Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

O forma aparte de agorafobie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Emanuel_008

Emanuel_008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2009

View Postbogdan07, on Jun 2 2007, 15:27, said:

buna! avem si noi o problema...mai bine spus prietena mea, care de fiecare data cand trebuie sa iasa din casa o apuca niste stari de panica cumplita: crampe intestinale care ii dau senzatia ca se scapa pe ea! mentionez ca am consultat de la psiholog pana la psihiatru, a incercat diverse tratamente (pastile, homeopatie, ceaiuri, chiar si hipnoza), insa fara nici un rezultat...o oarecare ameliorare s-a constatat dupa ce a fost in cateva randuri la un preot cu har, care i-a citit sfantul maslu...va rog sa ne ajutati ca am ajuns intr-un impas si in tot acest timp s-au cheltuit si o multime de bani cu diferite tratamente...Recent face tratament cu loperamid sau imodium...su se simte bine dar cand a incercat sa il lase...au revenit starile de diaree, dureri de burta,,si senzatia puternica ca se scapa pe ea.Si mai e o problema datorita durerilor si a faptului ca merge des la toaleta nu poate sta pe scau...si de multe ori esti pus intr o situatie jenanta "stai jos...nu pt ca nu pot!!!" Offf... nu stim cum sa scapam de problema asta. Va rog daca stiti pe cineva cu ceva asemanator sau care o poate ajuta sa imi scrieti....nu mai suport sa o vad asa...orice sfat este binevenit!! va multumesc anticipat!

titlu editat fiindca nu vad care-ar fi dependenta.

AM ACEEASI PROBLEMA INSA INTR-O FORMA MAI PUTIN SEVERA. VA ROG DACA SE POATE SA IMI DATI UN PUNCT DE CONTACT PENTRU CA VREAU SA AFLU MAI MULTE DESPRE ACEST SUBIECT SI MAI ALES DESPRE REMEDIILE EFICIENTE ALE ACESTEI PROBLEME. VA MULTUMESC SI VA DORESC MULTA SANATATE!

View Postcoralina, on Jul 29 2007, 04:33, said:

Eu am exact aceeasi problema de vreo 5 ani de zile, cu intermitente, ce-i drept. Prietena ta n-ar trebui sa faca nici un tratament cu Loperamid sau Imodium pentru ca astea-s pastile pentru cei care sufera cu-adevarat de diaree. Ceea ce resimte prietena ta este numai efectul stresului asupra organismului si-acesta se traduce, in cazul ei (si-al meu) printr-o senzatie acuta de-a merge la toaleta.
De treaba asta nu se scapa usor; am incercat si eu numeroase metode (nu asa de multe ca prietena ta, ce-i drept) si cateva din ele chiar au functionat si anume: terapia comportamental-cognitiva si, in paralel, tratamentul cu Oxazepam si Paroxetina. Sansa de-a recidiva este enorm de mare in cazul atacurilor de panica (pentru ca de-asta sufera de fapt prietena ta). Sunt foarte multe lucruri de spus pe tema asta, te rog da-mi un mesaj privat daca te intereseaza amanuntele.

ASA CUM SPUNEAM INTR-UN MESAJ ANTERIOR, AM ACEASTA AFECTIUNE. MA INTERESEAZA SA AFLU DETALII DESPRE ORICE M-AR PUTEA AJUTA SA O TRATEZ. VA MULTUMESC!

View Poststrunfu, on Feb 15 2008, 03:35, said:

Si eu am suferit ,mai bine zis ca sufar in continuare de aceste stari pe care le traieste prietena ta,imi pare rau sa stiu ca cineva trece prin aceste stari,cunosc ,sunt groaznice,ce e si mai rau ca nimeni vezi ca nu te poate ajuta,doctorii isi dau cu parerea fiecare dar nu exista un diagnostic concret,exista o eliberare mare atunci cand mergi la doctor si el iti spune ca nu ai nimic ,iar analizele au iesit excelente,si totusi care e explicatia,parerea mea este ca sufera ,prietena ta de Sindromul Colonului Iritabil,o boala functionala a colonului,nu este nimic grav decat ca nu poti sa iti stapanesti starile,cu toate exercitiile de autocontrol si de autosugestie,cautati un gastroenterolog si faceti niste analize,ce va mai sugerez sa faceti un examen coproparazitologic,pentru ca majoritatea medicilor spun ca aceasta boala este o boala care se declanseaza pe baza stresului sau a alimentatiei proaste,eu sunt de alta parere ,cum ca este o infectie parazitara a intestinului care sensibilizeaza colonul,iar sistemul imunitar fiind slabit nu a reusit sa lupte cu parazitii.

SUNT INTERESAT SA AFLU MAI MULTE DESPRE TRATAREA ACESTEI AFECTIUNI. SPER CA INTRE TIMP TOTI CEI CARE POSTAT AICI SI AVEAU ACEASTA PROBLEMA AU REUSIT SA O REZOLVE.

View Poststrunfu, on Feb 15 2008, 03:35, said:

Si eu am suferit ,mai bine zis ca sufar in continuare de aceste stari pe care le traieste prietena ta,imi pare rau sa stiu ca cineva trece prin aceste stari,cunosc ,sunt groaznice,ce e si mai rau ca nimeni vezi ca nu te poate ajuta,doctorii isi dau cu parerea fiecare dar nu exista un diagnostic concret,exista o eliberare mare atunci cand mergi la doctor si el iti spune ca nu ai nimic ,iar analizele au iesit excelente,si totusi care e explicatia,parerea mea este ca sufera ,prietena ta de Sindromul Colonului Iritabil,o boala functionala a colonului,nu este nimic grav decat ca nu poti sa iti stapanesti starile,cu toate exercitiile de autocontrol si de autosugestie,cautati un gastroenterolog si faceti niste analize,ce va mai sugerez sa faceti un examen coproparazitologic,pentru ca majoritatea medicilor spun ca aceasta boala este o boala care se declanseaza pe baza stresului sau a alimentatiei proaste,eu sunt de alta parere ,cum ca este o infectie parazitara a intestinului care sensibilizeaza colonul,iar sistemul imunitar fiind slabit nu a reusit sa lupte cu parazitii.

SUNT INTERESAT SA AFLU MAI MULTE DESPRE TRATAREA ACESTEI AFECTIUNI. SPER CA INTRE TIMP TOTI CEI CARE POSTAT AICI SI AVEAU ACEASTA PROBLEMA AU REUSIT SA O REZOLVE.

View PostDihorul Razboinic, on Feb 16 2008, 11:13, said:

Am si eu ceva asemantor. Cind stau printre oameni ma simt rau, dar e un rau psihic, care poate merge pina la depresie si atacuri de panica in anumite perioade. Am constatat ca daca ma relaxez si incerc sa controlez starea aia, ma simt mai bine. Poate ca pina la urma trebuie sa invete sa se controleze, sa nu se mai teama sa iasa din casa. Asta cere efort si ceva timp, dar efectul poate fi permanent.
<_<

SUNT INTERESAT SA AFLU MAI MULTE DETALII DESPRE METODELE DE RELAXARE SI CONTROL A STARII RESPECTIVE. VA MULTUMESC

#20
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Exista tehnici de relaxare specifice. Uite pe wikipedia citeva: Relaxation technique. Ca in cazul oricarei fobii, expunerea gradata la cauza fobiei poate da obisnuinta si nu mai apare panica. Cred ca la asta m-am referit, ca e mult de-atunci. Practic incercam sa ma simt bine intr-o situatie in care ma simteam prost si capatam control asupra emotiilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate