfect.Am luat de pe net ultima versiune de driveri 4 in 1 si nimic.Numai dupa ce am facut o modificare la registri ,punind win-ul sa foloseasca la minim memoria virtuala,situatia sa ameliorat,dar nu de tot.A mai patit cineva ceva de genul asta? Si daca da,cum a rezolvat problema?

#2
SR

SR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am vazut doua ecrane albastre de cand l-am instalat (3-4 luni).
Si asta din cauza IE si Java. Altceva, nimic, merge excelent.
Inainte am avut 2000 si Me. Sunt mult mai multumit de XP decat 2000, nu suporta comparatie.

#3
REDMAN

REDMAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2002
Pardon, Win 2000 e mai bun decat XP. E o parere personala, normal, dar io zic ca e intemeiata. De fapt, daca nu te joci, 2000 e perfect.

#4
West

West

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.03.2002
In ultimul CHIP , la unele categorii, Win 2000-ul e mai bun la jocuri decat win XP !

#5
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
West lasa comparatziile Chip ca imi vine sa vars. Eu vorbesc de firme mari de gaming care au testat chestiile astea, site-uri mari de jocuri, etc  exista un post chiar de mine facut in care puneam parerea Gamespy shi toata gashca despre asta, asha ca laso balta.

Windows XP e o jucarie buna cu 2 taishuri. Daca il lashi asha cum se instaleaza e aproape nefolositor, uite care sunt pashii care ii fac eu dupa ce il instalez:

1. setez un user, imi customizez thema de windows
2. ma uit la device-uri daca sunt ok, pun pe dma hdd shi cd-ul
3. dezactivez Restore shi maresc memeoria virtuala
4. instalez tweak xp shi il tunnez la maxim
5. instalez bootvis shi il fac sa buteze mai repede
6. fac msconfig shi dau jos toate protocoalele nefolositoare ( ups, qss, etc)
7. dau jos programele nashpa din start up
8. dau drumu la un programash (nu poci zice care) care ma face sa nu mai transmita orice rahat la MS, ca e bine sa faci shi asta  :drac:
9. imi setez registrii sa imi playereasca mp3 la calitate maxima, sa se mishte meniurile mai repede, sa pot sa fac recording la calitate maxima
10. imi setez intertneul sa mearga cu 20% din banda mai mult cu gpedit.msc

Daca scari mai mult de 3 din astea o sa itzi mearga mai incet. Daca tzil lashi asha cum e e mai incetuc, dar oricum mai rapid ca un 2000 sau Me.

mmariusel,
de maine cu windows.net instalat

#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by West
In ultimul CHIP , la unele categorii, Win 2000-ul e mai bun la jocuri decat win XP !

1.WE DON'T CARE ABOUT cHIP !   :vomiton:

2. de cand am Windows XP ma simt de 100 de ori mai bine decat sub orice alt Windows !

3. Este posibil (90%) sa fie de la versiunea de via4in1 (ultima versiune nu e neaparat cea mai buna) si/sau de la alte drivere cu specific AMD...
Eu am pati odata o faza cu niste drivere video ! Din cauza lor imi dadea BSOD (NUMAI atunci mi-a dat...de cand il am).

Mai verifica driverii si incearca sa scoti componentele pe rand sa vezi de la ce ar putea fi.. Also try to update the BIOS ?!

#7
HorNet

HorNet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 17.03.2002

Quote

Originally posted by mmariusel
... Windows XP e o jucarie buna cu 2 taishuri. Daca il lashi asha cum se instaleaza e aproape nefolositor, uite care sunt pashii care ii fac eu dupa ce il instalez...
Pt. mmariusel: Propunere:
Da si tu mai multe detalii sau (mai bine) pune un thread la tips&tricks si pune-le si stick sa vada tot poporu'. Asta daca nu cer prea mult. ;)

#8
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
chiar, si pe mine m-ar interesa amanunte despre toti cei 10 pasi, asa ca propunerea lui HorNet nu-i chiar rea :)

#9
nba

nba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.03.2002
verificati driverele......am avut si eu xp la Athlon 900MhZ.....si nu mi s-a intamplat asa ceva.......dar l-am schimbat ca am avut probleme.......nu mai mergea bine..

#10
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
Uite care-i treaba.

XP-ul cere mai mult de la sistem chiar daca-i tai interfata aia cacacioasa gen WinME.
Deci: pe un P4 1,5Ghz dus in 2Ghz (placa Assus,RAID etc.) sub Win2KPro trece Content Creation Winstone cu brio. Sub XP ecran albastru la instalare.

XP-ul e interesant intr-adevar numai daca e PRO (sa-ti fie de bine MONITOX cu Home Edition-ul tau) si daca ii tai interfata, folosesti PowerToys cum trebuie, XP AntiSpy cum trebuie, umbli la politici etc. etc.

P.S.: MONITOX, nu te supara pe mine, dar URASC Home Edition. Am avut-o de pus in retea la un client pe laptop si de atunci imi vine sa vars numai cand mi-aduc aminte.

#11
West

West

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.03.2002
Eu numai am zis cu Chip-ul !
Asta nu inseamna ca trebuie sa fie adevarat !
Oricum am de gand sa imi pun si eu Xp-ul Home cat de curand !

#12
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
mmariusel potzi spune mai pe inteles cum se fac setarile facute de tine ???

#13
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Gicu Piticu
XP-ul e interesant intr-adevar numai daca e PRO (sa-ti fie de bine MONITOX cu Home Edition-ul tau) si daca ii tai interfata, folosesti PowerToys cum trebuie, XP AntiSpy cum trebuie, umbli la politici etc. etc.

P.S.: MONITOX, nu te supara pe mine, dar URASC Home Edition. Am avut-o de pus in retea la un client pe laptop si de atunci imi vine sa vars numai cand mi-aduc aminte.

/hihihi_NO

Probabil ca NU dai bani din buzunarul tau de asta iti permiti sa-l urasti ! TOATA lumea stie ca HOME nu e f. diferit de PRO si singura diferenta MAJORA cu logarea in domeniu poate fi reparata INSTANT ! Arunca o privire AICI  :cool:

#14
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
interesant postu lui mmariusel,poate ne va da maimulte informatzii :)

#15
Mage_of_Light_RG

Mage_of_Light_RG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.11.2001
Se poate sa fie nvloop error. Schimba driverii placii video (eventual incearca mai multe versiuni 21, 22, 23, 28, etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate