Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recomandare laptop pana in maxim 4000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 ripper, on Jul 8 2007, 15:45, said:

Păi acel HP văd că este 5700 ron... nu se merită să dai atât pe el, când există Dell-ul mai ieftin și cu o configurație mai bună!

Pe mine ma intereseaza daca placile video se pot compara ca performante.
Pentru ca as da 500 roni in plus numai ca sa am un hp si pentru ca sa il privesc cu placere cand il deschid.
M-am tot uitat de ieri la dell-ul acela si imi place deloc cum arata.
Ca si configuratie e excelent.

Dar acest laptop probabil ca o sa il iau pentru 2-3 ani si nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca luam altceva.
E super greu sa fac alegerea finala.

#38
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cele 2 plăci grafice sunt aproximativ indentice din punct de vedere al punctajelor scoase în benchmark-uri!
Dacă ai ceva împotriva la Dell și îți place mai mult acel HP, nu văd de ce mai stai pe gânduri! E alegerea ta și banii tăi!

#39
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 ripper, on Jul 8 2007, 15:58, said:

Cele 2 plăci grafice sunt aproximativ indentice din punct de vedere al punctajelor scoase în benchmark-uri!
Dacă ai ceva împotriva la Dell și îți place mai mult acel HP, nu văd de ce mai stai pe gânduri! E alegerea ta și banii tăi!

Mersi pentru sfaturi.
Cred ca o sa iau pana la urma hp-ul ala cu 2g ram.

#40
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
uite ce am gasit cu placa video ATI Mobility Radeon X2300 graphics   HP 6910p si vezi aici mai multe detalii  Hp.com

#41
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 schumy1502, on Jul 8 2007, 17:34, said:

uite ce am gasit cu placa video ATI Mobility Radeon X2300 graphics   HP 6910p si vezi aici mai multe detalii  Hp.com

Dupa cate am vazut eu in benchmark sta cam prost cu placa video.

#42
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
sa va edificati

#43
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Poshtashule, eu zic ca se merita HP-ul ala. Procesorul ceva mai bun, hddul mai mic, dar mai performant, alaturi de inca 1GB ram cu siguranta inseamna o afacere foarte buna. Si crede-ma, mai bine sa-ti iei un laptop al carui design sa-ti placa. In ciuda aparentelor, acest aspect conteaza destul de mult. Si mai ales cand cheltuiesti o suma atat de mare, ar fi pacat sa nu iei ceva de care sa fii multumit 100%!

#44
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
Pai gata m-am hotarat.
Maine sun la emag si fac comanda.

Dar mai am cateva chestii la care am nevoie de ajutor.
Am scris si mai sus de memorii(ce anume ar merge mai bine kingmax sau geil)
Geanta aici
Mouse optic de preferat wireless

#45
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Eu de exemplu mi`am facut upgrade de memorie la nx9420 pe care il am cu un modul de 1 giga de la Kingmax, si sunt perfect compatibile...
Oricum, atunci cand cumperi, trebuie sa foloseasca memtesterul (software) ca sa fie perfect compatibila...si mi`a convenit garantia de 5 ani, dar mai nou apar multe firme care dau garantie pe viata la memorie...
Oricum, felicitari ptr alegere, e un notebook stralucit!

#46
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
Gata am sunat la emag dar nu il au pe stoc si astept sa ma sune azi sa imi spuna in cat timp il aduc. :cursing:

Hp nw9440
memorie kingmax 1g
geanta Dicota
mouse logitech nx20

Abia astept sa il am. :P
Total 5.919,38 Ron

#47
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007
Ai idee ce dpi are mouse-ul? Asta il am si eu si nu am gasit nicaieri pe net.

#48
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 Zuperman, on Jul 9 2007, 15:10, said:

Ai idee ce dpi are mouse-ul? Asta il am si eu si nu am gasit nicaieri pe net.

Imi pare rau dar nu pot sa te ajut in aceasta problema.

Ps: Am vorbit cu emag si mi-au spus ca pot sa il aduca in 2 zile asa ca pana la sfarsitul saptamanii o sa il am.
Abia astept. :coolspeak:

#49
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
Chiar acum 5 minute am facut plata online cu cardul asa ca nu mai ramane decat sa primesc laptopul.
Multumes mult tuturor celor care si-au expus opinia pe topicul deschis de mine.
Multumesc softpedia.
:coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:
Promit sa revin cu un review in weekend pentru ca pana atunci o sa il primesc si o sa am timp sa il butonez un pic.

#50
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Nu era "laptop pana in MAXIM 4000 de lei" ?
Nu vreau sa fiu carcotas, dar mi`a sarit in ochi...oricum ai o configuratie de clasa, procesor ultra puternic, placa grafica derivata foarte buna ( http://www.notebookc...00M.1415.0.html ), aici arata ce scor are comparativ cu gigantul 7950 gtx ...
Sa il folosesti sanatos si sa ne spui cum e mica bestie :naughty:

#51
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005

 spdude, on Jul 9 2007, 22:33, said:

Nu era "laptop pana in MAXIM 4000 de lei" ?
Nu vreau sa fiu carcotas, dar mi`a sarit in ochi...oricum ai o configuratie de clasa, procesor ultra puternic, placa grafica derivata foarte buna ( http://www.notebookc...00M.1415.0.html ), aici arata ce scor are comparativ cu gigantul 7950 gtx ...
Sa il folosesti sanatos si sa ne spui cum e mica bestie :naughty:

Intre timp am mai facut rost de bani si eu.
Ce sa zic am fost norocos. :P
Mersi de urari, si va promit ca o sa va spun cum e cu noul notebook.

Apropo acum am un desktop AMD Athlon 3200+, 1g ram, hdd 250g, pl video Ati radeon X800, display Hyundai 17 LCD.

#52
poshtashul

poshtashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.07.2005
M-au sunat cei de la emag si m-au anuntat ca o sa primesc noul meu laptop joi sau cel tarziu vineri asa ca mai am putin de asteptat.
Oricum cred ca o sa merite asteptarea pt asa bijuterie.
Deci dupa cum am promis o sa revin cu pareri in weekend.

#53
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 spdude, on Jul 7 2007, 21:01, said:

Nu stiu de ce zice Ripper ca Dell`ul ca brand e mai stralucit ca HP , ma rog, vanzarile de top ale HP poate n`au nici o legatura :P
http://www.screentek...umber-One.shtml

De exemplu , in state, dell`urile sunt problematice, de ex aici e un tip care si`a schimbat de 3 laptopul, are nu stiu exact ce model de inspirion, si varul meu are un xps, pe care l`a dus la reparat de 2 ori, in garantie...apropo, aici toti iau garantia extinsa, de 3 ani, ceea ce inseamna ca se asteapta sa fie probleme.. :P
Dintre notebookurile hp, cele mai interesante sunt din gama business(seria nx de exemplu) facute ptr birouri,prezentari,aplicatii intense, si culmea se pare, si aplicatii grafice puternice. Anul trecut,inainte sa cumpar, am vb cu un tip care e inginer de sistem la un sediu HP din new york, si , desi lucreaza acolo , a laudat intr`adevar si Toshiba, si Dell, si cateva alte firme, dar tot el a fost cel care m`a convins ca ceea ce vreau e un Nx9420 . Si nici azi nu regret alegerea, insa sunt in cautare de ceva ultra performant. Dar...se gasesc multe nx`uri in 40 milioane ROL , problema e ca majoritatea au 1 an garantie, pe cand dell`urile au 3...e si asta un factor de alegere, sa nu mai spun ca nx`urile sunt patratoase, inestetice pe alocuri si relativ grele ptr cineva care vrea mobilitate...
Recomandari ai primit, sunt curios ce vei alege pana la urma...
Spui lucruri interesante.
In State cam cati dolari face un 9420 sau un 9440 cu quatro ?

Edited by ploiesteanu, 10 July 2007 - 14:11.


#54
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Preturile variaza destul de puternic, dar uite :
Nw9440 http://www.nextag.co...32665316EF0F4B2 pretul incepe de la 1500 de dolari NOU
Nx9420 http://www.nextag.co... 17zB2z5---html preturi de la 1700 incepand

Ideea e ca aici le gasesti mai ieftin, sau gasesti configuratii asemanatoare. Ptr urmatorul meu laptop voi lucra cu xoticpc , am vazut ca sunt foarte laudati si sunt multe comenzi de la ei, deoarece personalizeaza aproape orice comanda, poti lua 2 giga de memorie cu doar 1 stick ca sa poti face upgrade mai tarziu, ti`l pot si colora ptr 80 de dolari, au preturile foarte bune si lucreaza doar cu cei care fabrica laptopurile . ( http://www.xoticpc.c...php/pages_id/11 )

Eu de acolo am pus ochii pe un sager 5790 , si e destul de grea alegerea contra acel toshiba x205 care a aparut pe piata...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate