Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

recomandare laptop pana in maxim 4000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
As avea si eu nevoie de ajutor in alegerea unui laptop care sa se incadreze in general intre 3000 si 4000 lei.
Am cautat si eu si am gasit ceva de genul:
http://www.emag.ro/n...0gb--pF3T-AP021
http://www.emag.ro/n...0gb--pA6JA-Q088
http://www.emag.ro/n...--pLX.TF506.034
http://www.emag.ro/n...PSAECE-005005G3
http://www.emag.ro/n...pDell-6400LT-21

Laptopul o sa il folosesc pentru office, muzica, filme (nu au mari cerinte) dar si pt jocuri si de aceea as dori o placa video buna.
Jocurile preferate sunt de regula de strategie dar mai nou si acestea au cerinte din ce in ce mai mari(mai merge si un carbon din cand in cand).
Ar trebui sa imi mearga bine si un AutoCAD 2006 pentru ca ma folosesc de el.

Si daca as putea as face si un upgrade de memorie la 2g, ca sa nu am probleme cu o instalare a sistemului de operare Vista.

Personal parca as merge pe dell dar nu stiu cum se descurca placa video.
Astept parerile voastre si daca stiti si alte modele mai bune linkuri catre acestea.

#2
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Eu as alege alegerea in urmatoarea ordine.

1. Dell Inspiron 6400 procesor T7200 2.0 GHz, 2GB RAM, 120GB HDD, placa video X1400. Am un coleg care are varianta cu 1GB de memorie ram, ii merg cam toate jocurile pe detalii medii, ce sa mai spun, e o bijuterie de laptop. Baterie tine cam 3 ore, 3 ore si 30 min. Nu se incalzeste mai deloc.

2. Acer Aspire AS9304WSMI procesor TL56 1,8 GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, placa nVidia GeForce 7600. In mod cert jocurile vor merge mai bine pe acest notebook, desi are un procesor ceva mai slab. Deasemenea, are display de 17 inci (ceea ce poate constitui mai degraba un avantaj), si este mai greu cu aprox. 700 de grame. Ca si curiozitate, varianta de 15.4 inci a acestui laptop costa cu cca. 500 lei mai mult. Bateria tine 2 ore. Din cauza placii grafice mai performante, e foarte posibil sa fie un laptop un pic mai caldut (desi dimensiunea mai mare ar putea intr-un fel sa compenseze chestia asta)

Edited by Jacques, 16 June 2007 - 16:37.


#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://www.emag.ro/n...--pLX.AFQ0X.012 despre ăsta ce părere ai? Este mult mai puternic ca și configurație decât ce ai indicat tu!

#4
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 Jacques, on Jun 16 2007, 17:34, said:

Eu as alege alegerea in urmatoarea ordine.

1. Dell Inspiron 6400 procesor T7200 2.0 GHz, 2GB RAM, 120GB HDD, placa video X1400. Am un coleg care are varianta cu 1GB de memorie ram, ii merg cam toate jocurile pe detalii medii, ce sa mai spun, e o bijuterie de laptop. Baterie tine cam 3 ore, 3 ore si 30 min. Nu se incalzeste mai deloc.

2. Acer Aspire AS9304WSMI procesor TL56 1,8 GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, placa nVidia GeForce 7600. In mod cert jocurile vor merge mai bine pe acest notebook, desi are un procesor ceva mai slab. Deasemenea, are display de 17 inci (ceea ce poate constitui mai degraba un avantaj), si este mai greu cu aprox. 700 de grame. Ca si curiozitate, varianta de 15.4 inci a acestui laptop costa cu cca. 500 lei mai mult. Bateria tine 2 ore. Din cauza placii grafice mai performante, e foarte posibil sa fie un laptop un pic mai caldut (desi dimensiunea mai mare ar putea intr-un fel sa compenseze chestia asta)

Intradevar cum spuneam si eu dell-ul ar fi prima optiune dintre cele de mai sus.
Cu al doilea model chiar m-ai pus pe ganduri.
Acum nu prea pricep de ce e asa ieftin modelul asta, pentru ca  eu credeam ca sunt mult mai scumpe modelele cu o diagonala mai mare a diplay-ului.

Are cineva un asemenea laptop? Recomandati achizitionarea unui laptop de 17 in conditiile in care o sa il scot din casa sa zic odata pe saptamana?

 ripper, on Jun 16 2007, 17:36, said:

http://www.emag.ro/n...--pLX.AFQ0X.012 despre ăsta ce părere ai? Este mult mai puternic ca și configurație decât ce ai indicat tu!

Intradevar un model bine pus la punct.
Placa video face tot in aceasta configuratie.
Are si un hdd destul de incapator, memorie 2g, procesor dual core.

Ce ar fi un dezavantaj ar fi garantia de doar 1 an a acestui laptop.

La laptopul acesta vad ca nu e nici un comentariu al cumparatorilor.
Are cineva acest model ca sa i-mi spuna si mie o parere ?

Edited by ripper, 16 June 2007 - 17:13.


#5
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Clar, daca nu intentionezi sa te deplasezi prea mult cu el e indicat unul cu diagonala de 17 inci. Mai ales daca esti si gamer, cu siguranta asta ar fi alegerea cea mai potrivita.

In legatura cu Acer-urile de mai sus (atat cel recomandat de mine, cat si cel indicat de ripper), sunt modele foarte noi, abia aparute pe piata, si din aceasta cauza nu sunt comentarii pe site, deci slabe sperante sa fie cineva care sa vina sa-ti spuna vreo parere despre ele (cel putin la momentul actual).

#6
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 Jacques, on Jun 16 2007, 18:20, said:

Clar, daca nu intentionezi sa te deplasezi prea mult cu el e indicat unul cu diagonala de 17 inci. Mai ales daca esti si gamer, cu siguranta asta ar fi alegerea cea mai potrivita.

In legatura cu Acer-urile de mai sus (atat cel recomandat de mine, cat si cel indicat de ripper), sunt modele foarte noi, abia aparute pe piata, si din aceasta cauza nu sunt comentarii pe site, deci slabe sperante sa fie cineva care sa vina sa-ti spuna vreo parere despre ele (cel putin la momentul actual).

Mersi mult pentru sfaturi.
Acum  cu laptopul asta de 17 inchi am intrat mai mult in ceata decat eram inainte.
Un mare gamer nu sunt dar nici nu vreau ca atunci cand vreau sa joc un joc sa ma uit la el cum sacadeaza sau mai rau nu merge deloc. Mai fac si eu un joc la 2-3 zile.
In rest as vrea sa scap sa stau seara pe scaun la calculator si sa ma tavalesc si eu cu laptopul prin pat cand mai citesc pe softpedia,mai lucrez ceva pt job sau mai privesc un film bun.
Deci as vrea sa nu se incalzeasca prea tare.

#7
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Adevarul este ca alegerea nu e nici pe departe foarte usoara. La laptopul cu display de 17 toli ai o rezolutie mai mare, deci incape mai multa informatie pe ecran (iti dai seama ca asta e un mare avantaj). Filmele iarasi se vad mai bine, mai precis trebuie sa stai ceva mai departe de el cand te uiti la ele. Si pentru jocuri esti avantajat de ecranul mai mare, evident. Pana acum am spus lucrurile de bine

De rau, hmm.. probabil e ceva mai greu de transportat, doar are vreo 700 de grame in plus, ceea ce pana la urma eu zic ca nu e chiar atat de mult. Cand il tii in poala iarasi o sa-l resimti ceva mai greu. Acum depinde si de cat de mult o sa-l tii pe masa si cat in poala. Daca-l tii doar din cand in cand pe picioare si mai mult pe masa recomand 17 toli. Pe de alta parte, daca il vei folosi preponderent in poala atunci ia-ti-l pe cel cu diagonala mai mica (15.4"). Deasemenea, notebook-ul cu display mai mare tinde sa consume ceva mai repede bateria.

Pana la urma diferenta e de 1,6 toli, care inseama cam 4 cm, deci nu e foarte mult, totusi nici putin nu e (se simte).

Acum ramane sa te hotarasti intre sisteme. Intre un Dell si un Acer: practic alegerea pe care trebuie sa o faci este intre un procesor puternic si o placa video medie sau un procesor mediu si o placa video puternica. Ambele au avantajele si dezavantajele lor. Parerea mea este ca Acer-ul ti s-ar potrivi mai bine, dar oricum sunt convins ca orice alegere ai face vei fi multumit. Un alt avantaj al Dell-ului ar fi faptul ca deja e demul pe piata cu acest model, multa lume l-a cumparat si pana acum a fost multumita de el. De cealalata parte, Acer-ul este un produs prea nou pentru a exista pareri (sau review-uri) despre el, si in special despre fiabilitatea lui.

Edited by Jacques, 16 June 2007 - 19:10.


#8
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 Jacques, on Jun 16 2007, 20:07, said:

Adevarul este ca alegerea nu e nici pe departe foarte usoara. La laptopul cu display de 17 toli ai o rezolutie mai mare, deci incape mai multa informatie pe ecran (iti dai seama ca asta e un mare avantaj). Filmele iarasi se vad mai bine, mai precis trebuie sa stai ceva mai departe de el cand te uiti la ele. Si pentru jocuri esti avantajat de ecranul mai mare, evident. Pana acum am spus lucrurile de bine

De rau, hmm.. probabil e ceva mai greu de transportat, doar are vreo 700 de grame in plus, ceea ce pana la urma eu zic ca nu e chiar atat de mult. Cand il tii in poala iarasi o sa-l resimti ceva mai greu. Acum depinde si de cat de mult o sa-l tii pe masa si cat in poala. Daca-l tii doar din cand in cand pe picioare si mai mult pe masa recomand 17 toli. Pe de alta parte, daca il vei folosi preponderent in poala atunci ia-ti-l pe cel cu diagonala mai mica (15.4"). Deasemenea, notebook-ul cu display mai mare tinde sa consume ceva mai repede bateria.

Pana la urma diferenta e de 1,6 toli, care inseama cam 4 cm, deci nu e foarte mult, totusi nici putin nu e (se simte).

Acum ramane sa te hotarasti intre sisteme. Intre un Dell si un Acer: practic alegerea pe care trebuie sa o faci este intre un procesor puternic si o placa video medie sau un procesor mediu si o placa video puternica. Ambele au avantajele si dezavantajele lor. Parerea mea este ca Acer-ul ti s-ar potrivi mai bine, dar oricum sunt convins ca orice alegere ai face vei fi multumit. Un alt avantaj al Dell-ului ar fi faptul ca deja e demul pe piata cu acest model, multa lume l-a cumparat si pana acum a fost multumita de el. De cealalata parte, Acer-ul este un produs prea nou pentru a exista pareri (sau review-uri) despre el, si in special despre fiabilitatea lui.

Pai asta m-ar interesa cel mai mult, sa fie fiabil.
Adica sa nu ma trezesc cu o gramada de probleme si sa stau cu el mai mult pe la garantie.
Mai astept si eu vreo 3-4 zile si pe urma o sa iau o decizie finala pentru ca banii ii am deja.
In proportie de 80% cred ca o sa merg pe dell.

#9
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Personal, nu cred ca o sa ai probleme cu fiabilitatea nici la Acer, mai ales ca pana la urma e vorba de un brand recunoscut la nivel international, iar modelul este unul nou (deci si tehnologia e imbunatatita). Acum mi-am adus aminte ca am o prietena care are un Acer (dar model mult mai slab decat asta), l-a cumparat in noiembrie anul trecut, iar pana acum n-a avut probleme cu el. Parerea mea este ca fiabilitatea tine si putin de noroc. Oricum, ai garantie, asa ca n-ar trebuie sa-ti faci prea multe probleme din cauza asta.

#10
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
17 toli inseamna, intr-adevar mai multa informatie pe ecran DOAR daca rezolutia este mai mare decat in cazul unui 15.4 toli. bineinteles, rezolutia mai mare presupune (bine setata) si ergonomie mai mare mai ales daca vrei sa folosesti laptop-ul pentru multimedia intens. In aplicatii word, spre exemplu, in opinia mea, rezolutia mare implica un dezavantaj. Chiar zilele astea, chinuindu-ma cu fitzuicile pentru licenta  :notangel:  am observat ca trebuie sa setez zoom-ul in word undeva pe la 150% pe un lcd de 17' 1680 x 1050. cu zoom-ul la 100% imi era destul de greu sa paginez, sa fac alineate si cel mai important sa aranjez pe coloane...
Ergonomia si lizibilitatea sunt date si de alti factori, de exemplu, constructia panoului, luminozitatea, tipul ecranului protectiv "Super Bright" "glossy" sau cum le-or mai zice...
In principiu, sa nu ma abat prea mult de la topic :) Notebook-ul din recomandarea lui ripper mi se pare cel mai reusit din cele de mai sus din prisma raportului pret/performanta.

#11
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Nu vorbim aici doar la modul general. In general, un laptop de 17 toli are rezolutia mai buna (mai sunt si exceptii, dar foarte putine).

Ceea ce mi s-a parut ciudat in postul tau e la partea cu In aplicatii word, spre exemplu, in opinia mea, rezolutia mare implica un dezavantaj. Eu personal nu sunt de acord cu asta. Mai ales in word, unde cu cat ai rezolutia mai mare cu atat ai o vedere mai buna de ansamblu asupra paginii.

Si eu sunt de acord cu faptul ca ceea ce a recomandat ripper e bun, dar mi se pare foarte ciudat sa platesti 500 de lei mai mult pentru un display mai mic.

#12
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 Jacques, on Jun 16 2007, 21:52, said:

Nu vorbim aici doar la modul general. In general, un laptop de 17 toli are rezolutia mai buna (mai sunt si exceptii, dar foarte putine).

Ceea ce mi s-a parut ciudat in postul tau e la partea cu In aplicatii word, spre exemplu, in opinia mea, rezolutia mare implica un dezavantaj. Eu personal nu sunt de acord cu asta. Mai ales in word, unde cu cat ai rezolutia mai mare cu atat ai o vedere mai buna de ansamblu asupra paginii.

Si eu sunt de acord cu faptul ca ceea ce a recomandat ripper e bun, dar mi se pare foarte ciudat sa platesti 500 de lei mai mult pentru un display mai mic.
Corect, cu cat rezoltuia mai mare cu atat calitatea mai buna, dar si valoarea DPI este mai mare pe cand intr-un document word aceasta este constanta pentru portabilitate... Eu ma plang pentru faptul ca trebuie sa folosesc functia zoom a word-ului (in cazul meu, Office XP pentru ca m-a lovit si pe mine.. legalitatea si doar pentru versiunea asta aveam licenta) pentru a citi textul scris, de exemplu cu Times New.. la dimensiunea 10 sau 12.
Acelasi lucru este valabil si in cazul anumitori website-uri fara HTML dinamic, unde rezolutia pentru care sunt optimizate este mai mica decat 1680x1050 ai mei si, la un maximize al browser-ului, pagina in sine imi ocupa doar 60-70 % din ecran, restul ramanand un background alb. Asta doar in cazul anumitor website-uri, bineinteles.

Am sustinut recomandarea lui ripper, chiar daca display-ul este de 15.4' pentru ca am avut pe mana un asemenea model si eu unul, am fos incantat de el. Bineinteles, daca omul doreste 17' sunt cateva solutii si pentru el. Dar va trebui sa hotarasca asupra ce castiga (spatiu pe desktop) si asupra a ce renunta - portabilitate, pentru ca, de ce sa nu recunoastem, un 17' atarna mai greu decat un 15' sau 15.4'

#13
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Ai dreptate. Si eu scriu de pe un 15,4, dar sunt convins ca nu m-ar deranja un 17 (asta pentru ca am avut ocazia sa testez unul). Chestia e ca aici e vorba de doua laptopuri cu caracteristici identice, singura diferenta fiind ca cel cu diagonala mai mare e mai ieftin cu 500 de lei.

Legat de portabilitate, a spus ca n-are nevoie foarte mult de asa ceva. Si, oricum, prespun ca e tanar si poate sa transporte intre 700 si 900 de grame in plus :)

Oricum, decizia nu e usor de luat. Ii recomand sa mai astepte cateva zile ca sa fie sigur ca va cumpara ceea ce i se potriveste cel mai bine.

#14
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
De tinut cont ca un laptop cu ecran de 17 va avea loc de o baterie mai mare. Eu pe al meu am baterie ce tine pana la 4 ore daca sunt cuminte sau 1.5-2 ore daca ii dau bine de lucru.

#15
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 hubbabub1601, on Jun 16 2007, 22:08, said:

Corect, cu cat rezoltuia mai mare cu atat calitatea mai buna, dar si valoarea DPI este mai mare pe cand intr-un document word aceasta este constanta pentru portabilitate... Eu ma plang pentru faptul ca trebuie sa folosesc functia zoom a word-ului (in cazul meu, Office XP pentru ca m-a lovit si pe mine.. legalitatea si doar pentru versiunea asta aveam licenta) pentru a citi textul scris, de exemplu cu Times New.. la dimensiunea 10 sau 12.
Acelasi lucru este valabil si in cazul anumitori website-uri fara HTML dinamic, unde rezolutia pentru care sunt optimizate este mai mica decat 1680x1050 ai mei si, la un maximize al browser-ului, pagina in sine imi ocupa doar 60-70 % din ecran, restul ramanand un background alb. Asta doar in cazul anumitor website-uri, bineinteles.

Am sustinut recomandarea lui ripper, chiar daca display-ul este de 15.4' pentru ca am avut pe mana un asemenea model si eu unul, am fos incantat de el. Bineinteles, daca omul doreste 17' sunt cateva solutii si pentru el. Dar va trebui sa hotarasca asupra ce castiga (spatiu pe desktop) si asupra a ce renunta - portabilitate, pentru ca, de ce sa nu recunoastem, un 17' atarna mai greu decat un 15' sau 15.4'

Cred ca as prefera un 15 inchi.
Nu o sa stau cu laptopul pe birou pt ca acolo am desktop-ul si asta il iau tocmai ca sa mai lenevesc in pat cu calculatorul.
Si cum am mai zis daca o sa il plimb odata pe saptamana dar principalul e sa pot sta lejer cu el pe picioare si cred ca un 17 e prea mare pt nevoile mele.
Acum ramane sa ma hotarasc intre dell 6400 si acer-ul recomandat de ripper.

#16
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
eu as merge pe mana acelui acer de 15"

#17
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
Am gasit unul mai bun cred si a mai crescut si pusculita
http://www.emag.ro/n...iness--pRU482EA
Si mai fac si upgrade la 2g memorie.

Trebuie sa ma hotarasc pana maine seara ce comanda sa fac pentru ca vand desktopul si raman fara calculator.
Aveti ceva comentarii despre acest model? Sau as putea alege altceva in banii astia?
Acum pot sa merg pana in maxim 5000lei.

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
HP-ul este OK, sau uite și altă variantă: http://www.emag.ro/n...79-Dell-PrecM65

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate