Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

DVD de 8 gb to DVD normal (de 4.3 gb)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
am niste concerte pe dvd si au 8 gb si doresc sa le fac tot dvd dar nu mai mare decat un dvd clasic. am incercat sa le convertesc cu DVD strink , dar nu mi-l face mai mic de 4,8 gb , deci nu imi incape pe un blank dvd normal. am nevoie sa-mi recomandati un program cu care sa pot comprima dvd-ul cat doresc eu. eventual cu o interfata cat mai intuitiva sau usor de folosit ca sunt ca, noob in encodari.
merci anticipat.

#2
icsukahu

icsukahu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2007
sal. ptr.a ''taia'' un dvd 8g (dvd fab platinum) este perfect si iti lasa si calitatea(2dvd-4g) daca renunti la calitate atunci ti-l face si pe un singur dvd si va rula perfect. din nero recod poti si de acolo dar nu-ti lasa meniul.

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Singura posibilitate sa NU mearga DVD Shrink este ca discul sa aiba foarte multe meniuri/bonusuri/trackuri audio/etc/etc/etc.
Deci ai putea sa renunti la citeva chestii din alea si sigur merge. Eu am facut si din alea de 9 Gb full si au mers perfect.

#4
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
icsukahu, nu am inteles ce vrei sa spui. :confuzzled:

queensoft, nu prea are chestii d'alea...are numai videoclipuri .

#5
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
am rezolvat! am mai encodat inca o data pe cel de 4,8 gb si acum am putut muta sliderul pt capacitate exact cat doream ca sa iasa, mai exact la 4,3 gb. merci la toata lumea pt sugestii!:)

#6
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut,eu am citeva dvd-uri originale din 2007( de cca 8 Gb fiecare, produse in Romania) si am incercat cu Dvd-Shrink sa le fac pe 2 calculatoare diferite .Nu pot sa fac dacit 4% si 8% din ele apoi imi apare eroare.Ma puteti sfatui ce sa fac? Precizez ca anul trecut functiona fara probleme.Mai exista si alt program sa fac acest lucru? sa foloseasca ei alt soft pt protectia dvd-urilor originale?
   Multumesc.

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Si cam ce eroare apare?! Sau ne lasi pe noi sa ghicim?
Si vezi ca s-a mai discutat problema asta en gross pe aicea, probabil au fost recomandate si alte programe (DVD Fab sau DVD Lab Pro, nu mai stiu exact care din ele...)

#8
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005

View Postqueensoft, on Jul 2 2007, 11:05, said:

Si cam ce eroare apare?! Sau ne lasi pe noi sa ghicim?
Si vezi ca s-a mai discutat problema asta en gross pe aicea, probabil au fost recomandate si alte programe (DVD Fab sau DVD Lab Pro, nu mai stiu exact care din ele...)
  Am rezolvat problema,am folosit  intii DvdFab HD Decrypter (ambele Full Disc si Main Movie "numai filmul fara menu si bonus" )si apoi am aplicat Shrink Dvd pt compresie. Oricum un dvd original, dar de 6gb a mers de la inceput cu Shrink Dvd .Curios de ce a aparut eroare la cele de 8Gb tot originale.
  Merci ,oricum  :cheers:   Long Live Rock'n'Roll

#9
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Spuneti-mi si mie va rog cum pot uni 2 dvd pe care le-am taiat cu Magic DVD Copier? DVD original avea 8GB si l-am impartit in 2 dvd de 4 GB...?

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cu DVDReake sau VobBlanker?
Ar fi trebuit ca programul tau "magic" sa aiba si optiune de unire.

enjoy,
Mtz

#11
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View PostMtz, on Aug 13 2007, 13:10, said:

Cu DVDReake sau VobBlanker?
Ar fi trebuit ca programul tau "magic" sa aiba si optiune de unire.

enjoy,
Mtz

Iaka n-avea.....Am sa incerc...Multumesc oricum...

#12
crisena

crisena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2006
Salut tuturor,

Problema mea este exact opusul acestui topic. Am initiat un topic nou, dar nu am primit nici un raspuns si de aceea am scris aici. Sper ca ma puteti ajuta.
Am doua DVD-uri de 4,7 GB cu un concert. Acestea cred ca au fost obtinute dintr-unul original care initial cred ca a fost de 8,5 GB. Problema e ca meniu-rile lucreaza doar cu informatiile de pe primul disc, al doilea disc pur si simplu este redat ca un fisier video continuu. As dori sa le lipesc la loc chiar daca va trebui sa-l ard apoi pe un disc dual layer. Cum pot face acest lucru in asa fel incat sa obtin discul initial astfel incat meniu-rile sa fie active pentru intreaga informatie.
Imi cer scuze daca intrebarea mea isi gaseste raspuns pe vreun topic pe aici, in cazul acesta va rog doar sa ma ghidati catre acel topic.

Va multumesc

Crisena

#13
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut, eu am  2 dvd-uri de 8Gb originale (concerte cu Ac-Dc si Electric Light Orchestra )  si vreau sa le pun pe dvd-dual layer .
Obtin aceeasi calitate folosind pt copiere Dvd Fab Decrypter sau Dvd Shrink ,adica vreau 100% caliatate imagine + sunet ,ca oricum dau 100.000 lei pe un blank dual layer marca Verbatim???
  Sint prea bune aceste 2 concerte sa le impart cu DvdFab Platinium,MA INTERESEAZA SA NU PIERD DIN CALITATE CIND LE DECRIPTEZ !!!!!

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postcatalas, on Mar 24 2008, 20:46, said:

Salut, eu am  2 dvd-uri de 8Gb originale (concerte cu Ac-Dc si Electric Light Orchestra )  si vreau sa le pun pe dvd-dual layer .
Obtin aceeasi calitate folosind pt copiere Dvd Fab Decrypter sau Dvd Shrink ,adica vreau 100% caliatate imagine + sunet ,ca oricum dau 100.000 lei pe un blank dual layer marca Verbatim???
  Sint prea bune aceste 2 concerte sa le impart cu DvdFab Platinium,MA INTERESEAZA SA NU PIERD DIN CALITATE CIND LE DECRIPTEZ !!!!!
Ce are s... cu prefectura? Decriptarea nu afecteaza in nici un fel calitatea materialului de pe DVD.
Eu zic sa le copiezi mai bine cu ImgBurn. Prietenii stiu de ce!

#15
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005

View Postviceroy56, on Mar 24 2008, 20:58, said:

Ce are s... cu prefectura? Decriptarea nu afecteaza in nici un fel calitatea materialului de pe DVD.
Eu zic sa le copiezi mai bine cu ImgBurn. Prietenii stiu de ce!
Merci,sincer nu auzisem de acest ImgBurn !!! Eu am facut pina acum cu Nero 7 scrierea blank-urilor dual-layer.A mers fff bine,dar vad ca acesta e peste el !!!!
Poti sa-mi dai mai multe detalii???
1.Spre exemplu ce trebuie selectat cind copiez un dvd original de 8,5 gb pe un dual layer???
2.Daca am dvd-ul pe hard, unul de 4,20 gb, aici stiu ca la Nero selectez optiunea Dvd-video .La ImgBurn ce selectez ca un dvd stand alone sa-l citeasca indiferent de marca????
3.Acest ImgBurn poate copia dvd-urile originale???adica nu mai trebuie sa le copiez in hard cu Dvd Fab Decrypter ????ma gindesc ca au protectie !!!!

#16
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Vezi AICI. Are un Wizzard de unde alegi prima data sa creeze imagine din disc, apoi optiunea sa scrie imaginea pe blank.
Este urmasul lui DVD Decrypter!

#17
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut ,am folosit acest program ImgBurn pt a trage 2 dvd-uri originale (concerte ) pe dvd-DL .As avea citeva intrebari legate tot de acest program (o comparatie-similitudine cu Nero ):
1. cum pot trage filme in format divx pe dvd-uri normale de 4,7Gb?ce trebuie sa selectez si mai ales cum? cu Nero selectam DVD -ROM Iso (prima optiune din bara) apoi drag & drop fisierele cu filme . cu acesta cum procedez??
2.daca am filme in format dvd pe hard-ul calculatorului (nu originale) cum le pot trage cu ImgBurn? cu Nero folosesc DVD-Video ,optiunea a -III-a din bara. apoi drag & drop numai la folderul Video_TS .
  Merci !!!

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Folosesti din Wizzard optiunea Create Image from Files, in ambele cazuri.
Atentie la DVD, sa ai structura DVD creata: Audio_ts si Video_ts, cu fisierele aferente.
Dupa ce creezi imaginea, o arzi pe CD/DVD.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate