Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 

restituirea din impozit pentru constructia de locuinte

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Subiect la toate stirile de ieri si in ziarele de azi, hai sa-l discutam:

"Cei care si-au construit locuinte noi in cursul anului 2003 vor putea beneficia la plata impozitului pe venit de o reducere de 20% din valoarea materialelor de constructie utilizate, cu conditia de a prezenta administratiilor financiare pana la 30 iunie documentele justificative privind cheltuielile realizate", a declarat ieri Robert Hofner, director in cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF).
Full: http://www.ziare.ro/....php/1082609321

Istoric:
- O.G. 7/2001 publ. M.O. 83/11.02.2003 - nimic despre subj.
- Lege 493/11.07.2002 publ. M.O. 543/25.07.2002: la art.1 par.37 adauga alin. 5 la art.65 din OG  cu subj. pe 5 rinduri, mare efort si mare realizare a parlamentului
- Norme Metodologice publ. M.O.83/11.02.2003 - inca 5 rinduri degeaba pentru tot art. 65 (completat cu alin.5 = subj)
- Alte Norme deasemenea Metodologice date de MF la 08.08.2003 si publicate in M.O.580/14.08.2003, special pentru articolul buclucas, o pagina intreaga cu lista de acte necesare si alte conditii destul de concrete.
- Codul Fiscal din dec.2003 care pune punct acestui zbucium, anulind pentru viitor subj. si punind in loc doar un surogat de termopane.
- Alte Ordine de aplicare a Normelor, in curs de "elaborare" din care va rezulta ca, de exemplu betonul este produs farmaceutic, otelul beton agricol iar caramida bun de larg consum:
'Lista materialelor de constructie pentru care se acorda reducerea de impozit va fi stabilita printr-un ordin al Ministerului Finantelor. "Ministerul Transporturilor si Constructiilor doreste sa fie stabilite ce inseamna materiale de constructie. De exemplu, gresia nu este considerata material de constructie", a precizat oficialul Finantelor.'

Tot sirul actelor de mai sus nu precizeaza insa un lucru, pe care nici macar functionara de la fisc n-a stiut sa mi-l zica: care este valoarea materialelor, cit am platit eu cu TVA, sau costul din contabilitatea soc., adica fara TVA... Alles Klar!

Un lucru insa este clar, 'procesarea' va dura cel putin pina la alegerile generale, daca nu cumva pina la anu', iar eventualele restituiri abia dupa.

Cine se mai simte cu musca pe caciula, un pas in fata.

#2
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 15.04.2004
Si eu am auzit aceasta veste dar acum vreo 3 luni, si era valabila incepand cu anul fiscal 2004, respectiv se lua in considerare numai la impozitul pe venit pe 2004, si care se opereaza in 2005.

Dar se pare ca "flamanzii" statului (senatorii si deputatii) pentru a-si castiga ceva electorat au bagat asta inca de anul trecut. Dubios, nu?

Orisicum, pe langa deducerile pentru incalzirea locuintei (cel putin asa era mentionat acum 3 luni) se pot deduce si cheltuielile cu asigurarea locuintei, cu conditia ca fiecare dintre ele sa nu depaseasca 200 Euro.

Dupa parerea mea: manevre electorale.

#3
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.103
  • Înscris: 07.08.2003
dar pentru materiale de constructii folosite la renovarea locuintei se beneficiaza de aceasta reducere???

#4
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 15.04.2004
Ultima data cand am auzit eu de asa ceva, nu! Deducerea din impozitul pe venit se aplica doar materialelor pentru imbunatatiri ale confortului locuintei, in sensul incalzirii ei.

Eventual acceseaza forumul de pe www.indaco.ro, si intreaba acolo, dat fiind faptul ca acolo sunt foarte multi juristi, contabili, economisti, etc, care iti pot da detalii mult mai exacte.

#5
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Atentie mare !

Aceasta restituire este limitata la valoarea impozitului pe venitul global !!!
Adica :
- daca tu ai sa platesti impozit 10 mil si daca 20 %  din aceste materiale depasesc aceasta suma, vei fi iertat de acesti 10 mil, statul nu-ti da nimic in plus !!!

O casa poate costa 50 000 euro .
Materialele acestei case pot fi cca 35 000 euro. Rezulta ca 20 % inseamna 7 000 euro.
Ei bine asta nu inseamna ca iti dau 7 000 euro inapoi !!!!

Este o mare tzeapa , aruncata cu ocazia alegerilor

#6
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Sa fim seriosi, nu e nici un fel de surpriza, cine  a citit macar odata normele metodologice de aplicare a OG 7, dupa modificari, a stiut si de aceasta deducere; ca unii  s-au trezit in ceasul al 12-lea -  problema lor :D.

Calinux: iti deduci valoarea FARA tva, indiferent ce esti, PF sau PJ.
Daca esti PJ - ti l-ai dedus odata la inregistrarea facturii.
Daca esti PF- l-ai platit pentru ca il datorai de drept. Nu ti se da inapoi pentru ca nu sunt banii tai.

E posibil sa apara o confuzie deoarece pana in 2002, se putea deduce TVA-ul - atentie, la nivelul consumatorului final - pt sumele folosite pt constructia de locuinte. Prevederea s-a abrogat, nu mai e valabila incepand cu 2003, asa cum nici deducerea de mai sus nu va mai valabila, probabil si-a dat seama guvernul cat de mult ii costa :D.

#7
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 19.09.2002

Quote

Originally posted by herske

Calinux: iti deduci valoarea FARA tva, indiferent ce esti, PF sau PJ.  
Daca esti PJ - ti l-ai dedus odata la inregistrarea facturii.
Daca esti PF- l-ai platit pentru ca il datorai de drept. Nu ti se da inapoi pentru ca nu sunt banii tai.

E posibil sa apara o confuzie deoarece pana in 2002, se putea deduce TVA-ul - atentie, la nivelul consumatorului final - pt sumele folosite pt constructia de locuinte.  


Pe vremea cind se 'recupera' TVA-ul care "nu sunt banii tai" exista posibilitatea sa faci ditamai casoiul din bani negri si sa mai pretinzi si TVA-ul inapoi de la stat. (dealtfel TVA-ul a fost o vaca grasa si pentru alte inginerii).
Reglementarea din subj. este (era, RIP) limitata la cit ai cotizat impozit in anul 2003, plus alte alea gen doar o casa, o data in viata, sa nu fie pe luna, etc.

Ref. la TVA-ul datorat de drept, .ro este un caz mai deosebit: 80-90% din preturile din oferte, magazine, pliante, etc sunt fara TVA, de parca in .ro numai firmele ar face cumparaturi si le-ar durea oricum undeva de aceasta taxa. In fapt situatia este alta, generalizata, poti sa cumperi si la acel pret, dar cu o conditie: sa nu vrei cumva si acte!

Una peste alta eu nu vad nici un fel de stimulare din partea .gov a stimularii afacerilor legale, desi o tentativa macar a existat.

#8
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Guvernul m-a contrazis :D.

SE INCLUDE SI TVA.

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
mai e in vigoare chestia asta cu restituirea?

#10
gabriel_sandu

gabriel_sandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 13.03.2007

 Taxon, on Mar 7 2008, 13:28, said:

mai e in vigoare chestia asta cu restituirea?
Si eu as fi interesat sa stiu dc mai e in vigoare treaba asta!!!?

#11
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Din surse destul de sigure, stiu ca s-a abrogat de la 1 ian.2008 taxerea inversa (la vanzator) in constructii.
Probabil prin ordin MEF sau HG.
Detalii cred ca pot fi obtinute de pe siteul ministrului de finante sau cereti detalii pe forumul conta.ro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate