Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Panasonic Md 9000

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postcerreal, on Mar 2 2009, 15:20, said:

cu  lumina suficienta  si  datorita pozitiei camerei pe umar o sa obtii o imagine buna si mult mai stabila decat orice vx/hd tinut la peptul de arama al carcotasilor...si o sa cam razi tu dupa aia de ei...
Pune si tu 20 de secunde de mpeg2 filmat de tine,spre exemplificare...nu de alta dar una e teoria si alta e practica ;) .

#38
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Trepiedul e si mai stabil decat umarul. Cu toate astea, nuntile de pe trepied sunt cele filmate cel mai slab. E posibil deci, stabilitatea camerei si calitatea filmarii sa fie deseori lucruri complet diferite.

#39
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View PostGunX, on Mar 2 2009, 23:17, said:

Trepiedul e si mai stabil decat umarul. Cu toate astea, nuntile de pe trepied sunt cele filmate cel mai slab. E posibil deci, stabilitatea camerei si calitatea filmarii sa fie deseori lucruri complet diferite.
desigur ...
ma refeream  la avantajul pe care o are o camera pe umar fata de una tinuta in mana...


nirosbog  ori nu ai vazut ce si cat poate md9000 ori nu ai inteles la ce si cine ma refer...ori nu ai citit al doilea paragraf al postului meu....
"evident camera are limitarile ei (legate de lumina slaba) ....,dar cu putin studiu al manualului si ceva exercitiu plus o editare curata a materialului poti sa tii pasul onorabil"

exista o categorie de oameni care rad de un om care filmeaza cu o camera inferioara ....iar aia de regula nu stiu ce e aia diafragma

#40
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Omeni buni, nu trageti.. V-am spus mai sus ca sunt beginer intr-ale camerei profesionale / semiprofesionale, pana acum "jucandu-ma" mai mult cu handycam-uri iar editarea facand-o in programele free sau de amatori. Cred ca ma pricep mai bine la editarea audio (ceva ani de studio inregistrari) decat la cea video...  ^_^ care pe alocuri se aseamana de zici ca-s surori...  :P Asa ca... nu va aseptati sa pun pe net filmari in mpeg2. Am doar formate mpeg, avi sau wmf... pe Youtube... sau incercari filmate cu camera pe trepied.

Cat despre bacteria de la microfon, atata vreme cat acel "vumetru" electronic de pe display-ul LCD imi indica faptul ca am sunet, e ok. Cand nu se mai misca, e clar, decuplez microfonul extern si trec pe cel intern.

Va tin la curent.  ;)

#41
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postcerreal, on Mar 3 2009, 03:39, said:

nirosbog  ori nu ai vazut ce si cat poate md9000 ori nu ai inteles la ce si cine ma refer...ori nu ai citit al doilea paragraf al postului meu....
"evident camera are limitarile ei (legate de lumina slaba) ....,dar cu putin studiu al manualului si ceva exercitiu plus o editare curata a materialului poti sa tii pasul onorabil"
Eu am inteles f bine ce ai scris ,insa nu am inteles cum e cu studiul manualului si cu exercitiul,de-aia ti-am zis sa pui o bucatica de material (nu neaparat in lumina slaba),sa vada si ochiul nostru *proprietatile* camerei si ale filmaciului...asa,cu limitarile ei,cum zici tu.

#42
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Camera... plus stativul care a venit la pachet.  :coolspeak:

Din ansamblu nu mai face parte LCD-ul din spatele acesteia... dar in curand il voi achizitiona si p-ala. Am inteles ca s-ar gasi in Auchan si ca n-ar costa o avere.

Attached Files



#43
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View Postnirosbog, on Mar 3 2009, 09:02, said:

Eu am inteles f bine ce ai scris ,insa nu am inteles cum e cu studiul manualului si cu exercitiul,de-aia ti-am zis sa pui o bucatica de material (nu neaparat in lumina slaba),sa vada si ochiul nostru *proprietatile* camerei si ale filmaciului...asa,cu limitarile ei,cum zici tu.
...da ai dreptate e aberant sa  citesti manualul de utlizare a unei  camere video...e absurd sa exersezi cu ea... e un lucru prostesc sa incerci sa scoti dintr-un aparat ce e mai bun invatand.... :coolspeak:

Edited by cerreal, 04 March 2009 - 00:36.


#44
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Daca nu aveam manualul, nu stiam de unde se face punctul de alb, ca sa nu mai spun ca nu gaseam in ruptul capului mufa jack (mama) pentru microfocul extern. O cautam pste tot, numai unde trebuia nu... Cat despre focusare manuala, canci.. pana nu am citit ca tre' sa apas si pe butonul focus dupa ce trec pe manual, invarteam de inelul ala intr-o veselie.  :D

#45
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postcerreal, on Mar 4 2009, 01:24, said:

...da ai dreptate e aberant sa  citesti manualul de utlizare a unei  camere video...e absurd sa exersezi cu ea... e un lucru prostesc sa incerci sa scoti dintr-un aparat ce e mai bun invatand.... :coolspeak:
Extraordinar,cata intelepciune se desprinde din cugetul tau.Ha,ha,ha,m-ai dat pe spate. :deadtongue: N-ai inteles nimic.
Prim demo nu vroiam decat sa arate diferenta intre teorie si practica.Ca de,teoria ca teoria....(mai departe scrie-n carte). :thumbdown:

#46
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View Postnirosbog, on Mar 4 2009, 09:33, said:

Extraordinar,cata intelepciune se desprinde din cugetul tau.Ha,ha,ha,m-ai dat pe spate. :deadtongue: N-ai inteles nimic.
Prim demo nu vroiam decat sa arate diferenta intre teorie si practica.Ca de,teoria ca teoria....(mai departe scrie-n carte). :thumbdown:
ce vrei sa sustii?  nu poti obtine rezultate decente cu acel model de camera?
dupa ce citesti manualul si faci ceva exercitii cu ea?
sincer nu inteleg
....demo 20 de secunde video diferenta  intre teorie si practica....
cum poti sa iti dai seama de calitatile/defectele unei camere/operator in 20 sec?  
am spus ca este un model de camera cu care (cu exercitiu si cunoscand ce poate sa faca) poti obtine rezultate superioare unuia cu vx in mana pe full auto...

vad ca pt tine exista doar "filmaci" care folosesc acest tip de camera
de cand e gresit sa recomanzi citirea manualului si a exercitiului ? sau mergi pe full auto si razi de omul respectiv?
ce e asta vx versus md9000?
cand termini cu filozofia si atacurile gratuite poate obtinem ceva decent  pentru topicul asta

#47
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Tocmai m-am intors de la o scurta filmare de vreo 30 minute. Bine, evenimentul a durat aproximativ o ora, dar nu am tras decat ce m-a interesat... in general cadre cu pustiul meu. Trepiedul mi-a dat un pic de furca deoarece am stat mai mult jos, pe un scaun deci "manevrele" le faceam tinand mainile ridicate... Obositor intr-un fel... dreapta-stanga, sus-jos... stiti voi. Poate daca stateam in picioare, nu ma chinuiam atat. Spre final am detasat camera punand-o cand pe umar cand tinand-o jos, uitandu-ma in display... si pot spune ca a fost mult mai ok.

Pana gasesc cablul firewire pe care nu l-am mai folosit de ceva vreme, ce sfat imi dati legat de "varsarea" filmarii in calculator ?  :P Pana acum nu m-am stresat prea mult in legatura cu ce scoteam de pe banda, acum se pare ca mi-au crescut pretentiile, odata cu noua jucarie...  :D

Deci....
Mpeg2 ?  ^_^

Multumesc.

#48
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Nu inteleg cum te-a "taiat" capul sa pui o camera "de umar" pe trepied.
"varsarea" exclusiv prin firewire si nimic altceva. Hai ca n-o fi o tragedie sa mai astepti pana iti cumperi un cablu.

#49
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Deci...  :P

Pentru ca am primit si trepiedul la "pachet", care trepied este unul din cele bune (si aici nu ma refer la jucarii de 100-500 lei), am zis sa filmez cu el... mai ales ca nu stiam cat o sa dureze serbarea.

Legat de cablu, intre timp l-am gasit. Era in fata mea, dar asta e... tre' sa pun iar ochelari. Era bagat in placa firewire si incalcit printre cablurile din spatele calculatorului. Din neferice eu il cautam in alta parte...  -_-

#50
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Hai mai...suntem in 2009, altii nu stiu cum sa treaca de la hdv la full hd si voi inca dezgropati mortii???? A fost o camera DECENTA la vremea ei si atat, punct! Ce rost are sa comparati MD cu VX??? Inca putin si incep si eu cu comparatiile logan vs. porsche!

#51
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Decat un filmaci depasit si plictisit care are camera profi si lucreaza numai pe full auto fara sa faca nici macar o corectie de culoare la editare mai bine entuziasti care filmeaza cu orice si invata. Cate filmari am vazut eu in sali varuite cu galben in care nici fetele de masa nu mai erau albe in filmare, sa fiu eu sanatos.
Ankh are dreptate, nu comparati logan cu porche. Asta e topic despre "logan". Daca e sa vorbim de "driveri" nu-si are rostul aici: s-au vazut driveri mai prosti conducand porche decat altii conducand logan.

#52
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Pai tocmai asta este si ideea, eu vreau sa invat. Nu ma dau mare operator de imagine. Poate pentru fii-meu, da... el asa ma vede pentru ca-s tac-su... in rest, stau cuminte in banca mea si tac din gura...

Cat despre comparatia dintre Logan si Porsche, permiteti-mi sa va contrazic...

O fi tehnologie invechita acest MD9000, dar sa nu uitam ca pana mai ieri circulau Dacii cu tehnologia anilor '60, cu mici retusuri pe ici pe colo... cu alte cuvinte iti faceai treaba cu ele.

La mine la nunta de pilda, in 2000 a venit un nea' filmaci cu un Panasonic pe caseta normala "video" si n-a mai zis nimeni nimic, cu toate ca la acea vreme exista si "tehnologia" HI8 sau alte minunatii (voi stiti mai bine). A pus pe auto si la revedere... Gata filmarea.

Edited by Catalin S., 06 March 2009 - 09:23.


#53
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>O fi tehnologie invechita acest MD9000, dar sa nu uitam ca pana mai ieri circulau Dacii cu tehnologia anilor '60, cu mici retusuri pe ici pe colo... cu alte cuvinte iti faceai treaba cu ele.
Bine, dar si pretul lor valora cat trei zile la sapa. Asa pana si o camera din aia DVX700 (manarie chineazeasca) este ok daca filmezi pe cinci lei/ora.

E vorba de comparatia aiurea intre nivelul unor servicii.
Personal, consider ca daca vrei sa ceri peste 150Eur pe o filmare de nunta, nu mai ai ce cauta cu MD9000-ul, schimbi clasa de servicii si te adresezi altui tip de clienti. Adica trebuie mereu raportat ce se da pe ce se cere. Pentru ca de exemplu la manelisti, MD9000 este prea buna, daca e sa fim corecti.

Edited by GunX, 06 March 2009 - 10:59.


#54
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Dar nici nu am zis ca ma duc la nunti. De vreo 12 ani gorsul banilor ii castig din altceva... Si apoi la nuntile de la tara am vazut eu cu ce se filmeaza...  :D cine are Hi8 e smecher,m daramite mini dv... Cat despre manelisti, nu inteleg ideea...  :rolleyes: Probabil te referi la faptul ca nu se pricep, nu ?  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate