Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

DVD de 8 gb to DVD normal (de 4.3 gb)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005

View Postviceroy56, on Apr 1 2008, 22:02, said:

Folosesti din Wizzard optiunea Create Image from Files, in ambele cazuri.
Atentie la DVD, sa ai structura DVD creata: Audio_ts si Video_ts, cu fisierele aferente.
Dupa ce creezi imaginea, o arzi pe CD/DVD.
Merci,am priceput si am si facut asa,dar oare are vreun rost ???nu pierdem timp sa facem imagine si apoi sa o punem pe un dvd??? Nu e mai bine direct cu Nero sa le ardem??? Crezi ca se obtine o calitate mai buna?
Daca pun un dvd original pe un Dual-layer am vazut (citit) avantajele ,dar la filmele in format divx ce cistig am ca intii le fac imagine si apoi le ard pe un blank ???
:cheers:

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Eu doar ti-am raspuns la intrebare!
Alegerea e a ta.
Din experienta mea, OPC-ul(Optimal Power Calibration) este mai bun la ImgBurn decat la Nero, rezultand astfel o calitate mai buna a arderii. Eu consider ca cele 5 minute pierdute cu creerea imaginii merita in cazul in care vrei sa pastrezi 'a la longue' CD/DVD-urile. Asta numai in cazul in care folosesti suport de calitate! Daca scrii pe 'pocnitori', ai dreptate, nu merita efortul, dar sigur peste 1 an nu vei mai putea citi ce ai scris!

#21
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005

View Postviceroy56, on Apr 2 2008, 19:41, said:

Eu doar ti-am raspuns la intrebare!
Alegerea e a ta.
Din experienta mea, OPC-ul(Optimal Power Calibration) este mai bun la ImgBurn decat la Nero, rezultand astfel o calitate mai buna a arderii. Eu consider ca cele 5 minute pierdute cu creerea imaginii merita in cazul in care vrei sa pastrezi 'a la longue' CD/DVD-urile. Asta numai in cazul in care folosesti suport de calitate! Daca scrii pe 'pocnitori', ai dreptate, nu merita efortul, dar sigur peste 1 an nu vei mai putea citi ce ai scris!
Multumesc de raspunsurile primite pina acum,dar eu nu auzisem si bineinteles nu folosisem acest program.Abia acum l-am descoperit,iar de avantajele arderii dvd-urilor originale (mai ales cele DL) citisem tot pe la acest forum.
Nu stiam nimic (de aceea te-am si intrebat) de arderea si in ce consta in primul avantajul fata de Nero la filmele in format Divx si la muzica MP3 pe care le voi pune pe dvd-uri de 4,7 Gb.Atit !!!!

#22
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut ,am facut rost de concertul Queen -Live at Wembley pe 2 dvd-uri  de 4,7 gb !!!
1.as dori sa stiu daca  pot uni aceste 2 dvd-uri ca sa am concertul pe un singur dvd Dual Layer ????
   am gasit si aceasta informatie intr-un fisier text

  Title ......... Queen - Live at Wembley (1986)                    ???
???   Source ........ DVD 9 (PAL)                                       ???
???   Filename ...... queen_law-mndnldvdr                               ???
???   Rls Date ...... 25.07.2003                                        ???
???   Street Date ... OUT                                               ???
???   Genere ........ Concert / Music                                   ???
???   IMDB .......... http://us.imdb.com/Title?0158874
                 ???          http://www.imdb.com/title/tt0158874/
???   IMDB Rating ... 8.2/10 (46 votes)                                 ???
???   Size .......... 94*50 Rar                                         ???
???                                                                     ???
???                                                                     ???
???        AUDIO                                                        ???
???                                                                     ???
???        [X] English  [ ] Italien  [ ] Spanish   [ ] German           ???
???        [ ] Swedish  [ ] Finnish  [ ] Hungarian [ ] Czech            ???
???        [ ] Dutch    [ ] Vlaams                                      ???
???         Opmerking over de audio:

: De standaard audio settings voor deze DVD  zijn PCM Stereo.
: De audio voor DVD 1 is ook te beluisteren als DTS 5.1 Surround Sound.
: Om de surround soundtrack af te spelen, moet je DVD speler of versterker uitgerust zijn met een DTS decoder.
: Op een PC is dit ook mogelijk, dan moet je PC met een DTS 5.1 compatible geluidskaart uitgerust zijn.
: Als u bovenstaande niet heeft, dan moet u in het DVD menu kiezen voor Stereo, ander hoort u niets.                                                            ???
???        [ ] Directors Commentary                                     ???
???                                                                     ???
???        [X] 5.1 DTS   [ ] 5.1 DD   [ ] 2.0 DD   [ ] 2.0 DD Mono      ???
???                                                                     ???
???        VIDEO                                   MENU                 ???
???                                                                     ???
???        [ ] Untouched                           [X] Untouched        ???
???        [X] Re-encoded                          [ ] Stripped         ???
???        [9] Passes                              [ ] Partial Strip    ???
???                                                                     ???
???        ASPECT RATIO                            IMAGE TYPE           ???
???                                                                     ???
???        [X] 4x3                                 [X] ISO              ???
???        [ ] 16x9                                [ ] IMG              ???
???                                                [ ]  GI              ???
???                                                                     ???
???        DVD EXTRAS                              REGIONS              ???
???        [X] Untouched                           [ ] NTSC             ???
???        [ ] Partial Strip                       [X] PAL (regio 2)             ???
???        [ ] Fully Stripped                                           ???
???        SUBTITLES                                                    ???
???        [ ] English    [ ] Dutch       [ ] Finnish                   ???
???        [ ] French     [ ] Swedish     [ ] Icelandic                 ???
???        [ ] Spanish    [ ] Norwegian   [ ] Russian                   ???
???        [ ] Croatian   [ ] Danish      [ ] Greek                     ???
???        [ ] Bulgarian  [ ] Turkish     [ ] Arabic                    ???
???        [ ] Hungarian  [ ] Romanian    [ ] Portuguese                ???
???        [ ] Hebrew     [ ] Hindi       [ ] Czech                     ???
???        [ ] Slovenia   [ ] Polish      [X] None  
             DVD 1:
: One Vision (Live)
: Tie Your Mother Down (Live Version)
: In The Lap Of The Gods (Live)
: Seven Seas Of Rhye
: Tear It Up (Live)
: A Kind Of Magic (Live)
: Under Pressure (Live)
: Another One Bites The Dust (Live)
: Who Wants To Live Forever (Live)
: I Want To Break Free (Live)
: Impromptu (Live)
: Brighton Rock Solo (Live)
: Now I'm Here (Live)
: Love Of My Life (Live)
: Is This The World We Created (Live) (You're So Square)
: Baby I Don't Care (Live)
: Hello Mary Lou (Goodbye Heart) (Live)
: Tutti Frutti (Live)
: Gimme Some Lovin' (Live)
: Bohemian Rhapsody (Live)
: Hammer To Fall (Live)
: Crazy Little Thing Called Love (Live)
: Big Spender (Live)
: Radio Ga Ga (Live)
: We Will Rock You (Live Version)
: Friends Will Be Friends (Live)
: We Are The Champions (Live)
: God Save The Queen (Live)

DVD 2 Wembley Unseen Including:
* Road to Wembley
: interviews
: backstage documentary and more
* Wembley unseen
: picture galley
: rehearsals
: friday concert medley
* Queen Cams - 4 songs multi-angle
1) One Vision
2) Under Pressure
3) Now I'm here
4) We're the champions
and many more......


Full Backup met DVD Rebuilder & Canopus ProCoder 2

2.am un dvd DL  pe hardul calculatorului IN FORMAT .ISO   Pt mine l-am ars cu ImgBurn pe un blank-DL ,dar cum pot sa splituiesc aceasta IMAGINE (acest fisier .iso) deoarece vreau sa-l copiez pt niste prieteni pe dvd-uri de 4,7 gb ??? Li se pare scump 100.ooo lei un DL !!!!
  Se poate splitui o imagine (.iso) ??? si cu ce program???

#23
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Winrar

#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postgamezcdr, on Apr 13 2008, 18:57, said:

Winrar
Cu RAR-ul il split-uiesti pentru transport, nu pentru a fi vizionat :deadtongue:
Eu stiu 2 programe pentru impartit un DVD9 in 2 DVD5: Clone DVD si DVDFab. Niciunul nu e gratis.
Ambele au multiple optiuni, inclusiv cea de 'split'. DVDFab pune meniul si pe cel de-al 2 lea disc daca vrei si are posibilitatea sa alegi ce sa puna pe fiecare disc.

#25
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005

View Postviceroy56, on Apr 13 2008, 21:42, said:

Cu RAR-ul il split-uiesti pentru transport, nu pentru a fi vizionat :deadtongue:
Eu stiu 2 programe pentru impartit un DVD9 in 2 DVD5: Clone DVD si DVDFab. Niciunul nu e gratis.
Ambele au multiple optiuni, inclusiv cea de 'split'. DVDFab pune meniul si pe cel de-al 2 lea disc daca vrei si are posibilitatea sa alegi ce sa puna pe fiecare disc.
1.DvdFab-Platinium il folosesc si eu ,dar nu stiu daca am un concert de 8 gb de forma AC-DC.iso   pot sa splituiesc imaginea pt 2 dvd-uri ??? Sau trebuie sa desfac inainte imaginea .iso si apoi folderul rezultat sa-l splituiesc.
Asta ma intereseaza Viceroy????
2.Oricum cel mai bine e sa-l ard cu ImgBurn pe un dvd  DL si apoi  acest dvd DL sa-l splituiesc !!! Tu ce zici???
3.Cu WinRar se poate dezarhiva aceasta imagine  .iso ,la acest lucru se referea amicul de mai sus !!!
  Merci si astept!!!!!!!!
Long Live Rock 'n' Roll !!!!

#26
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut ,nu inteleg de ce nu pot impartii (splitui) aceste 2 concerte .Au extensia .iso si am selectat pt a le splitui atit varianta de a taia direct imaginea,cit si dupa ce le-am dezarhivat cu WinRar folderul rezultat. a avut acelasi efect.
  Va pun si imaginii cu ce imi arata dupa dezarhivare cu winrar folderul VIDEO_TS !!!!  Oare lipseste ceva din structura dvd-ului ???
Le-am si comprimat pe un dvd normal de 4,7 gb folosind ShrinkDvd si nu au fost probleme ,au rulat atit pe un dvd extern E-Boda cit si pe Dvd-ul calculatorului.
  Ce pot face ???

Attached Files



#27
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut ,am rezolvat aceasta problema mai ales ca nu am mai primit nici un raspuns!!!! Nu aveti nici voi cum sa le stiti pe toate!!!!
Am instalat ultima varianta de DvdFab Platinum care vine impreuna cu DvdDecrypter,  versiunea 4 .
      Merge fara probleme  sa splituiesc imaginea ,cu versiunea 3 nu mergea !!!!!

#28
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut,am aceaste probleme la care incerc sa gasesc raspunsuri.PRIVIND PROGRAMUL DE ARS DVD-URI DL IMGBURN !!!!!
1.Am ars pina acum cca 20 de dvd-uri DL folosind ImgBurn,sint multumit de el,dar acum am intilnit aceasta situatie:nu pot arde acest dvd DL,va prezint si pozele cu mesajele primite de la programul ImgBurn!!!
2.Programul ImgBurn la inceput spune  Disc Information: : Supported Write Speeds: 4x, 6x, 8x .Va intreb ,pot oare fara a strica un dvd DL sa selectez si o viteza mai mica ,adica viteza de ardere de 2 X ???
   sau e obligatoriu sa respect viteza indicata de el din Disc Information ???
Ma puteti ajuta???

Attached Files



#29
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Din poze rezulta ca ceva nu e in regula cu imaginea ISO.
In prima poza programul spune clar: deschide fisierul mds, nu cel mdf. In cea dea doua poza, rezulta ca fisierul ISO e corupt.
Incearca sa deschizi cu VLC direct imaginea ISO cu Open File. Daca nu merge, sigur e ceva prost. WinRAR ce zice despre asest ISO? Daca-l deschizi cu DVDShrink merge?
Despre viteza de scriere: pe disc ce viteza scrie? De obicei ImgBurn afiseaza si viteze mai mari decat cea scrisa pe disc. Daca viteza scrisa pe disc este mai mica decat cea mai mica afisata, foloseste viteza scrisa pe disc. Daca NU, foloseste cea mai mica viteza afisata de ImgBurn.

Edited by viceroy56, 18 May 2008 - 18:54.


#30
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut si merci de sfaturi Viceroy!!!
1.-cu Shrinkdvd merge (il deschide si analizeaza) dar acest program doar comprima!!!!
  -cu Dvd Fab Platinium a mers sa-l splituiesc,l-am facut pt un prieten pe 2 dvd-uri de 4,7 gb.
  -singura problema a fost cind voiam sa ard aceasta imagine .ISO pe un dvd-DL folosind ImgBurn.numai acolo imi dadea acea eroare.Sincer nuy am folosit si Nero sa vad daca merge !!!!!
  -solutia aleasa de mine a fost sa-l dezarhivez cu WinRar si apoi l-am ars cu ImgBurn folosind optiunea Build & Write imagine pe dvd DL .A mers in acest caz.
2.-cind folosesc ImgBurg si vreau sa ard ceva  acest program imi indica ce viteze de scriere suporta dvd-ul DL  4,6,8 , pe dvd scrie 8X viteza maxima de scriere. Am vazut ca la ImgBurn plaja de viteze e larga si merge din 1 in 1.
   eu asta intrebam daca scriu cu viteza de 2X ,desi ImgBurn scrie ca discul suporta 4,6,8 X, fac o gresela???e posibil ca atunci cind il verifica,eu la toate activez si aceasta optiune ca dupa ce-l scriu sa mi-l si verifice, sa-mi gaseasca erori???
   sau acest program e atit de destept incit sa nu ma lase sa gresesc????
Multumesc

#31
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
De calitatea arderii unui dvd de 4,7 gb sau de 8,5 gb DL m-am convins folosind ImgBurn !!!!!
Dar un program la fel de bun si usor de folosit pt a inscriptiona dvd-uri LightScribe aveti idee !!!!! ce recomandati??? Nu pentru dvd-uri printabile (aici se foloseste imprimanta si nu ma intereseaza).

#32
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postcatalas, on Jun 11 2008, 13:27, said:

De calitatea arderii unui dvd de 4,7 gb sau de 8,5 gb DL m-am convins folosind ImgBurn !!!!!
Dar un program la fel de bun si usor de folosit pt a inscriptiona dvd-uri LightScribe aveti idee !!!!! ce recomandati??? Nu pentru dvd-uri printabile (aici se foloseste imprimanta si nu ma intereseaza).
Vezi pe lightscribe.com. Gasesti acolo program de scris pe DVD-uri LightScribe.
Dar calitatea inscriptionarii este jalnica in comparatie cu ce poti obtine cu jet de cerneal pe DVD-uri Verbatim printabile! Vorbesc din proprie experienta!
De efect este varianta LabelFlash, care deseneaza pe partea activa a DVD-ului, in zona neocupata de date! De efect, repet, nu si calitativ.
Am renuntat la a desena pe DVD-uri. Pe covers.cc gasesti majoritatea copertilor de DVD-uri, la calitate foarte buna si faci coperti pe hartie de calitate. Eu scriu cu imprimanta laser color, si daca nu verifici foarte atent, nu vezi diferenta intre o coperta "de fabrica' si ce printez eu.

#33
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut folosesc ImgBurn am un film in format ISO si am dat sa-l ard pe dvd DL si imi apare acest mesaj la inceputul arderii cum rezulta din imaginea de mai jos!
Nu stiu ce sa-i dau mai departe ca nu vreau sa stric un dvd DL ! e vreo eroare in structura dvd-ului ? poate repara prin ardere Imgburn acest lucru?
Mentinez ca l-am comprimat cu DvdFab-Platinum ,iar imaginea rezultata cind am ars-o pe un dvd5 nu a aparut acest mesaj. dar nu-mi convine sa comprim deoarece pierd fff mult din calitate.
Merci!

Attached Files

  • Attached File  dl.jpg   302.71K   15 downloads


#34
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
mai raspunde oare cineva aici? sau e lumea in concediu plecata?

#35
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
In principiu nu e nicio problema, poti sa dai continuare si sa arzi DVD-ul. Si eu am facut asa si n-am avut probleme.
Dar poti sa montezi imaginea intr-un drive virtual, sa copiezi directorul Video_TS pe PC(sau folosesti direct imaginea cu DVDDecrypter) si apoi sa creezi o imagine "compliant" cu ImgBurn. Programul iti va propune zona de Layer Break. Alege o zone marcata cu verde.
Imaginea rezultata o arzi normal apoi cu ImgBurn.

#36
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Merci Viceroy,am dat ok si a mers imgburn.
Dar citeodata mai apare acest mesaj la inceput! ai idee ce presupune? oricum dau continue si vad ca merge ,de altfel eu la toate inscriptionarile am si optiunea de  verificare  bifata!

1.Si mai este ceva la splituirea unui film  cu DvdFab Platinum vers 4 (in modul ISO este salvat pe hard) .desi filmul -imaginea are la proprietati cca 7,31 Gb  cind vreau sa-l splituiesc pt a pune filmul pe 2 dvd-uri imi rezulta conform imaginii de mai jos disc1 de 3572 Mb si disc 2  de 1394 Mb ! E clar ca lipsesta ceva deoarece ii dau si sa pastreze menu pe dvd-ul 2 si ar trebui ca cele 2 dvd-uri rezultate daca le adun sa dea mai mult de 7,31 Gb .
Ati intilnit si voi asemenea problema?
2.ce inseamna daca as bifa Jump to split title when disc inserted ? eu l-am lasat debifate ,dar ce actiune ar avea?
Merci si astept lamuriri .

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate