Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

O justitie cam Bivolara ...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
Eti

Eti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.02.2004
Stirea 1   
Fostul deputat PDSR Gabriel Bivolaru este cautat de Politie. Bivolaru a fost condamnat la 5 [cinci] ani de inchisoare pentru ca a delapidat 2.253.225.811.840 lei de la BRD. Aveti dreptate, si eu m-am intrebat cum se citeste acest numar. Trei… sase… noua… doispe cifre… Oare ce vine dupa miliard?!...

Mi-am stors creierii incercand sa-mi amintesc orele de matematica din liceu, dar fara rezultat. Probabil ca sunt 2 trilioane, imi spune un coleg. Sau, mai pe intelesul mintilor noastre de oameni cinstiti, doua mii de miliarde. Talmacirea a venit de la prezentatoarea unor stiri TV, aflata in plina actiune pe ecran. Multumim! Asa, si cat ziceati ca a primit Bivolaru pentru efortul sau supraomenesc de a fura o asemenea suma ? A, cinci ani. Ok!

Stirea 2   
Un barbat intre doua varste din Bucuresti a incercat sa jefuiasca o casa de amanet. Inarmat cu un pistol de jucarie, barbatul a intrat peste casierita si i-a cerut toti banii. A luat cele sase, sapte milioane de lei si a iesit grabit in strada. Ghinion! Alarmati de strigatele casieritei, o patrula de politie aflata in apropiere, si paznicul unui magazin alaturat, l-au retinut pe hot. Banii au fost recuperati, iar barbatul bagat in duba, nu inainte de a da un scurt interviu pentru reporterii TV, sositi in tromba la locul faptei. Vocea prezentatoarei de stiri incheie sec -- Conform legii, barbatul risca cincisprezece ani de inchisoare.







Calcule   
Hm, parca mi-amintesc totusi ceva matematica. Ia sa vedem daca Bivolaru a planificat corect… doua mii de miliarde impartite la cinci ani de inchisoare, egal 400 de miliarde pentru fiecare an de puscarie. Hm, nu e rau. Adica vreo 33 de miliarde pe luna. Dar stiti ca nu se castiga deloc rau ca puscarias in Romania?!

Totusi, nu inteleg o chestie… Celalalt domn, cel cu casa de amanet, de ce castiga asa de putin in comparatie cu Bivolaru? Pai, e corect? Sapte milioane de lei [pe care nici nu-i mai are, ca i-a luat politia] impartit la cincisprezece ani de inchisoare, pai mi se pare mie sau raman doar vreo 500.000 de lei pe luna? Nu va suparati, dar ce salariu mai e si asta? Aloo… cum ramane cu drepturile omului, cu discriminarea… de unde diferenta asta intre cei doi cetateni?

In litera si in spiritul legii  
Juridic vorbind, argumentul este clar si corect -- inselaciunea economica este o infractiune mai soft. In mod normal este pedepsita mai putin decat un jaf armat care presupune amenintari si poate chiar omoruri. Mai ales ca tendinta Justitiei in ultimul timp este una corecta -- descurajarea infractiunilor de strada, care au construit o imagine nesigura oraselor romanesti, prin pedepse mult mai severe.

In acelasi timp insa, ramane un mare semn de intrebare. Atunci cand dimensiunile unui furt sunt atat de mari precum in cazul lui Bivolaru, nu ar trebui ca legea sa tina cont si sa fie mai „generoasa” cu anii de puscarie? Sau, daca legea contine si prevederi mai dure, nu cumva se intampla ceva dubios, undeva pe parcursul procesului juridic?

Aceste mari „tunuri economice”, precum si infratirea dintre marii infractori si politicienii care la randul lor influenteaza actul de justitie, sunt cauzele principale ale saraciei si ale lipsei noastre de progres. Astfel este posibil ca infractorul „de strada” sa primeasca o pedeapsa corespunzatoare cu faptele, in timp ce un om care dispare cu o suma imensa de bani, prejudiciind serios activitatea unei banci importante [cu efecte directe in economia nationala] sa fie pedepsit mai mult formal.

Exista o explicatie!  
Am stat, m-am gandit, si cred ca pana la urma am inteles de ce pedeapsa data lui Bivolaru este de trei ori mai mica decat cea a hotului cu pistolul de jucarie. Bivolaru, de altfel o persoana foarte delicata, a fost premiat pentru ca in cursul operatiunii si-a primejdiuit serios sanatatea. Furand doua mii de miliarde, orice s-ar spune, el a riscat sa faca hernie!

#2
@lien

@lien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 12.03.2004

Quote

Originally posted by Eti

Exista o explicatie!  
Am stat, m-am gandit, si cred ca pana la urma am inteles de ce pedeapsa data lui Bivolaru este de trei ori mai mica decat cea a hotului cu pistolul de jucarie. Bivolaru, de altfel o persoana foarte delicata, a fost premiat pentru ca in cursul operatiunii si-a primejdiuit serios sanatatea. Furand doua mii de miliarde, orice s-ar spune, el a riscat sa faca hernie!


Buna remarca facuta la sfarsit.

Stai si te gandesti daca mai e ceva corect in tara asta. Sistemul din care facem parte e corupt si asta se simte din ce in ce mai mult. Toti vor sa puna mana pe putere si pe bani pentru a-i baga in propriile buzunare, fara sa se gandeasca la binele tarii.

Ar mai fi ceva de adaugat la spusele tale. Nu uita si puscaria in cate vor fi repartizati. Bivolaru o va face la Rahova, unde va avea TV color, mobilier si va duce o viata de vis. Plus ca pentru purtare buna ar putea sta doar 3 ani in inchisoare.
Celalat, va avea parte de Jilava si va simti ca a trecut prin inchisoare.
Cam asta e situatia din Romania!

#3
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Tehnic vorbind hotul cu pistol de jucarie nu a luat nici o sentinta inca deci nu poti spune ca a fost pedepsit de trei ori mai mult.

Apoi actul de atac banditesc are o dimensiune criminala radical diferita de frauda bancara, deci e normal sa fie din start tratat diferit. Fii convins ca faptul ca a folosit pistol de jucarie o sa ii reduca pedeapsa fata de acest ipotetici "15 ani".

Problema nu este in aceasta comparatie improprie ci in faptul ca aparatul de coruptie de stat al PSD actioneaza lejer de cativa ani fara nici o problema si doar la imense presiuni din exterior scoate cate un bivolar din joben ca sa nu se spuna ca multimea marii coruptii este multimea nula.

#4
Eti

Eti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.02.2004
" Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fi fost "

Imi place textul de la sfarsitul mesajului ... :)

#5
@lien

@lien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 12.03.2004

Quote

Originally posted by stilnox
...
Apoi actul de atac banditesc are o dimensiune criminala radical diferita de frauda bancara, deci e normal sa fie din start tratat diferit. Fii convins ca faptul ca a folosit pistol de jucarie o sa ii reduca pedeapsa fata de acest ipotetici "15 ani".
...


Chiar daca dimensiunea criminala este radical diferita de frauda bancara, cazul trebuie privit in ansamblu. In final este tot cam aceeasi chestie daca emiti cecuri false si faci imprumuturi de zeci de milioane de $ cu faptul ca incerci sa ii furi prin amenintarea persoanei in cauza, asta d.p.d.v. hotesc. Banii sunt tot furati, indiferent de mijloacele folosite in acest scop.

Probabil o sa primeasca mai putin de 10 ani, dar sa nu uitam ca pistolul folosit putea fi real. Important nu este ca a fost de jucarie, ci de impactul facut vanzatorului. Asta o sa-l mai scape putin dar nu mult. Ramane de vazut ce o sa se intample.

#6
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
> Imi place textul de la sfarsitul mesajului ...

Asta e semnatura mea pe acest forum si e o fraza din "Aventurile Bravului Soldat Svejk" si mi s-a intiparit instantaneu in minte cand am citit cartea (1988, eram in clasa a sasea).

Am recitit cartea la sfarsitul anului 4 de facultate si a fost la fel de fantastica; daca vreti sa o cititi o recomand cu toata inima si alte organe legal aprobate pentru word-of-mouth-marketing.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate