Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Politia Bucuresti incalca legea flagrant

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am o mare problema si sfatuit si de crz m-am hotarat sa o pun si aici. Macar sa nu patiti ca si mine.
Dar sa va spun exact despre ce e vorba:

La data de 28.05.2007 mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare pentru neefectuarea la timp a inspectiei tehnice periodice al autoturismului. Pana acum totul e corect si legal. Am uitat de ITP, am gresit si pentru asta am platit.
La data de 30.05.2007 am avut dovada efectuarii inspectiei tehnice periodice si cu aceasta m-am prezentat la Brigada de Politie Rutiera din Pitesti. Acolo am fost informat ca certificatul de inmatriculare va putea fi ridicat de la Bucuresti, cu toate ca acesta era inca in posesia Brigazii de Politie Rutiera din Pitesti (nu a fost trimis la Bucuresti a doua zi dupa cum am fost informat de agentul de circulatie care a intocmit procesul verbal).

Abia pe data de 06.06.2007, deci la mai mult de o saptamana de la ridicare, certificatul de inmatriculare a fost trimis la Bucuresti cu adresa numarul 95821 din 06.06.2007.

De la aceasta data nimeni nu mai stie unde este acesta si suntem deja in data de 25.06.2007. De saptamana trecuta nu mai raspunde nimeni la telefoanele din Candiano Popescu nr. 57-59 si pur si simplu nu stiu ce sa mai fac ca sa intru in posesia certificatului ce imi este retinut, in momentul de fata fara nici o acoperire legala. Nu mai trebuie sa va spun ca autorizatia de circulatie a expirat de mult si sotia mea nu mai poate circula cu masina din motive independente de mine si dependente total de Brigada de Politie Rutiera Bucuresti.

In momentul savarsirii contraventiei agentul constatator a respectat legea exact cum se spune in:

Quote

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice (Modificata si completata prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 63/2006 publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 729/20.09.2006)
.........
Art. 112.-(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
.........
Tot acolo gasim insa si urmatoarele precizari:

Quote

.........
Art. 112.-(4) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare si placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare, cu exceptia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de catre politia rutiera, la prezentarea de catre acesta a dovezii încetarii motivului pentru care documentul a fost retinut, în conditiile prevazute în regulament.
.........
Citez si de pe site-ul Brigazii de Politie Rutiera Bucuresti:

Quote

"Certificatul de înmatriculare se restituie detinatorului vehiculului la încetarea motivului pentru care documentul a fost retinut. Pentru a reintra în posesia certificatului de înmatriculare retinut, titularul acestuia trebuie sa se prezinte la sediul Brigazii de Politie Rutiera Bucuresti, din str. Candiano Popescu, nr. 57, la ghiseul nr. 8, având asupra sa urmãtoarele documente :
- buletinul sau cartea de identitate
- dovada înlocuitoare de retinere a certificatului de înmatriculare cu stampila unei statii de efectuare a inspectiei tehnice periodice, prin care se atesta remedierea defectiunilor constatate."
Motivul care a dus la retinerea certificatului de inmatriculare a incetat din data de 30.05.2007 si acum, la mai mult de 3 saptamani dupa incetarea motivului eu inca nu am intrat in posesia acestuia.

Am gresit si mi-am asumat raspunderea pentru greseala comisa dupa cum am si a platit amenda pentru neefectuarea inspectiei tehnice periodice. Nu vad de ce trebuie sa platesc in continuare o fapta ce deja a fost reparata. Am verificat si nu scrie nicaieri in Codul Rutier ceva despre retinerea certificatului de inmatriculare dupa incetarea motivului ce a dus la retinerea acestuia.

Intrebarea mea (retorica!) este: De ce nu se aplica legea si in acest caz, cu aceeasi rapiditate si eficienta?

Am incercat toate variantele normale posibile de contact: am dat telefoane, am mers personal, am trimis mailuri peste tot inclusiv comisarului sef de la Brigada de Politie Ruitiera, au mers reprezentantii companiei de leasing acolo ... nimic. Ne ignora complet.

Pana astazi am tot crezut ca fara interventii voi reusi cumva sa imi recuperez certificatul de inmatriculare insa pur si simplu acesta a "disparut" si cei care ar trebui sa aplice legea au o durere de basca neinchipuit de mare.
Problema mea, acum, este ca nu cunosc pe nimeni in Bucuresti care sa lucreze undeva in Brigada de Politie Rutiera sa il pot ruga macar sa ma ajute in gasirea certificatului, macar sa stiu unde este acesta.

Please help!

Edit: Aceeasi problema am postat-o si pe forumul monomarca.

Edited by Cristist50, 26 June 2007 - 00:45.


#2
ggb2010

ggb2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2006

View PostCristist50, on Jun 26 2007, 01:41, said:

Intrebarea mea (retorica!) este: De ce nu se aplica legea si in acest caz, cu aceeasi rapiditate si eficienta?
Edit: Aceeasi problema am postat-o si pe forumul monomarca.
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!!!!!

Edited by MAK, 26 June 2007 - 15:34.


#3
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
Daca ai ceva timp,sa-i dai in judecata ar fi senzational.
   Tu te poti reprezenta singur, ei nici nu se prezinta, deci nu ai cum sa nu castigi!!! :D
   Ceri si o dauna doua( ceva cam la 500.000/zi cat timp masina sta si nu "produce" ptr. tine si sa vezi distractie cand pierd!
   Gandeste-te ca procesul va dura vreo luna-doua, judecatorul( daca ai pe cineva sa-ti faca plangerea cum trebuie si sa expui cum trebuie temeiul juridic al actiunii si al cererii de despagubire) iti va da daune cam 2-3 sute de mii , calculeaza si tu cati bani le iei si mai gandeste-te CA CINEVA de acolo va PLATI cu siguranta! :D

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Inscrie-te in audienta la seful militiei rutiere atat din Pitesti cat si din Bucuresti si expune situatia. Sa ai pregatita si o reclamatie scrisa sa i-o inmanezi, DUPA discutie
De circulat cu masina cred ca e ca si la ridicarea permisului, poti circula daca a expirat pedeapsa chiar daca nu ai fizic hartia. Sa ai dovada si dovada efectuarii ITP si nu cred ca se intampla nimic.

#5
ar28tm

ar28tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.06.2007
imi pare rau pt ele inamplate, ieri, mergand spre casa de la serviciu este o portine de sens unic, politia rutiera se plimba pe acea portiune in contrasens, dearee nu avea chef sa ocoleasca cateva sute de metri. Astia iti i-au tie actele, incredibil .....
Imi pare rau ca trebuie sa mentin ideea ' treim in Romania"
PACAT!

#6
im1looser

im1looser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmorogan, on Jun 27 2007, 07:55, said:

Inscrie-te in audienta la seful militiei rutiere atat din Pitesti cat si din Bucuresti si expune situatia.
Nu e suficient. Du-te la seful pe tara, la directie. Poate le va da un ordin, ceva...

#7
ar28tm

ar28tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.06.2007
oare care politie nu incalca legea???? tinand cont de ce pregatire au ...... la ce sa ne asteptam ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate