Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Incalzitor instant apa (electric) vs. boiler electric

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Salutare, ce dimensiune minima ar trebuie sa aiba un boiler pentru un dus pe zi, o singura persona, fara apa calda pt vase etc... etc.....?????.

#164
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cam 30 de litri.

#165
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu banui ca 30l apa fierbinte sunt suficienti pt 50l de apa potrivita pt dus.

#166
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Multumesc frumos.

#167
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
o parere despre instanturile Clage ? - vb de calitate

e singura solutie pe care o pot adopta, cel putin momentan. (gaze nu sunt, nu stau acolo permanent etc.)

#168
VErich

VErich

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2016
Este mai avantajos  sa instalez un Boiler Ariston 80L doua rezervoare separate legate in serie , Eco. model nou in locul unui instant  de apa calda electric de vre o 10kw putere  .  Instant am mai avut de vre  8kw. putere si era k ,atata timp cat nu mergea si PC ul , masina de spalat,muzica in  timp ce functiona si el :))))))
Eu vreau sa stiu care dintre cele 2 variante sunt mai k  ca si   profit,confort,consum energie , spatiu ,etc.

#169
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Instantul este mai economic. Boilerul mai are si pierderi de caldura.
Problema cu instantul este ca necesita bransament electric foarte puternic si nu face debit prea mare. Din boiler, odata incalzit, poti sa tragi orice debit, in limita volumului boilerului.
Boilerul necesita bransament electric de ~ 2 kW, ceea ce este mult mai usor de realizat in conditii de siguranta.

#170
cristisst

cristisst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.02.2008
Daca ai bransament trifazic iti recomand cu cea mai mare incredere instanturile de instalatie. Stiebel Eltron e una dintre cele mai bune marci. In vestul Europei sunt foarte uzate iar consumul de curent este chiar mai mic decat la un boiler. Avantaj: marime mica, nu trebuiesc instalate deasupra tuturor consumatorilor cun e cazul boilerelor cu acumulare.

#171
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
boilerele cu acumulare se instaleaza doar deasupra? de cand? am folosit unul bagat sub chiuveta cativa ani, fara probleme..
si am vazut in destule locuri, pus direct pe podea

on topic: daca nu ai instalatie electrica beton, sa suporte macar 5kw fara emotii, musai boiler, cu instant iei foc

Edited by aeon, 05 January 2017 - 17:21.


#172
chrisab

chrisab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.08.2006
Salut, astia de la Radet se destrabaleaza cu intreruperea apei calde in Bucuresti. Cred ca in ultimul an apa calda a fost oprita in jur de 25-30 zile in total.
Ca varianta de backup si strict pentru dus la baie ce instant electric imi recomandati? Vreau sa-l montez doar cand apa calda e oprita si sa-l demontez usor. O sa chem electricianul sa-mi monteze o priza la direct la contor pentru ca am vazut ca tot ce e peste 2-3kw nu merge la priza,  

Pana acum am gasit 2 variante:

https://www.shopu.ro...aneu-geyser-dus

sau

https://www.shopu.ro...-l-min-para-dus

Mai stiti alte variante/marci?

#173
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La 1,5 L /min o sa iti ia 2 ore sa faci un dus . Mai bine boiler electric decat instant .

#174
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
Buna ziua,
Avem un boiler Tesy de 6 litri instalat in bucataria de vara pentru spalat vase. Pe timpul iernii nu locuim acolo iar temperatura in bucatarie coboara si la - 10 C.
Va rog sa va exprimati parerea - daca golim instalatia de apa oare se goleste toata apa din boiler ca sa nu fie necesara demontarea lui?
Va multumesc mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate