Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Vreau si eu....

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lesterxp

lesterxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.04.2004
Cu risul de a parea un profan total...spuneti-mi si mie cum pot sa ajung sa fac efecte gen poza atasata mai jos.
Am cunostinte medii de Photoshop, dar pana acum ceva vreme nici nu stiam ce minuni poate sa faca.
Sper sa nu se supere baietii tari de aici ca vin si eu cu asemenea intrebari, dar sincer imi doresc sa ajung si eu sa fac imagini din astea.
Ce imi trebuie?SAu cam cat imi va lua ca sa invat.Si  de unde tre sa ma apuc, sau de unde sa iau niste lectii.

Attached Files



#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
mai exact.. ce anume... cum creezi toata imaginea? cu text cu tot.. fotografia fetei, ce anume?

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
arty lol, gajica aia e desen, nu fotografie :)

hai ca nu se supara nimeni lesterxp, dar daca pe tine aia te-a impresionat esti departe rau de ce poate photoshop-ul. de fapt nu el poate, ci mana celui care il foloseste (e gresit sa crezi ca unealta software merita laudele). la o adica un artist te rupe si cu creionul in mana, dar daca vrei cu adevarat sa vezi lucrari k lumea in PS, uite o mostra de desen cu el si daca iti place da o fuga pe la http://www.gfxartist...elite_galleries sau http://www.gfxartist...ommunity/g-spot sa vezi de fapt cum sta treaba...

ce ai pus tu acolo, poza aia mi se pare chiar slabutza si destul de naspa efectul vizual pe text, chiar daca poate sa placa pentru ca te gandesti "moaaa eu habar nu am cum se face asta"

Attached Files



#4
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
Intrebare:

CAT TIMP II UNUI ARTIST CARE LUCREAZA LEJER IN PS SA FACA ASA CEVA ?

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
lucrarea atasata mai sus e facuta recent de prietena mea asa ca o sa o intreb exact si iti spun :)

in general schiteaza in stil creion (pe calculator, nu pe hartie), apoi coloreaza, face iluminarea si retuseaza detaliile dar iti inchipui cat dureaza sa faci o pasare pe care desenezi penele ;)

bine acum face si desene la care sta mai putin....

Attached Files

  • Attached File  vzv.jpg   54.28K   12 downloads


#6
lesterxp

lesterxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.04.2004
Inteleg ce ati vrut sa spuneti.M-am uitat la galeriile de la gfxartist si intr-adevar am ramas un pic mut.Ceea ce nu inteleg eu este unde si cum se invata asa ceva.Pare totusi destul de complex si cred ca ia destul timp. Eu am timp, dar sincer nu stiu cum se ajunge la asa ceva.Mi-am luat niste tutoriale dar sunt doar simple obiecte.E adevarat ca am invatat cate ceva chestii din ele, dar pana la a face o imagine ca acelea....

#7
lesterxp

lesterxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.04.2004
Vreau sa va spun ca sunt foarte pus pe invatat.Insa nu prea stiu de unde sa o iau.Daca se poate si nu va deranjez prea mult, as aprecia niste sfaturi/indrumari...din experienta voatra...cum ati inceput voi.

#8
Karyll

Karyll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 05.01.2004
si pe mine m-arinteresa de unde se invata chestile astea...

#9
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by GunX
lucrarea atasata mai sus e facuta recent de prietena mea asa ca o sa o intreb exact si iti spun :)


transmite-i felicitarile mele, deseneaza f bine in PS :), nu ca eu as sti sa faca 1/10 din cat a facut ea acolo

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
asta e o poza foarte veche care m-a impresionat la vremea ei, facuta tot in PS

Attached Files



#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>transmite-i felicitarile mele, deseneaza f bine in PS

merci din parte ei. uite de la ce a plecat (schitza). asta din pacate nu stiu daca te poate "invata" cineva

Attached Files



#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
asta e ceva "bunicel" in PS mai mult pe partea de design decat desen....

Attached Files



#13
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003
cine vrea sa invete asha ceva se mai poate inspira de pe la http://www.visualart.ro/forum/ - sunt si tutoriale si w.i.p.
dupa ce am citit cateva threaduri de acolo, mi-am cumparat o carte de desen (este un thread pe acolo) si ma bate gandul sa-mi cumpar si tableta grafica! bafta tuturor!

#14
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
atentie ca pe forumul acela talentele (mici sau mari, dupa caz) sunt total eclipsate de orgolii si pretentiile de "eu sunt un mare si valoros artist, rog faceti toti o plecaciune" umbresc total orice alta valoare umana, stiti cum se zice cu fudulii...
de obicei, cine nu e "linge blide" pleaca foarte repede de acolo total dezgustat de atitudinea "prea superioara pentru muritorii de rand" a unora la care, de fapt, le plangi de mila cand te uiti la ei unde au ajuns, desi mana le-ar merge binisor dar aroganta te trage intotdeauna in jos....
daca nu luati seama la "afirmatii valoroase" sunt o gramada de lucruri de invatat acolo

#15
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003
da, asta cam asha e... si eu am avut tendinta sa ma retrag... mi s-au parut foarte ostili...  acum doar imi fac treaba (particip la cate un concurs...) si atat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate