Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

afaceri on-line?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andreea_s

andreea_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2007
Buna!In ultima vreme am tot citit articole despre e-commerce ..E incredibil cat a putut sa se dezvolte comunicarea on-line in toate domeniile..as vrea sa stiu daca imi puteti da cateva sfaturi despre principiile de baza si cam ce ar trebui facut pentru a demara o afacere on-line?Va multumesc!

#2
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Pai e simplu.  :D

Pe scurt. Intii gasesti ceva sa vinzi/oferi. Apoi iti cauti concurenta si vezi ce face. Incerci sa gasesti o zona in care ori concurenta sta prost ori crezi tu ca poti sa vii cu un serviciu/idee mai bun. Daca ai gasit nisa, atunci poti sa-i dai bataie. Cauti un domeniu (.ro, .com, etc) cat mai sugestiv sau mai branduibil si platesti o firma sa iti faca un site (sau poate te pricepi chiar tu). Negociezi cu furnizorii, curierii, procesatorii de carduri (despre procestori mai e un topic chiar pe aici; ar fi bine sa il citesti). In functie de cati bani ai iti faci stoc de produse, faci publicitate, etc. Nu vreau sa fiu pesimist, dar probabil dupa 6-9 luni incepi sa vezi rezultatele, si asta doar daca ai facut treaba buna pana atunci. Iar daca merge foarte bine vinzi site-ul si iti iei vila in Caraibe si Porsche.  :bouncey:

Alte idei?

Edited by More, 01 June 2007 - 15:31.


#3
andreea_s

andreea_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2007

View PostMore, on Jun 1 2007, 16:29, said:

Pai e simplu.  :D

Pe scurt. Intii gasesti ceva sa vinzi/oferi. Apoi iti cauti concurenta si vezi ce face. Incerci sa gasesti o zona in care ori concurenta sta prost ori crezi tu ca poti sa vii cu un serviciu/idee mai bun. Daca ai gasit nisa, atunci poti sa-i dai bataie. Cauti un domeniu (.ro, .com, etc) cat mai sugestiv sau mai branduibil si platesti o firma sa iti faca un site (sau poate te pricepi chiar tu). Negociezi cu furnizorii, curierii, procesatorii de carduri (despre procestori mai e un topic chiar pe aici; ar fi bine sa il citesti). In functie de cati bani ai iti faci stoc de produse, faci publicitate, etc. Nu vreau sa fiu pesimist, dar probabil dupa 6-9 luni incepi sa vezi rezultatele, si asta doar daca ai facut treaba buna pana atunci. Iar daca merge foarte bine vinzi site-ul si iti iei vila in Caraibe si Porsche.  :bouncey:

Alte idei?


Oare in Romania se vad rezultatele asa repede?Pare un domeniu care e in curs de dezvoltare si la noi dar chiar asa repede?:)

#4
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View Postandreea_s, on Jun 1 2007, 16:37, said:

Oare in Romania se vad rezultatele asa repede?Pare un domeniu care e in curs de dezvoltare si la noi dar chiar asa repede?:)

Cu vila si cu porsche-le era de impulsionare.

Iar prin rezultate in 6-9 luni nu te gandi la 1.000.000 euro pe luna. Prin rezultate inteleg faptul ca ceva incepe sa se miste. Probabil inca o sa mai finantezi afacerea, dar in schimb incepe sa se vada luminita de la capatul tunelului. Dar nu e regula generala. Posibil chiar sa iasa bani mai repede. Dar ideal ar fi sa fi "pesimista". Adica sa nu te trezesti dupa 1-2 luni ca nu mai faci fata financiar. Esesntial e ca tu sa faci treaba bine.

#5
andreea_s

andreea_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2007
Iar prin rezultate in 6-9 luni nu te gandi la 1.000.000 euro pe luna. Prin rezultate inteleg faptul ca ceva incepe sa se miste. Probabil inca o sa mai finantezi afacerea, dar in schimb incepe sa se vada luminita de la capatul tunelului. Dar nu e regula generala. Posibil chiar sa iasa bani mai repede. Dar ideal ar fi sa fi "pesimista". Adica sa nu te trezesti dupa 1-2 luni ca nu mai faci fata financiar. Esesntial e ca tu sa faci treaba bine.
[/quote]


Multumesc mult pentru sfaturi!

#6
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Ai grija ce produs iti alegi. Sa te interesezi foarte bine concurenta inainte de a te decide.

Siteul va fi foarte important, designul, accesibilitate si usurinta cu care navighezi si comanzi la fel.

Si daca e vorba de Ecommerce, mare parte din trafic iti va veni de la motoarele de cautare asa ca intereseaza-te si despre optimizare (SEO).

Sa nu mai zic de promvare... la fel ca in orice industrie.


Si o intrebare de la mine : credeti ca ar fi posibil un site de ecommerce "international", adresat nu doar romanilor ci ... toturor... Europa, SUA ... etc. Ce ar trebui sa faci ca sa poti deschide si mentine unul ?

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
E posibil doar cu ceva traditional romanesc. Altfel nu prea ai sperante sa faci fata preturilor de pe piata externa.

#8
andreea_s

andreea_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2007
Si orikum in afara s-a dezvoltat deja foarte mult...Mai bine t axezi strict pe piata de la noi pentru ca inca mai sunt domenii in care nu s-a dezvoltat e-commerce-ul si nu ai avea concurenta prea mare...

#9
danutza2001

danutza2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2007
care sunt domeniile respective?

#10
andreea_s

andreea_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2007

View Postdanutza2001, on Jun 1 2007, 19:27, said:

care sunt domeniile respective?


Pai iti dai seama ca ar trebui studiata f bine piata...Spre exemplu am citit un articol (nu spun in ce ziar pentru ca nu stiu daca am voie) ca in Romania exista doar 5 magazine on-line pentru imbracaminte...Sau piata imobiliara...De ce crezi k cei cu magazinuldecase.ro au aparut atat in presa? tocmai pentru ca au prins un segment de piata unde sunt foarte multe probleme si nu au concurenta...Nici eu nu stiu foarte multe lucruri in domeniu dar cred ca daca s-ar face un studiu in amanunt al pietei in Romania s-ar gasi destul de multe domenii unde e-commerce-ul nu s-a dezvoltat inca si care ar putea fi valorificate...Ce alte idei ati mai avea?

#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Sunt o multime de segmente dar nu cred ca o sa le faca publice prea multi pentru ca cei care le stiu planuiesc sa deschida o afacere in domeniu. O sa-ti dau insa un exemplu cu potential enorm in viitor: feng shui.

#12
andreea_s

andreea_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.05.2007
Si totusi credeti ca afacerile on-line pot avea succes in Romania?

#13
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postandreea_s, on Jun 6 2007, 10:46, said:

Si totusi credeti ca afacerile on-line pot avea succes in Romania?

Bineinteles ca pot avea success.
Cat de mare?
Depinde de multi factori.Incepand de la domeniul de activitate pana la investitie in publicitate, SEO (Search Engine Optimisation), SEM (Search Engine Marketing).

Multi au in cap ideea ca e mai usor sa-ti deschizi un magazin online decat unul fizic.
Gresit.Este la fel de greu.
Daca nu dai bani pe spatiu... dai bani pe design/programare/administrare zilnica/saptamanala/lunara.
Daca in magazinul fizic clientii iti vor intra din strada... online iti vor intra prin banere publicitare/motoare de cautare - si aici bani cheltuiti in publicitate.

Asemanari deosebiri se pot gasi destule...

Dar de tinut foarte bine seama: atata timp cat te bazezi pe comert online -> clientii iti vor veni din motoare de cautare.
Asa cum a spus cineva mai sus... baga bani in optimizare SEO.
Optimizarea va trebui facuta continuu mai mult sau mai putin in functie de produsul/produsele pe care doresti sa le promovezi (SEM).
Apoi designul sa fie simplu, curat si la obiect.Am avut clienti care au vrut magazin virtual cu XYZ sectiuni de animatii.Renunta la ele... sunt nefolositoare... daca omul cauta sa-si cumpere o ascutitoare - il va interesa mai degraba cum ai prezentat produsul in site (sa-l convingi ca merita cumparat) decat sa vada cerculete, unitati 3D cum pica din "cer" etc etc.Deci in concluzie: produsele sa contina poze de calitate cat mai buna, sa fie cat mai artistice si acolo unde este posibil sa pui poze din mai multe unghiuri pentru un produs.
Cu toate ca sunt un impatimit al flash-ului... nu recomand flash decat cel mult un header...

In functie de domeniu... poti avea vanzari incepand cu prima luna sau incepand cu a zecea luna.
SEO nu inseamna rezultate imediate.Aici trebuie tinut cont de vechimea celorlalte site-uri ce sunt in concurenta (si aici este domeniu mai larg de discutie).Nici o firma ce presteaza servicii SEO nu-ti poate garanta rezultatul ca vei fi printre primii in motoarele de cautare imediat (sau chiar prima)... Cu alte cuvinte alege cu grija cu cine vei lucra.
Analizeaza ofertele firmelor ce ofera servici SEO si tine minte ca ieftin inseamna prost.Nu exista exceptie la acest lucru.Meseriasii stiu sa-si aprecieze munca.(sa nu uiti sa le stdiezi portofoliul).
Am pus punctul pe SEO in tot ce am scris deoarece este foarte important in acest domeniu al magazinelor virtuale oricare ar fi domeniul de activitate... mai ales cand o afacere se bazeaza pe "on-line".
Cand vei face site-ul... de preferat sa alegi aceeasi firma ce ofera serviciile SEO.

In rest... spor la bafta!  
:peacefingers:

#14
Shumi21

Shumi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.05.2006
Poate face comert online si o persoana fizica ? Sau trebuie neaparat PFA | SRL.

#15
Somebody

Somebody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.07.2004
neaparat .. daca vrei sa dai garantie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate