Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ar trebui reintrodusă în folosință banda est (F.M. O.I.R.T.) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

Poll: Ar trebui reintrodusă în folosință banda est (F.M. O.I.R.T.)? (94 member(s) have cast votes)

Ce credeți?

  1. Da (47 votes [49.47%])

    Percentage of vote: 49.47%

  2. Nu (48 votes [50.53%])

    Percentage of vote: 50.53%

Vote Guests cannot vote

#91
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bai daca nu inventeaza un sistem radio implementat de sus in jos sa emita de sus si un radio ce sa capteze semanul , oricum de sus energie isi ia la kilogram si tona de la soare ma refer electrica si sa dea cu vreo 8kw sa zicem sau 10kw in 2giga un paket dab cu vreo 16mega purtatoarea sa nventam acu , si sa bage la kilogram radiori sa ai acoperire cu orice jaf de antena pusa cu fata in sus macar 3 lini din 5 sau 6 din 10 si sa nu mai fie problema ca iesi din spatiul de emisie ! nuu ?? asta nu suna inventie mai desteapta decat xplodata asta de pe pamant
nu uitati 60mega era banda ce vara nu mai exista in parametri , nu uitati ca sporadicul de baza nu in 88-108 isi face veacu , in 50-68mega  si unde se pot face vara si 5000km lejer daca e intensitate mare , daia sa renuntat ca eu ca radio sa dau cu 8kile sa zicem si tu imi vi mie cu sproadic vara arabesc cu vreo 76% sau 62dB si imi buseti audio la 17km de statie si incepe sa sune lumea CFR dla mine sa imi traduca si arate ca la stirile alea importante nu mai am cine sa ma ascut , si sa mai si o tina ca in 93 ca diliu vreo 4 ore langa sa caute lumea cu lingurita fun sau uniplus minus cum io zice .. amintirea a ramas maicamea cu gloria ii caea bale cand auzea arabi sau rusi pe toata scala si parca o au .. iar sa auzit arabi ca pe scurte unu langa altu , milimetru si postu si nu incapea loc liber . EH mai ma delectez si eu !

#92
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Cele mai tari emitatoare sunt pe lampi,au toata plaja de frecvente si armonici daca,vrei putere , atunci bagi lampi!Pe vremuri receptionam Radio Tineret Stereo la televizorul antic Diamant L , pe canale 1-5 ca tatal meu era prea snob sa cumpere un Gloria cu 65-73 Mhz,in schimb se lauda cu un Cosmos
Aparatul

ce avea UL,UM,US si atat!Ca prindea bine Europa Libera[deutche welle von Koln RFG] si Vocea Americii ,astea erau de baza :D.
Am fost fascinat de 65-73 Mhz si mai nou de 88-108.OIRT-CCIR avea un amarat de radio japonez 64-108,5 achizitionat dintr-un bazar , pacat ca era mono!
As fi de acord cu reintroducerea benzii dar sa fie pentru radioamatori

#93
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Da , de acord so iontroduca dar sa nu incepa iar reclamatiile vara sau noaptea de vara ca nu mai merg bine statiile ca ma stramb de ras! insa lampa calculata in FM 88.108 are deviatie de 72khz si cu rds poate duce si 105khz , ori pe transitoare normale bipolare ai 67khz si cu rds maxim 89khz sua 92khz , acum vin si cu realitatea , lampa daca era greist construita aveai 96khz latimea semanlului si daia ziceau toti .. da ce are nene semnalul lui x ca se intinde aprope 2 rotiri de scala . e vax pentru asa ceva

#94
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postwhitewizard, on Apr 17 2009, 02:51, said:

As fi de acord cu reintroducerea benzii dar sa fie pentru radioamatori
Era bine si in vechea formula, dar nu cred ca se va mai reintroduce aceasta banda, deja am nteles ca va fi folosita in alte scopuri.

#95
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,814
  • Înscris: 14.10.2008
Legat de DARS-ul de la Americani, la Pimp my Ride i-au pus unuia pe o masina de teren asa ceva, si avea pe plafon o antena de vreo 30-40cm care se ridica si pozitiona automat dupa satelit. Daca la "harabaia" aia mai mergea, nu prea era estetica pe orice fel de masina. Dar poate ca le reduc n marime, le fac ca GPS-urile.

#96
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
RMC Info zicea că posturile de radio din banda F.M. est (F.M. O.I.R.T.) se propagă și peste graniță. Dar cât peste graniță se pot propaga, că din câte știu F.M.-ul nu "bate" la mai mult de 100 k.m., așa că nu cred că ar ajunge un post de radio din România în una din țările care folosesc fosta bandă est pentru transmisiile digitale (m-au omorât ăștia cu digitalul lor, că prea vor totul digital).

#97
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Care au fost ultimele posturi de radio din România care au emis în bandă est?

#98
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
ROMANIA CULTURAL si ROMANIA TINERET pana prin 2004 - un exemplu.

#99
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Radio Antena Bucureștilor/Radio București când a încetat să mai emită în F.M. bandă est? Cred că după 2004.

#100
NightWishMaster

NightWishMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 16.12.2006
La Galati, pe OIRT, este prezent Lider FM care preia PROFM. Din pacate, frecventa nu o stiu, dar v-o voi comunica aproximativ dupa ce ma voi uita pe grila Bucrurlui meu de la bunici.
Transmisiunea este STEREO. :D

Stie cineva cu precizie frecventa?

#101
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011

View PostNightWishMaster, on 07 ianuarie 2013 - 13:53, said:

La Galati, pe OIRT, este prezent Lider FM care preia PROFM. Din pacate, frecventa nu o stiu, dar v-o voi comunica aproximativ dupa ce ma voi uita pe grila Bucrurlui meu de la bunici.
Transmisiunea este STEREO. Posted Image

Stie cineva cu precizie frecventa?

Inainte Lider FM emitea pe 68,75

Edited by alin632, 07 January 2013 - 15:45.


#102
NightWishMaster

NightWishMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 16.12.2006
Frecventa, daca scala e corecta, e undeva in jurul valorii de 71MHz.

#103
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdoktorofsat, on 04 iunie 2008 - 22:44, said:

nu vad  rostul ca sa se  reintroduca banda est.
de ce  are romanul tendinta sa faca pasi in spate!!??how bizar!!

rvicc zice aici ca : in vest sunt la moda radiourile de internet sau pe wi-fi, adica ai local cate si ce radio din lume doresti. In masina sau excursii le asculti pe alea din FM care sunt suficiente sa te informeze, delecteze etc.

tot vrem sa alergam dupa moda vestica dar trebuie sa recunoastem ca suntem mai slab dotati decat cei din est! Posted Image

o solutie ar fi largirea bandei 87.7-108 mhz la 112 sau 115 mhz nu cred ca r fi o problema asa de mare !!
am vazut un amplituner vechi, nemtesc care mergea pana la 104 mhz deci asemena largiri s-au facut in istoria fm-ului..si acum ar fi foarte usor de realizat Posted Image


cat despre dab am citit pe cv forum international ca in anglia atentia !! calitatea sunetului pe dab e muult sub cea fm si semnalu e mai slab!! Posted Image

Americanii s-au hotărât prin 1946-1947 ca banda F.M. să fie 88-108 (era iniţial 42-50, da' David Sarnoff, preşedintele R.C.A. (Radio Corporation of America) trăgea sfori şi a vrut să-şi protejeze investiţia în emităţoarele de Unde Medii), însă europenii s-au câcâit cu 88-100, 88-104 ca până la urmă să adopte 88-108; nu puteau s-o facă de la început.

#104
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Aparate de radio functionale care mai au banda est sunt extrem de putine, si ar insemna sa-i privezi pe cei care au numai banda vest(99,9%) de posibilitatea receptionarii posturilor din banda est-iar dublarea unor posturi din banda vest cu "geamanul" din banda est e imposibila, tehnic si economic.
In Bucuresti exista actualmente si HD Radio(preturi aparate de la 200 lei) si DAB Radio(preturi receptoare de la 80 lei SH, 400 lei noi). Pana in 2021 va fi buna banda vest asa cum e, apoi probabil se va trece total la DAB+, iar HDRadio si DAB vor insoti FM-ul analogic la muzeu...

Edited by Wilberforce, 05 February 2016 - 08:10.


#105
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Au existat posturi "oglindă" fără nici o problemă. Oricum, cam posturile oglindă ar însemna reintroducerea benzii.
Aparate pe bandă est nu au fost chiar puţine!

#106
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdjl, on 26 aprilie 2012 - 12:27, said:

Care au fost ultimele posturi de radio din România care au emis în bandă est?
Radio Galati si Radio Prahova.

#107
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că şi ce se emitea în Bucureşti pe 70,4 M.Hz. (Radio Antena Bucureştilor + Radio România Actualităţi) şi parcă Radio Romantic.

#108
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 29.04.2010
Am fost in Rusia vreo 8 zile si am luat cu mine aparatul radio Tecsun cu banda OIRT Est. In Sankt Petersburg am scanat si exista 3 posturi de radio (Avtoradio pe 64.8 mhz parca, si inca 2 posturi religioase dupa frecventa de 70 mhz). La Moscova, a gasit la scanare numai 2 posturi de radio cu tema religioasa. Toate posturile receptionate erau Mono.

Revin, frecventele posturilor religioase din zona Moscovei sunt 68 mhz si 72.9 mhz FM OIRT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate