Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ar trebui reintrodusă în folosință banda est (F.M. O.I.R.T.) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

Poll: Ar trebui reintrodusă în folosință banda est (F.M. O.I.R.T.)? (94 member(s) have cast votes)

Ce credeți?

  1. Da (47 votes [49.47%])

    Percentage of vote: 49.47%

  2. Nu (48 votes [50.53%])

    Percentage of vote: 50.53%

Vote Guests cannot vote

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ar trebui reintrodusă în folosință banda est (F.M. O.I.R.T.) - asta include fabricarea de aparate care să recepționeze transmisiunile în banda de frecevență 64,5-73 M.Hz.
Eu cred că ar trebui reintrodusă:
- Am înțeles că lățime de bandă e mai mare pe bandă este decât pe bandă vest
- Mai există aparate
- Aici s-ar putea limita numărul de posturi emițătoare, astfel încât calitatea audiției să fie mai bună.

#2
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In mare parte ideea e  buna, insa aceasta banda va fi folosita in alte scopuri, tocmai de aceea s-a        renuntat la ea.
Spre exemplu in Japonia se folosesc frecvente intre 76 si 108 MHz.

#3
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
de ex in banda est daca ai radio acu iei bulgari si pe porpagare rusi . ucraineni si moldoveni su romanesti din diferite parti!
in zona buc zic eu ca asa ceva ca se ia nush si in alte partz cum estei!

#4
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Adaugarea vechii benzii OIRT la cea existenta nu se poate face decat pe baza unor conventii internationale, lucru greu sau imposibil de realizat in conditiile in care in lume se tinde catre transmisii digitale care sa economiseasca cat mai mult spectrul de frecvente. Nu cred ca forurile internationale au in plan largirea benzii FM.

#5
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 chatnoir401, on Jun 10 2007, 15:17, said:

In mare parte ideea e  buna, insa aceasta banda va fi folosita in alte scopuri, tocmai de aceea s-a        renuntat la ea.
Spre exemplu in Japonia se folosesc frecvente intre 76 si 108 MHz.
Da, ar fi fost o idee excelenta inainte de introducerea DAB-ului. Exista portabile ce stiu 76-108 Mhz, dar pentru 66-73 Mhz n-am vazut de ani de zile sa se mai fabrice vreun aparat.  
Mi se pareau ciudate si frecventele de genul 68.92 Mhz, adica un radio cu sinteza digiala trebuia sa stie de pas de 0.01 Mhz, sincer eu n-am vazut si nu stiu sa existe asa ceva cu exceptia radio-tunnerelor de PC.

#6
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Romania nu poate face ce vrea de capul ei in domeniul frecventelor, cum de altfel nici o alta tara din regiune nu poate face ce vrea.

Undele electromagnetice nu se opresc la frontiera. Asa ca, odata angajati in niste conventii internationale, trebuie sa facem ceea ce am semnat.

Intre altele, s-a hotarit ca fosta banda est de radio sa fie folosita pentru comunicatii mobile terestre (digital) dupa cum a fost definit in Planul National de Frecvente pe care fiecare stat european si din bazinul mediterranean la adoptat.

Pe viitor si banda FM vest va fi abandonata in favoarea benzilor superioare din spectru, destinate radiodifuziunii digitale terestre.

(in fisier atasat, gasiti un fragment din Tabelul National de Alocare a Frecventelor in Romania - de la 29,70 MHz pana la 960,00 MHz)

NB: Japonia foloseste banda 76 - 96 MHz, deci tot 20 MHz de banda FM. Noi cel putin avem 87,5 - 108 MHz.

Attached Files


Edited by RMC Info, 07 August 2023 - 10:44.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Și cu nu știu câte aparate performante care recepționează F.M. în bandă vest ce se va întâmpla?  :dontgetit:
Apropos, transmisiile alea digitale vor fi putea fi receăționate cu antene normale (adică ceva de genul unei bare de metal)?

Edited by djl, 11 June 2007 - 13:43.


#8
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Am înțeles că lățime de bandă e mai mare pe bandă este decât pe bandă vest
E tocmai invers: banda "vest" are 20Mhz (88-108) iar cea "est" doar 8Mhz (65-73).

#9
moob elran

moob elran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.03.2007
In loc sa privim in viitor , la radioul digital , ne intoarcem in trecut cu argumentul : "mai exista radiouri in banda est"  . Care ? Radio Gloria  si cele cu lampi ?  Viitorul e digital , nu cu Radio Gloria si VEF .

#10
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
rvic: aceeasi nelamurire o am si eu, cum se ajungea la frecventele alea aiuritoare. O explicatie ar fi ca imediat dupa '90 autorizatia de infiintare a unui post de radio se elibera de prefect, la nivel local, fara a tine cont de nici un fel de planificare a benzii. Ce vremuri.
Probabil ca dupa ce s-a infiintat CNA si s-a trezit din amorteala IGCTI, frecventele astfel "ocupate" au ramas asa cum au fost.

moob elran: de acord, viitorul e digital, cu conditia sa fie folosit cum trebuie. Spre exemplu, in UK posturile care emit DAB se aud mult mai prost ca in FM, pentru ca sacrifica bitrate in favoarea acoperirii, mizind pe faptul ca majoritatea ascultatorilor nu dau doi bani pe calitatea audio. Decit digital la modul asta prefer analog in 65-73.
Acelasi lucru se intimpla si cu DRM, sint posturi care se aud mai prost ca in AM datorita bitrate-ului scazut.

Eu astept totusi ziua in care se vor acorda licente DRM si la noi in banda 25670.000 – 26100.000. La o largime de banda de 18KHz intra 20 de canale in banda asta, la calitate superioara celei FM. Conform TNABF, "vor fi introduse sisteme digitale" :coolspeak:

#11
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 rvic77, on Jun 11 2007, 09:31, said:

Da, ar fi fost o idee excelenta inainte de introducerea DAB-ului. Exista portabile ce stiu 76-108 Mhz, dar pentru 66-73 Mhz n-am vazut de ani de zile sa se mai fabrice vreun aparat.  
Mi se pareau ciudate si frecventele de genul 68.92 Mhz, adica un radio cu sinteza digiala trebuia sa stie de pas de 0.01 Mhz, sincer eu n-am vazut si nu stiu sa existe asa ceva cu exceptia radio-tunnerelor de PC.
Tocmai datorita faptului ca gama de frecvente era asa mica aparea si acest pas de 0.01 MHz. Intr-adevar nu se mai fabrica astfel de modele odata ce s-a renuntat la aceasta banda. Si nici rusii, bulgarii, ucrainenii sau moldovenii nu vor mai mentine mult timp actuala formula...

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru banda est existau destule aparate performante. O să meționez doar aparatele pe lămpi.
Din alea R.D.G.-iste erau: Capri Typ 6401 (stereo), Rossini 6001 și 6002 (ambele stereo) plus un Rossini cu 58xy (x și y sunt 2 cifre, dar nu mai știu valoarea lor), Oberon (un fel de Stereo 3D).
De la ruși erau: Estonia 2 (existau și Estonia 2 cu banda 88-100 MHz), Estonia 3M (care avea și varinată stereo), Festival (ăla cu telecomandă cu fir), Belarus 59. Toate în afară de Festival aveau și pick-up

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Dar asa ca intrebare: daca mai exista in stare de functiune acum, stiu ca in special cele rusesti erau tari in materie de receptie pe toate benzile, ar fi bune ca etalon.

#14
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 chatnoir401, on May 10 2008, 18:08, said:

Dar asa ca intrebare: daca mai exista in stare de functiune acum, stiu ca in special cele rusesti erau tari in materie de receptie pe toate benzile, ar fi bune ca etalon.
eu am sanyo sl5215 stereo cu ambele benzi fm1 si fm2 si merge impecabil ca radio

#15
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Presupun ca nu apar spletere pe banda FM.

#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 chatnoir401, on May 10 2008, 18:15, said:

Presupun ca nu apar spletere pe banda FM.
logic
cele din vest le am si pe est
de ex am de la bbc pana la kiss fm semnale slabe in vest , in rest braiatura si nimic altceva

#17
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Pe est cumva la o diferenta de 21-22 MHz fata de frecventa din banda vest?
Asa mi se intampla sa le prind cu aceasta diferenta si in banda est - momentan nu mai am nici un radio cu aceasta banda.

#18
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

 chatnoir401, on May 10 2008, 18:33, said:

Pe est cumva la o diferenta de 21-22 MHz fata de frecventa din banda vest?
Asa mi se intampla sa le prind cu aceasta diferenta si in banda est - momentan nu mai am nici un radio cu aceasta banda.

Probabil ca receptoarele vechi n-aveau filtre pe intrare pentru atenuarea frecventelor imagine, asa ca sunt receptionate si semnale cu frecventa f + 2 x 10,7MHz, care pica fix in banda vest. Si la Gloria vad ca se intampla chestia asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate