Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

HDD Server Retea sau NAS ( Network Attached Storage )

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postbonygy, on 6th January 2012, 13:43, said:

Scuze ca ma bag ca "musca-n... unde vreti voi"...
Nu se poate face o instalatie mai ieftina pentru acest scop, cu un hdd extern si un adaptor ca acesta?
Spun ca si pe mine m-ar interesa, da' nu vreau sa arunc banii pe un asemenea sistem scump.

NAS are functii pe care nu le are acest adaptor. de exemplu

1. http, ftp, mail server si firewall
2. torrent client.
3. posibilitatea  de a crea share pentru utilizatori protejata cu parola.

#110
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
este corect ceea ce spune starpom, plus ca nu m-as baza pe un adaptor chior (4 fire!!!) de 0.75 USD pentru accesul datelor mele. De orice fel ar fi ele.

#111
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006
Am un MBWE II 2TB - White Light pe care as dori sa-l vand. Va rog sa-mi recomandati un nas care sa suporte 4 hdd de 2TB.

#112
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
am doua Synology DS411+, in configuratia ceruta de tine. Se misca foarte bine pana acum.

#113
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View PostTyby, on 23rd April 2012, 15:35, said:

am doua Synology DS411+, in configuratia ceruta de tine. Se misca foarte bine pana acum.
Sper sa vand repede vechiul NAS ca sa mai pun ceva banuti si sa cumpar unul nou.
Am gasit Qnap - NAS TS-412 la 1500 RON; crezi ca DS411+ merita diferenta de bani?

Edited by GreuHip, 24 April 2012 - 08:18.


#114
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
uita-te si matale la diferentele dintre produse aici:

http://www.evomag.ro...IdProdus4=63000

Tu esti cel care decide daca merita sau nu.

#115
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View PostTyby, on 24th April 2012, 15:33, said:

uita-te si matale la diferentele dintre produse aici:

http://www.evomag.ro...IdProdus4=63000

Tu esti cel care decide daca merita sau nu.
pot configura 2 hdd de 2tb raid 1 ca peste ceva timp sa mai adaug 2 hdd de 1 tb si sa fac un raid 0 fara sa afecteze primul raid?

#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am un DS 1010+ si un DS 109 , sunt foarte multumit de ele, mai ales de primul, al doilea fiind mai moscait, dar ce ii pot cere cand a costat de 4 ori mai putin decat primul?

Partea mai incurcata e cu configurarea Bind, pe care nu prea o poti face decat daca apelezi la DNS Mask,  in care mi-am cam prins urechile .....e dar asta e o alta poveste...

Am probat si partea de supraveghere video cu o camera IP, se descurca bine.

Am inca 4 modele diferite de NAS-uri dar Synology e deasupra, recomand.

Edited by MembruAnonim, 24 April 2012 - 19:06.


#117
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View PostGreuHip, on 24th April 2012, 18:26, said:

pot configura 2 hdd de 2tb raid 1 ca peste ceva timp sa mai adaug 2 hdd de 1 tb si sa fac un raid 0 fara sa afecteze primul raid?

da, fara discutie. Desi configuratia RAID 0 pe NAS eu nu prea o gasesc utila. Pe DS411+ pe gigabit te invarti la peste 90 MBytes / sec viteza de scriere sustinuta pe NAS. Pe iSCSI sta undeva pe la 200 MBytes/sec (probabil si ceva cache). Urmatoarele scrieri pe iSCSI pentru aceleasi fisiere au dat viteze ametitoare (caching involved). Nu am mai prins si scriere fara caching pe iSCSI, insa nu cred ca are asa mare relevanta.

PS: DS411+, 2 HDD pentru NAS, 2 HDD pentru iSCSI. Seagate 2 TB, 64 MB, 5900 RPM

PPS: mesterx, chiar nu poti compara cele doua unitati pe care le ai! :)

Attached Files



#118
eBE

eBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.03.2003
Dar pentru homamade NAS ce versiune folositi ? Vreau sa instalez pe un computer mai vechi un NASLinux cum ar fi de exemplu http://www.freenas.org/

A mai incercat cineva si alte versiuni ?

#119
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
FreeNas are bug-uri inca foarte mari in special la sistemul de fisiere, am testat si nu mi-a placut deloc. Daca vrei o solutie Linux buna, solida, scalabila si de incredere incearca OpenFiler.

Edited by biogood, 05 August 2012 - 19:21.


#120
bamse76

bamse76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2012
Salut, sunt afon in treaba asta, daca ma puteti ajuta va raman profund recunoscator. :D Vreau sa achizitionez un HDD extern pe care o sa-l folosesc pentru stocare date si streaming video,audio( sper ca am zis corect, adica sa rulez filme, poze sau sa ascult muzica direct de pe el, in retea) Detin 2 laptop-uri, un tv Panasonic cu dlna, legat la retea prin rj45, doua telefoane cu android si un router wireless Linksys wrt160nl. Ma hotarasem la acest model, Western Digital My Book LIVE 1TB, 3.5", dar am citit undeva ca pentru performante optime ar trebui sa lucreze cu un router care stie Gigabit??? Ce solutii aveti pentru problema mea? Bugetul ar trebui sa se incadreze in 400-600 ron.Astept umil sfaturile voastre. Multumesc anticipat.

#121
DIA_p

DIA_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.09.2010

View Postbamse76, on 13 noiembrie 2012 - 00:40, said:

Salut, sunt afon in treaba asta, daca ma puteti ajuta va raman profund recunoscator. Posted Image Vreau sa achizitionez un HDD extern pe care o sa-l folosesc pentru stocare date si streaming video,audio( sper ca am zis corect, adica sa rulez filme, poze sau sa ascult muzica direct de pe el, in retea) Detin 2 laptop-uri, un tv Panasonic cu dlna, legat la retea prin rj45, doua telefoane cu android si un router wireless Linksys wrt160nl. Ma hotarasem la acest model, Western Digital My Book LIVE 1TB, 3.5", dar am citit undeva ca pentru performante optime ar trebui sa lucreze cu un router care stie Gigabit??? Ce solutii aveti pentru problema mea? Bugetul ar trebui sa se incadreze in 400-600 ron.Astept umil sfaturile voastre. Multumesc anticipat.
Recent mi-am achizitionat si eu un My Book Live de 3TB , in primul rand pt back-up apoi pt streaming de filme 1080p. Nu am un router deocamdata, sunt legat direct la modem-ul de la provider, stupid me nu m-am gandit ca imi trebuie.
Ideea e ca la 11MB/s pe cablu si 1,7MB/s pe wifi, filmele sacadeaza. Da, chiar si la 11MB/s. Habar nu am de ce. Am citit unele chestii pe net in legatura cu viteza de streaming si pt un blueray este intre 3 si 6MB/s, si asta pt blueray-uri de 40-60Gb.
Deci nu stiu cum sta treaba deocamdata, tre sa imi iau un router mai sanatos si apoi vad cum sta treaba.

Ca recomandare te sfatuiesc sa iei ceva si pe USB. Din pacate My Book Live-urile de 1,2,3TB nu au USB inclus. Nu inteleg de ce.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate