Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Intrebare pt. Word

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
As vrea ca in Microsoft Word, ca atunci cand apas o tasta sa-mi redea automat un sunet. Stiti cumva daca se poate ? Nu pot sa scriu fara sa nu ma uit la tastatura si cred ca m-ar ajuta chestia asta.

#2
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
si crezi ca te va ajuta daca va reda suntele...vrei sa il pui sa zica a,b,c...etc??...nu se poate in word asa ceva dar da-i sis tu un search cu googalu poate gasesti ceva care ruleaza in backgrund....eu iti recomand programul de dactilografiere RODACTILO...daca faci toate cursurile pana la urma vei scrie mai repede si fara sa te uiti la tastatura....ii nevoie de o anumita perioada pana te obisnuiesti cu tastatura pana sa poti asa ceva...vreo 4-5 ani :)

#3
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Ideea era sa scoata acelasi sunet pentru toate tastele. Un mic bip. Cand faci o greseala si se apasa de exemplu 2 taste odata o sa-ti dai seama. Exact ca la jocuri cand i-ti scrii numele sau altceva.

#4
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Home Typist. Este exact ce vrei tu.
www.colorpilot.com/home-typist.html

Apropos, sa bati blind nu iti ia mai mult de 1 luna daca exersezi in fiecare zi. Iti zic din experienta.

#5
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
hei, si acolo unde ai scris tu, "iti" se scrie legat, ca e pronume... :D

#6
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

Quote

Originally posted by tim2003
Apropos, sa bati blind nu iti ia mai mult de 1 luna daca exersezi in fiecare zi. Iti zic din experienta.

Bati si cu diacritice? Eu ma chinui de 9 ani si nici vorba de blind...

#7
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Sorry, nu sunt adeptul diacriticelor. Toate manualele de blind typing sunt pentru tastaturi QWERTY (us/en) si asa sunt gandite. E o chestie de ergonomie si eficienta. Introducerea diacriticelor diminueaza foarte mult caracteristicele enumerate anterior iar viteza scade drastic. Se poate tasta blind cu diacritice dar o sa faci muschi la mana dreapta :)). Am o cunostinta care face lucrul asta (este nevoita prin natura job-ului) si se decurca binisor, dar viteza mea comparativ cu ea este dubla. Nu ca as fi eu un mare "vitezoman". Iar termenul de 1 luna il mentin.

#8
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Am simtit eu ca e mai incet cu diacritice. Eu sunt pasionat de traducerea de filme si nu-mi pot inchipui viata fara diacritice. De aceea am intrebat. Exact cum ai spus de cunostinta ta, se poate obtine si asa o viteza bunicica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate